Jump to content
Sherlock H.

Molitva sa jereticima i istorijski kontekst?

Rate this topic

Recommended Posts

Mnogo puta sam cuo kako se za kanone koji zabranjuju molitvu sa jereticima kaze kako su bili uslovljeni tadasnjim istorijskim okolnostima i da se ne mogu primenjivati danas. Medjutim, nigde nisam pronasao da je neko naveo koji su to razlozi. Dakle, jel zna neko?

Mnogo puta sam cuo kako se za kanone koji zabranjuju molitvu sa jereticima kaze kako su bili uslovljeni tadasnjim istorijskim okolnostima i da se ne mogu primenjivati danas. Medjutim, nigde nisam pronasao da je neko naveo koji su to razlozi. Dakle, jel zna neko?

Tema je dobra i čestitam ti na njoj.

Prema tim istim kanonima svakom kršćaninu je zabranjeno da se ženi s pjevačicom. Naravno da je to povjesni kontekst, jer tada su pjevačice sudjelovale u poganskim obredima. Kada bi danas primjenili taj kanon bili bi nepravedni prema mnogima.

Tema je dobra i čestitam ti na njoj.

Prema tim istim kanonima svakom kršćaninu je zabranjeno da se ženi s pjevačicom. Naravno da je to povjesni kontekst, jer tada su pjevačice sudjelovale u poganskim obredima. Kada bi danas primjenili taj kanon bili bi nepravedni prema mnogima.

Upravo tako. Mislim da nesto slicno vazi i za glumce, posto su se tada hriscani ismevali u pozoristima ili tako nesto.

Jeste da nije tema, ali me zanima pa ako mozes detaljnije o tome? :)

Evo što je kazao sveti Augustin o matematičarima:

"Dobar kršćanin se treba čuvati od matematičara i svih onih koji izriču prazna proročanstva.

Opasnost već postoji da su matematičari sklopili ugovor s Nečastivim da potamane duh i sputaju čovjeka u okove Pakla."

Ali, to je zbog toga što su oni vršili magijske proračune i sudjelovali u poganskim obredima, ni zbog čega drugo.

Problem je što danas mnogi se pozivaju na kanone vadeći ih konteksta samo da bi dokazali svoju isparvnost, t.j. devijaciju drugih. Pri svemu tome zanemaruju (iz neznanja ili s namjerom) povjesne okolnosti i svrhu kanona.

Nismo mi radi kanona, već kanoni radi nas.

Скоро свака јерес, и скоро сваки раскол у историји Цркве, настао је преувеличавањем и препотенцирањем неког од аспеката вере.

По мом личном мишљењу, под забраном молитве са јеретицима се подразумевала забрана литургјског општења са истима.

Овај канон се данас бескрупулозно злоупотребљава од стране псеудозилота да се докаже како је Црква изгубила благодат због тога што учествује у међурелигијском дијалогу, све у жељи да се оправда њихово отпадање од Цркве.

По мом личном мишљењу, под забраном молитве са јеретицима се подразумевала забрана литургјског општења са истима.

Cuo sam za ovakvo tumacenje mada nisam siguran koliko je utemeljeno. Jel mozes detaljnije zasto tako mislis?

A u vezi ostalog se, naravno, slazemo.

Evo što je kazao sveti Augustin o matematičarima:

"Dobar kršćanin se treba čuvati od matematičara i svih onih koji izriču prazna proročanstva.

Opasnost već postoji da su matematičari sklopili ugovor s Nečastivim da potamane duh i sputaju čovjeka u okove Pakla."

Ali, to je zbog toga što su oni vršili magijske proračune i sudjelovali u poganskim obredima, ni zbog čega drugo.

Da, tačno, samo bih dodao još ovo. Nije tim ni mišljeno na matematičare u današnjem smislu riječi već u antičkom, respektivno kasnoantičkom. U ta vremena su bile svuda raširena takozvana Gematria i njoj slične discipline, pojedina slova u svetim spisima ili imena ljudi su bila zamjenjivana brojkama a proračunom se nastojao pročitati osud te osobe. Tada je to često bilo spajano sa znanjem računa i računanja (matematike, algebre, geometrije) a mnogi tadašnji mathematicusi su se tim ustvari i bavili. Valjda priljepšavali prihode jer od samih predavanja se teško moglo izaći na kraj, ni tada prosvjeta nije bila nekakvim pretjerano lukrativnim zanimanjem. A često je to vještenje brojevima bilo spojeno i sa paganskim obredima. A radilo se za novac, naravno. Sasvim jasno da je Crkva morala biti i bila protiv toga.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gematria

http://mysticalinter.../gemx/index.php

Ја ћу ти дати моје мишљење.

Шта су секте (јеретици), и како су настали? Они настају из једне веће заједнице, цркве, и покушавају да целокупној заједници наметну своје виђење Богопознања, и виђење света. То проповедају, и покушавају да из те заједнице привуку што више људи на своју страну. И они су у свађи са онима који воде ту заједницу (тј Сабором). Они имају своју "истину", која се разликује од "истине" цркве. Е ако се заједно са њима молиш, онда дајеш летитимет, тј признајеш њихову "истину". Зато се не треба са њима много дружити, и клонити се "зборова безбожничких".

То ти је сада ситуација са овим Артемијевцима, Акакијевцима. Ако идеш код њих на молитве, ти се онда слажеш са њима да ми сада припадамо СУЦ (Српској Унијатској Цркви), а да су они права и здрава СПЦ (Српска Православна Црква). Они сада мисионаре и роваре по нашим црквама, са причом да је то све исто, и код њих, и код нас, ал да се свашта ради... Зато их се треба клонити, и пустити да се пронађу и дефинишу своје учење и своју нову цркву. Или ако Бог да, да се покају и врате Цркви.

Е зашто та прича не важи за ове друге верске заједнице? Пре свега зато што ти не учествујеш у њиховој молитви, него јој само присуствујеш, ти си ту публика. Евентуално, они прочитају своју молитву, ми своју. Нит они читају наше молитве, нит ми њихове. Просто се зна ко је ту ко, ко на којој страни.

А и сада, шта ја имам да тражим у нормалним околностима на римокатоличкој миси? Ништа, и ти и ја нећемо никада присуствовати њој, него ћемо бити на литургији у нашој цркви. Ал ако се мој другар римокатолик жени, и зовне ме у цркву на венчање, наравно да ћу ићи и приситвовати њиховом богослужењу.