Jump to content
Guest

Арондација старих и стварање нових епархија СПЦ - Ваше мишљење

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest

Ево ,

поделио сам тему , сада је засебна...

Волео бих да чује ваше миљење о овоме , тј . по Вашем сходном нахођењу како би поделили неку епархију ?!?

Кум ове теме је јаш брат

Ромејац

:)

Надам се да ова тема неће наљутити наше Архијереје ( ако неко буде видео ову тему ) или да нешто погрешно схвате , већ се нада да ће им можда неко наше писање буде од користи око будућег плана подела и арондација неких епархија у СПЦ .

Разне сам приче око тих подела чуо а знаће се права ствар тек када дође до тога ако у опште дође до поделе БГ :D

Рецимо једна од тих прича - када се сагради двор патријаршије , Патријарх би имао само ту територију старог дела БГа која гравитира око Храма , тј. Врачара .

Овако сам ја чуо:

Нови Београд и Земун би били издвојени у засебну епархију са седиштем у Земуну (чак се говорило да би се звала земунска). А дошло би до издвајања делова епархија шумадијске, браничевске, и београдско карловачке (тамо где се ове епархије додирују) у нову епархију. Од шумадијске и браничевске епархије би били узети мали делови и придодати територији узетој од београдско карловачке епархије (ова територија - по броју верника, не по квадратури - би чинила окосницу нове епархије) и тако би била формирана нова епархија. У ову епархију би ушла сва приградска насеља на овој страни Београда.

Моје мишљење је да би било добро узети од браничевске епархије Смедерево и са наведеним територијама шумадијске и београдско карловачке епархије формирати (обновити) смедеревску епархију.

Guest

Овако сам ја чуо:

Нови Београд и Земун би били издвојени у засебну епархију са седиштем у Земуну (чак се говорило да би се звала земунска). А дошло би до издвајања делова епархија шумадијске, браничевске, и београдско карловачке (тамо где се ове епархије додирују) у нову епархију. Од шумадијске и браничевске епархије би били узети мали делови и придодати територији узетој од београдско карловачке епархије (ова територија - по броју верника, не по квадратури - би чинила окосницу нове епархије) и тако би била формирана нова епархија. У ову епархију би ушла сва приградска насеља на овој страни Београда.

Моје мишљење је да би било добро узети од браничевске епархије Смедерево и са наведеним територијама шумадијске и београдско карловачке епархије формирати (обновити) смедеревску епархију.

Да ,

то сам и ја једном размишљао око свих ових подела...

Узео сам карту у руке и гледао све те границе око и са Београдом и донео мој закључак хехехе...

По мом неком мишљењу Београд као сам град би требао засебан, тј. чиниле би најмање три епархије :

1. митрополија београдска - Врачар ( као будуће седиште Патријараха ) , са ужим делом старог Београда , то би значило да у сатаву те епархије би биле свега неколико цркава које у обиму гравитирају око будуће паријаршије,

2. епархија :која би чинила Нови Београд , Земун и Батајницу

3. епахија ( од које би можда могле и две да се направе ) остатак Београда

Овај део што припада Београдској митополији преко Дунава - то би Банатској епархији јер и овако је слабашна епархија.

Ово око Смедерева , то и мени пало на памет да она буде епархија смедеревска или подунавска , у сваком случају исто мислим као и ти да буде епископија.

Овај део где је Младеновац и око младеновца заједно са : Лазаревац и околина, Аранђаловац и околина и Топила са околином би могла исто једна да буде и да се поново поврати некадашња епархија рудничка.

Када се говорило о ерондацији у вези са шумадијском помињан је само Лазаревац, као могућ да се припоји Београду. Остало, Топола, Аранђеловац, Младеновац итд. остаје у шумадијској. Ово је информација из прве руке.

Guest

Када се говорило о ерондацији у вези са шумадијском помињан је само Лазаревац, као могућ да се припоји Београду. Остало, Топола, Аранђеловац, Младеновац итд. остаје у шумадијској. Ово је информација из прве руке.

да,да...

ово што сам написао то је моје мишљене - нaписао сам горе!

Можда би требала једна засебна тема типа - наше вићење поделе неке епархије :D

Брате Мартирије, Батајница ни сада не припада Архиепископији Београдско-Карловачкој, већ Епархији Сремској. Зар је било речи о томе да се, када се Архиепископија подели, да се Батајница узме од владике Василија? Нисам то знао. Мислио сам да се засебна Епархија прави од НБГ-а и Земуна.

Guest

Брате Мартирије, Батајница ни сада не припада Архиепископији Београдско-Карловачкој, већ Епархији Сремској. Зар је било речи о томе да се, када се Архиепископија подели, да се Батајница узме од владике Василија? Нисам то знао. Мислио сам да се засебна Епархија прави од НБГ-а и Земуна.

Зато сам и написао оно горе : Н.Београд , Земун и Батајница у једну.

Исто што си ти чуо то сам и ја , да Батајницу одвоје од сремске епархије.

Овај део што припада Београдској митополији преко Дунава - то би Банатској епархији јер и овако је слабашна епархија.

Колико знам преко Дунава све већ припада банатској епархији.

Па тако се врше арондације, а и боље је да се од делова више епархија формира једна нова него да се једна епархија подели. У принципу прави се епархија која може да се сама издржава. Тако је формирана и крушевачка епархија. Највећи део је узет од нишке епархије и придодате су територије (намесништва која гравитирају Крушевцу) из суседних епархија.

Да, да, наравно... Него сам мислио да ће само ову сада Архиепископију да деле на више Епархија (само да деле, а не и да узимају од других са којима се граничи - на то сам мислио). Због самог броја становника, итд... НБГ и Земун ће опет имати много, много више становника но неке друге епархије. А једна Батајница, ипак, доста значи самој Сремској Епархији. Но, све ће се видети кад се и догоди (ако се догоди). :)

Да али на простору епархије треба да има и више самих храмова. да се не деси да цела епархија има 5-6 храмова (не знам колико има храмова на сремској страни Београда па сам цифру лупио)! А сремска је пространа и има пуно храмова и становника (верника) и подоста манастира (у односу на друге епархије), тако да може да да Батајницу.

Guest

Што се тиче Шумадијске , сам Крагујевац са својом опшином могла би да буде епархија .

Отац Иван најбоље зна колико има свештеника али оно што сам рачунао најмање би имала 50 парохија - овако сада тренутко како јесте.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...