Jump to content
marija

Света Тајна Крштења

Recommended Posts

I ja Ga ne znadoh: nego da se javi Izrailju zato ja dođoh da krstim vodom.

I ja Ga ne znadoh; nego Onaj koji me posla da krstim vodom On mi reče: Na koga vidiš da silazi Duh i stoji na Njemu to je Onaj koji će krstiti Duhom Svetim34 I ja videh i zasvedočih da je ovaj Sin Božji.

evo recimo ovde ispada ga nije znao dok nije video znak,tj silazak Duha Svetoga na Isusa...

Nikad Hristos nije bio samo savrsen covek vec je uvek Njegova ljudska priroda bila nedeljiva od Bozanske.

Po Bozjoj volji je Jovan krstavao i bilo bi to sve nistavno da je Hristos uzeo i krstio Jovana.

Tako mu je pripremio put krstavajuci i pozivajuci na pokajanje gde je i sam Bogocovek pokazao da mu je Jovan pripremio put gde ce On Krstiti sve ljude darom i pecatom Duha Svetoga.

Jovan nije sam od sebe krstavao nego je to radio po volji Bozjoj to nam dokazuje Hristos kad govori da se svaka pravda (cak i ne kanonska)mora zbiti. (posto je ovde neko trazio pisane zakone)

A sta mislis sto Hristos nije propovedao pre krstenja o Carstvu Nebeskom?Nego bas od trenutka krstenja dolazi najpre kusanje..pa onda propovedanje o Carstvu Oca Nebeskoga?

A sta mislis sto Hristos nije propovedao pre krstenja o Carstvu Nebeskom?Nego bas od trenutka krstenja dolazi najpre kusanje..pa onda propovedanje o Carstvu Oca Nebeskoga?

Sve u svoje vreme tek kad se javila Sveta Trojica u isto vreme a to je prilikom Krstenja obznanilo se i Carstvo Bozje. Sto nikako ne treba da znaci da Hristos nije Spas i pre i posle Krstenja.

Koji zakon? Nađi mi ijedan jevrejski zakon koji naređuje ili prepisuje Jevrejima krštenje vodom na oproštenje grijeha kao znak pokajanja i obraćenja života? Zakon i pravednost, pravda nije isto.

Čitav Stari Zavjet je bio praobraz krštenja i stradanja Hristovog..Imaš kod Mojsija,imaš kao potop i ne sjećam se tačno trećeg..Zapisao sam to negdje..A Stari Zavjet je Zakon Jeverejima.

Ako dodamo još i:"Zaista, kažem vam, između rođenih od žene ne usta veći od Ivana Krstitelja. A ipak, i najmanji u kraljevstvu nebeskom veći je od njega!"

(Mt 11,11) 

Da,meni je ovo bila nedoumica uvjek,zar rođenih od žene nije izraženo u drugom licu množine ili čemu već,ne zamjerite na nepoznavanju gramatike (a mnogo češće ni gradiva),pa to može da se odnosi i na žene,a s tim da ako se odnosi i na žene,sigurno je bilo većih od Jovana Krstitelja,i to upravo njegova savremenica,Majka Božija?I ona je rođena od Joakima i Ane..

A zasto kaze onda kad ga vidi gle jagnje Bozije koje ce da ponese sve grehe sveta....zasto mu kaze ti treba mene da krstis a ne ja tebe ako ne zna ko je?Zasto kako ti rekoh u prethodnoj poruci zaigra jos u utrobi i obradova se Gospodu svome?

Vrlo jednostavan odgovor,ako dozvoliš..Zato što je bio nadahnut Duhom Svetim da prepozna Boga svoga.Prepoznao Ga je u utrobi,prepoznao Ga je kad Ga je vidio,a dok je bio samo pustinjak,duh u njemu je ojačao više nego li duh bilo koga ikada na zemlji od muških potomaka,podvižnika..Sa lakoćom Ga je prepoznao,kao Adam i Eva u Adu,nakon Vaskrsenja i razaranja Ada.

1.Ljudska priroda u Njemu ulazi u zajednicu s Bogom...silaskom Duha Svetoga...

2.Celopkupna priroda tj stvoreni svet ulazi u vecnu zajednicu sa Bogom

Da tačno tako, a pravednost koja se pri tom puni je ustvari vrlo nepravedna prema njemu, no za nas jedinim mogućim izlazom i šansom za spasenje, Hristos jje naravno toga svjestan a zato se i pokorava i daje pokrstiti i on koji nikakvog grijeha na sebi nema.

Čitav Stari Zavjet je bio praobraz krštenja i stradanja Hristovog..Imaš kod Mojsija,imaš kao potop i ne sjećam se tačno trećeg..Zapisao sam to negdje..A Stari Zavjet je Zakon Jeverejima.

Ne govorimo sad o tom, previše komplikujete, pitao sam za konkretan zakon ili pravilo koji bi Isusu ili bilo kome naređivao da se ide krstit, takvog nema, krštenje koje se provodilo je provođeno u okviru posebne proročke misije a bilo je sasvim dobrovoljno, nije to bila nikakva standardna jevrejska hramova ili sinagogalna vjerska praksa, tako sam to mislio.

Postovani!

Imam pitanja za Vas, a to je kao prvo - način krštenja.

Ja sam krštena škropljenjem u Pravoslavnoj crkvi. Međutim u Bibliji jasni piše, pa i na vašem sajtu, da se treba krstiti vodom kao i Isus što je kršten. Znači ja se trebam ponovo krstiti jer nisam krstena na ispravan nacin - krstenje vodom - uranjanjem u vodu kao i Isus sto je krsten i ostavi nam takvu zapovijed.

Zasto Pravoslavna crkva krsti ljude skropljenjem kad to nije isravno? Zasto ne krsti vodom kako u Bibliji pise da treba? To mi nije jasno. Jer ako se Pravoslavna crkva drzi Biblije i Bozjih zapovijesti - onda takav nacin krstenja nije ispravan.

Drugo: Zasto postivati svecekoje je Crkva odredila (proglasila neke ljude svetim), ljubiti ikone, krst, moliti se ikonama tj. svecima, (npr. sveta Petka i dr.) kada je to po Bibliji IDOLOPOKLONSTVO? JEDINI koji je vaskrsnuo iz mrtvih je ISUS, a nisu ni Crkvom proglaseni sveci niti majka Bozja. On je nas JEDINI zastupnik pred Bogom i posrednik izmedju nas i Boga. I na kraju nase molitve kazemo U HRISTOVO IME AMIN. Moliti majku Bozju kao naseg posrednika i zastupnika pred Bogom je pogresno prema Biblijskom učenju, jer ona to ne moze biti i nije. A to zna i svaki svestenik Pravoslavne crkve koji naravno poznaje učenje Biblije, a ipak uci ljude drugacije i ubacuje se tradicija koja nema veze sa Biblijskim ucenjem.  Npr. i ovo: Bozic, Uskrs, ......... i u Katolickoj i u Pravoslavnoj crkvi je drugi datum, koji je tacan? U Bibliji toga NEMA. Pa onda DAN ODMORA - SEDMI DAN. Crkva uci da je to nedelja, a u Bibliji pise SUBOTA. Veoma konfuzno je to za ljude koji sami ne citaju Bibliju nego samo prihvataju sto im CRKVA kaze da je ispravno.

Na ovaj nacin se ljudi uce od strane Crkve vijekovima i naravno vjeruju Crkvi. Ne zelim nikoga uvrijediti, nije mi to namjera, jer ima puno ljudi u svim vjeroispovjestima koji svim srcem vjeruju u Boga. Tako vjeruju i u ono sto im Crkvene starjesine propovijedaju. Ali Biblija kaze drugacije, pa Vas molim za odgovor.

Unaprijed se zahvaljujem.

Aleks7

Као прво, опростите што ћу Вас сада назвати тролчином, али сте или трол, или волите да паметујете. 

Зашто тако наступам? Зато што се о томе толико пута писало и на овом форуму и на другим местима на интернету, да је Ваше питање више него неумесно. Ако знате где се налази Црква у Вашем месту, идите лепо тамо, па питајте све то свештеника. Он ће Вас најбоље оправити.

Алекс7 (илити добро дошла суботарко) ако верујеш да је чин крштења магијски чин који се стриктно мора одрадити по записаном церемонијалном протоколу а не чин вере онда слободно потражи негде на свету најисправнији начин за крштавање, верујем да постоје чаробњаци којима је познат овај ритуал.

Алекс7 (илити добро дошла суботарко) ако верујеш да је чин крштења магијски чин који се стриктно мора одрадити по записаном церемонијалном протоколу а не чин вере онда слободно потражи негде на свету најисправнији начин за крштавање, верујем да постоје чаробњаци којима је познат овај ритуал.

Gandalf? A ne, on je nas... grin.gif