Jump to content

Хомосексуалац пред Путиром!?

Оцени ову тему

Препоручена порука

А јел нема код нас хомосексуалаца калуђера ?

Не знам, можда и има, али није ваљда 60-70% па још игумани траже себи монахе који се добро љубе?

Подели на овим сајтовима

• Одговори 1.2k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Не знам, можда и има, али није ваљда 60-70% па још игумани траже себи монахе који се добро љубе?

Чини ми се да су унајмили и понеког теолога који би добро знао да оправда ову појаву... :)

Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1339965542' post='661810]

не разумем како је спојива хомосексуална веза са Црквом/Христом или да је хомосексуална веза изједначива са хетеросексуалном, ако причамо о светој тајни брака?

Pa nije lako to razumeti, naravno... :)

Probaj čoveka da zamisliš bez polne odrednice. Pokušaj da ga posmatraš kao ličnost i uz to kao bespolno biće - kao Bog ili anđeli. Oni nisu ni muško ni žensko, odnostno oni su i jedno i drugo; a zapravo su nadpolna bića - izvan te odrednice.

E, ako uzmeš čoveka i posmatraš ga kao ličnost (bez obzira kog je pola) i ta ličnost se ispunjuje i ostvaruje u ljubavi i slobodi u svakom smislu u drugoj ličnosti (bez obzira kog je pola) i na taj način tvori zajednicu na način postojanja Svete Trojice - ja, ti, Bog - šta je tu problem?

Je l' to nije sveta tajna braka? Zar se te ličnosti ne spasavaju na taj način...?

Podvlačim da se podrazumeva svest o grešnosti i palosti, trudoljublje o spasenju sebe, svojih bližnjih i celog sveta i sve ostalo što podrazumeva hrišćanski život...

Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1339966417' post='661836]

добри су ти постулати ал грешиш у схватањима.

у Цркви и јесте брак један, не понавља се чин свете тајне иако се снисходи да се људи могу обручивати људи до три пута, више су баш посебни случајеви. тако да се ништа није променило већ су растерећени људи јер се приметило да акривија (инсистирање на моралу или канонима) не мора бити душекорисно а камоли спасоносно.

Naravno - sve ovo važi i za ono o čemu govorimo - rasterećenje, sve radi dušekorisnosti i ostalo. Sve isto primeni samo na drugu temu...

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1339966417' post='661836]друго, Црква никад неће ни моћи да благослови хомосексуалну везу јер је јасно стављена граница заједнице, а то је је услов да мора бити супротног пола јер је истополна заједница гадна пред Богом. и додатна граница је да нешто што је несвето не може бити освећено а ко промени и интерпункцијски знак или слово - да је епитимисан или горе.

тако да не морамо ни да падамо у грчеве, Тврђава Истине неће поклећи ни пред вратима Ада јер ђаво, смрт и грех немају власт над Главом Тврђаве - Васкрслим Богом, а који нема слабост и самим тим је и Безгрешан.

ствари су далеко простије него што изгледају, у Цркви нема ни разлога ни места за страх :)

Je l' rekao Gospod da je "istopolna zajednica gadna pred Bogom" negde u Jevanđelju?

Mnoge stvari su samo stvar konvencije, potrebe, vremena...

Zašto nije bilo nijednog ženskog apostola npr? Jasno je - kulturološko-civilizacijske norme to nisu dozvolile...

Je l' su se episkopi ženili u prvim vekovima hrišćanstva? Jesu naravno. Još se u kanonima kaže da episkop treba da ima samo jednu ženu - znači da je bilo onih koji su imali i više njih...

I tako dalje, mnoooogo je primera... :D

Подели на овим сајтовима

Pa nije lako to razumeti, naravno... :)

Probaj čoveka da zamisliš bez polne odrednice. Pokušaj da ga posmatraš kao ličnost i uz to kao bespolno biće - kao Bog ili anđeli. Oni nisu ni muško ni žensko, odnostno oni su i jedno i drugo; a zapravo su nadpolna bića - izvan te odrednice.

E, ako uzmeš čoveka i posmatraš ga kao ličnost (bez obzira kog je pola) i ta ličnost se ispunjuje i ostvaruje u ljubavi i slobodi u svakom smislu u drugoj ličnosti (bez obzira kog je pola) i na taj način tvori zajednicu na način postojanja Svete Trojice - ja, ti, Bog - šta je tu problem?

Je l' to nije sveta tajna braka? Zar se te ličnosti ne spasavaju na taj način...?

Podvlačim da se podrazumeva svest o grešnosti i palosti, trudoljublje o spasenju sebe, svojih bližnjih i celog sveta i sve ostalo što podrazumeva hrišćanski život...

прво, Бог није бестелесан јер се Отелотворио па се чак ни Христос не гледа као бесполно биће, већ као Богочовек - двојне природе.

друго, ми нисмо бесполна бића а нисмо ни бестелесни попут анђела/демона. и нису надполни, недостатак нечега не значи да су изнад тога.

е, ал ако узмем и одсечем од дрвета све што ми не треба успео бих да докажем да му је суштина чачкалица, само што везе с реалношћу нема а вероватно бих успео да докажем да ја и не постојим :D

треће, не знамо како се људи спасавају или како ће се отелотворити као "двоје постају једно", можемо да маштамо ал је опасно да верујемо у све што наумимо или мислимо.

зато се неке ствари и зову ТАЈНА, а не ради мистификовања и демагогије.

Подели на овим сајтовима

Зашто бих је имао?

Овде је снисхођење поменуто на начин да ће "Црква снисходити благосиљањем хомосексуалног брака".Наравно да неће.То би било као да ја кажем "Црква ће снисходити тако што ће благосиљати бигамију или полигамију."Хетеросексуалну.Наравно да неће.Једно је снисхођење тако што се другачије тумаче канони,сходно духу времена,а друго је "снисхођење" на које сам ја реаговао.Наравно,данас неће свештеник због хомосексуалног односа одлучити неког од причешћа,али неће сигурно рећи"историјски се Црква мења,данас је то распрострањено па снисходимо,можеш и тако да живиш с благословом".Не карикирам,већ само доводим ствари на ону раван на којој се говорило о благословљеном геј браку као снисхођењу.

Što se kanona tiče, ima onih koji se međusobno potpuno isključuju ili su suprotni.

Ima recimo i vrlo različitih odluka o povratku onih koji su pali tokom gonjenja - za vrlo teške jeresi se negde traži samo da se ispovedi vera, a negde se blagu šizmu traži ponovno krštenje itd.

Setimo se i da je hrišćanski brak u početku bio zajednički život dvoje hrišćana u crkvenoj zajednici koji bi episkop samo naknadno blagoslovio, zapećan svetim pričešćem.

U tom smislu u Crkvi verovatno i imamo homoseksualne brakove samo nema blagoslova jer nema ni uslova za tako nešto...

Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1339972364' post='661982]

прво, Бог није бестелесан јер се Отелотворио па се чак ни Христос не гледа као бесполно биће, већ као Богочовек - двојне природе.

друго, ми нисмо бесполна бића а нисмо ни бестелесни попут анђела/демона. и нису надполни, недостатак нечега не значи да су изнад тога.

е, ал ако узмем и одсечем од дрвета све што ми не треба успео бих да докажем да му је суштина чачкалица, само што везе с реалношћу нема а вероватно бих успео да докажем да ја и не постојим :D

треће, не знамо како се људи спасавају или како ће се отелотворити као "двоје постају једно", можемо да маштамо ал је опасно да верујемо у све што наумимо или мислимо.

зато се неке ствари и зову ТАЈНА, а не ради мистификовања и демагогије.

1. Kad se kaže Bog najčešće se misli na Boga Oca - On jeste nadpolno biće, kao i Sveta Trojica generalno (teologija).

Hristos je svakako muškarac, ali je to već druga perspektiva (ikonomija)...

Obično se uz Boga stavljaju i anđeli da su u istoj ravni po ovom pitanju...

2. Ja sam samo pokušao da olakšam priču vama kojima je teže da shvatite. Spinovanje je ovde nepotrebno...

3. Znamo kako se ljudi spasavaju - ne znam čemu ta "mistifikacija i demagogija"...

Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1339972364' post='661982]

a gde si ti to procitao da se bog otelotvorio? to sto se sin boziji ovaplotio, ne znaci da se i bog(otac) ovaplotio. samo licnost: sin boziji se ovaplotio, a ne i otac, i sveti duh.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Što se kanona tiče, ima onih koji se međusobno potpuno isključuju ili su suprotni.

Sto bas i nema veze s ovom temom. Ne postoji slucaj da je Crkva 2000 godina tvrdila da je nesto greh, a zatim to proglasila vrlinom.

To sto se kanoni menjaju je podledica specificnih okolnosti, sto nikako ne regulise da li je nesto greh ili ne. Danas da Crkva odluci, vladike bi ponovo mogle da se zene bez poblema. Cak i primeri ikonomije koji navodis su samo to - primeri ikonomije, dok bi ovo sto ti pises(prihvatanje homosexualnih brakova) znacilo direktno prihvatanje greha. A to sa ikonomijom nema veze. Ikonomija je za cilj ima spasenje coveka, a ovo sto ti predlazes je legalizacija greha.

Samim tim, tvoja tvrdnja kako u Crkvi danas postoje homosexualni brakovi, bas i nema osnova. Greh ne moze biti blagosloven.

Подели на овим сајтовима

Je l' rekao Gospod da je "istopolna zajednica gadna pred Bogom" negde u Jevanđelju?

Mnoge stvari su samo stvar konvencije, potrebe, vremena...

Zašto nije bilo nijednog ženskog apostola npr? Jasno je - kulturološko-civilizacijske norme to nisu dozvolile...

Je l' su se episkopi ženili u prvim vekovima hrišćanstva? Jesu naravno. Još se u kanonima kaže da episkop treba da ima samo jednu ženu - znači da je bilo onih koji su imali i više njih...

I tako dalje, mnoooogo je primera... :D

слабо ти читаш Нови Завет а не познајеш баш ни своју веру, јелда? :)

јесте, свака заједница са грехом је гадна пред Богом:

Или не знате да неправедници неће наследити царство Божије? Не варајте се: ни курвари, ни идолопоклоници, ни прељубочинци, ни аџувани, ни мужеложници,

Ни лупежи, ни лакомци, ни пијанице, ни кавгаџије, ни хајдуци, царство Божије неће наследити.

Коринћанима посланица прва, глава 6, стих 9-10

Знајући ово да праведнику закон није постављен, него безаконицима и непокорнима и безбожницима и грешницима, неправеднима и поганима, крвницима оца и матере, крвницима људским,

Курварима, мужеложницима, људокрадицама, лажљивцима, клетвопреступницима, и ако шта има противно здравој науци,

По јеванђељу славе блаженог Бога, које је мени поверено.

Тимотију посланица, глава 1, стих 9-11

значи, по теби би испало да је један хомосексуалац грешник који због оптерећења свог непокајаног греха не може да има заједницу са Богом а два у таквој непокајаној заједници хомосексуалности, којом би у покушају да од свете тајне брака направи будалаштину практично ступали у заједницу са Богом, благословени? :D

то не може ни у сну да буде спојиво с Богом и Црквом, не знам како си то смислио.

мислим да си криво поставио неке ствари - блуд није исто што и секс, а блуд није оправдан браком нити брак служи томе.

према томе, једино ако неком падне на памет да промени Нови Завет или да тумачи како му се снило онда може да пронађе решење које Црква "није пронашла" више од 2 миленијума ...

јесу се епископи женили, још увек стоји тај канон иако се не инсистира на њему јер је очигледно да мирски свештеник не може да буде и добар свештеник и отац и парох, и евентуално епископ, и беспотребно се товари терет који нико жив не може да носи у овим околностима проширености вере. зато је временом и постала традиција Цркве, како се то лепо назива Свето Предање, да се епископи бирају из монашких редова јер имају вишак времена самим тим што имају недостатак рођене деце а и дају завете који ће их регулисати према имовини епархије како треба.

што се тога тиче да ли су во времја оно епископи имали једну или више жена, то значи да свештеник, потоњи епископ, не може да узме себи ни другу жену, а камоли да буде полигаман. мирском свештенику је везана света тајна брака за свету тајну свештенства и тако је са смислом направљено а кад се раскине онда се раскида и света тајна свештенства.

приде, поготово од Новог Завета брачна заједница не може бити полигамна.

а ту мислим да грешиш што догме поистовећујеш са канонима.

Подели на овим сајтовима

Ima recimo i vrlo različitih odluka o povratku onih koji su pali tokom gonjenja - za vrlo teške jeresi se negde traži samo da se ispovedi vera, a negde se blagu šizmu traži ponovno krštenje itd.

Setimo se i da je hrišćanski brak u početku bio zajednički život dvoje hrišćana u crkvenoj zajednici koji bi episkop samo naknadno blagoslovio, zapećan svetim pričešćem.

U tom smislu u Crkvi verovatno i imamo homoseksualne brakove samo nema blagoslova jer nema ni uslova za tako nešto...

то за каноне није тачно, јер се канони доносе као одговор на време и не могу ван историјског тока или контекста да се тумаче ... тако би све живо изгледало контрадикторно.

и опет се меша икономија (снисхођење) са акривијом (инсистирањем на канонима) - некад је спасоносно једно а некад друго и због тога се чини да је аршин једном овакав а некад онакав, а уствари се увек гледа шта је душекорисно и привлачеће Богу и Цркви. тамо где је јасна ситуација постоје анатеме и довиђења.

друго, Свето Предање је континуитет, као што је цела Црква континуитет у времену а не гомила набацаних и неразложних цитата и тумача - одатле и потреба за прејемствима разних врста, од апостолског па даље.

у претходном посту сам објаснио зашто за 2 миленијума Црква није направила преседан да ускаче сама себи у уста и стомак по питању хомосексуалне заједнице.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

• Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
  • Креирај ново...