Jump to content
стаклено_око

Најбољи савремени духовници у СПЦ

Оцени ову тему

Recommended Posts

Дакле, као што наслов каже- Ко је за вас најбољи савремени духовник у СПЦ, од неких 80их година прошлог века  до данас, значи из ове приче изузимамо Владику Николаја и оца Јустина.

Наведите своје критеријуме духовништва, шта подразумевате под добрим духовником, зашто је тај кога наведете добар духовник?

Наглашавам да поред познатих, поменете и мање познате духовнике ,тј сеоске свештенике и монахе у неким забитим пределима Србије за које мислите да имају велик потенцијал по вашим критеријумима наравно. Исто тако помињите и епископе за које мислите да су вредни вашег помена у овом контексту,јер су епископи мера и образац духовности као предстојатељи Евхаристије и иконе су Христове.

Слободно наведите потпуно непозната свештена лица за која је слабо ко чуо и реците шта мислите о њима, реците шта тај човек ради па је добар духовник за вас. Поделите ваша искуства са осталима јер можда баш лице које поменете добије шансу да помогне некоме ,а тај неко није ни знао за њега. Из :drugarstvo:nasznak9877777777777777777:cmizdrenje:волте

У Новом Саду најомиљенији је отац Миленко Јеловац.

omilenko.jpg

Раније је предавао Марксизам у Саобраћајној школи. Рођен је у Пљевљама.

DSC_3022.jpg

Надам се да ће још неко из Новог Сада потврдити моје мишљење. Одличан беседник, народни човек, веома топао, срдачан, али и строг при исповестима. За сваког има времена и разумевања.

Једна од битних карактеристика је да је поуздан, неће сутра да вас пита преко телефона: "А ко је то?", "Јао - заборавио сам!", "Немам сада времена!, "Журим на парастос!", "Зову ме из Црквене општине!"  0442_feel

Човек има стила, пастирску одговорност и топлину, воли посао којим се бави и сви воле оца Миленка.

Са таквих 10 духовника СПЦ би била нешто сасвим друго...

----------------------------------------------------------------

Што се тиче монашких духовника, неприкосновен је отац Стефан игуман манастира Велика Ремета, а што се тиче српских епископа, издвојио бих тројицу - то су: владика Јован Нишки, владика Василије Сремски и митрополит Амфилохије Српски.

Milenko Jelovac je bio i ostao marksista i tu ideologiju koja je u jednom vremenu prokuzena zamenio je drugom. Metode i elemente je zadrzao.

Indoktrinacija je samo promenila pol.

Za mene je jedan od najboljih duhovnika o.Danilo iz Uvca kada idemo kod rodbine u Bosnu uvek svratimo, i naravno meni omiljen o.Dionisije iz Lipovca kod Aleksinca.

У Новом Саду најомиљенији је отац Миленко Јеловац.

omilenko.jpg

Раније је предавао Марксизам у Саобраћајној школи. Рођен је у Пљевљама.

DSC_3022.jpg

Надам се да ће још неко из Новог Сада потврдити моје мишљење. Одличан беседник, народни човек, веома топао, срдачан, али и строг при исповестима. За сваког има времена и разумевања.

Једна од битних карактеристика је да је поуздан, неће сутра да вас пита преко телефона: "А ко је то?", "Јао - заборавио сам!", "Немам сада времена!, "Журим на парастос!", "Зову ме из Црквене општине!"  klapklap

Човек има стила, пастирску одговорност и топлину, воли посао којим се бави и сви воле оца Миленка.

Са таквих 10 духовника СПЦ би била нешто сасвим друго...

----------------------------------------------------------------

Што се тиче монашких духовника, неприкосновен је отац Стефан игуман манастира Велика Ремета, а што се тиче српских епископа, издвојио бих тројицу - то су: владика Јован Нишки, владика Василије Сремски и митрополит Амфилохије Српски.

klapklap klapklap klapklap klapklap

Е та ти је Његошева што се оца Миленка тиче. Ја сам се о њему наслушао јако пуно, могу слободно да кажем да га познајем klapklap, иако га на жалост нисам још увек упознао лично,ал даће  klapklap. Митр. Амфилохија и еп. Василија сам имао част да лично упознам и то су заиста дивни људи...то мислим и о еп Иринеју Буловићу,јес да делује као мало неприступачан због обавеза,ал је овако кад има времена ок скроз. А што се тиче нпр Стефана из Ремете...у Ремети сам био 2006 године и од планираних 10 дана што сам требао да останем, остао сам једва 5 дана и отишао кући,просто нисам нашао заједнички језик с њим,имао сам утисак да мало с висине гледа на људе око себе...мислио сам да је у мени грешка и да сам ја имао мало жесток темперамент,али кад сам размислио мало...брате, шта год сам питао да радим, ништа не може...нпр да певам за певницом,иако знам појање-не може, да кажеш своје мишљење о било чем-ни то не може, изгрдио ми мајку јер је дошла по мене у мајици кратких рукава јер је била несносна врућина

,а она колима дошла,изгорела буквално...није јој понуђена  ни чаша воде да се окрепи мало...А иначе ,према женама има мало...чудан став.Поред тога, мени је кап прелила чашу кад сам га видео код патријаршије како подржава тада још владику Артемија... Манастир Велика Ремета ми се свиђа веома, јер сам са свима имао лепа и нормална искуства,и то баш и искључиво сам свима ,осим са једним човеком. Тада је и отац Андреј био тамо, мати Јелисавета, Ангелина,Рафаила...неколико веома готивних цивила,један човек пчелар из Лединаца коме сам помагао око кошница и који ме је с Ангелином буквално вукао да се вратим и останем још,али заиста нисам могао...једноставно не трпим диктатуру и да ме неко лупа по носу...то није непоштовање ауторитета, немам проблем са тим,али желим да исти тај црквени ауторитет и мене испоштује ,да употреби и "исцеди" из мене све употребљиве дарове,а опет да пази да се не погордим њима,а не да их згази...Кад дођу људи на Литургију недељом,после тога буде послужење и то се супер,али теме...Стално неко бунтовање против екуменизма, спрдање са папом, увек о новотаријама ,увек подржавање национализма,увек о нижој вредности жена (па нисмо амиши,па да се жене облаче ко у 15 веку и заџегљују женсу децу у мараме и сукњетине),а народ само клима главом и потврђује klapklap klapklap klapklap klapklap klapklap klapklap klapklap dada dada dada...али ,довољно сам рекао о томе.

Мој узор духовништва је владика Порфирије...човек приступачан,који никад никог не понижава,који има осмех за сваког, жели свакога да упозна и са сваким да поседи и проћаска, веома флексибилан и прилагодљив човек, веома плодан човек...ко га зна. зна о чему  причам

Milenko Jelovac je bio i ostao marksista i tu ideologiju koja je u jednom vremenu prokuzena zamenio je drugom. Metode i elemente je zadrzao.

Za mene je jedan od najboljih duhovnika o.Danilo iz Uvca kada idemo kod rodbine u Bosnu uvek svratimo, i naravno meni omiljen o.Dionisije iz Lipovca kod Aleksinca.

Дионисије је што се исповести и духовних савета тиче човек који се једном у 1000 година рађа...ал буквално сво време света има за тебе кад види да ти је потребно. Кад укорава ,не укорава на неки груб и сиров начин ,већ се држи оне Јустинове "До људске душе на голубијим ногама"

У бре klapklap. Па немој тако. Да је и потајно остао комуниста, не би дуго могао да глуми,веруј ми, изашло би то брзо на видело. Сви за њега имају само речи хвале, цела епархија бачка па и шире. То би онда отприлике значило и да је Апостол Павле остао члан Синедриона и гонитељ хришћана, али прикривени klapklap???

Ovo o ocu Stefanu ima nesto istine, ali da je bio ispred patrijarsije da podrzava vladiku Artemija to jednostavno ne mogu verovati. Ili si pomesao godine ili licnosti.

Vladiku Porfirija znam vrlo dobro jos od vremena kada je bio civil iz Curuga.

I ovo sto si napisao, nema veze sa mozgom.

A ovo da svi u eparhiji Backoj imaju hvale za oca Milenka, brate ne znam sta bi ti rekao, mozda samo da ja onda nisam iz Backe.

Каже Бог да не треба да се кунемо,али брате ,хлеба ми овог који једем, кад је тек кренуло то са Артемијем,док је још био владика,ја сам с другом с факса седео пред патријаршијом на зидићу код оног факултета уметности и гледао ту групицу од 50ак људи који су певали песме владике Николаја и бранили Артемија...стиже црвени Стојадин, излази возач, излази сувозач-Стефан...ја све трљам очи, не могу да верујем...он се са песмарицом у рукама прикључује групи...немам ја разлога да лажем ,јер од тога немам апсолутни ништа, само сам рекао своје искуство. А Јеловца нисам још увек лично упознао, то сам рекао још на почетку, само кажем шта сам чуо. А то у вези Стефана, није полуистина, јер ја опет понављам немам ништа од лагања, као ни било ко од нас, причам своје искуство и надам се да ви остали немате таква искуства с њим...ја сам вероватно упознао његово друго лице јер нисам хтео да повлађујем медиокритетске приче

Sama tema je komunisticka, ne postoje najbolji duhovnici.

Postoje duhovna lica u smislu jerarhije, i utom smislu svaki svestenik je duhovnik, duhovnicima se u narodu zzovu i oni koji ispovedaju narod dakle kod nas srba svestenici i svestenomonasi koji imaju dara da saslusaju covekove probleme, kod grka to rade i laici po blagoslovu episkopa kao i u monaskim sredinama, a postoje i treci tip duhovnika i najredji i to u smislu coveka ispunjenog Duhom svetim, dakle svetog coveka, prepodobnog koji se do te mere sjedinio sa Bogom da Bog i njegova blagodat pokrecu i neprestano nadahnjuju citavo njegovo bice, pokrete tela osecanja misli i reci. Razume se da ovi treci mogu i pripadaju bilo kom crkvenom cinu, pa tako i laickom. Od njih dobijamo utehu, isceljujemo se njihovim molitvama...

Kako narod, a tako i same prve dve kategorije duhovnika cesto sebe poistovecuju sa ovom trecom kategorijom, a da tome razume se nema mesta ni ma kakve osnove.

Ljudi dakle hoce da u svakom svesteniku, vladici vide svetitelja, a ovi potonji takodje skloni su da sebe vide kao svetitelje samo zato sto imju neki crkveni cin

Отац Рафаило,игуман Подмаински.Велика ми је радост што га знам и што ме као духовни отац савјетује и пази.Вјероватно један од оних калуђера којег сте увјек замишљали да ћете срести у неком манастиру.Молитвен,трезвен,литургијски човјек са великим даром да пренесе искуство и поучи преко бесједе.Јеванђелски настројен,светоотачки наоружан.Увјек је празник бити близу њега и слушати га.Мада,млад је духовник,да му Господ да снаге и да га поживи.

rafail20boljevic.jpg

Guest - . . .-

У бре dizzy999. Па немој тако. Да је и потајно остао комуниста, не би дуго могао да глуми,веруј ми, изашло би то брзо на видело. Сви за њега имају само речи хвале, цела епархија бачка па и шире. То би онда отприлике значило и да је Апостол Павле остао члан Синедриона и гонитељ хришћана, али прикривени idea???

Ма пусти Мудрова. Његова писања нико не узима на форуму за озбиљно. Иначе, пре попије бан него што крене да шири смутње.

Мој супруг и ја,целим срцем волимо и поштујемо оца Јована Јеленкова,игумана Црне Реке.Добри смо пријатељи са њим,много тога смо заједно прошли.Отац Јован је велики трудбеник и молитвеник.За људе да не причам колико је приступачан.Наравно као и сваки човек,има он својих недостатака,поента је у томе што их он лицемерно не прикрива.

Хвала Богу имамо ми у Цркви доброг свештенства и монаштва.Познајем доста,доста добрих свештеника.Нажалост,примећујем,да народ више верује монаштву и хрли у манастире али нека,даће Бог да се свачији дарови виде и пројаве када за то дође време.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...