Jump to content

Nekoliko početničkih pitanja

Препоручена порука

Брате, тополо ти препоручујем књиге беседа архимандрита Софронија (Сахаров) које је издала Задужбина манастира Хиландара !

Ту имаш и једну књигу посвећену монаштву.

Подели на овим сајтовима

• 3 months later...

Поштовани,

можда ће вас моја питања изненадити...можда ћете се запитати да ли је могуће непознавање основног...али ето ја нисам имао од кога научити, а заиста се трудим свим срцем да боље упознам нашу веру, да постанем бољи верник....

Причао сам са пар пријатеља, добио разне одговоре и на крају нашао овај предиван сајт, и надам се да ћете ми помоћи и изаћи у сусрет. Моје незнање је огромно, можда и неопростиво, али ја се надам да није касно и да могу то исправити.

Купио сам Молитвеник, трудим се да редовно читам молитве јутарње и молитве пре спавања. Е сад. Питао сам пријатеље како они то раде...али или су то углавном неодређени одговори или су тотално супротни. Моје питање је било да ли постоје одређена правила у погледу физичког положаја приликом читања молитве. Ја сам рекао да то радим стојећи. Неки тврде да то треба радити искључиво клечећи, неки седе, неки леже. Чуо сам и то да треба бити и окренут на посебну страну, према истоку. Молим да ми то разјасните.

Друго. У молитвенику, где су молитве пре спавања иде "Молитва седма, светога Јована Златоуста: Молитве по броју часова дана и ноћи" па се деле на дневне и ноћне. Молим да ми објасните ту поделу.

Треће. Желим да читам Свето писмо. И опет. Неко саветује почети од Старог завета, неко од Новог, неко па сматра да тотално треба искључити Стари завет.

Четврто. Псалтир и акатисти. Када се и како шта чита?

Пето. Чуо сам да се одређене молитве читају и по данима. Нпр...рецимо уторком се чита (поред осталих молитви) и молитва Св. Архангелу Михаилу, па тог и тог дана молитва Анђелу чувару, итд.

И на крају. Током молитве, када се треба крстити? После: "Слава Оцу и Сину и Светоме духу....". После "Господи помилуј"?

Толико за сада. Биће још питања. Хвала свима унапред!

П.С. Надам се да нисам погрешио подфорум, уколико јесам извињавам се модераторима, и молим да је изместе у одговарајући.

Подели на овим сајтовима

Dobro nam dosao, mili nas brate!  https://www.pouke.org/forum/public/style_emoticons/default/drugarstvo.gif

Ja sam samo htela da te pozdravim, prepusticu nekome drugom da ti odgovori na pitanja. Na nasem forumu ima i svestenika pa bi njihov savet definitivno bio korisniji od mog.

Ja jedino mogu da ti predlozim da se za sve sto ne znas, i sve sto te zanima obracas svom parohijskom svesteniku, isto ovako slobodno kao sto si i nama.

1305_womens

Подели на овим сајтовима

Добро нам дошао Пандо.

Ја ћу покушати да ти одговорим на основу мог скромног искуства из духовног живота.

1.Не постоје посебна правила да ли се треба молити стојећи или клечећи.Ја се углавном молим стојећи,мада понекад и клећечи као израз покајања.Једно је сигурно да се не треба молити лежећи,сем ако је неизбежно(болест исл.).Такође,не треба клечати од Васкрса до Духова-Педесетнице,јер је стајање симбол Васкрсења Господа Христа.У молитви треба да будемо окренути ка истоку,јер хришћани чекају Други Долазак Христов.

2.Нисам сигуран,тако да не желим да кажем нешто погрешно.

3Треба прво читати Нови Завет и Псалтир,а тек касније Стари Завет.

4.Не постоји тачно правило када се читају акатисти и Псалтир.Требало би ко може да сваки дан прочита по једну катизму из Псалтира.Акатисти се читају стојећи,што и значи та реч у преводу.

5.Истина је да су дани у недељи посвећени Светитељима и празницима.Тако понедељак је посвећен анђелима,уторак Св.Јовану Крститељу,недеља Васкрсењу Христовом итд.Међутим,не постоји тачно правило када се чита нека молитва или акатист.Ако ти се чита молитва Св.архангелу Михајлу,ти ћеш је читати и другим данима,а не само уторком(мада ја нисам чуо за то,можда понедељком који је као што сам рекао посвећен анђелима).

6.Углавном се крстимо при помињању Божијег Имена,што си и ти навео,али као што Свети Оци кажу:Оно од чега имате највеће користи,то чините",тако ако се теби крсти и у неким другим тренуцима приликом молитве и притом ти уноси мир у душу,слободно се прекрсти колико год желиш.

Ево,ја сам ти рекао оно што ја знам и како ја практикујем,а сигурно ће ти о.Иван и остали то подробније и боље објаснити од мене.Поздрав. 0104_cheesy 0104_cheesy 0104_cheesy

Подели на овим сајтовима

Хвала на топлим речима добродошлице Аљонка и Петре М!!!

Петре, хвала на овим појашњењима. Још  бих се кратко вратио на читање Псалтира и акатиста. Дакле, поредак није битан, редослед...треба пратити како је у књизи, предпостављам?

Подели на овим сајтовима

Хвала на топлим речима добродошлице Аљонка и Петре М!!!

Петре, хвала на овим појашњењима. Још  бих се кратко вратио на читање Псалтира и акатиста. Дакле, поредак није битан, редослед...треба пратити како је у књизи, предпостављам?

У Цркви постоји слобода јер "није све за свакога"као што кажу Свети Оци.Не можемо све људе подвести под једно молитвено правило.Да ли читати акатисте оним редом како је назначено у књизи,јасно је да не мораш,јер они нису правили неки одређени ред како би требало читати.Што се тиче Псалтира,ја обично читам катизме по реду који је назначен.
Подели на овим сајтовима

Једно је сигурно да се не треба молити лежећи,сем ако је неизбежно(болест исл.).

A zasto se ne treba moliti lezeci? Ja nekad imam zelju da se molim i dok lezim, dok cekam da zaspim... i tako se nekad i pomolim.
Подели на овим сајтовима

Једно је сигурно да се не треба молити лежећи,сем ако је неизбежно(болест исл.).

A zasto se ne treba moliti lezeci? Ja nekad imam zelju da se molim i dok lezim, dok cekam da zaspim... i tako se nekad i pomolim.

Хвала Богу!

Лепо је кад лежиш у кревету и молиш се помоћу бројанице.

То је свакако боље, него да се заспи уз ТВ.

Подели на овим сајтовима

Најлепше је исто кад изађеш напоље кад је вече, онако свеже, месечина...и почнеш да се молиш, да причаш са Богом...нема ништа лепше од тога. dada

Подели на овим сајтовима

Најлепше је исто кад изађеш напоље кад је вече, онако свеже, месечина...и почнеш да се молиш, да причаш са Богом...нема ништа лепше од тога. dada

Da. Razgovor sa Bogom... nista lepse. I to na svakom mestu, i u svako vreme.
Подели на овим сајтовима

Da. Razgovor sa Bogom... nista lepse. I to na svakom mestu, i u svako vreme.

Тако је...мислим да Бог то хоће, а не да будемо сувише званични у молитви.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...