Jump to content
Небојша Јовановић

Миланковићев календар

Оцени ову тему

Календар  

32 члановâ је гласало

1. 1. Да ли сте за то СПЦ пређе на грегоријански календар?

Recommended Posts

Ја сам за да се све Помесне Цркве договоре око јединственог календара, којигод он био.

Управо тако али је мало могуће (немогуће) да ове помесне православне Цркве које су прешле на грегоријански опет врате на јулијански од e тога посла нема ништа што каже Били Питон у Маратонцима :)

Апсолутно сам против преласка на грегоријански.Народ неће изгубити православље преласком на други календар,али питање је много дубље него чисто формално календарско.

То је питање пре свега обичаја и потезањем тог питања могу се узбуркати духови раскола,а то нам је у овом тренутку најмање потребно.

Не знам стварно коме смета овај календар и због чега би му сметао!?

Ne gregorijanski nego revormisani julijanski greska u naslovu ne precizan naslov.

Јулијански календар је много бољи за потребе Цркве.

Примера ради петровски пост када код нас траје 2 недеље код помесних Цркава које су прихватиле нови календар овај пост не постоји. То ће се десити следеће године, с обзиром да ће почетак петровског поста бити 1. Јула 2013 (после Духовске седмице), а да то пада по новом календару после Петровдана (29. Јун), односно да Петровдан пада у току духовске седмице.

Чак и кад би се све помесне Цркве договриле око преласка на миланковићев календар, то би код нас нарочито, увело много неспоразума и одбијања. Кад би нашег човјека научио да св.Никола се више не би славио 19.децембра него 6.децембра. Ђуђевдан не би био 6 маја, већ 23 априла итд...Просто је дуго времена прошло да би се тако увријежене навике могле промјенути.

Молим Администрацију да промени наслов и стави миланковићев календар. унапред хвала nasznak slavabogu

Молим Администрацију да промени наслов и стави миланковићев календар. унапред хвала 138999

Какве су то промене календара? Прво грегоријански па Миланковићев, ко зна шта је следеће...

:)

'Ајде и ја да се мало укључим... Људи, ја сам у гимназији имао двојку из математике само на фору - иначе, ни за толико нисам знао. Из физике сам имао чак и тројку понекад, али опет на фору. Па бих неку добру душу овде са форума замолио да ми објасни која је сад фора са тим Миланковићевим календаром. Видим да сви нешто причају како је он супер тачан и све ја то верујем, али не разумем. Па ме интересује, ако би неко могао. Хвала.

Sa obzirom da je naš narod navikao da Božić slavi 7. januara a Badnji dan recimo 6. januara..

Чак и кад би се све помесне Цркве договриле око преласка на миланковићев календар, то би код нас нарочито, увело много неспоразума и одбијања. Кад би нашег човјека научио да св.Никола се више не би славио 19.децембра него 6.децембра. Ђуђевдан не би био 6 маја, већ 23 априла итд...Просто је дуго времена прошло да би се тако увријежене навике могле промјенути.

Sve da nista ne diramo, navike ce morati da promene od 2100. kada ce razlika da se poveca na 14 dana, pa ce Djurdjevdan da bude 7. maja... Ne vidim zasto su nesporazumi i odbijanje naroda ikakav argument. Kalendar njihovih dedova i pradedova moze da bude bolji vec danas.

Naravno da je vazno, ali koliko je vazno resenje, tj krajnji rezultaj, toliko je vazan i nacin na koji ce se taj problem resiti.

"Dobro postignuto ne na dobar nacin nije dobro" - sveti Simeon Novi Bogoslov

Bolje je da nastavimo sa rastimovanim kalendarom, jer ako uzmemo tacniji to moze neko da protumaci rdjavo??? Koji je razlog da se koristi kalendar koji je netacan? Ako je preciznost kalendara sporedna, cemu kalendar??? Za odredjivanje Uskrsa potrebno je da znamo koji je dan u nedelji (za to nije potreban kalendar, dovoljno je da udaramo recke), da ima neko ko nije slep i kaze da li je Mesec pun, da neko meri trajanje dana i noci (ovaj sa casovnikom neka bije recke i neka ima zamenike da rade u tri smene) i Jevrejin sa svojim lunarnim kalendarom (njega mozemo da pitamo i da li je Mesec pun). Dakle, jedan casovnik, tri coveka i jedan Jevrejin koji nije slep i nem (podrazumeva se da uvek govori istinu), sve ostalo je nepotreban luksuz...

Kako ce da zakazu zasesdanje kad im kalendar kojim se sluze ne radi? ;) Ko stigne prvi na dogovoreno mesto ima obavezu da seceka ostale trinaestak dana?!

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...