Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Цвеле1993

Како (се) правилно прекрстити

Recommended Posts

Кад се каже: "И Сина...", при спуштању руке на доле, јел треба да се дотакну груди или стомак?

Неки кажу да треба до пупка, а неки да треба до груди.

Приметио сам да је крст правилнији када се неко крсти до стомака, а да када се неко крсти до груди, крст је више наопачке, тачније већи је горњи део од доњег.

Онда, приметио сам да се неки крсте, а да не дотакну себе, или само овлаш дотакну.

Шта Ви мислите...?

Треба избегавати крајности, како фарисејску лицемерност тако и неодговорно осењивање.

То ако видиш да се неко недотакне једног дела тела, чела, стомака, или рамена може бити чисто рефлексивно, не мора бити навика. Правилно је да се са три скупљења прста додирне чело у име Оца, стомак у име Сина и рамена у има Светог Духа, са десна на лево, а неки завршавају и полагањам длана на груди што значи амин. Не мора сад ту да се изводи неко глумљење, а виђао сам да и то раде неки људи, па изгледа театрално,а то је да буквално вуку руку док тачно не дотакну делове тела у моменту изговарања у име Оца и Сина и Светога Духа, нарочито за време литургије, ако се у деливма тропара налази и фраза "Оца и Сина и Светога Духа".

Са друге стране, неодговорна су разна врсте осењивања, у форми наопаког крста, сломљеног и слично, или како би неки рекли као да се муве терају. Треба о томе водити рачуна, јер то много говори како верујемо, јер ако се неозбиљно осењујемо, неозбиљни смо и у другим већим стварима.

Кад се каже: "И Сина...", при спуштању руке на доле, јел треба да се дотакну груди или стомак?

Неки кажу да треба до пупка, а неки да треба до груди.

Приметио сам да је крст правилнији када се неко крсти до стомака, а да када се неко крсти до груди, крст је више наопачке, тачније већи је горњи део од доњег.

Онда, приметио сам да се неки крсте, а да не дотакну себе, или само овлаш дотакну.

Шта Ви мислите...?

Каже се да свако носи свој крст. Некако се људи не осењују исто крсним знаком. Као људи када  напишу оловком исту реч а опет различит рукопис имају. Пре него што сам отворио страну помислио сам да је можда тема о светој тајни крштења.

ја сам очигледно научио другачије да се крстим ...

имам православни молитвеник из 1995. године у издању манастира Хиландара и у њему је лепо нацртано крстолико горе ''у име Оца'', доле ''и Сина'', десно раме ''и Светога Духа'' и лево раме ''Амин'', што сам видео и у једном молитвенику који је Патријарх Павле припремио који сам поклонио.

у средини цртежа је сличица правилног склапања шаке - три прста спојена (палац, кажипрст и средњи симболишући Једног Бога у несливеној Светој Тројици) а домали и мали су положени на длан (симболишући двојну природу Господа Исуса Христа који се оваплотио на земљи - Божју и телесну).

Meni lično je mudrovanje oko toga potpuno bezveze. Ne slažem se s Justinijanom da način osenjivanja pokazuje kakva je čovekova vera. Meni je krst - krst, pa bio on ovakav ili onakav, bitno mi je samo zašto se neko krsti.

A i uvek kažem: "A šta ćemo s ljudima koji nemaju sve prste, ili nemaju šaku?"

Naravno, treba to da ima neku svoju formu, ali ne da joj se farisejski robuje.

Najviše volim kad po hramovima vidim ljude koji to onako skroz teatralno rade, da u krugu od dva metra niko ne može da stane pored njih koliko se razmašu.

Ma nisi ti ispao farisej, fariseji ispadaju ljudi koji prave egzaktnu nauku od toga. Ili koji misle da je krst celom šakom manje... blagosloven, ili šta već. To je sve samo stvar tradicije. Imaš ljudi koji se krste s tri prsta, a ne znaju da su i Otac, i Sin, i Sveti Duh Bog, nego misle Otac je Bog a ova druga dvojica su šta već. Sve to ništa ne govori o nečijoj veri.

Ma nisi ti ispao farisej, fariseji ispadaju ljudi koji prave egzaktnu nauku od toga. Ili koji misle da je krst celom šakom manje... blagosloven, ili šta već. To je sve samo stvar tradicije. Imaš ljudi koji se krste s tri prsta, a ne znaju da su i Otac, i Sin, i Sveti Duh Bog, nego misle Otac je Bog a ova druga dvojica su šta već. Sve to ništa ne govori o nečijoj veri.

У реду је све то, али нисам ја поставио питање о три прста, него јел треба, кад се каже"...и Сина" да се додирне стомак или груди?

Зашто правити философију око тога, зар није простије рећи: "стомак" или "груди"?

Сад испада кад год се направи нека тема, наћи ће се неколико њих који ће рећи: "Зар је то битно, битна је суштина."

Нека је небитно како се неко крсти, мене занима одговор на моје питање. Хвала.

Апсолутно све једно, до које се тачке рука спушта или подиже... Битан је Крст као симбол спасења... Иначе, и само осењивање крсним знаком има своју развојну историју- у II и III вијеку, хришћани су се крстили потпуно другачије, нпр...  Даље,познато је да су се Руси крстили са 2 прста и тд....

ако хоћеш да исцртаваш Крст, онда би требало стомак да додирујеш ...

али шта мислиш где је ''мања'' или ''већа'' благодат ако се додирнеш - на грудима или на стомаку ?

брате, па Бог гледа у скрушен дух и по вери даје, а не у дело покрета руке горе доле ...

Немам сада времена, имам нека посла, када се врати испричаћу вам своје лично искуство са осењивањем крсним знаком и колико то смета ђаволу у шта сам се уверио на властитом примеру.

али шта мислиш где је ''мања'' или ''већа'' благодат ако се додирнеш - на грудима или на стомаку ?

брате, па Бог гледа у скрушен дух и по вери даје, а не у дело покрета руке горе доле ...

Cvele, ovo je odgovor na tvoje pitanje.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...