Jump to content
Guest свештеник Иван

Да ти причам... видела сам Бога и свету Петку!

Rate this topic

Recommended Posts

Guest свештеник Иван

Желим са вама да поделим пар мојих размишљања, а тиче се врло укорењених веровања у нашем народу.

Било пре неки дан, био сам на опелу на парохији. По завршеном опелу, кажем коју реч о покојнику и смислу чина који смо обавили. Заврши се све то, ми полако кренусмо ка гробљу које је далеко око 4 км од те куће (у шали знам да кажем да кад кренем пешке на то гробље заборавим где сам кренуо и зашта, толико далеко). Да бих мало прекратио дуг пут, приближих се онима који носе цвеће испред мене. Тако, стадох упоредо са једном бабом.

И пре него што сам хтео да било кажем, поче баба са причом како су ти људи у чијој се кући десио смртни случај никакви људи, како они њу нису звали за неке породичне догађаје, весеља, како и сада нису је звали, ал' она купила венац (да покаже колико их воли, ваљда). Кажем ја: па добро, имају људи своје разлоге, није добро да их овде оговарате.

-Ма шта није добро, они су таки и таки (ово таки и таки, се користи у нашем крају кад хоћеш да кажеш "и тако даље" "итд..."). Него, била сам у Цркви ономад у Г. где си ти причао (беседио). Него да знаш, људи се буне кад приповедате. То треба две трио речи и то... Ја сам бре учила веронауку, нећеш Ти мене да учиш?! Ти си дете још...

Ја- Па добро, људи се стално нешто буне (за информацију види тему ође https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,777.msg7543.html#msg7543 ) . Него, рекох, Празник је, слава је, ред је и потреба да вам кажем неку реч. КОлико знам, нису се баш сви бунили, бар ми је њих 20 пришло после и питало за неке ствари из беседе. То значи да су слушали. А ви, јесте ли слушали?

Баба- Ма ја све то знам, немој ти то мени да причаш, учили смо ми веронауку, него немој ти више да причаш, људи дошли у Цркву не да слушају вас.

Ја-Аха, добро. Разумљиво. Него нису баш сви учили веронауку, није лепо да људима не кажемо зашто смо се тог дана сабрали, но добро, не бих више о томе...

И тако ја наставих ћутећи ка гробљу. Размишљах у себи какву је то баба веронауку учила, али урзо добих одговор.

Баба- Е, и ово да ти кажем. Ти си поп, ти то знаш...

Ја-Па сад... не знам шта... углавном слабо шта знам  8086.gif

Баба- Знаш ти да сам ја премирала (доживела смрт, па се повратила). И ја теби да кажем да сам ја видела Бога!!! и свету Петку, сва у црно!

Ја-  :cmizdrenje::)

Баба- Да, да видела сам. И да видиш каки је...

Ја- Ма јеси ли сигурна да је то Бог? И како то света Петка вазда у црном? Па зар горе са Господом није у светлим хаљинама?

Баба- Јесте Бог и јесте Света Петка! Ја сам била премирала, и ја као на неком путу... Кад мени у сусрет иде неки велики камион. А у камиону "бог"! Никад већега чоека нисам видела!? И оће ме згази?!

-Ко да те згази? "Бог" са камионом?

-Да, а ја ти на пут, а ту и Света Петка... и ја се уплашим, а он изађе из камиона, нијавећи човек на свету! Ја никада нисам видела толиког човека! И он ми каже, ај устани и иди... и ја устадох и вратих се из мртвих...

Драги моји, ово сам се трудио да извучем битне детаље из овог "живог" разговора. Да, неко ме је смешно, неко се чуди што уопште ово пишем и постављам као посебну тему. Има доброг разлога. Што је најгоре, ово што баба прича, многи верују, али што свештеник учи у Цркви, то да се скрати, а најбоље и да се не прича ништа, јер све знамо, што би нам тамио неки попо пореметио нашу веру.

Оваква "виђења" су данас врло популарна. Многе врачаре и гатаре су имале слична искуства "виђења" овог или оно "светитеља" или чак "бога". Касније такве врачаре крену у своју "мисију" да "помажу" људима, а што је најгоре користе Цркву у маркетиншке сврхе (иди у Цркву да ти поп прочита молитву). Тако свештеник упада у то ђавоље коло, и Црква на тај начин постаје "сервис за поправку" на не извор, исток живота вечног. Иначе, код мене нема читања никаквих молитви без разговора са мном, без излагања проблема. Тада се тражи узрок проблема, па се даје адекватни духовни лек.

Ето, оволико за почетак.

Имате ли ви нека искуства са оваквим догађајима?

nemam svojih ličnih iskustava u tom smislu, međutim....

znate da radim u zdravstvu, mnogo smrti sam doživela i mnoge sam ispratila u poslednjim momentima..ono što  me je uvek zbunjivalo to je kada nepokretni bolesnik ustane i sedne i krene, uglavnom su im pogledi uprti negde"tamo" i vode razgovore sa nekim...sećam se Filipovićke, stara baka, objašnjavala mi je da razgovara sa svojim suprugom( koji je preminuo mnogo pre nje)..eto takve stvari su mi bile čudne..ne zanm da li zaista "nešto vide" ili je neka psihološka reakcija

a na ovaj vaš post se ismejah...setih se kadionice 8086.gif

????- ????? ??? ? ????? ????? ?????! ?? ??? ???? ?????????, ? ?? ??? ?? ????? ????... ??? ???? ? ?????? ??? ???? ?????? ??????. ? ? ??????? "???"! ????? ?????? ????? ????? ??????!? ? ??? ?? ??????!

0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha

LSD garant

negde daleko iza 7 brda i 7 mora bila jedna crkvica u koju je redovno dolazila jedna bakica, al koja je volela da pije.Pa tako joj preslo u naviku da okusi vino sto vernicu ostavljaju u crkvu i uvek se pravdala da nije ona .jednom prilikom dok je bila u blizi ikone Bogorodice jedan svestenik pozeli malo da se nasali sa njom, i u trenutku dok je naginjala vino on joj se obrati sakriven iza ikone ;"Jel Bako sta to radis, zasto uvek pijes vino iz crkve"

A ona mukica pogleda oko sebe i kad ne vidje nikoga oko sebe umisli da joj se obraca hristos sa ikone pa rece:

cut' ti mali dok ti pricam sa majkom"....

0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha smej.gif smej.gif smej.gif smej.gif

Inace ovo  je ispricao vladikla Grigorije...

Guest Alefshin

Лепо рече Патријарх једној таквој жени `визионарки`-`нисам достојан да то слушам`.

????- ????? ??? ? ????? ????? ?????! ?? ??? ???? ?????????, ? ?? ??? ?? ????? ????... ??? ???? ? ?????? ??? ???? ?????? ??????. ? ? ??????? "???"! ????? ?????? ????? ????? ??????!? ? ??? ?? ??????!

0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha

LSD garant

negde daleko iza 7 brda i 7 mora bila jedna crkvica u koju je redovno dolazila jedna bakica, al koja je volela da pije.Pa tako joj preslo u naviku da okusi vino sto vernicu ostavljaju u crkvu i uvek se pravdala da nije ona .jednom prilikom dok je bila u blizi ikone Bogorodice jedan svestenik pozeli malo da se nasali sa njom, i u trenutku dok je naginjala vino on joj se obrati sakriven iza ikone ;"Jel Bako sta to radis, zasto uvek pijes vino iz crkve"

A ona mukica pogleda oko sebe i kad ne vidje nikoga oko sebe umisli da joj se obraca hristos sa ikone pa rece:

cut' ti mali dok ti pricam sa majkom"....

0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha smej.gif smej.gif smej.gif smej.gif

Inace ovo  je ispricao vladikla Grigorije...

Da nije nona Stana iz Dobruna?

ima ona takvih ispada  smej.gif smej.gif smej.gif smej.gif

ali bash...  joooj

Guest свештеник Иван

Кад сам био мали, мени баба причала како један човек може да музе краве а да уопште нема контакт са њом. Мислим, он седи кући, а музе туђе краве. Кажу да је имао "зле очи"...

Има молитва кад се роди дете, ту се помење очињи урок. Како сад на ово да гледамо?

??? ??? ??? ????, ???? ???? ??????? ???? ????? ????? ???? ?? ???? ????? ? ?? ?????? ???? ??????? ?? ???. ??????, ?? ???? ????, ? ???? ???? ?????. ???? ?? ?? ???? "??? ???"...

??? ??????? ??? ?? ???? ????, ?? ?? ?????? ????? ????. ???? ??? ?? ??? ?? ????????

Moja cimerka je Vlajna.. i onda mi je pricala njihove gatke za "mrtvacke oci"

kaze da je njena baba to pravila za pare.. ako je zena nesrecna u ljubavi prevarena,donese sliku tog muskarca i ona mu napravi da citav zivot gleda mrtvackim ocima...  0110_hahaha

imala je moja cimerka prica.. bas me plasila....  0110_hahaha

??? ??? ??? ????, ???? ???? ??????? ???? ????? ????? ???? ?? ???? ????? ? ?? ?????? ???? ??????? ?? ???. ??????, ?? ???? ????, ? ???? ???? ?????. ???? ?? ?? ???? "??? ???"...

??? ??????? ??? ?? ???? ????, ?? ?? ?????? ????? ????. ???? ??? ?? ??? ?? ????????

?? ??? ????? ?? ???? ???? ?? ????? ?????? ???? ?? ????? ???????? ????? ?????.? ?? ??? ?? ?????? ???? ??? ??????? ???? ?????????,???? ?? ?? ???? ????????? ? ??? ?????????.????? ?? ??? ?? ???? ???  ????? ??????,? ? ?????? ??  ?? ?????? ?? ???? ?? ?????.?? ?? ???? ???? ??????? ???? ?? ?? ????? ? ??? ????? ?? ????????.?? ?? ????????? ?? ??? ???.

izgleda da je neko ovde malo zamenio teze...hmmm tvrdi se da egzorcizam postoji...da li neuki svet možda opsednute zove one sa"urokljivim" očima :)

mislim neverovatno na jednoj temi se potvrđuje da mogu biti posednuti na drugoj to ismejavamo

šta je sujevreje, đta magija a šta istina, šta posednutost, a šta psihijatrija

šta to daje snagu nepokretnom bolesniku da uoči svoje smrti ustane i hoda..da grli osobu naspram sebe koje nema..podsvest ili nešto drugo

to se zove muzenje na liku i verovali ili ne istinita je demonska stvar

O NEKIM VIDOVIMA SAVREMENIH DOŽIVLjAJA ŽIVOTA POSLIJE SMRTI

JEROMONAH SERAFIM ROUZ

DUSA POSLE SMRTI

O NEKIM VIDOVIMA SAVREMENIH DOŽIVLjAJA ŽIVOTA POSLIJE SMRTI

Potpuno neocekivano, pitanje zagrobnog zivota steklo je veliku popularnost na Zapadu. Tacnije, tokom poslednje dve godine pojavio se citav niz knjiga koje pokusavaju da opisu iskustva “zivota posle smrti”.

Napisali su ih ili cuveni naucnici i lekari, ili pisci koji su imali njihovu svesrdnu podrsku. Jedan od njih, u svetu poznati lekar i “strucnjak” za probleme smrti i umiranja – dr Elizabeta Kibler-Ros, smatra da ce ova istrazivanja posmrtnih dozivljaja “prosvetliti mnoge i potvrditi ono cemu su nas ucili dve hiljade godina – da posle smrti ima zivota”.

Ovakva shvatanja, razume se, predstavljaju ostar zaokret u odnosu na do sada preovladjujuce poglede u medicinskim i naucnim krugovima koji su se, uglavnom, prema smrti odnosili kao prema “tabu” temi, a svaku pomisao o nadzivljavanju smrti odbacivali kao nesto sto pripada sferi fantazije i sujeverja ili, u najboljem slucaju, kao stvar licne vere pojedinca o kojoj nema nikakvih objektivnih dokaza.

Spoljasnji uzrok ove iznenadne promene misljenja je jednostavan: to su nove metode reanimacije “klinicki umrlih” (najcesce putem stimulacije zaustavljenog rada srca) koje su stekle siroku primenu tokom poslednjih godina.

Zahvaljujuci tome, mnogi ljudi koji su prakticno bili “mrtvi” (kojima je prestao rad srca), vraceni su u zivot, a mnogi od njih i otvoreno govore o tome, s obzirom da je to prestala da bude “tabu” tema, a time i iscezao strah da ce ih proglasiti za “sulude”.

Nas, medjutim, najvise interesuje unutarnji razlog ove promene, kao i “ideologija” ovog novonastalog nacina misljenja; zbog cega je ova pojava odjednom postala toliko popularna, i pojmovima kojeg religijskog ili filozofskog ucenja se ona najcesce tumaci? Ona je vec postala jedan od “znakova vremena”, i simptom religioznog interesovanja nasih dana. Kakav je u tom pogledu njen znacaj? Ovim pitanjima vraticemo se posle detaljnog ispitivanja same ove pojave.

Medjutim, u pocetku se moramo zapitati, na kojoj osnovi treba prosudjivati ovu pojavu? Oni koji je opisuju sami ne umeju da je jasno tumace, a cesto objasnjenje trazi u okultnim ili spiritistickim tekstovima.

Neki religiozni ljudi (kao i neki naucnici) prosto ova iskustva odbacuju kao “halucinacije” jer ih dozivljavaju kao pretnju svojim ustaljenim ubedjenjima. Ovo je slucaj sa nekim protestantima koji se pridrzavaju shvatanja da se dusa posle smrti nalazi u besvesnom stanju, ili onoga da ona odmah odlazi da “prebiva s Hristom”.

http://slavoslovije.wordpress.com/2008/11/03/o-nekim-vidovima-savremenih-dozivljaja-zivota-poslije-smrti/

ima knjizica "Ljudi lazi" Skot Pek,gde se tecno pravi razlika izmedju pomenutih pojmova...Ustvari meni se svidela interpretacija :) on svoje dugogodisnje psihijatrijsko iskustvu i saznanje uoblicava kroz primere ljudi sa kojima je radio..izmedju ostalog postoji i momenat kada govori da je tokom egzorcizma 90% stvari koje su se dogadjale mogao da smesti u psihijatrijsku terminologiju ali onih 10% bili su jednostavno nadprirodno iskustvo..

I odlicno je napravio razliku izmedju sizofrene strukture licnosti i licnosti u pomenutom stanju..

Da ne bude samo egzorcizam..postoje i druge situacije kojima se covek bavio a kojima je zajednicko to nadculno iskustvo..

ako je neko citao volela bih da cujem utiske  :smiley: