Jump to content
Милан Меденица :)

Капитализам у облику робовласништва - Kako je Stiv Džobs objasnio Obami zašto se sve živo proizvodi u Kini

Оцени ову тему

Recommended Posts

Нема мени спаса, пресуда је већ донесена... :)

Али тема је веома занимљива, па не могу да се суздржим. Лепо показује колико је данас систем вредности изврнут. По тој етици човек који запосли милион људи (успот им још обезбеди и смештај) је "неморалан". Логика да ти се заврти у глави од спиновања... osamucen

Da.

To je zato jer on njih izrabljuje.

To ti je socijalisticka logika.

Bilo bi lepo kada bismo svi mi na forumu, kada nesto kritikujemo, dali i svoj prelog-neko alternativno resenje koje smatramo da bi bilo bolje od ponudjenog. Ne smatram da je kapitalizam savrsen, daleko od toga, ali sto rece ovaj jedan analiticar (parafraziram): Moze verovatno bolje, ali verujte mi moze sve to i jos mnogo mnogo gore...

Bilo bi lepo kada bismo svi mi na forumu, kada nesto kritikujemo, dali i svoj prelog-neko alternativno resenje koje smatramo da bi bilo bolje od ponudjenog. Ne smatram da je kapitalizam savrsen, daleko od toga, ali sto rece ovaj jedan analiticar (parafraziram): Moze verovatno bolje, ali verujte mi moze sve to i jos mnogo mnogo gore...

Управо циљ је бирати најбоље могуће реално решење. Свако може да осмишља системе у глави па пропадну у пракси као маркс што је радио али видели смо како ти системи функционишу.

Због људске природе системи државе и економије морају да се граде у ходу. Нико не може да претпостави све чиниоце једначина је преобимна.

Znaci zaradi oko 450 dolara mesecno, a nas prosecan radnik kod privatnika zaradi 200 dolara, ako ima srece a ne radi nista manje nego li taj kinez. Plus kinez ima smestaj i hranu, jeste da su kolektivni i da nije konfor, al je ipak obezbedjen. I ko je tu rob, prosecan kinez ili srbin?

И наравно,нашима увек касни плата... Или је и не приме по пар месеци.

Woofer je kostao oko 250 Evra, a on mi ga je prodao za 40 Evra, taj woofer sam posle prodao za 150 evra, i kupio druga dva, ta dva sam prodao i kupio 5 itd da bi stigao do ove cifre na kojoj sam sad, a sto se tice autohifija ne postoji niko u Srbiji sa takvom ponudom, ne hvalim se nego je to realnost. Eto imao sam srece da je naisao jedan od retkih ljudi koji posluju na ispravan nacin.

Molim te samo da mi objasniš - zašto nisi slijedio svoju ideologiju i prodao ga za manje nego što si ga kupio? Pazi - ti kažeš da je njemac prema tebi bio kao prema toj basni i dao ti za manje para nego što košta - a ti si onda prodao za 4 puta više??? Da si živio kao u tom carstvu plemića - ne bi ti sad imao to što imaš...

taj woofer je kostao u radnji u nemackoj 250 evra, dok stigne vamo hop to je vec minimum 270 evra, ja sam ga prodao za oko 150 ovde i pomagao coveku oko pravljenja kutije... i dalje sam jeftiniji od bilo koje radnje. A tek sam kasnije saznao da je njegov otac hirurg operisao moju babu.

i to je samo jedan primer koji sam naveo sto se tice tog nacina trgovanja, neznas sta radim i kako radim, tako da nema potrebe da ides na neki napad...

edit: woofer sam ipak platio oko 60evra sad se bolje secam, al to nije ni bitno, masis smisao

ne moze da se opravda robovlasnistvo ni pomocu koje logike.

kod nas prodajem ovaj sistem za 100 evra

http://www.pimpmysound.com/2-/3-Wege-Lautsprechersysteme/16cm-Systeme/bis-300-Euro/Rainbow-SLG-26520-inkl-Lautsprecherkabel::5361.html?XTCsid=549da9cd0b8c2a6eb2ab0e4271f8a111

a gde je prva postarina, pa carina pa transport ljudima dovde, ti ako mozes bolje svaka cast, ja trenutno ne mogu da ih prodajem po mojoj nabavnoj ceni od 80 evra jer mi treba za lebac i za dalji razvoj businessa- da bi mogao jos jeftinije i masovnije da nabavljam...

Dobro de - naravno da zarađuješ i to poprilično (od jednog wofera koji si prodao četvorostruko kupio dva, pa od njih 5) - ali ima i gorih u državi srbiji - ali i nemaš infrastrukturu, prodavnice i to da imaš šansu da dereš ko ti gori... Ali i to nije u skladu sa onom pričom Vladike Nikolaja koja je ovdje na nekoj 8 strani iza koje si stao kada si rekao zašto ne prodaju ispod cjene, a plaćaju iznad...

Ali već - nema veze direktno sa temom.

Inače - da napomenem da sam i ja 20 dana proveo u dve azijske države i oni zaista jesu mnogo radniji narod od evropljana - mnogo je to drugačija kultura... I to ne ove siromašne države - ja sam bio u mnogo bogatijim državama - Tajvanu i Južnoj Koreji - i oni bi sebi mogli da priušte evropski standard - i sa duplo manjom platom bi imali primanja daleko veća od onih u Srbiji. Ali neće - rade ljudi po 10 sati - kada studiraju uče isto po 10 sati. I ko smo mi da njima naturamo neke naše vrijednosti i naš socijalizam - ako ljudi neće.

Како је то Звонко добор уочио, стопа самоубистава у Фокскону је мања него кинески просјек.

Према томе проблем људи у Фокскону се адресира на погрешну страну-ку.

јусто, где сам ја то негирао?

питам опет, јел треба да негирамо остатак, или још горе подржавамо, само због информације извучене из контекста? да не помињем да је звонко већ једном покушао да не прочита текст и да манипулише чињеницама па је цитат био сасвим другачији од оног што је он навео.

мислим, већ је довољна катастрофа да се због рада у тој фабрици неко убио, статистика била оваква или онаква.

један да је "само", тај изгубљен живот је незаменљив.

све друго се зове релативизација онда.

Ма то је све пропаганда коју пласирају конкуренти који нису способни да се такмиче поштено.

Неко направи читав град са становима и послом за 300,000 људи, а онда још мора да трпи свакакве глупости... На његовом месту, ја би све то затворио и изгубио се без трага. Па кад људи почну да умиру од глади, нека се обрате "душебрижницима" за помоћ.

а оно јесте, где сме неко да "хули" на "доброчинитеља" ...

значи, циљ оправдава средство, макијавели у најперфиднијем облику квази-виктимизације робовласника?

све боље од бољег.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од WiseMan,
      Google je nedavno objavio reklamu za svoju novu verziju proizvoda "Chromebook" koja direktno napada "Windows OS" i "Mac OS" tako što ismejava konstantna ažuriranja i česte greške u ovim Operativnim Sistemima.

Pogledajte:

• Од Milan Nikolic,
      Америка гурнула Кину у крило Русије: Нова сарадња у космосу
      Русија и Кина планирају да оформе заједничку орбиталну станицу, а први кораци у том правцу требало би да буду направљени већ ове недеље. Руски експерти оцењују да обе земље имају велики потенцијал, а да руско-кинеска сарадња у овој сфери има велику перспективу.
      Извор из руске ракетно-космичке индустрије наводи да кинеску страну, која планира да наредних година започне изградњу вишемодуларне космичке станице, интересује руско искуство дугих летова, као и изградње великих космичких објеката.
      Осим тога, како је навео извор, Кина нема низ важних технологија и спремна је да предложи своје партнерство у замену за њих.
      Експерти истичу да је управо због тога Кина окренута ка Русији као према искусном савезнику и добром суседу.

Водећи научни сарадник Института за истраживање свемира Руске академије наука Натан Ејсмонт позитивно оцењује значај предстојећих преговора о стварању заједничке свемирске станице.
      „О томе се одавно прича. Надамо се да ће све испасти како треба. Кинезе су у неком смислу Американци ’бацили‘ у неку врсту изолације, а чак су их ударили и санкцијама. Већ много година Американци чине све како би спречили развој кинеске науке и технике. На пример, због америчких санкција Кина не може да продаје своје услуге лансирања тј. коришћења својих космодрома. Иако су могућности Кине сада веома велике, Кинези не могу да изађу на то тржиште. То се, углавном, односи на технологије у космичком простору. Кинези траже друге партнере, а резултат тога је и сарадња коју покушавају да развију са нашом земљом. Када је реч о стварању орбиталних станица, Кина каска за осталим учесницима тог процеса. Ипак, они постижу одређене успехе — лансирали су малу орбиталну станицу, која се фактички састојала из два модула. Међутим, постоје планови да се та станица прошири“, наводи Ејсмонт.
      Експерт додаје да постоје и неке препреке када је реч о руско-кинеској сарадњи, али да се оне могу превазићи.
      „Постоје и препреке техничке природе када је реч о успостављању сарадње. Кинези су за своје орбиталне станице изабрали нешто другачије орбите. Ако се сада планира спајање са кинеским станицама, постојаће одређени проблеми. Међутим, такви проблеми су постојали и својевремено између САД и Совјетског Савеза и они су решени. Перспективе у сарадњи Русије и Кине у космосу су велике и таква сарадња би била корисна за све. Истраживање космоса не може да буде чисто национални задатак. У томе, условно речено, учествује цело човечанство. Тако да је веома добро што ће сада та сарадња добити нови импулс“, каже Ејсмонт.
        Русија и Кина су прошле године постигле договор да значајно прошире сарадњу у истраживању космоса, пре свега у истраживању Месеца и стварању заједничких орбиталних група.
      До тада је њихово партнерство у космичкој индустрији било засновано на два документа која су потписана готово пре око четврт века, али су оба документа по природи била декларативна и нису укључивали заједничко деловање.
      Идеја конкретизације билатералне сарадње у мирољубиве сврхе настала је почетком двехиљадитих година, када је Кина показала прве велике успехе у истраживању космоса, а Москва имала средства да настави са великим програмима.
      Прекретница у преговорима били су догађаји из 2014. године, пошто је сарадња Русије и САД постала угрожена због политичких битака.
      Очекује се да ће делегација космичке администрације Кине већ крајем ове недеље посетити Москву, где ће са „Роскосмосом“ обавити преговоре о могућностима стварања заједничке орбиталне станице, а такође ће бити речи и о сарадњи у области пилотских програма.

https://rs.sputniknews.com/analize/201807061116419051-svemir-rusija-kina-stanica-analiza/
    • Од Милан Ракић,
      А те једнороге у првим годинама живота хране анђели. И не, ово није почетак сценарија за неки научно фантастични или епско-бајковити филм, ово је економска прича. Прича о томе шта све може од државе да очекује мали предузетник у Кини ако му је делатност у области високе технологије. Једнорог је у ствари фирма толико фантастична да је име добила по митском чаробном створењу. Али, кренимо редом.

На 40. годишњицу отварања према свету Кина пребројава своје успехе. Један од њих је свакако спектакуларан напредак науке и технологије.
      Млади инжењери – садашњост и будућност Кине Од земље која је некад производила само сировине и полупроизводе, а потом дечје играчке и чачкалице, Кина се данас претворила у водећу светску силу у свету науке и технологије о чему сведочи и чињеница да од десет значајних технолошких патената на свету из Кине сваке године долази бар пет.
      На 19. конгресу Комунистичке партије Кине председник Си Ђинпинг је затражио не само да се још убрза научни напредак већ и да се стечена знања ефикасно примене у индустрији и производњи.
      Водећу улогу у томе и данас имају велике компаније у којима је највећи или чак једини акционар држава и које запошљавају стотине хиљада младих стручњака и производе све, од електронике свих врста, опреме за микро и нано тенолошку призводњу, генетски инжењеринг, телекомуникције и мeдицину до сателита и војне опреме најнoвије генерације.
      Једини проблем са овим системом научно-технолошког развоја је био то што су млади стручњаци превише коштали велике системе а много њих је и напуштало земљу.
      Оно што везује човека са знањем и идејом за Кину је сопствена компанија у Кини. И влада је почела да стимулише њихово оснивање и рад.
      Сви велики кинески градови имају индустријске паркове са разним олакшицама за њихове житеље али највеће предности имају они у научно-технолошким парковима и инкубаторима, фирмама које обезбеђују услове за рад малим предузећима.
      Престоница Пекинг од 2014. године има статус технолошко-научног центра па су у њему смештени и највећи истраживачки центри и техно-паркови. Због тога је прошле године од десет највећих технолошких достигнућа Кине, девет рођено у Пекингу.
      Електронска улица Обишли смо Зонгуанчун, научни парк у Пекингу, да видимо како функционише. Изабрали смо баш њега прво јер је највећи, заузима површину од скоро 50 квадратних километара, јер је показатељ како се у Кини идеје и планови претачу у акцију (председник Си Ђинпинг је ланисрао пројекат "Три града, једна зона" за изградњу техно-паркова) и зато што је најстарији.
      Почео је као електронска улица спонтано окупљених малих предузећа 1988. а онда је влада наложила отварање технолошке демо-зоне која је била ембрион данашњег парка. У њему се види шта је постигнуте за четири деценије отварање према свету.
      Ко се сећа куповања транзистора, батеријских лампи и дигиталних вентилатора у улици електронике деведесетих, нека зна да у Зонгуанчун парку данас ради четрдесет водећих кинеских техничко-технолошких колеџа и универзитета међу којима и највећи, Пекиншки технички универзитет.
      Производе хиљаде стручњака које треба задржати у земљи и зато у њему има највише оних анђела који узгајају једнороге.
      Шта су једнорози?
      Дакле, "једнорог" је у кинеској пословној терминологији стартап (новоосновано) предузеће које није старије од пет година а на тржишту вреди више од 100 милиона јуана (15 милиона долара).
      Баве се новим технологијама и услугама у области интернета, Интернет куповине, трансакција, софтвера, решења за пословање фирми на интернету, роботиком, аеронаутиком, биотехнологијама, генетиком, иновативним решењима за ауто индстрију па и мање научно-фантастичним технологијама попут подног грејања и кућних апарата.
      Следећи фасцинантан податак је да Кином шетају читава крда једнорога. Само у Зонгуанчун парку основано је 30.000 предузећа: као и код свих стартапова само мали број успе али тај мали број у Кини увек има четири цифре.
      У 2017. години 25 предузећа из парка је успело да се региструје на великим светским берзама попут Сингапура, Хонгконга, Токија, Лондона или њујоршког Вол Стрита. "Леново" и "Баиду" су почели одатле.
      Држава подстиче те фирме на више начина, најмање директним финансијским средствима. Један је изградња паркова. Сви објекти у њима, инфраструктура па чак и опрема за разне делатности добијају се бесплатно и врхунски су.
      Кина успешно зауставила одлив мозгова Друга је оснивање инкубатора за мала и средња предузећа. Те фирме финансира држава и задатак им је да помогну новим фирмама да се снађу на тржишту и реше административне изазове.
      Како то раде видели смо на примеру инкубатора-фирме "Inno Tree". Сама фирма постоји већ три деценије и увек се бавила технолошким развојем.
      Последњих година бави се развојем вештачке интелигенције а, уз помоћ државе прерасла је у индустријски акцелератор. То је фирма која у техно-парку окупља мала стартап предузећа која развијају високу технологију, чипове, софтвере и вештачку интелигенцију и помаже им да се изборе са изазовима које су и они на почетку превазилазили и сада имају искуства.
      Прави им базе података, решава админиситрацију, повезује их са другим фирмама које се баве сличним пословима и са потенцијалним купцима и инвеститорима.
      Кад смо споменули инвеститоре ту долазимо до оних анђела и још једног вида државне подршке.
      Повластице онима који ризикују
      Држава финансира инкубаторе (сваке године оцењује и њихов успех и према листи која се састави иду и донације државе) и даје посебне повластице и олакшице приватним инвеститорима који су спремни да се упусте у рискантно финансирање стартапова.
      Инвеститори који се одлуче да малој фирми која је тек основана, има добру идеју и подршку инкубатора дају кредит са минималном каматом и никаквим средствима обезбеђења кредита називају се "инвеститори анђели" (angel investors).
      Осим подстицаја државе, они често имају користи и oд тога што понекад по повољним условима купе патенте или услуге фирме коју су подржали, мада она није дужна да са њима сарађује. У Зонгуанчун парку се оствaрује скоро 80 oдсто анђеоских инвестиција у Кини.
      За државу је корист од паркова очигледна, развој нових технологија, њихова примена у привреди али и упољшавање младих стручњака и давање прилике да се окушају у уновчавању својих знања и идеја. Тако се зауставља одлив мозгова.
      У протеклих пет година 15.000 стручњака вратило се из иностранства и раде у више од 5.000 фирми у Зонгуанчун парку.
      Сам директор фирме "Inoo Tree" је 15 година живео у Америци, докторирао, радио у "Гуглу" да би се вратио у Кину где је, тврди, много боља клима за рад и развој.
      После свега што смо видели, верујемо му.
      Бојан БРКИЋ

• Од WiseMan,
      WhatsApp je danas prvi put lansirao svoju UWP Desktop aplikaciju namenjenu samo za Windows 10 korisnike.

https://www.microsoft.com/store/productId/9NKSQGP7F2NH

• Од Поуке.орг инфо,

Microsoft je tokom prethodnih šest meseci testirao Windows 10 Fall Creators Update, koji je sada konačno počeo da pristiže korisnicima. Microsoft donosi veliki broj funkcija sa ovim ažuriranjem, među kojima je Windows Mixed Reality (VR), kontakt integracija sa Windows 10 task barom, Fluent Design i drugo. Većina poboljšanja u ovom ažuriranju su manja, ali evo nekoliko funkcija koje se izdvajaju.

OneDrive Files On-Demand - Ova funkcija omogućava da OneDrive koristi podatke sa clouda kada je to potrebno, bez potrebe za punim sinhronizovanjem fajlova i foldera na uređaju.

People integracija - My People je Microsoftov metod kreiranja statičkog Windows 10 task bara u personalizovanom stilu. Moguće je pinovati prijatelje, saradnike i članove familije u task bar, za brz pristup kontaktima.

Windows Mixed Reality - Microsoftov odgovor na virtuelnu realnost, Windows Mixed Reality će moći da se koristi kupovinom odvojene kacige koju proizvode Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo ili Samsung.

Fluent Design izmene - Novi dizajnerski jezik u Windowsu 10 je prisutan u manjoj meri, sa suptilnim efektima i animacijama i pojavljivaće se kroz aplikacije u Windowsu, iOS-u i Androidu. Moguće je lakše menjanje veličine aplikacija i prozora; transparentni start meni sada koristi akrilični dizajn; promene su vidljive i u Action Centru i drugo.

Microsoft Edge poboljšanja - Browser dobija pinovane sajtove u taskbaru za brz pristup; novi full screen mode (F11); veća kontrola nad zatvaranjem tabova, migriranje kolačića i podešavanja sa Chrome-a na Edge, podešavanje URL-ova u favoritima i drugo.

Pen & Touch poboljšanja - Vlasnicima Surface uređaja Fall Creators Update će poboljšati touch i inking funkcije. Nova poboljšanja za stylus omogućavaju pisanje koliko god želite u input panelu. Tu je i "find my pen" opcija, za lociranje kada je poslednji put korišćen inking na uređaju.

Novi emotikoni i korisne prečice - Emotikoni su svima dragi, a Microsoft se pobrinuo da Windows 10 Fall Creators Update dobije najnovije Unicode ažuriranje. Panel sa emotikonima je moguće pozvati preko prečice na tastaturi (Win + tačka ili tačka zarez). Panel podržava i pretragu emotikona.

Cortana poboljšanja - Cortana sada prikazuje obaveštenja o pozivima ukoliko se koristi Android telefon. Digitalni asistent će sinhronizovati obaveštenja. Takođe, Cortana će zaključati, izlogovati ili ugasiti /restartovati korisnikov PC uz pomoć glasovnih komandi.

Poboljšanja za zvuk i slušalice - Moguć je desni klik na ikonicu za zvuk u oblasti za obaveštenja, nakon čega se omogućava Windows Sonic funkcija za podršku za surround zvuk i Dolby Atmos.

Task Manager GPU praćenje i DPI poboljšanja - Ukoliko ste PC gejmer, koristiće vam dodatak za praćenje GPU performansi. Procesi su takođe grupisani u glavnom Task Manger interfejsu, što omogućava da se lakše kontrolišu. Takođe, ukoliko imate visok DPI, više nećete morati da se izlogujete kako biste popravili zamućene desktop aplikacije.

Izvor: The Verge 
      https://www.benchmark.rs/vesti/najzanimljivije_funkcije_koje_donosi_windows_10_fall_creators_update-73502

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...