Jump to content
marija

Licemerje (hypocrisy)

Recommended Posts

у чему је разлику у лажи код православаца и неправославаца?

хоћу да кажем, у чему је разлика између грешника и грешника?

светост се не огледа у безгрешности, већ у покајању, а покајање не иде на дугме нажалост ...

управо, у томе се огледа слепост за грех некрштених или неутврђених у вери - Оче! Опрости им; јер не знаду шта чине.

а онима који су прихватили крштење је обећан само немир - Не мислите да сам ја дошао да донесем мир на земљу; нисам дошао да донесем мир него мач.

али смо и упозорени и на нашу браћу:

Чувајте се. Ако ти сагреши брат твој, накарај га; па ако се покаје, опрости му.

али нигде не пише, ни да не смеш да опростиш прво, мислим да се управо у томе љубав према ближњем огледа.

а на крају сваки дан се своди на ово:

И не судите, и неће вам судити; и не осуђујте, и нећете бити осуђени; опраштајте, и опростиће вам се.

Ђе да на тебе набасам Машо, Машо. Гора си од амброзије  0911_sport

Па ето, имаш избор.

Да ме игноришеш и овде или ...

А кад смо код амброзије, ко ми каже.

Мирођијо.

Ако већ имам избор, онда ћу да те обићем у широком луку.

Свако добро

Медо,значи ако кажем овај је лопов,лажов да сам учинио грех осуде?А ако кажем да је украо,слагао онда сам само констатовао шта је урадио и то није осуда?Извини ако досађујем. :smiley:

? ??? ?? ????? ???? ?? ??? ???????, ? ????? ???? ?? ??? ???? ? ???? ? ????: ????? ??, ??????? ??.

????? ????????? ?? ????, ????? 17.

?? ?? ???? ???? ??? ?????? ????.

? ??????, ??? ?? ??? ?????

??? ?????? ??????, ?? ?????? ?????? ?? ?? ?? ? ??????, ??? ???????.

?? ????????? ????????? ?????; ??? ??? ?????? ???? ????? ??????, ?? ??????? ?????? ????.

???????? ????????? ??. ???????? ?????, ????? 2, 21

??? ?? ???? ???????? ?????????? ???????, ? ????? ?????? ? ???????? ?????? ???? ???? ?????????.

????????? ????????? ??. ???????? ?????, ????? 8, 12

? ?????? ????? ?????? ?????, ?????????, ?????????? ????? ??????, ??? ??? ?? ? ??? ? ?????? ???????? ????.

???????? ????????? ??. ???????? ?????, ????? 4, 32

?????? ??? ?? ?? ???????? ???????? ?????? ????????

??????, ??? ??? ?? ?? ????, ???? ?? ?? ?????? ??????.

Da...

kada se covjeku nesto lomno desi...

zaboravi citate...

zaveze se....

ja se ovih dana i ne sjecam nekih citata...  ;)

sutra mozda hocu....

kada se nesto lomno po nas desi... zaborave se rijeci... muk.

e dok se sve to ohladi...

Licemerje (hypocrisy) je jedna od najčešćih "pojava" u ljudskoj komunikaciji o čijim mnogobrojnim negativnim svojstvima će se skoro svi brzo složiti, o čijoj nepoželjnosti će skoro svi brzo glasati ZA, o čijim štetnim posledicama će skoro svi brzo imati sijaset "primera iz života", a zatim mirno nastaviti da je primenjuju u sopstvenom ponašanju, ne videvši u tome ama baš ništa čudno. To je takozvana "dvostruka licemerska petlja" u ljudskom ponašanju. I kad osuđujemo licemerje, dajemo sebi za pravo da budemo - licemerni. Go figure.

Licemerje je temelj predrasuda i stereotipa, ono je osnov lažnih slika o sebi i realnosti i uvek odličan početak ljudskih nesporazuma, konflikta i nesreća.

I - licemerje je neuništivo. Može se zauzdavati, krotiti, smanjivati po malko, ali će se uvek nanovo javljati, u različitim oblicima među ljudima.

Ljudi, za svu svoju krhkost i strahove, za svu grubost drugih ljudi i sveta kojoj su katkada izloženi - nisu uspeli da smisle nikakav bolji "štit" za sebe, osim - licemerja.

Samo su zaboravili da taj i takav "štit" nema bodlje samo "spolja, prema drugima" već i "iznutra, prema nama samima".

0205_whistling

Sta bi bilo ogovaranje,sta osudjivanje drugog?Npr.ako nekog hvalimo,da li je to isto kao i da pricamo lose o toj osobi,jer je i jedno i drugo iza ledja?Sto se osudjivanje tice,kako osuditi greh,ako vec osudjujemo,a ne brata/sestru?Meni je to toliko delikatno,ne shvatam tacnu razliku...

Kako da znamo da neko ko lose govori o nama ,a pokajao se,ali se nije izvinio i ne znamo da se pokajao zbog toga?Npr.svojim sam usima cula kako jedna koleginica ismejava drugu ispred svih nas,a kada je ta ismejana dosla,ova sto je ruzila se pravi da nista nije bilo...Kako to i ne primetiti...Kako sad ja kada sam to svojim usima cula i videla,da imam dobro misljenje o toj osobi,kako da je ne osudjujem zbog licemerja...Nisam ja nista bolja,ne kazem,ali navodim primer...

Da li je ispravno da ako nam neko kaze da je neko o nama lose rekao,odemo toj osobi i pravo u lice pitamo,a ne da cutimo,pravimo se da nista nije bilo,a ta sumnja,mrznja ko zna sta sve ne,pocne da nagriza,mi propadamo zbog nje,a ne onaj ko nas ruzi...

Nabacah i preziveh!

мрзиш ли лаж, а мрзиш ли човека?

једно и друго није исто, прво је правилно, јер је ту ђаво непријатељ, а друго је против Бога и човека.

ако се мрзи човек онда се побија и љуби ближњег и љуби Бога.

оговарање је празнословље, које добро од тога?

то је главно питање, кад причаш са неким о нечему, које добро од тога?

да ли истерујеш правду, да ли те је послао други, да ли ти то желиш, да ли је то важно?

који је мотив разговора?

а што мора да постоји потврда покајања? што мора неко нама да положи жртву покајања, чиме се ми онда потврђујемо и представљамо?

каквим себе правимо у својим очима, а какве другима?

како не можеш да нађеш нити један разлог или изговор за неког другог а за себе стално имаш?

примећујеш само ако си мува или пчела, само зависи шта примећујеш ...

http://www.youtube.com/watch?v=xC9I2tPy5hA

јес двапут, ал доле је оригинал из књиге  :)

СТАРАЦ ПАЈСИЈЕ СВЕТОГОРАЦ

ЧУВАЈТЕ ДУШУ!

Разговори са Старцем Пајсијем Светогорцем о спасењу у савременом свету

БОРБА ПРОТИВ ПОМИСЛИ - ДОБРЕ И РЂАВЕ ПОМИСЛИ

Онај ко има добре помисли видеће све добро

Рекоше ми неки да се саблажњавају јер у Цркви виде много наопаких ствари, а ја сам им рекао: "Ако упиташ муву; "Има ли овде у околини цвећа?", она ће рећи: "Не знам: али тамо доле има много конзерви, ђубрета, прљавштине" па ће ти набројати сва ђубришта које је обишла. А ако упиташ пчелу: "Јеси ли видела неку прљавштину у околини?", рећи ће ти: "Прљавштину? Не, нисам је видела нигде; овде је све пуно мирисног цвећа" и испричаће ти ког све цвећа има по баштама и пољима и тако даље. Видиш, мува зна само где постоји ђубре, док пчела зна да тамо цвета љиљан, а мало даље зумбул...

Колико сам схватио, једни људи личе на пчелу, а други на муву. Они који личе на муву у свакој ситуацији траже само да виде чега има рђавог и заокупљени су тиме. Нигде не виде ништа добро. Они који личе на пчелу свугде, налазе само оно што је добро. Покварени човек покварено мисли, све прима слева, све види наопако. Са друге стране, онај ко има добре помисли, што год да види, што год да му кажеш, имаће добру помисао.

Једном је један дечак из другог разреда гимназије дошао у колибу и ударио звекиром по вратима. Имао сам читав џак писама да прочитам, али сам рекао, хајде да изађем да видим шта дете хоће. "Шта је било, дечко?" Кажем. "Да ли је ово колиба старца Пајсија?" - упита ме. "Желео бих да разговарам са оцем Пајсијем." "Ово јесте његова колиба, али он није овде. Отишао је да купи цигарете." Кажем му. "Вероватно да је пошао да послуша некога, да му купи цигарете" - рече он са добром помишљу. "Ма не, пошао је да купи цигарете за себе", кажем ја. "Остао је без цигарета, па је полудео. Мене је овде оставио самог, и уопште не знам када ће да се врати. Ако видим да га дуго нема, отићи ћу." Очи му засузише, али он, опет са добром помишљу, рече: "Замарамо старца." "А шта ће ти он?" упитам поново. "Хоћу да тражим благослов од њега" рече. "Какав благослов, море, да узмеш! Он је варалица. Нема од њега никакве вајде. Ја га добро познајем. Немој без потребе да чекаш; јер, и када се врати, биће нервозан, можда чак и пијан, јер и пије, поред свега." Али дечак је непрестано имао добру помисао.."Добро", кажем, "ја ћу га ипак причекати још мало. Шта да му кажем?" "Имам једно писмо да му предам", каже он, "али причекаћу да узмем и благослов" Јесте ли видели? Што год сам му говорио, прихватао је са добром помишљу. Рекао сам му: "Полудео је за цигаретама", а он, јадничак, уздахну, очи му се напунише сузама. "Ко зна" рече, "сигурно је пошао некога да послуша, да му купи цигарете".

Други толико читају, а он, дечак од дванаестак година, па поседује тако добре помисли! Поквариш му помисао, а он проналази бољу и извлачи још бољи закључак. Задивио ме! Први пут сам видео нешто такво!

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...