Jump to content
prota-vk

Шта радите ....како сте.....?

Оцени ову тему

Колико времена проводите на поукама?   

71 члановâ је гласало

1. 1. Колико сати дневно проведете на поукама?

• 1-2
      40
    • 2-3
      9
    • 3-4
      12
    • око 5
      5
    • више од 5
      2
    • некад по цео дан, само скокнем да једем и слично
      3
  2. 2. Колико година сте на поукама?

• тек сам дошао
      19
    • 1
      15
    • 2
      9
    • 3 и више
      28

Recommended Posts

Kosta,ponudjen ko pocascen!Imala sam najbolju nameru.Htela sam sestrinski da ti pomognem da se vratis Majci Crkvi,da bi Bog mogao da ti bude Otac.Izvini,brate mili,ali ti si cuo za Crkvu.Tebi bez Crkve spasenja nema!

Pa znam da si imala casnu nameru...

Al ja nisam otpao od Crkve, ako sam propustio par liturgija, zar ne?

Mislim nisam nikad ni spomenuo razloge....uostalom iz zitija svetih imamo pustinjake, koji su dolazili jeddnom na liturgiju u 10 godina pa su se spasavali i postajali sveti...To narabvno ne znaci da ja necu da idem na liturgiju :smiley:

prema tome bez prebrzih zakljucaka 8084.gif

Guest Izida

Kosta,tako to pocinje.Znam iz iskustva.Pisala sam o tome u jednoj temi.I meni je tako resenje ponudio jedan pop. 8084.gif Prvo jutro,zaspala ja u 4h,kad je zvonio sat ja na tren pozelim da nastavim da spavam,ali se setim da ovaj ceka raport,nema sanse da ne odem.

Guest Florensita

Znam i ja takve situacije...

Bila sam mnogo puta u njima...

Nemoj misliti Kosta da je to bezazleno, jer kao sto Izida kaze tako to pocinje i zaista je tako veruj mi...

Nijedan neprijatelj nece odjednom da te napadne, nego polako, neprimetno da i ne primetis kada si porazen...

Svako dobro...

Potpisujem Izidu, ja sam "igrom slucaja" bila "nepokretna" i dve godine zbog bolesti nisam mogla ici redovno na sluzbe, da "razlozi" su bili itekako objektivni, itekako bolni i mucni da bi se verovatno "svako" na mom mestu tako ponasao jer sam bukvalno pod najvecim bolom i isla na sluzbu i podnoseci ogromna iskusenja samo da bih se bukvalno dogegala tj dopuzala do Crkve.

Ali sada vidim da je sve bilo samo moje nemanje vere i kada sam krenula redovno da idem kao da je to normalno, pri tom, objektivni razlozi su sada jJOS GORI i tek bi sada trebalo da legnem u krevet i da iz njega ne ustajem, ja shvatam da to nije do mene, nego do Njega!

Samo da imam vere i cudo je tu, podicice me, dovesce me, olaksace mi,sve ce uciniti samo ako verujem.

Al to je ono nase sto smo mi tek posle svesni blagodati i cuda koja dozivljavamo.

I sto nam je vise muka dato od nas se trazi veca vera, ma koliko paradoksalno zvucalo muke su upravo znak toga da moramo imati tu "ludu veru" inace ako se sebi prepustimo gotovi smo.

A sto bi rekao jedan moj prijatelj, "e ti si blesava, a tebi je svaki dan cudo, pa opet zezas krizu".

I to jeste tako, cudom disem, cudom ovo pisem, cudom sam se rodila i zivim i toliko cuda opipljivih, "realnih" i ogromnih sam dozivela i bila svedok, a opet mi se desi da sumljam i da izvodim besne gliste bleh

Da me nije Sam hranio, da me nije Sam isceljivao, da me nije Sam vodio i to sve bukvalno mislim, dakle ne ono "pa sve nas hrani i vodi" pa da kazes ali koja sam sve cuda dozivljavala pa sam izvoljevala "jao ja sam tesko bolesna ja ne mogu na liturgiju, ja ne mogu da se molim ja ne mogu ovo ono".

Da vidis kako se sve menja kada sam pocela da radim upravo suprotno onome "jao ne mogu" 0110_hahaha

PS: pojacala su se iskusenja doduse ali ajde 8084.gif

Мени се не свиђа ово Изидино у вези рапорта. Не дајем себи за право да тако мислим нпр Јао, морам да идем, видеће попови да не долазим. Па и не идем да би ми убили рецку. Али, године проведене у војсци су утицале на нашу Изиду  8084.gif

Ја сам увек Литургију поређивао са Другим доласком. И кад год сам имао неку недоумицу, одмах сам као паралелу ставио Други долазак (сећате се, кад су се неки смејали, кад сам рекао у вези менструације...). Тако и сад. Наравно да се милион пута десило да не одем на Литургију из разних разлога. Не желим да се правдам. Гледам то тако да, а шта ако буде Други долазак? Ја ћу Њему рећи да морам да спавам и не могу сад. Нек иду они без мене, па ћу их стићи ја. Хм...мислим да то тако не иде.

Помаже Бог!

Прво одговор на питање из теме:

Кад год нисам на послу недељом, у цркви сам од 08-08:30 до 13-14:00, како кад.....

Када морам да идем на посао, трудим се да на послу пустим себи неку музикицу, н.пр радио ЖРУ 2 0110_hahaha 0110_hahaha 0442_feel, и наравно будем на форуму, или читам духовна штива...

Мишљења сам да су јаке оцене, духовно пропада, катастрофа и сл., за браћу и сестре која се из неког разлога , да тако кажем, олење за одлазак на Литургију. Оваквим оценама, иако су сасвим сигурно из најбоље намере, по мом мишљењу, не помажемо људима да се врате на пут којим су већ кренули,већ потпуно несвесно подстрекавамо "одвратног" који чучи око нас, да још више стисне душицу "саветујући" је у погрешном правцу. Пре сам за покушај, да када већ добијемо искрен одговор, покушамо да сазнамо шта је разлог за "лењост". Оно што "одвратни" највише воли, јесте људски его, јер му је ту најбоља подлога за сађење цара греха-гордост. Тако оцене, које су сигурно са најбољом намером, не чине оно због чега су изговорене, већ напротив, потхрањују его, а самим тим и гордост....

Конкретно, Константине брате мој у Христу, ја када сам био у сличним ситуацијам, ја сам одлазио у цркву, у току дана,као код било ког пријатеља, па наиђе црквењак или свештеник или брат или сестра са парохије, и веруј ми после дан два потпуно заборавим на "лењост", и Богу хвала, опет сам на Литургији....Заједница није само Литургија, заједница је седам дана у недељи, 365 дана у години....заједница није мистификација, заједница је породица....заједница није "мора се",заједница је кад год можеш , а сам знаш и то већ одавно, да Теби највише прија кад је то што чешће....

Ето то је моје скромно мишљење, и наравно, сутра идемо на Свету Литургију!!!

8084.gif bleh 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha

Ma nisam ni ja za raport, daleko od toga, samo mi je "ideja" bliska, jer sam na sebi osetila sta znaci kada nisi u crkvi, na Liturgiji, na vecernjoj, jutrenju, akatistu, jeloosvecenju "redovno".

Bez obzira sto su razlozi bili opravdani i vise od toga, moj put je bio takav da shvatim da ne postoje ti razlozi koji su jaci od Bozijeg cuda ako postoji nasa zelja.

No, cudo je uvek licno i reci tu slabo pomazu.

crvenilo

Brate Stojkovicu u pravu si u potpunosti, nije namera bila nikakvo davanje ocena, nego samo pokusaj da objasnim svoje vidjenje i svoj primer.

Ali ti si u pravu, onaj koji nit ore nit kopa, nadje nacina da pomuti svasta nesto, to je njegov posao, a mi cemo da radimo svoj i da se ne obaziremo na njega

1405_love

Ja sam danas bila da osvestam kolac u mojoj parohijskoj crkvi, godinu dana nisam bila tamo jer sam bila u drugim "zajednicama", a sada sam definitivno ponovo "ovde".

Vec duze je ta misao "kuvala" u meni i sada, kada me je osmeh dve zene koje rade u Crkvi i sa kojima sam bila bliska ozario, znam sta mi je ciniti. Sedele smo pricale o novostima, o zivotu, ne znam ko se kome vise obradovao i zaista sam se osetila delom zajednice, mozda po prvi put ovako jako i tako blisko.

Jos mi otac rece da me ceka u horu leleeee, oni nisu svesni kako ce sve manje naroda dolaziti 0110_hahaha

Da, ja nisam "mogla" ici, prosto zivot me je uputio na mog duhovnika da kad god mogu "koristim guzvu" i odem kod njega na liturgiju ili u bolnicku kapelu, ali ipak je parohija, parohija, "moja" je i oni su moji!

Ja sam imala problem i imam ga i dalje, samo se nazire njegovo resenje, da se osetim delom zajednice, ali sada sam sigurna da je laksi put ne uvek i pravi, nego bas onaj tezi. Najlakse je otici u drugu crkvu gde se osecamo "dobro" i gde su nam ljudi "bliski", ali to bar po meni iz ovog ugla nije resenje, treba ostati i boriti se i davati sebe i izgarati za zajednicu u svojoj patohiji.

No to nije tema gde smo nedeljom 0110_hahaha

PS: mene inace je uzasno tesko probuditi, pa mi je ponekad potrebno i pet budilnika da se dignem ujutru na Liturgiju, ali i kad se uspavam i kad vidim da ce se Liturgija zavrsiti tipa za pola sata ili kasnim pola sata, ma nema veze, odem "namerno", makar na kraj, makar na zaamvonu molitvu, ali odem, ne dam onom rogatom da mi kaze "e kasnis sad gotovo je".

0110_hahaha 0110_hahaha 1405_love

ma znas kako s obzirom da je meni uspeh da spavam tri sata dnevno, ja uvek imam problema sa budjenjem crvenilo

leci u 6 i probuditi se u 7 il 8 zahteva veliku buku pre svega klapklap

Ali dobro zivela sluzba 9811 koju "navijam" da zvoni na 10min, pa jos tri alarma na telefonu, ustane se nekako klapklap klapklap

Guest Izida

Deda,ja sam to u sali svesteniku,koji mi je to predlozio nazvala raport.Nije to pravi raport.Vise je bila svestenicka i prijateljska pomoc.Ja sam se njega pronasla i pozvala za prijatelja zbog njegovog imena.I ja sam njemu rekla da imam problem i da bi mozda on mogao da mi pomogne.I rekla mu da je pocelo da mi se desava prespavljivanje Liturgije.A onda je on predlozio da mi javlja kad Crkva sluzi,a ja njemu jesam li bila ili nisam.I onda je tako pocelo.Medjutim,posle dvadeset dana je bila proslava deset godina od moje mature u subotu u noc.I ja ujutru nisam ustala.I javim mu ja.A on meni napise da nije smak sveta ako poneku i preskocim da je bitno da mi opet postane navika da idem redovno...I tako pomoze mi covek,svaka mu cast!A za uzvrat me je uvalio u ovaj forum...I ne ljutim se.Ovde sam pronasla tebe,recimo.

??? ??? ?? ???????, ?? ???? ??? ???????? ?????? ???????, ???????? ?? ??????? ??? ?? ?????? ?? "??????".

lepo receno...

Nesto sam debelo zgresio(zeznuo), pa zelim da se oslobodim toga pre pricesca, a ovim gradskim najiskrenije nista ne verujem i necu kod njih da se ispovedam,a nikako da uhvatim duhovnika pa se to malo oduzilo..

Inace poslusnost mi je redovno pricescivanje......Eto ga jos jedan iskren, da ne moze iskreniji :cheesy2:

ovo sad dodje kao javno ispovedanje 0110_hahaha 0110_hahaha 0203_cool

Ovo sam napisao samo da ne budem markiran kao covek koji se niakad ne pricescuje, koji ne zna za liturgijski zivot, i slicno.Uglavnom me ljudi pogresno shvate...pa eto malo objasnjenje

Znaci pricescujem se i hocu, nisam ni otpadnik, ni fasista...ni sovinista, vec pravoslavni vernik

tako je to kad se moras braniti od silnih napada 0202_238

Kada mi je jedna gospodja u pocetku dolazila na Liturgiju, govorila je bole je ledja, nemoze da stoji ceo tok Liturgije! Iskoristio sam da u propovedi kazem da se ukljuce da pevaju svetu Liturgiju, prvo samo jektenije, I i II Slavu, Ocenas i Vjeruju, dakle da povremeno ceka svoj momenat da bude i aktivno ukljucena u tok Liturgije..sada je vrlo angazovana, peva celu Liturgiju zajedno s drugima!!

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...