Jump to content
shalom777

Kur'an-islamska sveta knjiga: pitanja i diskusija

Rate this topic

Recommended Posts

Ta samo na Nikejskom sastanku izbačeno je bilo 14 poslanica.Zašto? Kasnije ponovo je vraćeno 7.Zašto?Zašto nešto ne bi bilio istinito i u onim po vama nevjerodostojnim poslanicama.

Na ovo ti je vec bilo odgovoreno. Nisu sve knjige odbacene zato sto nisu tacne, covece ! Razlog je bio taj sto su bile nepotrebne ili od malog znacaja. Neke su napisane od strane gnostika i raznih jevrejskih prevaranata vekovima kasnije.

Evo ti pa procitaj neke nekanonske i iz Starog i iz Novog Zaveta : http://www.verujem.org/biblija/index.htm#ap

Nama je Isus ostavio Liturgiju, a ne knjigu. Hriscani su postojali pre Biblije za razliku od Muslimana.

Nego posto ti odlicno poznajes te odbacene poslanice kazi ti nama kada su one nastale i sta tamo pise ? Ajde kazi, bas nas zanima zasto su odbacene. Da se ne pominje slucajno Muhamed u njima i nova Bozija objava ?

Zašto bi ova danas verzija Biblije bila vjerodostojna kad se zasigurno zna da je dosta toga dodavano i izbacivano shodno kako je ko mislio da treba biti(ovo su tvrdili kršćanski učenjaci a ne muslimani).

Jer ti mozes da ne lazes ovako na pravoslavnom forumu ?

U Kur'anu nema izmjena.Kako je zapisan za vrijeme poslanika takav je i danas. Nema kontradikcija.

Oce to ali malo sutra. Prvih pet Kurana je napisao jedan covek. Pre toga su delovi uceni napamet, a znamo koliko je sigurno ljudsko pamcenje napamet. Postoje i kontradikcije, ali one nisu dokaz ni za ni protiv istinitosti neke knjige.

Halifa Osman je napisao prvh pet Kurana i On je sastavio Kuran u jednu knjigu. Nije to uradio ni Allah ni Muhamed, jego Halifa Osman.

Poslanici su onakvi kakvi i trebaju biti oni koji zastupaju Božije riječi(ljudi puni morala i vrlina). Što je i logično.

Ali i sa manama kao i svi ljudi ! Nisu proroci bili bogovi, nego ljudi. I to je jos jedan pokazatelj da je Kuran pogresan i da nije od Boga.

Na ovo ti je vec bilo odgovoreno. Nisu sve knjige odbacene zato sto nisu tacne, covece ! Razlog je bio taj sto su bile nepotrebne ili od malog znacaja. Neke su napisane od strane gnostika i raznih jevrejskih prevaranata vekovima kasnije.

Evo ti pa procitaj neke nekanonske i iz Starog i iz Novog Zaveta : http://www.verujem.org/biblija/index.htm#ap

Nama je Isus ostavio Liturgiju, a ne knjigu. Hriscani su postojali pre Biblije za razliku od Muslimana.

Nego posto ti odlicno poznajes te odbacene poslanice kazi ti nama kada su one nastale i sta tamo pise ? Ajde kazi, bas nas zanima zasto su odbacene. Da se ne pominje slucajno Muhamed u njima i nova Bozija objava ?

Jer ti mozes da ne lazes ovako na pravoslavnom forumu ?

Oce to ali malo sutra. Prvih pet Kurana je napisao jedan covek. Pre toga su delovi uceni napamet, a znamo koliko je sigurno ljudsko pamcenje napamet. Postoje i kontradikcije, ali one nisu dokaz ni za ni protiv istinitosti neke knjige.

Halifa Osman je napisao prvh pet Kurana i On je sastavio Kuran u jednu knjigu. Nije to uradio ni Allah ni Muhamed, jego Halifa Osman.

Ali i sa manama kao i svi ljudi ! Nisu proroci bili bogovi, nego ljudi. I to je jos jedan pokazatelj da je Kuran pogresan i da nije od Boga.

Opet se ponavlja ista priča.

O izmjenama u Bibliji nisam ja pisao nago kršćani i to kršćani koji su bili vjernici.

Što se tiče Biblije pa eto i sami ste potvrdili da su jevreji vršili izmjene.Otkud vi znate gdje su oni vršili izmjene.

Govoriš nama je Isus ostavio Liturgiju a ne Knjigu.Pa u ovovme i jeste sav vaš problem.

Odakle Liturgija i gdje su joj izvori, gdje je zapisana.Današnja liturgija je Pavlova a ne Isusova.Pavle koji nije ni bio učenik Isusa a znao je Isusovim učenicima govoriti da vrše licemjerne postupke.Otkud sad to Pavle sve bolje zna od Isusovih učenika.Pa upravo zbog ovakvih Pavlovih postupaka i jeste došlo do razilaženja između njega i drugih učenika.Ispade Pavle bolje poznaje Isusovo učenje od njegovih učenika a kažete da su bili nadahnuti od Boga.Ovo je apsurd.

Ljudi koji su pisali Novi zavjet pisali su po sjećanju.Pisali su ono što su oni mislili da je važno a ne ono što im je Isus govorio.Da bi to dokazali da je istina onda su rekli to je Božije nadahnuće.Ovo ni po logici ni po nauci nikakav nemože biti dokaz.Svak onda može pričati što želi i kao dokaz tome samo kaže ja sam nadahnut od Boga.Dokaz daj.

Drugo ako su bili nadahnuti od Boga otkuda tolike svađe među učenicima i Pavla a tiču se upravo Liturgije.To se jasno vidi iz Dj.ap i Pavlovih poslanica.

Odakle Aleksandrijska škola?Zašto baš tamo imamo puno sekti?Odakle Kopti i njihovo učenje?Tko je išao u aleksandriju da propovjeda evanđelje?

Govoriš daj navedi nešto što je važno iz tih poslanica.

Ja ti neću navoditi nego evo ti iz njih vidi šta je važno.

1Knjiga o esteri.

2Poslanica svetoga apostola Jakova

3Druga poslanica svetoga apostola Petra

4Druga poslanica svetoga apostola Ivana

5Treća poslanica svetoga apostola Ivana

6Poslanica svetoga apostola Jude.

Ovo su one koje se i danas nalaze u Novom zavjetu izuzev knjige o esteri koja se nalazi u Starom zavjetu.

Sve su one na prvom nikejskom skupu odbačene pa ponovo vraćene na drugom skupu u Ludisiji.

Zašto?

Je li ovo odraz vjerodostojnosti.

Isus govori:NITI JEDNA JOTA NITI JEDNA KOVRČICA SLOVA neće nestati a vi čitave poslanice odbacujete.

A šta vi govorite?

Ma nije to neka velika greška pa to svakako nije važno toliko.

Odkud za pravo čovjeku da za Božije riječi govori :ovo jeste važno a ovo nije.

Problem je u tome što vi sve svodite  na nivo čovjeka pa ste i Boga sveli na nivo čovjeka.

Iz gore navedenog ja kažem da za Bibliju današnju nemožete govoriti ovo je ETALON istinitosti.

A za Kur'an ja mogu tvrditi zbog toga što je to original i što je nastavak prijašnjih objava i što je onaj obećani za kojeg je Isus rekao u Novom zavjetu.

Današnji Kur'an je Kur'an isti onaj koji je bio i za Muhammeda a.s.

Svaki harf je bio zapisan za vrijeme poslanika a.s.Pisali su pisari u to doba.Ono što je zapisano kasnije bi učili napamet.

U to doba je bilo na stotine ljudi koji su znali Kur'an napamet.

Prvi kuran je na jednom materujalu napisao Ebu Bekr jer onaj za vrijeme Muhammeda a.s. je bio zapisan na različitim materijalima.

Kasnije je Halifa Osman iskopirao taj primjerak i dao ga u razne oblasti.

Danas imamo milione ljudi koji znaju Kuran napamet, i kad ih slušaša svaki će svaku stranicu proučiti isto.Svaki će harf izgovoriti isto.

Ako nevjeruješ ti provjeri.

@@istražilac,

Lepo sam ja bio prekinuo dijalog sa tobom, ali pomislih da si se malo promenio pa sam pokusao ponovo. Izgleda da sam se prevario.

Ne zaboravi da je ova tema o Kuranu, a ne o Bibliji. I u skladu sa tim se i ponasaj.

Neverovatno je koliko se ponasas kvarno i podmuklo na ovom forumu. Pocinjem da mislim da si jedan veliki trol, ali to ce vreme pokazati, a ovlasceni i odgovorni ljudi sankcionisati na pravi nacin.

Ali ajde da odgovorim na ove tvoje lazi.

Ko je rekao da su Jevreju menjali Bibliju ? Ja sam rekao da su pokusavali na razne nacine putem prevara i obmana da uniste Hriscanstvo i ugled Isus Hrista. To se jasno moze videti iz Talmuda.

Današnja liturgija je Pavlova a ne Isusova

Kako te nije sramota, covece, da ovako lazes ! Samo nam to odgovori ! Odakle crpis informacije kazi nam. Isus nam je ostavio Liturgiju. Evo ti dokaza i da te vise nisam cuo da izmisljas ovakve stvari na forumu. Evo ti pa citaj :

"I kad jeđahu, uze Isus hleb i blagoslovivši prelomi ga, i davaše učenicima, i reče: Uzmite, jedite; ovo je telo moje. I uze čašu i davši hvalu dade im govoreći: Pijte iz nje svi; Jer je ovo krv moja novog zaveta koja će se proliti za mnoge radi otpuštenja greha. " Jevandjelje po Mateju

"I kad jeđahu uze Isus hleb i blagoslovivši prelomi ga, i dade im, i reče: Uzmite, jedite; ovo je telo moje. I uze čašu i davši hvalu dade im; i piše iz nje svi. I reče im: Ovo je krv moja novog zaveta koja će se proliti za mnoge. " Jevandjelje po Marku

"I uzevši hleb dade hvalu, i prelomivši ga dade im govoreći: Ovo je telo moje koje se daje za vas; ovo činite za moj spomen. A tako i čašu po večeri, govoreći: Ova je čaša novi zavet mojom krvi koja se za vas proliva. " Jevandjelje po Luki.

Tako da prestani vise da lazes. Liturgija kao i bogosluzenje imaju svoje korene i prasliku u Starom Zavetu.

Isus je licno izabrao izabrao Pavla nakon Vaskrsenja i Pavlovog gonjenja. Sam Pavle i apostoli su o tome govorili. Ti mozes da verujes ili ne verujes u to.Ali ne mozes reci da na osnovu Biblije Pavle nije bio izabran od strane Isusa i potvrdjen od ostalih apostola.

Jesu se dogadjale rasprave ali ih je Bog svojim Svetim Duhom resavao. Citaj Dela apostolska i ne izmisljaj vise.

Nego, obzirom da je tema o Kuranu. Da vidimo sta Allah, Kuran i Sunet kazu o apostolu Pavlu.

Kuran 36:14 : "kad im Mi poslasmo dvojicu, ali im oni ne povjerovaše, i pojačasmo trećim, pa rekoše: "Mi smo vama poslani!"

Evo kako je ovaj ajet protumacio Sunijev ucenjak Ibn Keser : "

Ibn Keser je napisao:"Imena prvih dva poslanika su:Sham`un [Petar], Yuhanna [ivan] i treci se zvao Bulus [Pavle] i grad se zvao
Antiohija."

Znamo da je Pavle putovao u Antiohiju.

Sledeci Islamski ucenjak koji priznaje ove Apostole kao zakonite predstavnike i cak spominje Pavla po imenu je bio Ibn Abbas :

Ovaj se Tefsir pripisuje Ibn Abbasu da je komentirao Suru 36:13-14."Objasnite ljudima Meke [ljudi tog grada] od Antioka, kako smo mi unistili njih [kad su bili poslati od Allaha i dosli su kod njih].Kad su predstavnici Isusa, Petar i Pavle dosli kod njih, oni nisu povjerovali u njihovu poruku i odbacili njih."Tanwîr al-Miqbâs min Tafsîr Ibn 'Abbâs; http://altafsir.com/Tafasir.asp?tMadhNo=2&tTafsirNo=73&tSoraNo=36&tAyahNo=13&tDisplay=yes&UserProfile=0

Tumaceci Kuran 61:14 , Al Kurtubi je zapisao sledece : Neka mir pociva nad njim.Ibn Ishaq je izjavio da Isus je poslao poslao Apostole i druge ucenike da propovjedaju, oni su bili:Petar i Pavle koji je otisao u Rim.Andrej i Matej su otisli u zemlju kanibala.Allah je njih pomogao [Apostole] s dokazima da su nadjacali. http://quran.al-islam.com/Tafseer/DispTafsser.asp?l=arb&taf=KORTOBY&nType=1&nSora=61&nAya=14

"Medu Apostolima i drugim ucenicima koje je Isus poslao, bili su: Petar i saradnik Pavle
."[Thalabii, Qisas al-Anbiyaa, pp. 389-390)

Kao sto vidis, i pisci Suneta i prvi islamski teolozi priznaju Pavla za Isusovog apostola, samo ga moderni odbacuju.

Svak onda može pričati što želi i kao dokaz tome samo kaže ja sam nadahnut od Boga.Dokaz daj.

Za mene su : Ispunjena prorocanstva Starog Zaveta, sam Novi Zavet, zivot i cuda Isusa, Njegovih ucenika i naslednika Njegovih ucenika, zrtve i muke koje su apostoli ( medju njima i apostol Pavle ) i prvi hriscani prepreli zbog Hrista, vanbiblijski dokazi da je Isus postojao i da je slavljen kao Bog, razna cuda starih vremena i sadasnja..... i najvaznije : otkrivanje i licni dozivljaj Isusa Hristosa u mom zivotu, su za mene najveci dokazi. Tebi ne moraju biti, ali nemoj da lazes i trazis dokaze kada tvoj Muhamed nema ni ocevidaca i za ono malo natprirodnih dogadjaja koji su se navodno desili. Ja nisam kreacionista i meni dokazi te vrste nisu potrebni niti ih dajem niti trazim.

Sve su one na prvom nikejskom skupu odbačene pa ponovo vraćene na drugom skupu u Ludisiji. Zašto?

Ajde budi ljubazan pa nam daj link ka izvoru koji govori o tome da su te poslanice bile izbacene pa ponovo vracene. DAJ LINK !

Problem je u tome što vi sve svodite na nivo čovjeka pa ste i Boga sveli na nivo čovjeka.

Hahaahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahahhahahahah

Pa vi Bogu dajete ljudske osobine vladara koji kaznjava one koji ga ne vole mucenjem, a nagradjuje one koji su mu odani slastima ovoga sveta bez da bilo u sta sumljaju. Samo ljudski vladari ne mogu da prihvate to da postanu kao sluge, zato vi i ne mozete shvatiti Isusovo ovaplocenje i stradanje kao Bogocoveka. I tako dalje i tako dalje...

Bratac, niko te ne tera da verujes u istitnitost Biblije i da odbacis Islam i Kuran. Jer tebi to jasno da je tvoja vera tvoja stvar, i da mi ovde nemamo nameru da te preobratimo. Veruj u sta hoces, samo nemoj da lazes o onome sto sam ti milion puta ponovio.

I ne zaboravi :  Ovo je tema o Kuranu a ne o Bibliji !

Odakle Liturgija i gdje su joj izvori, gdje je zapisana.Današnja liturgija je Pavlova a ne Isusova

А знаш ли ти шта је то Света Литургија? Стварно, ви муслимани бескрајно не познајете суштину хришћанства. Што није проблем, јер то није ваша вера. Али је заиста смешно критиковати нешто о чему благе везе немаш. 

Novi sam član, ovo je moja prva tema. Pravoslavne sam vjeroispovjesti, volim da čitam Bibliju ali i Kuran. Skoro sam čuo da postoje nadljudska čuda u Kuranu. Kao npr. naučna čuda i liječenje, mnogo me zanima kako Pravoslavlje gleda na Kuran, da li je to sotonino djelo ili Božije? Takodje, da li Pravoslavci mogu da se pouzdaju u Kuran jer se kaže da Kuran potvrdjuje Bibliju. Može li neko da mi odgovori, Hvala unaprijed

Pravoslavne sam vjeroispovjesti, volim da čitam Bibliju ali i Kuran. Skoro sam čuo da postoje nadljudska čuda u Kuranu.

facenew22222222

Dobro nam došao na forum. Biće ovo zanimljiva tema. Na tvom mestu, počeo bih od one palačinke u Sjenici

http://24sata.info//magazin/zanimljivosti/87738-video-nesvakidasnja-pojava-u-sjenici-allah-se-ukazao-na-palacinci.html

Sad ću da citiram nekoliko ajeta iz Kurana da dokažem Bibliju. Sura 6,7 "Njegove riječi niko nemože promijeniti". Muslimani vjeruju da je Biblija vremenom bila mijenjana ali ovaj ajet kaže da Božije riječi niko nemože promijeniti. Zatim Sura 10,64; Sura 18,27 i Sura 6,34 Takodje priznaju da Biblija nije bila mijenjana. Sura 3,144 "Muhamed je samo poslanik bio i svi poslanici prije njega su umrli" Ovaj ajet pobija muslimansku tvrdnju da Isus nije umro. Sura 5,47 "I dali smo mu Indžil u kojem je uputa i svjetlost" Zatim Sura 5,46 "I poslali smo tragovima njihovim Isaa.. potvrdjujući Toru medju njihovim rukama" Kuran priznaje autoritet jevandjelja. Ali mi I dalje nije jasno da li je Kuran od Boga, i da li su Kuranska iscjeljenja istinita jer mnogi sveštenici kažu da Kuran nije vjerodostojan. Ali prota Milorad Golijan i psihoterapeut Vladeta Jerotić kažu da trebamo čitat Kuran

Treba ovako citati da znas nesto o drugoj religiji, ali teologije islama i hriscanstva su razlicite pa tako Kuran nema neko znacenje kod nas. To sto postoje slicnosti nista ne znaci, Kuran ima elemente Sv Pisma, ali ne priznaje Hrista kao Boga.

Da li je sotonino delo, ne znamo, ja to izbegavam tako da karakterisem, pomalo mi je besmisleno ne vidim zasto bi neko to tako okarakterisao.

Treba ovako citati da znas nesto o drugoj religiji, ali teologije islama i hriscanstva su razlicite pa tako Kuran nema neko znacenje kod nas. To sto postoje slicnosti nista ne znaci, Kuran ima elemente Sv Pisma, ali ne priznaje Hrista kao Boga.

Da li je sotonino delo, ne znamo, ja to izbegavam tako da karakterisem, pomalo mi je besmisleno ne vidim zasto bi neko to tako okarakterisao.

amin-nas

Kuranska nadnaravnost dokazuje da je nije napisao čovjek, teologije se razlikuju zato što muslimani ne tumače Kuran kako treba. Čak i sam Kuran priznaje autoritet jevandjelja. Mnogo mi se svidjaju ajeti iz Kurana. Muhamed nije mogao biti lažni prorok zato što je preobratio hiljade ljudi iz mnogoboštva u jednoboštvo. Takodje Kuran se koristi za liječenje od bolesti. Volio bih da neki sveštenik napiše pogled Pravoslavlja na Kuran i Muhameda

Hvala, Ali sad neznam da li da čitam Kuran jer neki sveštenici kažu da a neki ne

Послушај шта ти каже твој парохијски свештеник, тј. онај код кога се исповедаш и причешћујеш.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...