Jump to content
Guest Alefshin

Ислам

Оцени ову тему

Recommended Posts

Pozdrav braci klapklap

Evo mene ponovo.

Zanima me nesto: Je li dozvoljeno u pravoslavlju da vjerujes u Boga zato sto ti je neko rekao da postoji Bog ili si duzan spoznati Ga svojim razumom kroz ono sto se nalazi oko tebe i u tebi samom?

Ne samo razumom, kao vi i platonovci, ve? mi Boga spoznajemo kao li?nost, osje?amo Njegovo prisustvo, razgovaramo sa Njim, upoznajemo Njegove karakteristike, jednom rije?ju, svim segmentima svoga bi?a spoznajemo Boga. Vi ga pokušavate ''shvatiti'' ili pak ''shvatiti'' njegovo postojanje razumom, ali vi na tome i stajete. Shvatite da o, i to po nekoj nužnosti, mora postojati, jer sve je stvoreno po nekom savršenom redu i sukladno zakonima, ali tu stajete. Ne razgovarate sa Njim, ne ?ujete Ga, ne osje?ate Njegovo prisustvo. Sve što ''znate'' o Njemu zapisano je u vašu svetu knjigu i to je to, gotovo. O, koliko je istinita vjera ljepša, šira i bogoznanija! Koliko je samo divniji Gospod!

A ko ti kaze da Ga ne osjecamo, vidimo u svemu, razgovaramo sa njim preko molitve? Sve to mi osjecamo pa po cemu ste vi ispravniji i bolji od nas? S tim sto smo mi do spoznaje dosli i razumom za razliku od vas koji imate samo taj neki unutrasnji osjecaj koji uglavnom vara? Objasni mi, kako razumom doci do spoznaje da je On troje?

A ko ti kaze da Ga ne osjecamo, vidimo u svemu, razgovaramo sa njim preko molitve? Sve to mi osjecamo pa po cemu ste vi ispravniji i bolji od nas? S tim sto smo mi do spoznaje dosli i razumom za razliku od vas koji imate samo taj neki unutrasnji osjecaj koji uglavnom vara? Objasni mi, kako razumom doci do spoznaje da je On troje?

Ne vjerujem da Ga osje?ate, ne vjerujem da dušom osje?ate Njegovo živo prisustvo, makar ne onoliko silno koliko pravoslavni. Vi mu se uglavnom obra?ate molitvom, ali se On vama ne obra?a. Pravoslavnima se obra?a i to rije?ima putem duha Njegovog.

Nas osje?aj vara? Misliš?

?ak i samo razumom možeš do?i do spoznaje da je Bog troji?an (a ne Troje), samo ako si dovoljno otvoren za spoznaju.

Pozdrav braci smej.gif

Evo mene ponovo.

Zanima me nesto: Je li dozvoljeno u pravoslavlju da vjerujes u Boga zato sto ti je neko rekao da postoji Bog ili si duzan spoznati Ga svojim razumom kroz ono sto se nalazi oko tebe i u tebi samom?

? ????? ? ????? ?? ?????.

Objasni mi kako to razumom dolazis do trojstva.

Ahile, da se ne zezamo, pricajmo dokazima a ne unutrasnjim osjecajima smej.gif

Mi se uopšte ne zezamo, Hristos nam je obe?ao živu duhovnu silu Živoga Boga, i dobili smo je! Ona duhovno usavršava ?ovjeka do takvih duhovnih visina za kakve ?ovjek ne može ni sanjati. Njome su svi proroci prorokovali, pobje?ivali svoje slabosti, ?inili natprirodna djela, lije?ili bolesti tom silom (nekoliko je puta zabilježeno u Jevan?elju da su fariseji optuživali hrista da lije?i ljude demonskom silom, kao što neki danas optužuju pravoslavne da ih ''osje?aji varaju'' i da to nije Božanska sila sa njima), znali budu?e doga?aje, imali vlast nad životom i smr?u. jednom rije?ju, bili su njome osveštani i prosvjetljeni. To je sve u puno?i dato Pravoslavnoj Crkvi i sveti Božiji ljudi su jasan pokazatelj svega toga. Dakle, ne zezamo se ni slu?ajno, baš naprotiv, smrtno smo ozbiljni!

Što se ti?e Trojice. Možeš li pojmiti da tri plamena svije?e sa?injavaju jedan plamen kada se sastave?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...