Jump to content
Предање

Насилно преваспитавање штићеника

Recommended Posts

У почетку док је изашао видео у јавност где дотични редар бије једног штићеника био сам разочаран тиме што видим, но после сам се мало преконтао па ипак схватио да једном наркоману који је на ивици смрти у тешкој тешкој кризи итекако у пресудним тренуцима може помоћи мало батињања да се обузда. Прочитавши све постове на овој теми заиста је корисно и добро чути како говори брат меда и из свог сопственог искуства, и штета је што га поједини не разумеју.

Сва хајка на рехабилитациони центар Црна Река је била добро смишљена и унапред организована са циљем да се однесе победа, тј да се нанесе штета и углед центру а понајвише покушај да се нанесе штета угледу владике Артемија. Подивљалим медијима и онима који су наручили хајку свакако није било стало до људи, њима није било стало до живота и како се са људима поступа, што доказује то шти нико није објавио вест да је после акције смењивања оца Бранислава са места управника, група штићеника напустила манастир и да је завршила свој живот предозиравши се. Њима је била важнија помпа и да се облати име владике Артемија, па по могућности кренути на њега и оштрије да се он неким случајем заложио за методе батињања и у потпуну одбрану центра и оца Бранислава, те тиме отворити пут за јавну прозивку да сиђе са трона ЕРПКиМ. Мишљења сам да је ипак закон Србије био њима на руку јер се по закону Србије физичко кажњавање људи третира као насиље. Зато мислим и да није било хајке када тад би неко покренуо питање метода примене батињања у рехабилитацији наркомана. Но ето да је ово модерно "цивилизовано друштво" имало цивилизовано, тј да међу њиме и његовим постулатима живљења постоји имало бриге за човека, не за систем и новац, онда би се у Србији покренула једна расправа да се расправи о томе шта се дешава у центру, ако заиста батињање помаже и ако су и сами родитељи сагласни са тиме, и ако су само штићеници сагласни са тиме, да се онда као васпитна мера дозволи систематска примена батињања не паушална. Дакле на оном снимку се види да редар ударцима шакама, и кољеном батина штићеника при том врло непажљиво због икона на зиду које су биле окачене и захваћене комешањем. Без обзира колико лагани били ударци, ипак такав метод пре личи на уличну тучу него на васпитно батињање. Исто тако ударање ашовом са крутом дршком може бити контрапродуктивно ако се само мало омаши и удари мало више, може доћи до оштећења кичме. Тако да сам мишљења да се батињање по туру могло изводити са мало јачом, али флексибилном шибом. Но све у свему сад је прошло што јесте, и не мислим да се икада више може у Србији поновити овакав третман макар се то све покушало направити у договору са државом а на корист оних најтежих случајева наркомана којима ништа више не помаже да се обуздају осим физичке силе.

Guest Alefshin

Ja sam pitala sveshtenika Branislava,a ako pitanje nije na mijesto,svakako obrishite,nijesam znala da

prvo treba moderator,da mi postavi pitanja?

?? ? ?? ?????, ???? ??? ???? ??? ????? ????, ????? ?? ?? ?????? ??? ? ??????? ?? ?????????? ?????? ????, ??? ??? ??? ?? ?? ????? ?? ?? ?? ????? ?? ?????????? ?????? ???????.

Одговор: нисам никад спасио неког наркомана од дроге.

Даље, Црна Река није измислила лечење од дроге. Рецимо на Светој Гори постоје рехабилитациони центри. Друго, да се разумемо, нико није против физичке силе, али она мора бити у складу са опште прихваћеном православном праксом. Онако како је то било рецимо у Душановом законику - ударци по туру или леђима танким прутом. Разлог је да се кажњенику не нанесу физичке повреде, али да га ипак веома боли површина коже. А оно што смо видели на снимку, оно су ударци у главу шакама, коленима итд. Дакле, неумерено и неконтролисано иживљавање. Ударци лопатом у пределу доњег кичменог стуба могу озбиљно да оштете кичмену мождину и да доведу до парализе особе.

Guest Alefshin

????, ???? ???? ???? ????????? ?????? ?? ?????.

???????, ?? ?? ?? ?? ???? ?????? ?? ???????

Guest O.Ugrin

Posle bitke svi su generali i svi znaju kako je u stvari trebalo biti.... postavlja se samo pitanje sto oni nisu bili ti koji su uradili kako misle da je trebalo ili su mislili da je trebalo. Glup propust jos glupljeg ''saradnika'' i, ko zna iz kojih razloga, nepostojanje voki-toki-ja za komunikaciju umesto mob. sa kamerama uz medijsku dreku i Bog zna kakvu brigu drustva za prava narkomana rezultiralo je uskracivanjem tih istih narkomana jedne sanse za skidanje od droge na jeftin a delotvoran nacin. Posto ni moja fondacija i grupa - Duhovna aristokratija - nije bila bez kontakata sa takvima, u svojim humanitarnim izletima, znam pouzdano da je samo za osnovno lecenje, tzv detoksikaciju, potrebno odvojiti oko 1000. 1200. eura u zavisnosti od klinike do klinike dok je cuvena Drajzerova prenatrpana i tamo idu samo oni koji moraju. Dalje lecenje, koje traje godinama, kosta godinama a za ugradnju implanta (malog unutartelesnog zandara koji se vremenom topi), potrebno je izdvojiti od 400 do 2000 eura i to u zavisnosti koliko taj implant traje a traje od tri meseca do dve godine. Slika je veoma porazavajuca pogotovo sto to nije samo lecenje vec je to i neciji zivot koji je stao i sada treba ponovo krenuti dok su svi raniji identiteti i oslonci ''zabranjeni''. Dakle, biti ''ponovo rodjen'' u svojih dvadeset, trideset.... ni to ije lako a pogotovo ne odgovor na pitanje svakog narkomana koji se ''skine'' - i, sta sad? Mislite o tome.

Otvorenog uma-otvorenog srca, mir vam - Ugrin

О. Угрине, једно питање али да ми одговорите искрено као човек: како сте сте осћеали док сте гледали онај снимак како оног момка ударају шакама, коленима, лопатам?

Ја лично, иако нисам по природи мекушац, осећао сам се прилично непријатно, посебно јер се јасно видело да се иживљавају над у том моменту немоћним момком. Ја да сам био тамо сигурно би скочио да браним онога момка, јер је оно било типично уличарско иживљавање много јачих над много слабијим, које није имало везе са православном педагогијом.

Ja licno, iako sam zensko, i inace nisam za batine kao metod niti vaspitanja niti resavanja bilo kakvog problema, ni najmanje se nisam osecala neprijatno dok sam gledala te snimke.

Jer, kao prvo, ne verujem skoro pa nicemu sto vidim na TVu,jer je dobrim delom sve namontirano, a kao drugo, da imam dete koje je u tom problemu i da su batine jedan od  nacina da mu se sacuva zivot, ne bih se bunila. Jos bih rekla :"Udri!"

Kroz to ulicarsko izivljavanje kako ga nazivas je taj decko verovatno i prolazio i ranije, ali verovatno zbog toga sto nije doneo pare za dozu koju je dobio i sl. A ne zato sto je neko imao nameru da ga odvrati od pakla u kom se nasao.

Jes` da nisam otac Ugrin, ali odgovorice i on vec.

Guest свештеник Иван

?. ??????, ????? ?????? ??? ?? ?? ?????????? ??????? ??? ?????: ???? ??? ??? ??????? ??? ??? ??????? ???? ?????? ???? ???? ????? ??????? ??????, ????????, ????????

?? ?????, ???? ????? ?? ??????? ???????, ?????? ??? ?? ???????? ??????????, ??????? ??? ?? ????? ?????? ?? ?? ?????????? ??? ? ??? ??????? ???????? ??????. ?? ?? ??? ??? ???? ??????? ?? ?????? ?? ?????? ????? ?????, ??? ?? ??? ???? ??????? ????????? ?????????? ????? ????? ??? ????? ????????, ???? ???? ????? ???? ?? ???????????? ???????????.

???? ?? ?? ?? ?????  ????? ????? ???? ??? ?? ???????

??????, ???? ?? ?? ????, ?? ??? ?? ??? ??????. ???? ??? ?? ???????? ??? ? ??. ?, ???? ??? ?? ?? ?????? ????? ?????? ??????????? ?????? ???? ?? ?? ?????? ??????? ?? ??? ???????? ??? ??? ?? ????????: ???? ?? ?????? ???????? ??????? ????????? ?? ??? ??????, ??? ?? ????? ?????????? ?????? ??????. ???? ?? ?? ????? ???? ????? ?? ????????? ???????? ? ??????????. ???? ??? ?? ????? ? ??? ??????? ?????? ???? ?? ??? ?????? ??? ?? ????, ???? ????? ?????? ??????? ? ???????? ???????????, ?? ?? ???? ?????????? ??? ??? ?? ??????. ???? ??? ?? ????? ??? ????? ??????? ????? (???. ??? ?? ???? ????????? ????????? ???? ???? ????? ???????? ???? ??? ?? ?? ????? ??????? ?????). ???? ??? ???? ? ???????? ????????? ???? ???? ?? ?? ??????? ?? ???? ??? ???? ?? ????????. ? ??? ???? ????? ??????

?? ?????? ?? ????? ?? ???????? ?????, ???????? ?? ?? ???? ?????? ?????? ?? ?????? ? ???? ?????? ??? ???? ?? ?? ?????? ?????, ??? ??? ??????? ?? ?? ??? ?????????? ?? ???? ????? ?? ????? (??? ?? ? ?????? ?? ????????). ?? ?? ? ?????? ?? ??? ????? ????? ?????, ????? ?? ?? ???? ??????????, ? ??????? ???? ?? ?????? ?? ????????? ? ????? ?????????? ??????? ???????????, ???? ?? ??????? ?? ???? ???? ????? ????? ???????

? ?????? ???????, ??? ??? ?? ????? ??? ?. ????? ?? ????? ???????? ?? ?????, ??? ???? ?????? ???? ????? ????????? (??? ?????? ???? ???? ???? ?? ???? ? ?????, ? ?? ?? ????? ????? ?????). ??? ?? ?????? ?????? ???? ?? ???????? ?. ????? ??? ???? ?? ?? ???? ???????????, ??? ??? ??????? ? ????? ?????? ?????? ?????????. ?????? ?? ??????? ??? ????, ???????? ?? ???????? ? ???? ??????? ?? ???-?.

Guest O.Ugrin

?. ??????, ????? ?????? ??? ?? ?? ?????????? ??????? ??? ?????: ???? ??? ??? ??????? ??? ??? ??????? ???? ?????? ???? ???? ????? ??????? ??????, ????????, ????????

?? ?????, ???? ????? ?? ??????? ???????, ?????? ??? ?? ???????? ??????????, ??????? ??? ?? ????? ?????? ?? ?? ?????????? ??? ? ??? ??????? ???????? ??????. ?? ?? ??? ??? ???? ??????? ?? ?????? ?? ?????? ????? ?????, ??? ?? ??? ???? ??????? ????????? ?????????? ????? ????? ??? ????? ????????, ???? ???? ????? ???? ?? ???????????? ???????????.

Prevrnuo mi se zeludac, pogotovo sto su doticni ''junaci'' jedne obicne sirovine koje igrom slucaja predstavljaju Crkvu!?!? Prva misao mi je bila da li i od sadasnjih spletki i podmetanja ima vise, vece... pa zar kao Crkva ne mozemo nista lepo, civilizovano, gospodski da prezentujemo ovom narodu sem celavih uterivaca straha. Zar smo postali Koza Nostra? Zato sam i prvo pitao o. Branislava (za koga sam cuo btw da je je dan veoma opusten lik nekih sopstvenih i cudnih nazocnosti ali ipak pozitivan), cemu LOPATA!?!? On mi je odgovorio da je to bio asov...opstatak mozete pogledati u problemu narkomanije temi. Kao neko ko je zavrsio Teoloski fakultet a na kom ima pedagogika kao cetvorosemestralni predmet mogu sa punom sigurnoscu da tvrdim da pomenute metode nisu u teoriji ispravne. Ali, praksa....praksa je individualna i zavisi i od okolnosti te zato i dete dobije cusku ali ono sto smo svi videli jeste zla namera jer zar se niko nije zapitao odkud kamera i od kud bas tada kada se zna da mob. tel. imaju samo saradnici. Mozda ima mnogo dublje od onoga na sta smo se svi zgrozili i nesto mnogo vise, uzvisenije, a cemu je jedan covek posvetio ceo svoj zivot, na sta se nismo ni obazrli... mislite o tome.

Otvorenog uma-otvorenog srca, mir vam - Ugrin

Помаже Бог свима.

Искрено се надам да ћете кад-тад престати да питате и пишете о примени силе у Ц. Реци. Имајте на уму да смо у центру имали децу лекара, психијатара, председника суда, начелника психијатрије, адвоката, студенте дефектологије... Имајте на уму да смо формирали УРГЕНТНИ ЦЕНТАР, давали шансу свима, без селекције и припремног периода за долазак. Свако је био опоменут, затворски манири, црна берза у центру, понижавање других штићеника, и слични тешки прекршаји не долазе у обзир. При контролним претресима налазили смо сакривене бодеже... Шта би било да је неко у центру погинуо?

Нико није озбиљније повређен, ни физички ни психички. Док је моралисање и паметовање изазвало смрт 6 момака, који су имали некакву шансу да се спасу. Црна Река је била (и остала) спас пре свега за породице наркомана, па и за многе наркомане. Даноноћно је била отворена за све, осим за бегунце од закона. Данас се пријавиш, данас и дођеш. Све смо чинили да изгреднике повратимо у нормалу. СИЛА ЗЕ БИЛА ИЗУЗЕТАК А НЕ ПЕДАГОШКИ МЕТОД. Када су св. Јована Лествичника питали да ли игуман у неким тешким ситуацијама сме да бије монахе, он одговара са да, али не својом руком, већ неко од братије у његово име! Шта говори премудри Соломон о бијењу сина свога?

Свеједно, ја лично о примени батина мислим лоше, али се морало! Као што и о ампутацији мислим лоше, о електрошоковима, и сл. Какав ашов и повреда кичме. Много смо их ударили, како никоме не повредисмо? Ашов је и уведен као казна јер је високо безбедан, много боли а не наноси штету.

Шта мислите о момку који је своју 20 година непокретну мајку бацао са ортопедске постеље, шутирао, мокрио по њој називајући је курвом и тражећи новац који она нема? И онда дође код нас на рехабилитацију, без динара надокнаде (ја морам да платим његов боравак), и почне са затворским манирима. Да га умолим да престане, или да га избацим да настави са мајком тамо где је стао.

Не мало родитеља се клело да ће се убити, ако им се наркоман врати у кући...

Лозничка лекарка је после година пакла са сином лекаром наркоманом (и муж лекар) убила је сина и одробијала га! Колико је свакодневних најгорих злостављања немоћних, али не и недужних родитеља од стране наркомана. Имају ли они права да буду заштићени? Јесу ли наша деца, сада наркомани, имали право да буду заштићени од дилера? Испаде да је мој ашов највеће зло у Србији.

Коме и зашто да се правдам? Много бих могао да нападам, али нема сврхе. Мислите ли да у другим камповима нема силе?

Немојте више и мене и себе понижавати празним моралисањима. Нисмо ми манијаци, а и како бисмо малтретирали децу угледних и за наркоманију, педагогију, право... и сл. стручних родитеља?

И раније, на неким другим форумима, видевши да покушавам глувима да објасним нешто што нисам дужан да објашњавам, одустајао сам и форуме нисам читао по пола године. Овде сам се појавио на молбу свештеника са форума. Нисам ја осетљив на критику него на испразно траћење времена.

Незнање не може бити аргумент.

У СТВАРИ, НИКО ОД ВАС И НЕ СЛУТИ КОЛИКА ЈА МУКА И ЖРТВА МОРАЛА ДА СЕ ПОДНЕСЕ ЗА ОВАКВО НЕШТО. Било би занимљиво гајити 10 наркомана, па да видите како је то. Ми смо их пре напада имали 210! Да никоме од вас не да Господ да се лично уверите шта значи имати наркомана у породици.

Оно што су моје очи виделе и уши чуле није описиво.

Нису нас напали што смо лоши, већ што имамо испеха. А циљ напада је био ГАШЕЊЕ ЦРНЕ РЕКЕ са што више штете за цркву и за владику Артемија, који би био добар пензионисан, или на Н. Зеланду, далеко од Косова. Дилери су на Црној Реци губили негде око 2 милиона еура годишње.

Шта би било да смо затворили центар? Што сам у једном тренутку и пожелео, после онолике хајке. Мислим да је само смрт Ђинђића изазвала већу медијску пажњу од наших ашова. Све заједно била је то велика срамота медија, несавесних новинара и уредника, које чињенице ницу занимале.

Најбоље да се не враћамо на све то.

Поздрав и благослов од проте Б.

ПС. Када су ме са РТС-а питали како ми паде на памет да се тиме бавим, одговорио сам им да вероватно нисам нормалан, као ни остала 3 свештеника (нико од њих никада никога није ударио). Живети са наркоманима 24 часа на дан, 365 дана у години!

А да, што се тиче исповести, јасно је свима да нисам открио ништа, а да је којим случајем Немања то урадио, свакако не бих тврдио да је недужан, не бих смео да коментаришем, чак ни суд нема право да ме о томе испитује.

Занимљиво је колико се говорило о силовању, као да се заиста догодило! А чим то оповргох, одмах неко нађе да мења тему, и да ми говори да ја не знам да је исповест тајна која остаје између верника и свештеника.

Иначе, исповедајући, сазнао сам за 5 убистава које су наркомани починили, за која никада нису осуђени, нису ни откривена. Како ли је члановима породица убијених! А ја нисам исповедио ни трећину наших штићеника!

Нису сви наркомани злотвори, да се разумемо. Али овде говоримо о најтежим случајевима.

На жалост родитеља наших садашњих и будућих штићеника, сила више никада неће бити примењена у Црној Реци, изгредници се већ избацују!

Позваћу оца Дејана да се прикључи, он је управник, ја сам само епархијски саветник!

???? ??? ?????? ??? ??? ????, ??? ??? ????? ??????. ? ??? ?????? ?? ??? ?????? ???? ???? ?? ??? ???? ????? ?? ????? ? ?? ??????? ????????, ???? ?? ??? ????? ???????????, ??? ?? ?. ???????, ?????? ?? ??????. ?????? ?? ?? ????? ???? ?????? ????? ??? 2 ??????? ???? ???????.

??? ?? ?????? ???? ?? ?? ?? ???????? ????? ?? ?? ?????? ???? ??????...

? ??, ??? ?? ???? ?????????, ????? ?? ????? ?? ????? ?????? ?????, ? ?? ?? ????? ???????? ?????? ?? ??????, ??????? ?? ??? ?????? ?? ?? ???????, ?? ??? ???? ?? ????????????, ??? ?? ??? ???? ????? ?? ?? ? ???? ????????.

????????? ?? ?????? ?? ???????? ? ????????, ??? ?? ?? ?????? ????????! ? ??? ?? ????????, ????? ???? ???? ?? ???? ????, ? ?? ?? ?????? ?? ?? ?? ???? ?? ?? ???????? ????? ???? ?????? ?????? ??????? ? ??????????.

?????, ????????????, ?????? ??? ?? 5 ???????? ???? ?? ????????? ????????, ?? ???? ?????? ???? ???????, ???? ?? ?????????. ???? ?? ?? ????????? ???????? ????????! ? ?? ????? ????????? ?? ??????? ????? ?????????!

???? ??? ????????? ????????, ?? ?? ????????. ??? ???? ???????? ? ???????? ???????????.

?? ?????? ???????? ????? ???????? ? ??????? ?????????, ???? ???? ?????? ???? ???? ????????? ? ????? ????, ?????????? ?? ??? ????????!

??????? ??? ?????? ?? ?? ????????, ?? ?? ????????, ?? ??? ???? ?????????? ????????!

Nije mi bila namjera da vas uchim shta je tajna ispovjedanja,vi ste osoba sa zavrshenim Bogoslovskim fakultetom.Samo sam zapitala.

Hvala na odgovoru,

Часни оци,

не сумњам у вашу пастирску делатност нити у осетљивост вашег желудца.Насиље само по себи је страшно и за делање и за гледање

међутим,онако најискреније,

да је мој муж на месту оца Бранислава,да је изабрао најтежи облик мисије,да је по цео дан са наркоманима,ја се мучим и подижем децу, помажем мужу,гледам како наркомани кукају,плачу,како мој муж по цео дан разговара и преговара са њима,

и да ми у једном моменту после толико времена проведеног са њим,један од наркомана,нападне на женско дете...е,опростите,ја бих га тукла,чини ми се,са ових мојиг 60кила,не бих морала да будем ни безумна ни ћелава.

Не кажем да су они тучени из тог разлога,ја знам преко пријатеља за тај детаљ са дететом.

За многе ствари,отац Бранислав је за мене-енигма,

али познајем две породице којима је духовник,једна породица је чак живела на нашој парохији неколико месеци и са великим жаљењем смо их испратили јер су нашли друго место становања,

то су све изузетни људи.

Отац Бранислав има жељу да се појављује на овоме форуму и да Вам,часни оци,помогне својим искуством,ако Ви то желите,можете много да урадите и овако,преко форума,али да он човек,

мора на овом спејс-простору да се правда,исповеда и остало,

опростите ми,мени то ствара мучнину желудца.

Не замерите,оци :smiley: