Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Aristotel

Da protestant postane pravoslavac - zašto?

Оцени ову тему

Recommended Posts

On 15.7.2019. at 12:17, Desiderius Erasmus рече

Па, недеља и није седми дан, него први (односно осми). Поента је у томе што се од нас, у новозаветно доба, не тражи да светкујемо ни седми, ни први, нити икоји дан, већ Васкрслог Христа. Тако да је битно недељом отићи на Литургију, а - барем мени - није никакав проблем да после тога узмем да усисавам кућу. Покушавам то да објасним једном другару, адвентисти, али не вреди јер му је мозак наштелован тако да само размишља о дихотомији субота или недеља.

E treba se jedan dan odmoriti i posvetiti Bogu. Malo mirovajna nije na odmet. Taj dan da se ne radi, ne uči, već samo moli i čitaju se svetootački spisi i sveto pismo...to je dobro za dušu, za one koji nemaju mogućnost da to čine preko nedelje.  Malo šetnje nije na odmet. To je čista higijena življenja. Odmor je potreban

Управо сада, sanja84 рече

E treba se jedan dan odmoriti i posvetiti Bogu. Malo mirovajna nije na odmet. Taj dan da se ne radi, ne uči, već samo moli i čitaju se svetootački spisi i sveto pismo...to je dobro za dušu, za one koji nemaju mogućnost da to čine preko nedelje.  Malo šetnje nije na odmet. To je čista higijena življenja. Odmor je potreban

Ок, ја га посветим тако што одем на Литургију и посетим родитеље. Све остало ми делује као старозаветно суботовање. Христос је наша Субота и у Њему би требало свагда да одмарамо. ;) 

пре 36 минута, Desiderius Erasmus рече

Ок, ја га посветим тако што одем на Литургију и посетим родитеље. Све остало ми делује као старозаветно суботовање. Христос је наша Субота и у Њему би требало свагда да одмарамо. ;) 

Lepo, ali ok nismo mi zaboravili ni stari zavet. Čoveku treba odmor...to nije ono farisejsko subotovanje. Znam po tome jer ja nisam pravila pauze u učenju...i na kraju sam zaglavila posle fakulteta, nikako nisam mogla da nađem motivaciju da se bavim svojim poslom... To je po meni, bilo jasno kršenje tog Božijeg- što ti kažeš starozavetnog pravila. Seljaci su  znali da treba jednu godinu ostaviti zemlju na miru, da je ne seju da bi ostala rodna, da ne bi osiromašila sa mineralima.

Tako da ja glasam i za odmor :) Barem u mom primeru.

On 15.7.2019. at 8:53, sanja84 рече

Ne znam zašto mi se ova tema pojavila u vestima, kad je iz 2018. godine . Čudno.

Mislim da je osnovna stvar da postaneš pravoslavac je da se krstiš...sad ne znam, imaju neke fore da se neka krštenja priznaju, to je po novom, moraš se raspitati. To je kod nekih sveštenika ovako, kod drugih onako. Mislim čula sam da se npr. katolici ne krštavaju već samo pomazuju...mimslim da ne filozofiram, pođi i pitaj.

Inače mnogi pravoslavci se ne slažu sa svim što crkva propisuje i imaju borbe...ali su ipak ostali pravoslavci, jer znaju da su neke stvari samo forma, dok je Gospod bitiji od svih običaja (kao npr. ta slava, badnjak i sli.) mada običaji su lepi, okupljaju porodicu, zajednicu... i tako lepo.

Znam ljude kojima smeta nedelja kao sedmi dan i slava kao ... ne znam šta; ali ipak su pravoslavni, jer znaju da su to sporedne stvari.  Meni je recimo jedan štos u glavi...da se posle smrti spava do vaskrsenja...jer tako nešto se spominje u Svetom pismu i moj lični doživljaj gubitka svesti je takav da prosto ničeg osim spavanja nema. ALi ok, verovatno zato što nisam umrla, već samo gubila svest. Elem to je recimo moj neki vic u glavi, oko kojeg se nešto posebno ne tangiram

Inače, bilo je priče o pričešću. Krv i telo Hristovo. Kusanjem hleba i vina u našem telu se pravi meso i krv...kao od svakog jela, ali ovo je posebno 'jelo' koje osveštava naše telo, dušu i um. I čini nas živima.

Hvala na odgovoru. Ja sam krsten kao beba, tj, odgajan kao pravoslavac. U nekoj dobi svog zivota imao sam neko iskustvo sa Bogom, ako mogu tako da kazem, tj, postao sam jako svestan Bozjeg postojanja, a ne samo intelektualno kao ranije, vec me je ta spoznaja dovela do pokajanja i vjere, kaj je rezultiralo i promjenom mog unutarnjeg stanja, samim tim i nekim promjenama izvana. 

Ljudo oko mene-- pravoslavci, katolici, nisu bas imali razumjevanja za to kaj sam dozivjeo, pa sam onda poceo traziti i po drugim-- protestantskim crkvama, bio sam kod baptista i pentekostalaca, ali se vec duze vrijeme ne nalazim tamo, nisam clan niti jedne crkve, ne mislim niti da mogu da progutam i, sazvacem sve iz pravoslavlja takodjer, samo me interesiralo, da li budem mogao npr uzeti neku slavu, eto, radi okupljanja, druzenja, veselja, i da li budem mogao npr da biram slavu koju zelim.

@SerbCro mislim da za slavu treba da izaberes nekog sveca cije zitije poznajes i kojeg mozes da postujes i verujes da ce se on moliti za tebe i drustvo sa slave. 

ja ne slavim slavu, ali mislim da treba pozvati svestenika od osveti vidu i dom pre slave, pa sa tom vodom da pravis kolac i na dan slave da osvetis taj kolac i zito i cino u crkvi ili da dosje svestenik kod tebe.. 

On 20.7.2019. at 19:50, sanja84 рече

@SerbCro mislim da za slavu treba da izaberes nekog sveca cije zitije poznajes i kojeg mozes da postujes i verujes da ce se on moliti za tebe i drustvo sa slave. 

ja ne slavim slavu, ali mislim da treba pozvati svestenika od osveti vidu i dom pre slave, pa sa tom vodom da pravis kolac i na dan slave da osvetis taj kolac i zito i cino u crkvi ili da dosje svestenik kod tebe.. 

Ispricavam se na kasnom odgovoru, radije bi neku slavu bez sveca, tipa Sv. Trojice, Krstovdan, Bogojavljanje...Ako mi se Bog ne smiluje, svetac mi tu nikaj nemre pomoci, a ako mi se Bog smiluje, opet sveca ne trebam, ali ih postivam kao ljude koji su posvetili i dali svoje zivote za vjeru.

On 20.7.2019. at 20:03, sanja84 рече

@SerbCro ja se molim Bogu po pravoslavnim molitvama, akatistima u pr, crkvi i ostajem u veei zato sto te molitve stvarno deluju i post deluje, i ispovest i pricest.. ali otom potom.. to je bio dug put

Ja se molim istom Bogu kao i ti, samo prema osjecajima i potrebama svoga srca, cilj je vjerovatno isti, nacin je mozda malo drugaciji. Pozdrav.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...