Jump to content
Limes

"Papa je vidljivi i živi Krist na zemlji"!?

Rate this topic

Recommended Posts

Mir svima!

Mnogo sam čitao i proučavao Katoličku Crkvu, posebno dogmu o papinskoj nezabludivosti. Trudio sam se da shvatim to učenje kako ga vi, braćo katolici, shvatate i doživljavate. Ipak, ovo što sam pročitao, a napisao je Ivan Merz, koji u katoličanstvu blaženik, mi je neshvatljivo, nevjerovatno...Evo šta on kaže:

„Ljubav i odanost prema Papi jest za život svakog vjernika od najveće i bitne važnosti…Isto kao što je Krist središte cijele povijesti, isto tako je i Papa središte te povijesti, ta on je vidljivi i živi Krist na zemlji...smjernice za sav naš vjersko-ćudoredni rad, privatni kao i javni dobivamo od Pape. On tumači nauk Kristov, pokazuje što je dobro i zlo… Iz ovoga posve očito proizlazi da je Papa ona podloga i nepomična pećina na kojoj je sazdana sva Crkva. Kako Crkva obuhvaća sve krajeve svijeta, sve biskupije svijeta, tako se podloga papinstva otajstveno proteže na sve biskupije svijeta. Ta kamena podloga je nepomična i sva Crkva, koja se na njoj uzdiže dobiva svoju snagu i svoju čvrstoću od te podloge. Papinstvo je također pećina i podloga duhovnom životu svakog vjernika. …Papinstvo mora biti po tome bitni dio i podloga našeg duhovnog života i naših misli, našeg htijenja i osjećanja; Papa stoga mora biti predmet našeg posebnog štovanja i naše ljubavi; dio života naše duše."

Zar je Bogu potreban Vicarius Christi, zamjenik na zemlji? Kakav je to onda Bog? Molim vas da mi neko od Vas obrazloži i ovo da je papa vidljivi i živi Hristos na zemlji. Da li ove riječi Vaša crkva prihvata kao zvanično učenje ili je ovo samo stav Ivana Merza? da li je on pogriješio?

Mir svima!

"Zar je Bogu potreban Vicarius Christi, zamjenik na zemlji? Kakav je to onda Bog? Molim vas da mi neko od Vas obrazloži i ovo da je papa vidljivi i živi Hristos na zemlji. Da li ove riječi Vaša crkva prihvata kao zvanično učenje ili je ovo samo stav Ivana Merza? da li je on pogriješio?Mir svima!

Ne, naravno da nije potreban, svako si nakonec može izmisliti i svog "boga", ta k čemu bi mu onda tamo neki taj" Vicarius Christi" bio potreban? S Bogom možemo biti i u direktnoj vezi bez ikakvih posrednika, You Tube je pun takvih direktno s Bogom povezanih i njihovih videa s tim takvim spiritualnim experiencama, direktnim duhovnim iskustvima. Jedna ženska tako rekla katoličkom svešteniku: Oče, ja mislim da je ta ispovijed sasvim suvišna, ja svaki put kad zgriješim odem u šumu i tamo Bogu reknem i ispričam sve šta sam zgriješila a On mi to sve tamo i oprosti. On joj na to reče: Mila moja gospođo, tako se onda do te šume s mirom Božijim vratite i tamo se onda lijepo i pričestite!

1000000001010

Ne, naravno da nije potreban, svako si nakonec može izmisliti i svog "boga", ta k čemu bi mu onda tamo neki taj" Vicarius Christi" bio potreban? S Bogom možemo biti i u direktnoj vezi bez ikakvih posrednika, You Tube je pun takvih direktno s Bogom povezanih i njihovih videa s tim takvim spiritualnim experiencama, direktnim duhovnim iskustvima. Jedna ženska tako rekla katoličkom svešteniku: Oče, ja mislim da je ta ispovijed sasvim suvišna, ja odem u šumu i tamo Bogu reknem i ispričam sve šta sam zgriješila a on mi to sve tamo i oprosti. On joj na to reče: Mila moja gospođo, tako se onda te šume s mirom Božijim vratite i tamo se onda lijepo i pričestite!

1000000001010

Brate Zayrone, nije mi bila namjera da provociram. pitam jer mi stvarno nije jasno. Kako papa može biti vidljivi i ŽIVI Hristos na zemlji?

Naravno da papa NIJE nikakav Hristov zamenik na zemlji, daleko bilo.

Ono sto Crva poznaje jeste episkop koji je ikona Hristova, a ne zamenik... to se najbolje i jasno vidi po tome sto jedino sabor/skup svih episkopa odlucuje zajednicki o necemu, ne jedan episkop sam.

Dakle, ne postoji niti ce da postoji Hristvo zamenik, to treba da je svima jasno za svagda.

Naravno, ja ovde pricam o Crkvi Pravoslavnoj, koja sa RMK nema nikakvu zajednicku jerarhiju niti sta drugo zajednicko...

.............................

@zayron

Ako budemo imali nekad izbor za top spinera i spamera na forumu, pobedjujes garantovano, bez konkurencije si...

Naravno da papa NIJE nikakav Hristov zamenik na zemlji, daleko bilo.

Ono sto Crva poznaje jeste episkop koji je ikona Hristova, a ne zamenik... to se najbolje i jasno vidi po tome sto jedino sabor/skup svih episkopa odlucuje zajednicki o necemu, ne jedan episkop sam.

Dakle, ne postoji niti ce da postoji Hristvo zamenik, to treba da je svima jasno za svagda.

Naravno, ja ovde pricam o Crkvi Pravoslavnoj, koja sa RMK nema nikakvu zajednicku jerarhiju niti sta drugo zajednicko...

.............................

@zayron

Ako budemo imali nekad izbor za top spinera i spamera na forumu, pobedjujes garantovano, bez konkurencije si...

Pravoslavna Crkva itekako ima veze sa Katoličkom. niko nam nije bliži od katolika. Djelimo mnogo toga. više imamo onoga što nas spaja, nego razdvaja. Konačno Hristos nam je zajednički, a on je veći od svih naših razlika!

Uostalom i u Pravolsavju sam nailazio na slićčne konstatcije za episkopa, kao kod katolika za papu.

Пази шта пишеш, јер су ово озбиљне ствари. Нама су монофизитске цркве много ближе од римокатоличке.

И не знам зашто предавати сваком сегменту њиховог учења толику пажњу, јер је то њихова унутрашња ствар. Уосталом да би смо са њима квалитетно причали морамо да усагласимо фундаменте, па ћемо онда доћи до појединости.

Пази шта пишеш, јер су ово озбиљне ствари. Нама су монофизитске цркве много ближе од римокатоличке.

И не знам зашто предавати сваком сегменту њиховог учења толику пажњу, јер је то њихова унутрашња ствар. Уосталом да би смо са њима квалитетно причали морамо да усагласимо фундаменте, па ћемо онда доћи до појединости.

Ma, da monofiziti su nam bliži, jer nam oni nisu teološki konkurenti, da kažem. To što Hristologiju oni totalno pogrešno shvataju i tumače, nema veze.

Naravno da papa NIJE nikakav Hristov zamenik na zemlji, daleko bilo.Ono sto Crva poznaje jeste episkop koji je ikona Hristova, a ne zamenik... to se najbolje i jasno vidi po tome sto jedino sabor/skup svih episkopa odlucuje zajednicki o necemu, ne jedan episkop sam.Dakle, ne postoji niti ce da postoji Hristvo zamenik, to treba da je svima jasno za svagda.Naravno, ja ovde pricam o Crkvi Pravoslavnoj, koja sa RMK nema nikakvu zajednicku jerarhiju niti sta drugo zajednicko................................@zayronAko budemo imali nekad izbor za top spinera i spamera na forumu, pobedjujes garantovano, bez konkurencije si...

Tu ti nešto nemaš poslagano kako treba, svaki episkop jeste i ikona Hristova ali istovremeno i zamjenik Hristov na zemlji jer u Hristovo ime čini sve to što čini, ni u čije drugo ni tuđe a ni u svoje lično! Vidim da te to zbunjuje jer ni ti ni Limes ne poznajete nauku katoličke Crkve u potpunosti što i nije čudo jer niste katolicima već pravoslavcima. Dakle svaki episkop je nužno "vicarius christi" smislom svog poslanja i drugačije ne bi mogao biti ni episkopom ukoliko to tako ne bi bilo. A kroz episkope je i svaki sveštenik opet isto tako "vicarius christi" jer samo tako sve to što čini može da čini pred Crkvom i u ime Crkve. No, ovdje je riječ o titulu koji jedan od episkopa, dakle episkop Rima ima kao nasljednik prvooapostola Petra a tiče se to crkveno-hijerarhijskog ustrojstva i magisterija, dakle učiteljstva Crkve. Dakle kad to Vicarius Christi pišemo velikim početnim slovima onda mislimo time ne na sve episkope ili biskupe, također ne ni na sve sveštenike koji su također istim tim takvim "vicariusima christi" već tim mislimo samo i jedino na episkopa Rima i na posebna prava i obaveze proistekle iz njegovog poslanja a to je da on prvi među biskupima kao nasljednik prvoapostola Petra ima pravo i obavezu sve ostale podržavati i učvršćivati u vjeri što je inače bila i Hristova želja i volja. Dakle i o. Cvetković je također "vicarius christi". Isto tako kao i svaki drugi pravovaljano rukopoloženi sveštenik i episkop.

papa, jedan Petrov nasljednik, onaj koji je bio pozvan utvrditi braću u vjeri. ... Zbog ove vjere Šimun postaje „Petar“, stijena na kojoj Isus može sagraditi svoju Crkvu. ... vjerom podržala vjeru apostola i neprekidno podržava vjeru njihovih ... I drugo današnje čitanje govori o vjeri, i upravo je sveti Petar koji ...

Propovijed pape Benedikta XVI. na misi beatifikacije Ivana Pavla II.

Теолошки конкуренти!? Ако ћемо тако рангирати онда су римокатолици друга лига.

Монофизити исповедају исти Символ вере као и ми, да не причамо о Предњу, обредима итд.

Што се христологије тиче, монофизити данас признају Халкидон уз тумачење. Што значи да готово да нема оворених питања. Дакле, они су много свеснији својих грешака од римокатолика и самим тим здравији.

Монофизити исповедају исти Символ вере као и ми, да не причамо о Предњу, обредима итд.

Што се христологије тиче, монофизити данас признају Халкидон уз тумачење. Што значи да готово да нема оворених питања. Дакле, они су много свеснији својих грешака од римокатолика и самим тим здравији.

Ne slažem se. Duže smo bili sa Katolicima, nego sa monofizitima. a, s obzirom da je Hristologija monofizita skroz pogrešna ne vidim kako su nam oni bliži od katolika.

Дужина везе није никакав показатељ њеног квалитета.

Да читаш шта пишем видео би да сам већ написао да једина разлика која ја довела до одвајања монофизита и православних јесте халкидонско учење, које они данас ПРИЗНАЈУ. Значи једино што нас је одвајало они данас уз ТУМАЧЕЊЕ, тј. прецизирање признају. А нас и римокатолике хиљаду ствари раздваја. Од Символа вере (који је исти нама и монофизитима), пневматологије, еклисиологије, литургике, мариологије итд. Значи са једне стране имамо ЈЕДНУ ствар, која данас више није разлика, а са друге МИЛИОН које су и више него разлике. Ето како су нам монофизити ближи.

Дужина везе није никакав показатељ њеног квалитета.

Да читаш шта пишем видео би да сам већ написао да једина разлика која ја довела до одвајања монофизита и православних јесте халкидонско учење, које они данас ПРИЗНАЈУ. Значи једино што нас је одвајало они данас уз ТУМАЧЕЊЕ, тј. прецизирање признају. А нас и римокатолике хиљаду ствари раздваја. Од Символа вере (који је исти нама и монофизитима), пневматологије, еклисиологије, литургике, мариологије итд. Значи са једне стране имамо ЈЕДНУ ствар, која данас више није разлика, а са друге МИЛИОН које су и више него разлике. Ето како су нам монофизити ближи.

Ma, znam...Bolje turska čalma, nego papska mitra...

Како вам мало треба да се откријете. Слаби сте, слаби...

Иначе, монофизити немају никакве везе са Турцима, јер су најбројније монофизитске Цркве јерменска и коптска, која данас страдају од муслимана, као први хришћани од Римљана. Тако да те цркве и данас крвљу сведоче Христа, управо страдајући од те чалме.

To nije tačno, imamo isto Vjerovanje:

А у сваком случају јесте боља чалма од папске тријаре, јер под чалмом имаш какве-такве шансе да сачуваш веру, а под тријаром долази само до затирања, све у већу славу Божију.