Jump to content
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Aristotel

Kardinali su ...? Odgovorite!

Оцени ову тему

Tko su kardinali?  

35 члановâ је гласало

1. 1. Tko su kardinali?

• stupanj svetog reda u Katoličkoj Crkvi, drugi najviši (papa, kardinal, episkop, svećenik, đakon)
      8
    • poglavari mjesnih crkava u Katoličkoj Crkvi, slučno patrijarsima u pravoslavlju
      6
    • i jedno i drugo (opcije 1 i 2)
      5
    • jedan dio klira samo rimske eparhije
      2
    • počasna titula bez posebne važnosti
      2
    • službeni kandidati za budućeg papu
      3
    • ništa od navedenoga
      1
    • ne znam, ali želim znati
      2
    • ne znam i ne želim znati
      6

Recommended Posts

Dakle, od 32 odgovora (onaj 33. je moj) samo jedan je točan (onaj drugi je opet moj).

[Znači da sam dobro pogodio što treba objašnjavati...]

Točan odgovor je pod brojem četiri: jedan dio klira samo rimske eparhije.

Opširnije tumačenje i komentari vaših odgovora slijede kasnije.

Za sada samo jedna napomena za one koji misle da kardinali nisu postojali prije raskola:

sjetite se da je događaj koji je označio početak raskola bio sukob patrijarha Cerularija (Kerularija) s kardinalom Humbertom, papinskim poslanikom.

Pogledajmo sada ponuđene odgovore:

1. stupanj svetog reda u Katoličkoj Crkvi, drugi najviši (papa, kardinal, episkop, svećenik, đakon)

KRIVO – u Crkvi od početka postoje tri stupnja svetog reda:  episkop, svećenik, đakon. NEMA višeg stupnja svetog reda od episkopskog, episkopi su nasljednici apostola. I ahiepiskopi, metropoliti, kardinali, patrijarsi, pape su SAMO episkopi koji imaju posebne službe ili počasne naslove u Crkvi.

2. poglavari mjesnih crkava u Katoličkoj Crkvi, slučno patrijarsima u pravoslavlju

KRIVO – kardinali kao takvi nemaju NIKAKVU ulogu ni u kojoj mjesnoj Crkvi, nego nego jedino u rimskoj Crkvi, odnosno eparhiji.

U istočnim katoličkim Crkvama poglavari su patrijarsi ili veliki ahiepiskopi i oni odgovaraju istima u Pravoslavnim Crkvama. Vidi temu:

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,9474.0.html

U latinskoj Crkvi prvi među episkopima u nekoj zemlji (prvi među jednakima) je predsjednik biskupske konferencije koji se bira na određeno vrijeme. Da u tome kardinali nisu u prednosti pokazuje blizak primjer Bosne i Hrvatske. Iako u obje zemlje sada postoji po jedan kardinal, predsjednik Hrvatke biskupske konferencije je sada đakovačko-osječki nadbiskup Marin Srakić, a predsjednik Biskupske konferencije BiH je sada banjalučki biskup Franjo Komarica.

3. i jedno i drugo (opcije 1 i 2)

KRIVO – kako nije točan nijedan od prva dva odgovora, ne može biti ni ovaj.

(nastavak slijedi...)

(nastavak...)

4. jedan dio klira samo rimske eparhije

TOČNO – to je pravi odgovor. Kardinali su najbliži suradnici i savjetnici rimskog episkopa. Najvažnije njihovo pravo i dužnost je izbor novog rimskog episkopa, pape.

U prvim stoljećima su to bili istaknuti svećenici i đakoni u Rimu, kasnije su im priključeni episkopi šest eparhija u okolici Rima. Budući da biraju prvog poglavara Crkve, kardinalima bivaju imenovani ne samo oni koji žive u Rimu, nego iz cijelog svijeta. Ali svaki od njih imenovanjem za kardinala biva službeno UKLJUČEN U KLIR RIMSKE EPARHIJE i biva mu povjerena jedna crkva u Rimu.

Zato je POGREŠNO REĆI, kako novinari često pišu, "bečki kardinal", "madridski kardinal", "milanski kardinal"... Svaki kardinal je kao kardinal JEDINO rimski. On može biti istvremeno episkop neke eparhije u svijetu, ali tada bi trebalo reći npr. "bečki nadbiskup i kardinal" jer su ove dvije funkcije i službe nezavisne jedna od druge i samo sada povezane u istoj osobi (a ne moraju biti).

5. počasna titula bez posebne važnosti

KRIVO – iako imenovanje za kardinala JEST počast, sigurno NIJE bez važnosti.

6. službeni kandidati za budućeg papu

KRIVO - službeni kandidati za budućeg papu NE POSTOJE. Papa može postati svatko tko može postati i episkop, jer papa i jest rimski episkop. To što obično biva izabran jedan od kardinala ne znači da samo kardinali mogu biti izabrani. Crkveni propis izričito propisuje što treba učiniti ako bude izabran episkop koji nije kardinal i što treba učiniti ako bude izabran svećenik a ne episkop.

7. ništa od navedenoga

KRIVO – objasnio sam prije.

8. ne znam, ali želim znati

Nastojao sam objasniti. Ako imate pitanja – pitajte.  dance67890

9. ne znam i ne želim znati

No comment.  Just_Cuz_19

(slijede komentari vaših odgovora i odgovori na pitanja...)

Imate pet dana za glasanje.  bangin

Potrudite se!  dada

Ja ću komentirati odgovore

( dada 0120_angryy 0120_angryy prstgore 0120_angryy bangin 0203_cool)

tek kada završi glasanje.

Dobro bi bilo da vi napišete i komentar svog glasanja riječima.

Koliko je meni poznato, a Vi me g. Zeliću ispravite ukoliko griješim, kardinali su dio klera u Katoličkoj Crkvi koji biraju papu,a pri tome ne mora strogo budući papa biti kardinal. Da skratim...kardinali biraju papu, koji ne mora biti kardinal. [...]

Gospodine i brate Ivane Zeliću da li sam u pravu?

Da, potpuno u pravu.  .mislise.

Ако се не варам, кардинали су припадници римске курије, тј. они који су изабрани из редова бискупа (и надбискупа), и имају у титулама називе историјских дијецеза, а уствари делују као коадјутори папи не на тај начин да су му викари у реалном смислу (служе уместо њега по његовој дијецези, тј у Риму), него испред целе римокатоличке цркве бивају задужени за поједини ресор.

Ovo je većinom točno. Treba napomenuti slijedeće:

Kurijalni kardinali čine samo JEDAN DIO, sada manji, ukupnog broja kardinala. I umjesto "него испред целе римокатоличке цркве бивају задужени за поједини ресор", točnije bi bilo reći pomažu papi kao poglavaru sveopće Crkve. I ne biraju se, nego ih papa imenuje. Oni djeluju U PAPINO IME I PO NJEGOVU OVLAŠTENJU, nemaju kao takvi samostalna ovlaštenja.

Osim toga, jedan kardinal JEST papin vikar za rimsku eparhiju.

Из њихових редова се бира папа.

NIJE. Prije sam objasnio...

Литургијски се налазе испод папе, а поједини су и примаси римокатоличке цркве у појединим земљама (нпр. Бозанић), па нису везани само за Рим.

Da, većina kardinala su episkopi pojedinih eparhija po svijetu. Ali nisu nužno primasi, niti u većini zemalja postoje primasi. U Hrvatskoj nema primasa, kardinal Bozanić nije primas.

Ипак, главне фаце, главни играчи су доуз ин д Роум.

Је л' тако?

Hmm, ne bih baš rekao. Rekao sam da kurijalni kardinali djeluju u papino ime po papinom ovlaštenju. Njihova služba u kuriji (ne i kardinalska čast) AUTOMATSKI PRESTAJE smrću pape.

Kardinali koji su na čelu eparhija po svijetu upravljaju svojom eparhijom U SVOJE IME i njihova ovlaštenja se NE MIJENJAJU smrću pape.

Osim ove dvije grupe, postoje i kardinali koji su poznati teolozi i zato su imenovani kardinalima (kao priznanje i počast), bez ovlaštenja u kuriji.

Ako te zanima utjecaj ove dvije grupe, može se usporediti što su posljednjih nekoliko papa bili prije izbora za papu (jesu li bili u kuriji ili nisu):

Benedikt XVI. je bio kurijalni kardinal (prefekt kongregacije za nauk vjere)

Ivan Pavao II. je bio nadbiskup u Krakovu.

Ivan Pavao I. je bio patrijarh u Veneciji.

Pavao VI. je bio nadbiskup u Milanu.

Ivan XXIII. je bio patrijarh u Veneciji.

Dakle, od pet zadnjih papa - samo jedan je došao iz kurije.

П. С. Ако сам у праву, заслугу сноси професорка Јањић, а ако грешим, кривица је моја што је нисам слушао.

Da i ja nešto pitam: tko je "професорка Јањић"?

Професорка др Јањић је бивши асистент на катедри за Општу историју Цркве на Православном богословском факултету Универзитета у Београду. Изванредан историчар, врло објективна и изузетан познавалац западне цркве.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...