Jump to content
Guest

Арондација старих и стварање нових епархија СПЦ - Ваше мишљење

Оцени ову тему

Recommended Posts

По мени свака епархија која има преко 100 парохија је велика и то треба смањити испод овог броја , баш због тих разлога што Алекса говори ...

Узе ми реч из уста.

Guest

Ма Банат је иначе тешка сиротиња... Без обзира на величину.

да , на жалост...

Доласком вл.Никанора и подела нових парохија - епархија је још слабија!

да , на жалост...

Доласком вл.Никанора и подела нових парохија - епархија је још слабија!

Владика је приликом пензионисања свештеника њихове парохије делио на два дела. Код мене у граду и у околним селима (већа села) се управо ово дешава.

максимум 100 ,

мислим да би таква епархија била најидеалнија ако тако могу да кажем.

Потпуно се слажем.

Guest

Узе ми реч из уста.

максимум 100 ,

мислим да би таква епархија била најидеалнија ако тако могу да кажем.

U Beogradu bi onda moglo da bude 5 eparhija. :)))

оно што сам ја гледао - сигурно би успела са 4 епархије и то лепо епархије да опстану.

И сам знаш колико дневно по БГ црквама долазе веници само једну свећу да упале , ни један динад да негде другде дају , ту је велики обрт новца и свакако да би те БГ епархије успеле!

Не треба владике да се спуштају у народ - није то комунистички повратак бази. Само, ако су епархије компактније, боље ће епископ управљати повереном му Црквом. Патријарх Иринеј, док је био епископ нишки, неке парохије је обишао само један једини пут, за свих 30 и кусур година у трону епископа нишких. Зашто? Зато што је било много, али много посла. Нико то не би могао стићи. Е, овако је већ другачије. А најбоље је ово што Лазар говори - један (већи) град - једна епархија, али само тамо где Црква може да се издржава. То је, мислим, један од већих проблема.

Причао ми је једном приликом о. Доситеј Хиландарац (пошто је завршио војну гимназију, па су их то ваљда тамо учили), да један човек (као старешина) апсолутно може да контролише само три човека. Релативно добро десеторицу (једно одељење). Још увек доста добро тридесеторицу (један вод). Доста слабије око стотинак (то је већ чета), а занемариво мало веће формације (дакле - батаљон и бригаду). Значи, колико је реално очекивати да епископ може да познаје баш баш добро више од стотинак свештеника у својој епархији? У реду, постоје намесници, али да ли то решава ствар?

Guest

Не треба владике да се спуштају у народ - није то комунистички повратак бази. Само, ако су епархије компактније, боље ће епископ управљати повереном му Црквом. Патријарх Иринеј, док је био епископ нишки, неке парохије је обишао само један једини пут, за свих 30 и кусур година у трону епископа нишких. Зашто? Зато што је било много, али много посла. Нико то не би могао стићи. Е, овако је већ другачије. А најбоље је ово што Лазар говори - један (већи) град - једна епархија, али само тамо где Црква може да се издржава. То је, мислим, један од већих проблема.

Схватио сам шта Алекса прича , то исто као што ти мислиш барем тако са разумео ...

То би било најидеалније , Лазара сам и лајковао али унапред видимо да тај начин не би успео , барем тренутно не сада али зато сам дао пример већих градова где комотно могу да буду засебне епархије!

- један (већи) град - једна епархија, али само тамо где Црква може да се издржава. То је, мислим, један од већих проблема.

Да, то стоји: тамо где се то може финансијски поднети.

Зато сам и ставио "спуштање у народ" под наводнике...А хришћани су нешто много драгоценије од "комунистичке базе".

Једноставно,ако је Епископ началник Свете Литургије,не желим да га гледам само на ТВ-у кад су заседања Сабора или Синода или једном годишње кад је храмовна слава.Он је мој Епископ и потребан ми је на многе начине.

Тешко... Има много тема јер година дана није било Сабора. Ово ће се решавати, кад не буде ништа битно. :) Реално, није горуће питање.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...