Jump to content
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

winux59

Potop, argumenti za i protiv

Recommended Posts

• advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Опет генерализација? Не, не мислим тако, Ацо. Не знам одакле ти то? У крајњој линији, шта каже богословска наука о томе шта је била стварна реч Христова, а шта тумачења и интерпретације ране Цркве?

Ок, видим да се кроз последње две три поруке пројављује и одбрана богословске струке, што је сасвим у реду и потпуно легитимно. Мада, искрено, не знам зашто се то појављује овде? Је ли овде неко Ихтусовац? "Борац за веру"? Артемит? Знам да оно што је мени познато није довољно да изношење закључака, али, сложићеш се, може донекле бити довољно за постављање питања (оно што видиш као мој закључак, посматрај заправо као питања). Мислим, за "мирно спавање" и "неузбуђавање као верника" није довољно рећи "ја у ТЕ не видим проблем за Православље", па нека је то рекао и формално образовани богослов.

Промена поимања смрти (из "крајњег непријатеља" у нешто бенигније, релативизованије) захтева много јаче аргументе од индиректног позивања на диплому.

Извини, онда очигледно не капирам шта мислиш, ако твоје мишљење није оно штп износиш у посту. Што се тиче осталог, то се не може написати у пар реченица или постова. Изволи читај. Не мораш "зле" римокатолике и протестанте, чтај православног библисту: Јоанис Каравидопулос, Увод у Нови Завет (мада су јако добри, по овом питању, и "зли" римокатолик Харингтон и "зли" протестант Џон Дрејн, и њихови Уводи).

Није реч о одбрано богословске струке, већ покушај да ствари поставимо на праве темеље. Да проблему приступимо као озбиљни истраживачи и да расправљамо користећи аргументе.

Тему смрти смо расправили на другим темама, нема потребе да је преливамо овде.

Брате winux заморно је овако дуге копиране текстове читати. Но ја сам га прочитао само да би показао добру вољу за дискусију.

Опет кажем у односу на дат текст, како се објашњава присуство лењивца у Јужној Америци? Лењивац не може да хода нити лети, него сам отрмо да се вјеша центиметар по центиметар по грани? Чак и да је имао времена од барке да стигне до садашњег одредишта, како је преживио друге животиње, да на путу није изумро? Лељивац свакако није животиња која има потенцијла да мигирира. Животиње свакако могу да превале чудовишне раздаљине, али нису свакако способне да чине чуда. Ајкула може мигирати из Јужне Африке у Аустралију у једном потезу, али слон не може. Па тако нема никаквог доказа да један Лемур може из Индије доспјети до Мадагаскара прешаваши на непознат начин 3500 км воденог пута...

Осим тога Мадагаскар није сличан Индији, него напротив уникатан је као и острво Сокотра сјверније у Индијском океану. Оба острва карактерише ендемична флора и фауна. Да су Сокотра и Мадагаскар били дио једног копна које је само пре 4000 година почело да се раздваја, немогуће би било да имају тако различиту фауну од Африке и Индије. Сокотра и Мадагаскар су много старији од индијског потконтинента и афричког континента.

Pod pretpostavkom da bog nije stvorio Adama i Evu vec da su oni prvi homosapiensi, jer ako je bog stvorio adama i evu, oni ih je stvorio pametne i adam je razgovarao sa bogom o svemu i to znanje je preneo dalje, tako da Noje nije bio glup, ako je noje bio glup kako je znao da napravi barku?

Он их је створио са оруђем да исказују памет, тј мозгом. Није их створио са знањем физике какво ми данас знамо. Није био глуп, али није био ни технолошки напредан.

Да је Бог одредио човјеку да све зна од почетка, онда би створио и авионе и путеве и градове, и струју и све остало што се током времена развило, па на човјеку је било само да их користи.

Овај свијет и закони у њему ће се у потпуности спознати кроз вријеме. Свијет је предодређен за стваралаштво. Људи су добили улогу малих богова да кроз стваралаштво опонашају Творца. Нису створени као роботи који испољавају усађено знање. Нешто су претходне генерације откриле и створиле, нешто наше, нешто будуће. Само се онтолошка истина открива свима подједнако без обзира на период историје цивилизацијски напредак.

Он их је створио са оруђем да исказују памет, тј мозгом. Није их створио са знањем физике какво ми данас знамо. Није био глуп, али није био ни технолошки напредан.

Да је Бог одредио човјеку да све зна од почетка, онда би створио и авионе и путеве и градове, и струју и све остало што се током времена развило, па на човјеку је било само да их користи.

Овај свијет и закони у њему ће се у потпуности спознати кроз вријеме. Свијет је предодређен за стваралаштво. Људи су добили улогу малих богова да кроз стваралаштво опонашају Творца. Нису створени као роботи који испољавају усађено знање. Нешто су претходне генерације откриле и створиле, нешто наше, нешто будуће. Само се онтолошка истина открива свима подједнако без обзира на период историје цивилизацијски напредак.

Al pogledaj kako to odjedno nastaju velike civilizacije, vavilon egipat itd pogledaj te gradjevine, ocigledno je da nisu bili glupi.

imas dobar video puzzle of the anicent man, kakvu su tehnologiju ljudi imali nekada, tako da mislim da ta prica da su bili primitivni i glupi ne stoji.

Al pogledaj kako to odjedno nastaju velike civilizacije, vavilon egipat itd pogledaj te gradjevine, ocigledno je da nisu bili glupi.

imas dobar video puzzle of the anicent man, kakvu su tehnologiju ljudi imali nekada, tako da mislim da ta prica da su bili primitivni i glupi ne stoji.

Ја не кажем да су били глупи, него примитивни у технологији конструктерства и машинства. Ако је неко примитиван, не значи да је глуп. У свакодневном говору, израз "примитиван" је искварен јер се често реферише као негативно заостао и глуп. Али у стручном изражавању, "примитиван" не значи глуп, него из раног периода, који припада првој ери, времену итд...

Јесу те цивилизације биле напредне, али зато је највеће пловило била галија. Једнодобни чамац у коме може стати 50-так људи згуснутих у редове. А кад говоримо о нојевој барци која је била дугачка скоро 300 људских лаката, која је имала спратове и у којој је боравио толики терет, не може се говорити да је Ноје имао технологију да направи да барка издржи голему катаклизму, када такву катаклизму ни модерни бродови не би издржали. О томе је ријеч.

Можемо говорити само о томе да је ноје уствари био припадник једне хајтек цивилизације која је досегла и већи степен технолошког развоја него ми...али онда се то ни приближно

но поклапа са прилично једнсотавним описом изградње барке од дрвета гуфера и премазивање и повезивање појединих мјеста смолом.

А кад говоримо о нојевој барци која је била дугачка скоро 300 људских лаката, која је имала спратове и у којој је боравио толики терет, не може се говорити да је Ноје имао технологију да направи да барка издржи голему катаклизму, када такву катаклизму ни модерни бродови не би издржали. О томе је ријеч.

Можемо говорити само о томе да је ноје уствари био припадник једне хајтек цивилизације која је досегла и већи степен технолошког развоја него ми...али онда се то ни приближно

но поклапа са прилично једнсотавним описом изградње барке од дрвета гуфера и премазивање и повезивање појединих мјеста смолом.

Noje nije pravio barku po svom znanju i iskustvu,nego mu je Bog dao uputstva kako da je napravi.Noje jeste koristio primitivne metode i materijal,ali to ne znaci da je nije napravio.Piramide su pravljene od kamena i pravili su ih primitivni ljudi,ali one i dan danas zadivljuju moderne naucnike svojom preciznoscu i konstrukcijom.

Stari narodi nisu imali kompjutere i mnoga znanja koja mi imamo danas,ali su itekako dobro poznavali i arhitekturu,astronomiju,matematiku,umetnost i mnoge druge stvari.

Noje nije pravio barku po svom znanju i iskustvu,nego mu je Bog dao uputstva kako da je napravi.Noje jeste koristio primitivne metode i materijal,ali to ne znaci da je nije napravio.Piramide su pravljene od kamena i pravili su ih primitivni ljudi,ali one i dan danas zadivljuju moderne naucnike svojom preciznoscu i konstrukcijom.

Stari narodi nisu imali kompjutere i mnoga znanja koja mi imamo danas,ali su itekako dobro poznavali i arhitekturu,astronomiju,matematiku,umetnost i mnoge druge stvari.

Не може да се пореди једна статична грађевина са једини објектом који је константно изложен динамичким оптерећењем попут удара таласа, превртања и провирања воде.

Јесу биле грађевине грандиозне, али бродови и пловила нису. Рецимо пирамиде јесу грандиозни објекти, али да су биле изграђене негдје у Јапану или Индонезији на сеизмолошки активном подручију, не би тако дуго времена одлијевале.

Опет се иде на то да је Бог силовао нечију савјест. Ако је Бог нешто диктирао, како ће диктирати више од онога што је у домену знања тадашњих људи? Ако они нису знали ништа више од технологије обраде дрвета, и прављења примитивних челичних елемената шта ће им још издиктирати? И шта ви мислите да је све изводљиво направити нешто по диктату без претходног искуства? Такво једно пловило таквих димензија?

Не може да се пореди једна статична грађевина са једини објектом који је константно изложен динамичким оптерећењем попут удара таласа, превртања и провирања воде.

Danas na Zemlji ne postoji to drvo iz koje je napravljena arka, svako drvo ima drugacija karakteristicna svojstva.

Јесу биле грађевине грандиозне, али бродови и пловила нису. Рецимо пирамиде јесу грандиозни објекти, али да су биле изграђене негдје у Јапану или Индонезији на сеизмолошки активном подручију, не би тако дуго времена одлијевале.

Arka nije trebala da plovi nigde, vec samo da pluta. Sta mislis ako je bog naredio noju da napravi arku i dao mu dimenzije broda, i natprirodnim putem intervenisao, zar bog nije mogao da zastiti arku ako je bilo poterbe? a ja mislim da je ona moglda da izdrzi. To sto mi danas ne mozemo da napravimo od drveta takav brod i da izdrzi sve te pritiske to ne znaci da ljudi nekada to nisu mogli, npr u solomonovom hramu ima kamen od 600 tona danas ne postoji jedna dizalica koja moze da podigne toliki teret, i da li znamo kako su te piramide zidane?

Опет се иде на то да је Бог силовао нечију савјест. Ако је Бог нешто диктирао, како ће диктирати више од онога што је у домену знања тадашњих људи? Ако они нису знали ништа више од технологије обраде дрвета, и прављења примитивних челичних елемената шта ће им још издиктирати? И шта ви мислите да је све изводљиво направити нешто по диктату без претходног искуства? Такво једно пловило таквих димензија?

Zasto vi mislite da tadasnji ljudi nisu imali potrebno znanje? na osnovu cega?

ja i dalje tvrdim ako je bog stvorio adama on ga je stvorio savrsenog na svoje oblicje, dakle adam je bio pametan, inteligentan i mogao je to znanje da prenese dalje. Tako da je i noje bio i pametan i inteligentan, i mislim da je cela ta civilizacija bila naprednija od nase, zato su za mnogo krace vreme stigli do tolikog zla da je bog morao da intervenise, kao sto ce intervenisati u buducnosti.

Potop je opomena za nas za buduce dogadjaje, ako mi ne verujemo da se on zaista desio, sta ocekujemo od buducnosti?

Bog nije Noju rekao da drva obradi u strugari i da ih premaze sandolinom :).Velika je stvar ako postojece materijale upotrebis na drugaciji nacin nego predhodnici.Pruce drveca je tanko i ne upotrebljivo za nista drugo osim za vatru?E pa nije,ako znas koje pruce da upotrebis,nacin na koji da ga obradis,ispletes i osusis mozes da napravis korpu ili kos za skladistenje i nosenje namirnica i raznih stvari.Isto tako je i Bog dao Noju upute kako da napravi brod samo sto nam nisu dostupne toliko detaljne informacije.Sam Gospod je ucinio da barka i oni u njoj prezive.

"Sta je u ljudi nemoguce u Boga je moguce" 301

Није битно само својство дрвета, него и начин конструисања којег тад људи нису имали.

Плутати или пловити дође на исто кда се објекат нађе у катаклизмичном окружењу. Није пловила једном линијом, али је зато доживљавала тумбања и потресања, те ударе таласа што нимало није безазлено. Барка није била у кади, него на океану.

Нису имали потребно знање зато што нема археолошких ископина моћних бродова и других продуката наводно развијене цивилизације. Што се тиче тога да је Бог натприродно интервенисао и сачувао барку од елементарне непогоде, то да наравно, то је ствар вјере, али зато ако се тако тврди онда треба искључити свако рационално аргументисање на ову тему.

Заиста нема потребе бркати технолошку развијеност цивилизације са њеним моралним посрнућем. Страшна недјела људи су чинили у прошлости када су били на мањем цивилизацијском степену, него многи данас на вишем.

И што се тиче будућности. Очекујем Христа, зар је мало? Зар треба потоп и претња казном да ме опомиње, а не моја грижа савјест кад чиним зло?

Bog nije Noju rekao da drva obradi u strugari i da ih premaze sandolinom :).Velika je stvar ako postojece materijale upotrebis na drugaciji nacin nego predhodnici.Pruce drveca je tanko i ne upotrebljivo za nista drugo osim za vatru?E pa nije,ako znas koje pruce da upotrebis,nacin na koji da ga obradis,ispletes i osusis mozes da napravis korpu ili kos za skladistenje i nosenje namirnica i raznih stvari.Isto tako je i Bog dao Noju upute kako da napravi brod samo sto nam nisu dostupne toliko detaljne informacije.Sam Gospod je ucinio da barka i oni u njoj prezive.

"Sta je u ljudi nemoguce u Boga je moguce" 301

Апсолутно се слажем.

Барка није морала ни да буде. Могао је Бог својом моћи да одржава у ваздуху Ноја и његове сниове да се не утопе или да их на кратко премјести код Илије и Еноха....али као што рекох winuxu, у том случају треба искључити било какво рационално расуђивање јер законе физике је Бог такођер створио. Он те законе нарушава када теба чинити дјела ради спасења људи, што опет не искључује да су људи одређени да дјелају у складу са природом, као и сама природа чије понашање је по промисалу Божијем.

Sam Gospod je ucinio da barka i oni u njoj prezive. "Sta je u ljudi nemoguce u Boga je moguce"

Бојим се да овај став често злоупотребљавамо. Односно, користимо Божију свемоћ, тај његов атрибут, како бисмо учинили одрживим своје конструкције у размишљању. Тај аргумент "све је ту чудно, нелогично, незамисливо, али, ето, Бог је свемогућ па се то ипак тако десило" је веома добра подлога за све и свашта у тумачењу, али је јако лоша подлога за реално сагледавање ствари.

Ако се сагледа историја спасења, онда се да закључити да Бог није силовао људску свест и људску слободу разумевања. Човек је ПОСТЕПЕНО СХВАТАО, али не помоћу чаробног Божијег штапића ("род покварени иште знака"), већ помоћу дарованог му разума и слободе.

Ако ћемо да користимо аргумент "Богу је све могуће", онда је најбоље да ћутимо и не мислимо ништа. Тачно је, Бог све може што хоће. Међутим, тачно је да Бог и неће све што може. А сигурно неће човека придобијеног божанским чаробним штапићем.

Креирај налог или се пријави да даш коментар

Потребно је да будеш члан ЖРУ-а да би оставио коментар

Креирај налог

Пријавите се за нови налог на ЖРУ заједници. Једноставно је!

Региструј нови налог

Пријави се

Већ имаш налог? Пријави се овде

Пријави се одмах