Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
Иван ♪♫

Muzička teorija

Оцени ову тему

Recommended Posts

e super

Proučavao sam knjigu ,,Harmonija sa harmonskom analizom" Dejana Despića, i generalno dobro sam prošao barok i klasiku, o romantizmu ima dosta pa nisam baš sve proučio, uglavnom sam gledao da upamtim akordski fond i način analize harmonije dela.

Novije stvari tipa atonalnost, klasteri i sl. nisam mnogo proučavao, jer je besmisleno i takva muzika je besmislena, osim kao efekat, npr. neka napetost kao u TestDrive How to train your dragon soundtrack negde u sredini

.

Otprilike imam dobar akordski fond, razumem modulacije i uglavnom mogu harmonski da analiziram delo.

Takođe proučavao sam i orkestraciju kroz digitalizovanu verziju knjige Rimskog-Korsakova (ovde http://www.northernsounds.com/forum/forumdisplay.php/77-Principles-of-Orchestration-On-line )

Malo sam samo proučavao i kontrapunkt, ali ne mnogo.

Našao sam na sajtu Muzičke akademije koje sve predmete imaju na kompoziciji i koje knjige koriste.

E sad, ne znam čemu da posvetim više pažnje: kontrapunkt ili muzičke forme ili orkestracija?

Koliko je kontrapunkt uopšte bitan?

Takođe bih voleo da proučim vođenje glasova, osnovni horski stav i sl. ali ne znam gde to da nađem, toga nema u harmoniji, a i ne znam tačne izraze na engleskom pa teško nalazim bilo šta na netu.

Evo koliko ja mogu da ti pomognem,s obzirom na moje skromno poznavanje materije o kojoj se ovde govori:spomenutu knjigu Dejana Despića smo koristili kao osnovicu za sve što se harmonije (uopšteno) tiče,ali bih ti ja preporučila Harmoniju Mirjane Živković,čisto da uvidiš hromatske sposobonosti u dubljem smislu.Međutim,pošto vidim da tebe interesuje i vokalni deo,moja ti je preporuka da isčitaš i kontrapunkt i to više vokalni nego instrumentalni (knjiga Vokalni kontrapunkt Vlastimira Peričića).U toj knjizi ćeš naći interesantne stvari vezane za vođenje glasova što će ti pomoći da te uvede u horski deo,koji se inače uči(o) kroz dirigovanje kao predmet,a gde nije postojala konkretna knjiga,već praksa uz dirigenta koji vodi hor.I još ovo,da ne dužim,uzmi Solfeđo knigu (bilo koju od ponuđenih 2 sa srednju muzičku),tu ćeš naći svašta nešto vezano za obe oblasti.

Mislio sam da muzička teorija preteruje u nekim pravilima, ali sam ipak primetio da muzika koja ne vodi glasove, melodijsku liniju ili hramoniju kako treba (šta god to značilo), mislim nepovezano, može da zvuči nekako rasplinuto, slabo i baš tako nepovezano, ali ne obavezno. To je opet stvar kreativnosti.

Mene stalno kopka zasto ljudski mozak bas takvu muziku opisanu teorijom muzike prihvata kao lepu. Da li npr. neka povreda mozga ili prosto urodjena razlicitost mogu da ucine da neko C+D sazvucje percipira kao prijatno, a C+E kao grozno?

he, koje pitanje, biće da nam je svima to zajedničko

Mene stalno kopka zasto ljudski mozak bas takvu muziku opisanu teorijom muzike prihvata kao lepu. Da li npr. neka povreda mozga ili prosto urodjena razlicitost mogu da ucine da neko C+D sazvucje percipira kao prijatno, a C+E kao grozno?

Logos je to, svuda je opisao sebe po malo... a covek prirodno tezi Logosu...

Сваки интервал може да се употреби негде где ће имати своју улогу, још код Баха има дисонантних интевала који у контексту звуче феноменално. Проблем са постмодернизмом је што се иза њега често крије недостатак талента и/или креативности.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Create New...