Jump to content
Милош

Верска настава - Веронаука

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest свештеник Иван

Pozdrav do site verouciteli. Se raduvam deka kaj vas se izucuva veronauka, i mislam deka treba da bidete srekni poradi  toa. Vo Makedonija Ustavniot sud ja ukina veronaukata na samiot kraj od ucebnata godina, mnogu detski solzi se proleea. Blagodarnost do site koi spodelija adresi od koi se gleda kolku mnogu e sraboteno kaj vas. Cuvajte ja radosta od rabotata so deca , nie se uste nemozeme da se oporavime.Veroucitelot ima dve golemi pridobivki za svoeto spasenie od rabotat so deca:   uci,  i se uci od najcistite. Vozrastnite za \zal se onie koi go poprecuvaat patot na decata do Hrista..............srdecen i topol pozdrav do site od MAkedonija

?????????? ????? ???????. ????? ?? ??? ??? ?????, ?????? ?? ?????? ?????????? ?? ??? ? ?? ?? ??? ?? ????.

??? ?????, ??? ?? ???? ??????, ? ?? ? ?? ??? ??????? ????.

?? ??????? ??? ??????????? ????????? ?? ?????. ? ?? ?? ???? ??? ???? ?? ?????????? ?? ???? ???? ?? ?? ??????? ? ?? ??? ?????? ????? ?????? ?????????.

Zvani?na informacija je da se radi na tome da verou?itelji dobiju status stalno zaposlenih,zato se požuruju nesvršeni studenti da završavaju.Ne znam,ja nisam upoznata o kakvom proterivanju veronauke govorite?

Guest regazza

Za veronauku je jos teska situacija....i neide bas tako lako i jednostavno a da ne pricam sta je sve trebalo da se uradi.

Ustvari, da nije bilo vl Atanasija Rakite to bi propalo nacisto.

Pa to je doslo da su zaposaljavali neke domacice i bolesne osobe....i naravno niko nista nije radio.

?? ??????? ??? ??????????? ????????? ?? ?????. ? ?? ?? ???? ??? ???? ?? ?????????? ?? ???? ???? ?? ?? ??????? ? ?? ??? ?????? ????? ?????? ?????????.

Ne zivim vec dugo u Srbiji, a u vreme mog skolovanja veronauka je bila "jeres".

Ali jedno sasvim drugacije ,mozda za vecinu ovde, i provokativno pitanje.

Srbija,ovakva kakva je danas, domovina je raznih veroispovesti, a pri tome uglavnom

mislim na muslimane u Sandzaku.I tu se nece nista menjati.

Kada govorite o veronauci u skolama , da li imate na umu i te ljude ili

je ovde samo pricha o pravoslavcima. I sta i kako cemo sa katolicima, a ima

ih u Vojvodini, ali i sa ateistima, a ima ih diljem Srbije. Da li i oni moraju

da prisustvuju ovoj obaveznoj veronauci? Po meni bi bili jako lepo,humano

i hriscanski da umesto veronauke za sve uchenike bude uvedena " istorija religije",

moze i "etika" da se zove i onda ne bi bilo nikakvoih problema. A ko hoce bash da izucava

pravoslavlje,islam ili adventiste neka ide u svoju parohiju i slusha,cita ,uchi.

Srbija,ovakva kakva je danas, domovina je raznih veroispovesti, a pri tome uglavnom

i hriscanski da umesto veronauke za sve uchenike bude uvedena " istorija religije",

moze i "etika" da se zove i onda ne bi bilo nikakvoih problema. A ko hoce bash da izucava

pravoslavlje,islam ili adventiste neka ide u svoju parohiju i slusha,cita ,uchi.

To je reseno na nacin procentualnog sastava stanovnistva tako da recimo gde je vecina muslimanskog stanovnistva oni imaju predavace iz svoje konfesije,isto je i na severu srbije gde ima dosta katolika,ateisti pak mogu da biraju predmet gradjansko vaspitanje.Mene pak buni zasto nasa krtena pravoslavna deca odlaze na gradjansko vaspitanje a ne pohadjaju veronauku.Zasto?

To je reseno na nacin procentualnog sastava stanovnistva tako da recimo gde je vecina muslimanskog stanovnistva oni imaju predavace iz svoje konfesije,isto je i na severu srbije gde ima dosta katolika,ateisti pak mogu da biraju predmet gradjansko vaspitanje.Mene pak buni zasto nasa krtena pravoslavna deca odlaze na gradjansko vaspitanje a ne pohadjaju veronauku.Zasto?

Hvala za informaciju.Znala sam ovo za muslimane, ali nisam znala da postoji i izbor u smislu

da mozesh da pohadjash i to gradjansko vaspitanje. Pa pravo da ti kazem, da imam dece i da mpram da odlucujem i ja bih svoju decu  poslala na to gradjansko vaspitanje. Ko zna, mozda ce sa 24 godina morati

kao i neka druga pametna deca u Srbiji da traze zelene kartone i da odlaze pa im to vaspitanje ne bi smetalo

u aplikacijama koje pishu i salju u americku ambasadu.

Izuzev, ako sada Medvedev ne donese neke kartone i ponude da srpski genijalci idu

u Rusiju i da se manu Amerike.  0104_cheesy

Kada govorite o veronauci u skolama , da li imate na umu i te ljude ili je ovde samo pricha o pravoslavcima. I sta i kako cemo sa katolicima, a ima ih u Vojvodini, ali i sa ateistima, a ima ih diljem Srbije. Da li i oni moraju

da prisustvuju ovoj obaveznoj veronauci? Po meni bi bili jako lepo, humano i hriscanski da umesto veronauke za sve uchenike bude uvedena " istorija religije", moze i "etika" da se zove i onda ne bi bilo nikakvoih problema. A ko hoce bash da izucava pravoslavlje,islam ili adventiste neka ide u svoju parohiju i slusha,cita ,uchi.

????? ?? ?????? ??? ???? ? ?????? ??????????? ?????? ? ??????? ?? ?? ?? ? ??????? ?? ????????? ??? ???????????? ???? ? ?????? (???????????, ?????????, ????????????? ? ??. ????????????) ???? ??? ? ????? ???????? ? ??? ???????, ?????? ? ???. ????? ??? ???? ?? ????? ? ????? (????????) ?? ???? ?????? ?? ?? ?? ???????? ??????????? ????????? ??? ???? ?? ?? ????? ??? ????? ????????? ?????? ??????? ????? ???????? ????? (?????? ????? ?? ??? ?? ????????? ????????? ??? ?? ??? ??????). ???? ?? ?? ????? ???? ? ?????? ????? ????????? ???? ??????????????? ?? ??????????? ????? ????????? ? ??????? ??? (??? ????) ???? ????? ????? ????????? (?????????????) "???????? ????????" ??? ??????? (?????????????) "?????" ??????? ????? ? ?????? ??????????? ???? ?????? ???? ???????????? (??? ?? ?? ???? ?? ???????).

????? ????? ?? ???????.

Hvala za informaciju.Znala sam ovo za muslimane, ali nisam znala da postoji i izbor u smislu da mozesh da pohadjash i to gradjansko vaspitanje. Pa pravo da ti kazem, da imam dece i da mpram da odlucujem i ja bih svoju decu  poslala na to gradjansko vaspitanje. Ko zna, mozda ce sa 24 godina morati kao i neka druga pametna deca u Srbiji da traze zelene kartone i da odlaze pa im to vaspitanje ne bi smetalo u aplikacijama koje pishu i salju u americku ambasadu.

??? ?? ?? ???? ??????? ????? ???? ?? ?? ???? ???? ?????? ???? ??? ????? ????? ???????? ? (???)??????? ???????? ?????? ???? ?? ??? ? ?????? ? ???? ????????? ???? ?? ?????? ????????? ????. ??? ??????? ??????? ???? ???? ?? ???? ???????? ??????????? ??? ?????? ???? ????? ???????? ?????? ? ?????? ?????? ? ?????????. ????? (???? ????? ????) ?????????? ??????.

????? ?? ????? ?? ??????? ?????.

Hvala za informaciju.Znala sam ovo za muslimane, ali nisam znala da postoji i izbor u smislu da mozesh da pohadjash i to gradjansko vaspitanje. Pa pravo da ti kazem, da imam dece i da mpram da odlucujem i ja bih svoju decu  poslala na to gradjansko vaspitanje. Ko zna, mozda ce sa 24 godina morati kao i neka druga pametna deca u Srbiji da traze zelene kartone i da odlaze pa im to vaspitanje ne bi smetalo u aplikacijama koje pishu i salju u americku ambasadu.

??? ?? ?? ???? ??????? ????? ???? ?? ?? ???? ???? ?????? ???? ??? ????? ????? ???????? ? (???)??????? ???????? ?????? ???? ?? ??? ? ?????? ? ???? ????????? ???? ?? ?????? ????????? ????. ??? ??????? ??????? ???? ???? ?? ???? ???????? ??????????? ??? ?????? ???? ????? ???????? ?????? ? ?????? ?????? ? ?????????. ????? (???? ????? ????) ?????????? ??????.

????? ?? ????? ?? ??????? ?????.

Znam da nisi zlonameran, ali nisam ni ja.

Ovde samo iznosim sta bi bilo kad bilo ( jer i nemam dece, a i ne zivim u Srbiji).

A imajuci u vidu da najpametniji i najgenijalniji odlaze iz Srbije ( a to je verovatno vec pocelo sa Nikolom Teslom

i tako ce biti barem sledecih 30 godina) onda ne znam zasto i gde sam pogresila izrazavajuci ovakve zelje?

I ja tebi svako dobro od Gospoda zelim.

?nda ne znam zasto i gde sam pogresila izrazavajuci ovakve zelje?

I ja tebi svako dobro od Gospoda zelim.

?????????? ?? ? ?????? ??? ??? ??? ???? ?????? ???? ? ?????? ?????.

? ????? ??????? ??????? ?? ????? ?? ?? ?? ?????? ????????? ?? ????? ??????? ??? ???? ?? ??? ????? (??????? ?? ???? ? ???????? ????????) ?????? ???? ? ????? ??????? ??????? ? ??? ?????? ????? ?????? ????? ??????? ? ????? ?????.

???? ???? ? ??? ?????? ????????? ?? ????? ??????? ???? ? ??????? ???? ? ???? ? ????????? ???? ??????????? ??????? ??????????.

Guest Alefshin

Систематска школска веронаука постоји за 7 конфесија у Србији: православну, римокатоличку, исламску, јеврејску и 3 традиционалне протестантске верске заједнице.

Oče Slobodane i Ivane u potpunosti se slažem sa vama da će veronauka uskoro biti samo pri hramovima i to ne svim,jer kako stvari stoje država je postavila uslov veroučiteljima da samo oni sa diplomom Bogoslovskog fakulteta mogu da predaju veronauku,a to znači da će veronauku predavati zvanično oko 20% sadašnjih veroučitelja,dakle crkva je zadovoljna kadrom koji je trenutno tu ali država sistematski uništava veronauku jer u njoj još delaju anti crkveni ljudi i sada je kao fora da moramo da imamo završen faks.Neke vladike forsiraju sveštenike i đakone da predaju veronauku jer navodno imaju mala primanja na parohiji,dok drugi forsiraju nas civile zbog prezauzetosti sveštenika na parohiji te mi moramo da obavljamo dužnosti veroučitelja po školama a kada dođe novi sveštenik mi najčešće ostajemo bez posla jer nema mesta za nas SVEŠTENIK MORA DA PREDAJE JER IMA PORODICU pa možda sledeće godine kažu vladike i njihovi koordinatori.Sveti oci i apostoli nisu imali diplome,i lično smatram da DIPLOMA NIJE MERODAVNO SREDSTVO ZA VERONAUKU,jer oni koji imaju diplome nežele da predaju veronauku ako nemaju 100 posto,stav našeg vladike Nikanora i par episkopa je da veronauku OBAVEZNO PREDAJU SAMO SVEŠTENICI jer se crkvene opštine automatski oslobađaju penzionog i zdravstvenog osiguranja,a to je čest slučaj na selima,dakle sveštenici sa diplomom predavaće u školama a sveštenici bez diplome pri hramovima,mislim da je to više nego složeno jer najviše ispaštaju deca koja vole svog veroučitelja i veronauku.Civili laici veroučitelji će biti u jako teškom položaju najverovatnije i bez posla ukoliko ne ispune zahteve države a sveštenici će imati svoje parohije i neće imati problema kao civili jer oni imaju svoje izvore prihoda za život, ispravite me ako grešim.

tema je izvrsna. Ne vjerujem da će vam moje mišljenje mnogo značiti,ali govorim iz iskustva učenika koji je imao vjeronauku. Živim u RS i početkom rata kod nas u škole je uvedena vjeronauka kao obavezan predmet.Moja porodica nije naročito vjerujuća i prvi kontakt sa hrišćanskim učenjem bio je upravo u školi.Predavali su nam mladi bogoslovi a osim knjige "Nema lepše vere od hrišćanske" druge nismo imali.Improvizovalo se. Diktirali su nam gradivo i prepričavali biblijske priče. Kako tada, tako i danas djeca na vjeronauku vrlo pozitivno reaguju. Mislim da vjeroučitelji ne moraju biti toliko strogi prema sebi, jer djeca ne očekuju mnogo.Vjeronauka im je uglavnom jedan od najdražih i najlakših predmeta.U mom razredu je bilo i par dječaka muslimanske vjeroispovjesti i mada su bili oslobođeni ovog časa svi su ostajali da slušaju vjeroučitelja i znali su se javljati da odgovore na pitanja. Prvi put sam u crkvu ušla sa 10 godina. Beskrajno sam zahvalna svom vjeroučitelju koji me je u masi prepoznao i nije mu bilo mrsko da me ispred crkve pouči kako ću se ponašati za vrijeme liturgije, gdje ću stajati, kako paliti svijeće...Da su svi imali takvo iskustvo vjerovatno bi danas na liturgijama vladao veći red.Sveštenici kod nas o prijemu mladih članova u okrilje crkve malo vode računa. Moje prvo pričešće je bilo najtrapavije u istoriji univerzuma, jer nisam znala šta treba da radim i zapitkivala sam ljude oko sebe:Šta ću sada? Gdje se ipovjedam? Moram li da nabrajam sve grijehe........? Srećom ljudi dobri pa mi objasniše i to mi je bio najljepši Vaskrs u životu. Žao mi je što vjeronauke nema u srednjim školama, jer tek tada počinje ozbiljnije shvatanje suštine vjere i rađaju se teška pitanja na koja ,vjerujem, samo teolozi mogu dati odgovor. Zbog takve situacije mene je danas velika sramota, jer čitam vaše tekstove i svjesna sam sopstvenog ogromnog neznanja. A šta bi tek bilo da nisam imala par godina vjeronauku 0104_cheesy. Praštajte zbog preopširnosti

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...