Jump to content
marija

Света Тајна Крштења

Recommended Posts

Јави се молим те ако читаш, ако не онда не би да улажем време узалуд.

На сајту који је Игњатије изнад поставио има доста тога објашњено у вези других питања.

Zahvaljujem Vam se na pristojnosti i toleranciji Stevo. Da otvorila sam sajt pa cu da procitam. Hvala sto ste jedini koji ste pristojni, bez vrijedjanja. Primila sam "na znanje" da se obratim svesteniku u svojoj crkvi od jednog clana, hvala. Ali mislila sam da i ovde mogu dobiti odgovor bez vrijedjanja, pa i od samog administratora. Ali eto i to se dozivljava i to od vjernika, koji su Bogu vjerni. Pitam se kakvi su to onda to vjernici, koji su Bogu vjerni, a vrijedjaju svoje bliznje? Ja sam krstena u Pravoslavnoj crkvi vjerom u Isusa Hrista naravno, ali skropljenjem - bosiljak i skrpljenje. Ali u Bibliji pise ko nije krsten vodom nece uci u carstvo Bozje - nebesko. Ne znam da li clanovi ove grupe sami citaju Bibiju ili samo slusaju svoje svestenike ili  citaju na internetu. Mislim da covjek (ma koje vjere bio) treba i mora sam da procita u Bibliji i provjeri ono sto mu svestenik kaze ili ga uci, ili ma ko da to kaze. Nisam clan Adventisticke crkve, kako ju odredjeni na ovom sajtu nazivaju  subotarskom, a i da jesam ne vidim razloga za vrijedjanje. Koliko ja znam oni se iskljucivo drze Biblije i niceg drugog. Placaju desetak, besplatno je krstenje, vjencanje, izlazak na groblje.... i dr. Gdje je tolerancija od vas naucenih za "neuke" kako ih vi ostali prikazujete? Zasto napadati ako se nesto nekome moze objasniti? Nisam mislila da ovaj sajt, pogotovo njegov administrator (moderator) dopusta vrijedjanja. Ovdje sam se javila jer sam mislila da su tu  dobri ljudi, prije svega dobri vjernici, a ne ljudi puni ponosa - gordosti i netolerancije, spremni na vrijedjanje. Mozda sam pogrijesila sto sam se tu javila, ne znam. Nisam ocekivala da ce neko napadati nesto sto pise u Bibliji, jer se napada Biblija a ne ja. A i ja znam da se krstavalo i u pustinji pijeskom, jer nije bilo drugog izbora, a kod nas izbora (vode) ima.  Npr. ima i ovaj sajt

pa neka mi ga neko objasni.

Zatim:

gdje otac Joil na Ostrogu govri o krstenju vodom. Bibliju je potrebno citati i proucavati, to stoji, ali i imati nekoga ko je kompetentan da objasni ono sto mi ne razumijemo, jer je Biblija kompleksna i ima puno ljudi koji ju godinama i godinama proucavaju da bi ju shvatili. Znaci citaju sve a ne samo odredjene dijelove Biblije. Ipak ima ih dosta i takvih koji ju pogresno tumace i "vade iz konteksta" ono sto im odgovara. Ipak, hvala vecini sto ste tako "ljubazni" i spremni na pomoc. Svaka cast izuzecima. Bog je jedan za sve nas. Ja vjerujem U Boga, Duha Svetoga, Isusa Hrista, i u njegovu prolivenu krv za sve nas. Ako sam nekoga uvrijedila ovim sto sam napisala, molim da mi oprosti.

Dobrodošli.... :) ...

Oprostite nama pravoslavcima što ne odgovorismo na vaše pitanje i što ne poverovasmo u Vašu iskrenost......

Mogu samo da kažem da je ljubav iznad svakog zakona.I da se sve radi iz ljubavi...ikone se celivaju iz ljubavi,molimo se svetiteljima zato što ih volimo i zato što se divimo njihovom podvigu kome mi nismo ni dorasli....

Sve je u cilju zadobijanja Duha Svetoga  koji menja sebičnog čoveka okrenutog samo prema sebi u čoveka koji može da živi u zajednici sa bližnjima.....Koji može da ojača dovoljno da se žrvuje za one koje voli...i da živi svoju

Postovana Lara!

Ja nemam nista protiv Pravoslavlja, samo zelim biti sto blize Bogu. A Bog je ljubav. I sve sto radimo, radimo iz ljubavi prema Njemu. To sto pisete da se ikone celivaju iz ljubavi, moli se svetiteljima iz ljubavi..... ja onako logicki gledajuci smatram da to ne treba. A i biblija to kaze. Ne treba se moliti svetiteljima koje je crkva proglasila takvima zbog njihovih dobrih djela. Eto i Katolicka crkva proglasava neke ljude svetim. Ali to su mrtvi ljudi. Logika. Jedini posrednik izmedju nas i Boga je Isus Hrist. On je jedini uskrsnuo i On je jedini ziv. A krstenjem silazi Duh Sveti na nas. Ne znam da li se slazete?

Pozdrav

Као прво, опростите што ћу Вас сада назвати тролчином, али сте или трол, или волите да паметујете. 

Зашто тако наступам? Зато што се о томе толико пута писало и на овом форуму и на другим местима на интернету, да је Ваше питање више него неумесно. Ако знате где се налази Црква у Вашем месту, идите лепо тамо, па питајте све то свештеника. Он ће Вас најбоље оправити.

Vec sam vam oprostila jer me se ne doticu takve uvrede, pogotovo ne tako niski udarci. Da ste pravi vjernik nikada takve rijeci ne bi izasle iz vasih usta, a kamoli da ih napisete, pogotovo nepoznatoj osobi. A - vjernik ste! Lijepo sam napisala: "Ne zelim nikoga uvrijediti, nije mi to namjera, jer ima puno ljudi u svim vjeroispovjestima koji svim srcem vjeruju u Boga". Pri tome i ostajem. Necu vrijedjati nikoga, pa ni Vas, niti Vam uzvratiti istom mjerom. Svako ima pravo na svoje misljenje, pa i Vi. Bog je jedan za sve nas i zelim  Mu biti sto blize. A sa Vama nemam dodirnih tacaka.

Pozdrav

Алекс7 (илити добро дошла суботарко) ако верујеш да је чин крштења магијски чин који се стриктно мора одрадити по записаном церемонијалном протоколу а не чин вере онда слободно потражи негде на свету најисправнији начин за крштавање, верујем да постоје чаробњаци којима је познат овај ритуал.

Hvala na dobrodoslici. Kao prvo, ne poznajemo se, niti znate koliko mi je godina da mi se obracate sa "ti". Ako je za Vas Isusovo krstenje bilo "magijski cin", onda nemamo o cemu razovarati. Moje krstenje je cin vjere u Isusa Hrista. A pitanje koje sam postavila, postavila sam moderatoru iliti administratoru. Nema potrebe za vrijedjanjem onoga sto ne poznajete, a i inace. Otkuda Vam to pravo, ko Vam ga daje? Ja nisam nikoga uvrijedila ovjde, a i necu, nemam namjeru da se hranim zlobom. Ljubav sve pobjedjuje kako je lijepo rekla i gosp. Lara. Slazem se s njom. A za carobnjake ne znam, kao sto vi znate.

Ugodan dan i Bozji blagoslov.

@antics

U pitanju je jedan od subotara/adventista, koji povremeno svrate ovde da "misionare" ili da nas malo probaju.

Neka je, da vidimo ima li ista ispod tog plavog sesirica... :)

163986_a.jpg

link

Ne vidim razlog da me vrijedjate i da me nazivate subotarkom, zato sto znam nesto iz Biblije. Sta Vi znate o meni - ja o Vama? Divna Vam je ova guska.

Pozdrav

Hvala na dobrodoslici. Kao prvo, ne poznajemo se, niti znate koliko mi je godina da mi se obracate sa "ti". Ako je za Vas Isusovo krstenje bilo "magijski cin", onda nemamo o cemu razovarati. Moje krstenje je cin vjere u Isusa Hrista. A pitanje koje sam postavila, postavila sam moderatoru iliti administratoru. Nema potrebe za vrijedjanjem onoga sto ne poznajete, a i inace. Otkuda Vam to pravo, ko Vam ga daje? Ja nisam nikoga uvrijedila ovjde, a i necu, nemam namjeru da se hranim zlobom. Ljubav sve pobjedjuje kako je lijepo rekla i gosp. Lara. Slazem se s njom. A za carobnjake ne znam, kao sto vi znate.

Ugodan dan i Bozji blagoslov.

Молим и други пут.

Не познајемо се али се препознајемо по речима које износимо. Свима се на форуму обраћам на ти, јер је тако присније, не желим да те дистанцирам од себе као ни никог другог, заправо ми православци се и Богу обраћамо на ти, па што не бих и теби.

За мене крштење није магијски чин, него чин вере како сам лепо и рекао. Али ти тражиш неку тачну правилну магијску формулу због тога те упућујем на чаробњаке. Дакле то је твој проблем а не мој, не изврћи ствари и не учитавај оно што није речено.

Ово су твоје речи:

Postovani!

Imam pitanja za Vas, a to je kao prvo - način krštenja.

Ja sam krštena škropljenjem u Pravoslavnoj crkvi. Međutim u Bibliji jasni piše, pa i na vašem sajtu, da se treba krstiti vodom kao i Isus što je kršten. Znači ja se trebam ponovo krstiti jer nisam krstena na ispravan nacin - krstenje vodom - uranjanjem u vodu kao i Isus sto je krsten i ostavi nam takvu zapovijed.

Zasto Pravoslavna crkva krsti ljude skropljenjem kad to nije isravno? Zasto ne krsti vodom kako u Bibliji pise da treba? To mi nije jasno. Jer ako se Pravoslavna crkva drzi Biblije i Bozjih zapovijesti - onda takav nacin krstenja nije ispravan.

Православна Црква крсти људе водом. Није сигурно бензином...

Дакле нигде у Библији не пише да је Христос рекао "крштавајте искључиво урањањем у воду јер је то једино спасавајуће крштење".

Не, само је рекао "идите и крстите све народе..." а како, није описао.

Такође је помињао рођење водом али и Духом, ни ово како се изводи није уписано у Библији , нити постоји неко библијско писано сведочанство о том ритуалу.

Дакле о чему ти причаш? Ти измишљаш магијску формулу потапања која је једино спасавајућа и тражиш где то можеш наћи а знамо да си већ нашла него нас овде тобож пропитујеш а заправо мисионариш своја убеђења мислећи да службу Богу чиниш, јел тако?

Тако је!

Нисам ни ја тебе увредио, сама си се увредила, ти кажи слободно овде нама свима да ниси суботарка и ја ћу се извинути што сам те погрешно ословио.

Од куд ти идеја да се ја храним злобом?

Можда се ти храниш злобом кад дођеш на православни форум па мисионариш протестантизам!

Drugo: Zasto postivati svece koje je Crkva odredila (proglasila neke ljude svetim), ljubiti ikone, krst, moliti se ikonama tj. svecima, (npr. sveta Petka i dr.) kada je to po Bibliji IDOLOPOKLONSTVO? JEDINI koji je vaskrsnuo iz mrtvih je ISUS, a nisu ni Crkvom proglaseni sveci niti majka Bozja.

On je nas JEDINI zastupnik pred Bogom i posrednik izmedju nas i Boga. I na kraju nase molitve kazemo U HRISTOVO IME AMIN. Moliti majku Bozju kao naseg posrednika i zastupnika pred Bogom je pogresno prema Biblijskom učenju, jer ona to ne moze biti i nije.

Да ли ти поштујеш своју мајку?

Ако не поштујеш нећемо даље.

Ако поштујеш као и сваки нормалан човек, онда што не поштујеш мајку Божију?

Ако ми због самих себе поштујемо жену која нас је родила, зар нећемо због Бога поштовати и жену која је Њега родила, Његову мајку?

Друго да ли ти користиш компјутер?

Мислим питање је сувишно пошто си овде већ , али реда ради.

Користиш, аха, а гледаш ли филмове, телевизују, пратиш медије?

Сигурно да то чиниш.

А вероватно си гледала и неки филм о Исусу. Свакако да си гледала.

И кад си гледала тај филм све време си размишљала следеће:

Не узимај себи идола нити каква резана, цртана, снимљена или на било који други начин репродукована лика, немој му служити, немој га поштовати, немој му се клањати.

Одлично.

Значи гледаш филм о Исусу који приказује његов живот, његово страдање за људски род, његово славно васкрсење из мртвих.

Немогуће ти је и немој ме лагати да у току тог филма ниси ни једном осетила поштовање према Исусу кога глуми неки тамо глумац, изображава његов лик.

Дакле гледаш филм, који приказује Исуса, а није Исус, то ти је 24 слике у секунди или више, сат времена, знаш ли ти колико је то икона сат времена које си ти испоштовала 24 х 60 х 60 ето толико и сад ти мени кажи да ти ниси идолопоклоник ?!

Нигде Библија не каже да је погрешно то што ти кажеш да је погрешно, то је неки посредник између тебе и Библије који ти тумачи Библију на свој протестантски начин теби улио у главу као догму.

И ти се држиш те догме као пијан плота а ниси ни размислила где то пише, како пише да ли баш то пише, да ли се тај цитат баш односи на то, него си слепо поверовала том твом посреднику проповеднику или већ коме из протестантске неке деноминације, рецимо адвентиста и држиш се те догме више него памети своје.

A to zna i svaki svestenik Pravoslavne crkve koji naravno poznaje učenje Biblije, a ipak uci ljude drugacije i ubacuje se tradicija koja nema veze sa Biblijskim ucenjem.  Npr. i ovo: Bozic, Uskrs, ......... i u Katolickoj i u Pravoslavnoj crkvi je drugi datum, koji je tacan? U Bibliji toga NEMA. Pa onda DAN ODMORA - SEDMI DAN. Crkva uci da je to nedelja, a u Bibliji pise SUBOTA. Veoma konfuzno je to za ljude koji sami ne citaju Bibliju nego samo prihvataju sto im CRKVA kaze da je ispravno.

Даље, тај твој посредник између тебе и Библије ти је напунио главу и оваквим глупостима. Па ти мислиш да попови све мисле као и тај твој посредник али то крију од глупог народа.

Прво оваквим ставом, а ти то радиш од почетка- вређаш све нас и сматраш нас кретенима и онда се чудиш због дочека како си дочекана, па лепо смо ми тебе и дочекали како си нам у кућу банула неприлично.

Прво што си рекла кад си овде међу нас дошла : Međutim u Bibliji jasni piše, pa i na vašem sajtu

Шта то значи, психолошки ти си од старта дистанцирана кажеш "на вашем сајту" значи овде смо ми и неки тамо ви.

Могла си рећи на овоме сајту. Али си ти јасно ставила до знања да је ово наш сајт а не твој сајт.

Значи тебе заправо ни не занимају наши одговори ти си овде дошла да нам солиш памет тобож питајући нешто.

И сад ти сигурно мислиш да си јако паметна, и да си ти нама таква прва у животу нама кретенима којима попови крију шта заиста пише у Библији ?!!!

Дакле ако хоћеш поштовање онда укажи поштовање па ћеш добити поштовање.

Овде на овом форуму има сем православаца и католика, и муслимана, и атеиста и свих других, али постоји и поштовање међу свим тим људима и уважавање једни других. То је ствар културе а не то што ти мени као држиш слово - ја тебе не познајем а ти мени говориш ти уместо ви...то је фолирање

Ајте молим вас какав је то безобразлук !

И на крају патетишеш:

Na ovaj nacin se ljudi uce od strane Crkve vijekovima i naravno vjeruju Crkvi. Ne zelim nikoga uvrijediti, nije mi to namjera, jer ima puno ljudi u svim vjeroispovjestima koji svim srcem vjeruju u Boga. Tako vjeruju i u ono sto im Crkvene starjesine propovijedaju. Ali Biblija kaze drugacije, pa Vas molim za odgovor.

Unaprijed se zahvaljujem.

Прво нам оно хебеш кевицу а онда као фина си, ето ти немаш ништа против, ти ово ти оно, али ради истине ето ти желиш чути, Боже твој као да ти већ немаш изграђен став о свему томе што си у горњем тексту јасно показала а и показала си како нас поштујеш, па онда на крају патетишеш лукаво и лицемерно фарисејски и покварено тобож тебе занима истина...

Ал не, ти нећеш да се храниш злобом, јок море, то смо ми православци у својим паганским триповима мало најели се бунике, заједно са овим нашим шокцима, па се трипујемо како ти нама зло желиш а ти заправо само желиш добро и спасење души нашој, ал посредством твог проповедника и твоје секте.

Знаш шта - чућемо те о томе други пут !

Ja sam za to svakom da se objasni ako treba i 100 puta sta i kako, jednostavno ima ljudi koji su u zabludi i kojima treba pomoci da shvate kako stvari stoje, a koji nisu zlonamerni.

Medjutim, aleks nisi subotarka ali oni su najbolji, najlepsi, najiskreniji, najispravniji i to sve "koliko ja znam", da a mi smo blesani.

@@Aleks7,

Ја сам пар година ишао у ХАЦ тако да одлично познајем њихову науку из прве руке. Они греше пуно јер не познају довољно историју Цркве, а ни саму Библију - из ње ваде само одређене ствари које им одговарају, а остало занемарују.

Е сад, да би се све то разјаснило за сваку тему је потребно уложити време и труд. Ако желиш, можемо да решавамо једно по једно питање. Шта мислиш да је најважније у њиховој науци?

Ne vidim razlog da me vrijedjate i da me nazivate subotarkom, zato sto znam nesto iz Biblije. Sta Vi znate o meni - ja o Vama? Divna Vam je ova guska.

Pozdrav

A zasto vas vredja to ime? To je prosto oznaka za pripadnost i ime jedne religijske zajednice. Istina, oni su bas na krivom i pogresnom putu, ali ih ima i to je njihovo ime. Ne vidim sta bi u imenu bilo uvredljivo.

Drugo, iz vase prve poruke vidi se sasvim jasno da ste ili pripadnik adventista, ili ste nesto citali od njih, ili ste pod njihovim jakim uticajem iz nekog treceg razloga.

Nema potrebe da skrivate ko ste, to sto ste eventualno pripadnik adventista ne znaci da ce neko da vas istera odavde zbog toga, daleko bilo. Bas naprotiv. Skrivanje inace moze da znaci i neku losu nameru u pozadini, a ja sam siguran da kod vas tog nema, zato kazem i nema potrebe da se skrivate.

Inace, ovo nije guska nego jedna vrlo simpaticna koka iz crtanog filma. Mislio sam da vam je ova scena poznata (vecini ljudi ovde jeste), pa sam je stavio kao ilustraciju moje poruke.

Zelim vam od Boga zdravlje i svako dobro u zivotu, uzivajte u razgovorima na forumu... :)

Ne palim nikakvu vatru nego noramalno pitam zato sto me zanima jer prvi put to cujem. Ali od vas i vase gordosti vise ni jedan odgovor ne moze da se dobije a da se pre toga pitalac malo ne propusti kroz vredjanje i omalovazavanje.

Pogledacu na internetu, ne morate se truditi da mi sad odgovarate. Ali odajem vam priznanje... zaista ste veliki... prave velicine, gorostasi cak...

U pravu ste i ja mislim tako kao i Vi. Izgleda da su svi ovde "susretljivi". Mozete traziti na internetu na http://biblija.biblija-govori.hr/sve.php ili sami citati Bibliju. Vrijedjanje i omalovazavanje ne donosi korist nikome, a pogotovo gordost (ponos).

И опет се показује наша незрелост...

А шта мислите да дође неки Адвентиста који озбиљно истражује Православље и постави отворено питања која га муче? А ми га онда извређамо и отерамо... Ко ће бити одговоран?

Чак и да није сасвим искрен, опет треба одговорити смирено и аргументовано - некоме другом може бити корисно.

Zasto odmah pomislite da je u pitanju "neki Adventista" ili moze biti osoba bilo koje vjere, moze biti i Pravoslavne, a sam istrazuje Bibliju? Vrijedjanja su nepotrebna. Ovde bi trebalo argumentovano da se diskutuje sa potkrepljeno citatima iz Biblije.