Jump to content
Зорица екс Милева

Gdje su nestali džentlmeni???

Оцени ову тему

Recommended Posts

мислим да је џентлмен такав и кад нема дама, по томе се препознају прави. Лако бити фин у приссутву дама.

мислим да је џентлмен такав и кад нема дама, по томе се препознају прави. Лако бити фин у приссутву дама.

Да, мислим да има разлике чак између џентлмена и каваљера, иако се обично поклапају појмови, први означава уопште животни стил, понашање и став према другима, независно од пола, и према животу уопште, док је код појма каваљер акценат на односу према дамама. :)

Наравно Гоги. Оно што сам написала је замишљено као шала. Очито, нисам успела мисао да преточим у реченицу како треба.

:0222_shocked: :.mislise. 7896634

да појасним оно (,,Џентлмен је џентлмен и кад је сам'') - ја то схватам као принцип у опхођењу са људима, просто се не намећеш, размећеш и сл, поштујеш другог, и што је до тебе учиниш другом (било мушко или женско)

џентлмен означава уопште животни стил, понашање и став према другима, независно од пола, и према животу уопште :)

facenew22222222

тако да ми се чини да има смисла повезати хришћанске идеале и џентлменство

да појасним оно (,,Џентлмен је џентлмен и кад је сам'') - ја то схватам као принцип у опхођењу са људима, просто се не намећеш, размећеш и сл, поштујеш другог, и што је до тебе учиниш другом (било мушко или женско)

facenew22222222

тако да ми се чини да има смисла повезати хришћанске идеале и џентлменство

Мада, ако ћемо поштено, нисам успео да нађем неку потврду ове моје поделе, углавном се речи користе као синоними. Можда има негде, али ме мрзи да копам, у сваком случају сигуран сам да сам негде налето на то, нисам сам смислио. :)

У енглеској култури (макар у ономе што се представља као енглеска култура) постоји чини ми се та разлика, јер се на џентлменство позивају не само у м/ж односима, него можда и чешће и у односима два џентлмена, рецимо у двобојима нико није варао (ко јесте није био џентлмен :D), чак постоји и појам gentleman's agreement као параправни "институт" код кога је осећај части тај који ствара међусобне обавезе итд. Можда се тај дух задржао у траговима и у неким традиционалним обичајима у спорту на острву - када износе повређеног фудбалера,са трибина увек аплаудирају, без обзира за који клуб игра, домаћи или гостујући (неки наравно то и не раде, има разих и тамо. :) ).

Слажем се да се џентлменство донекле поклапа са хришћанским идеалом, јер и хришћани треба да имају особине које си навела, стим што је хришћанство наравно много шире, па верујем да неко може бити добар хришћанин а да не буде обавезно добар џентлмен, и још лакше обрнуто. 

па има смисла и то, рецимо праштање увреда и сл., некако ми не личи на џентлменство, али чини ми се да то није суштина џентлменства и да се ти појмови преклапају, тачно у којој мери - нисам сигурна

Džentlmeni nisu nestali (možda su se samo dobro sakrili) , jer to je "osobina" s kojom se neko rađa . Džentlmen ne možeš postati , niti naučiti biti džentlmen , takav se rodiš (tako barem ja to vidim) . 

Наравно да нису нестали нити ће  :) Можда само неке девојке/жене нису још увек налетеле на правог џентлмена, али полако  :)  Додуше (и нажалост), неке од њих привлаче само и искључиво они који су сушта супротност џентлменима  :.mislise.

Džentlmeni nisu nestali (možda su se samo dobro sakrili) , jer to je "osobina" s kojom se neko rađa . Džentlmen ne možeš postati , niti naučiti biti džentlmen , takav se rodiš (tako barem ja to vidim) . 

Ја мислим да је васпитање ипак кључно. Добро васпитан човек је углавном џентлмен.

Čitam ovo sa prve poruke i mogu samo da kažem, ako se potrudite da postanete malo manje zahtevne možda i nađete kojeg.

I još nešto koliko sam shvatio sad je trend da se žene bore sa neku jednakost itd. odakle sad ovo?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...