Jump to content
Милош

Верска настава - Веронаука

Оцени ову тему

Recommended Posts

???????? ???????? ? ?????????? ???????????? ??????????, ??? ? ??????? ???????? ???????? ? ??????? ???? ?? ???? ????????? ? ???????:

http://veronauka.sabornost.org/uvodnarec.php

????? ?? ??? ?? ''???????? ????????'' ???????? ?? ''???????? ????????''.

??????, ????? ?? ???? ???? ????? ????? ?? ?????? ???? ?? ?? ???? ''???????????''.

????? ???? ?????? ?????? ??????????????? ???????? ?? ?????????? ????? ?????? ?? ????? ???????? ?? ??? ???????? ??? ????? ?? ???????????.

???? ?? ??????? ?? ??? ??????? ? ??????? ???? ?? ?????????...

Guest Alefshin

Веронаука је изузетно битна за омладину, ако `испустимо прилику` сада у овом времену све веће секуларизације, да ли ћемо је после опет имати...

Guest Светлана

УСКОРО ИЗЛАЗИ ИЗ ШТАМПЕ НОВО ИЗДАЊЕ

ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ 

ПРАВОСЛАВНА ВЕРОНАУКА

УВОДНА РЕЧ

Драга браћо и сестре, драга децо,

Пред вама се налази нова књига издавачке установе Истина Епархије далматинске, која је посвећена православној веронауци. Има више разлога што смо одлучили да ову књигу посветимо управо веронауци, јер смо као Црква одговорни и за своју будућност. Када то кажемо, првенствено мислимо на бригу Цркве о младима и о њиховом васпитању и упознавању са основним истинама православне вере.

Речи Господа Исуса Христа из Светога Јеванђеља: «Пустите децу нека долазе к мени, јер је таквих Царство Небеско» (Мт. 19, 14), нам говоре да децу од најранијег узраста треба приближавати Христу, тј. учити их истинама Светога Јеванђеља и свему оном што проповеда и учи наша Света Црква.

Идеалан пример и образац веронауке за нашу православну децу је живот светог оца нашег Саве, који је као младић од седамнаест година отишао на Свету Гору, напустивши земаљско царство и сво благо овога света да би се приближио Христу. Својим животом свети Сава је и данас путеводитељ нашој богољубивој деци, која желе и траже вечне и истинске вредности и све оно што је у овом животу добро и Богом благословено.

Ми се надамо да ће ова Православна веронаука помоћи нашој деци и омладини, а посебно ученицима веронауке, да боље упознају своју веру, а кроз то и да открију прави смисао живота. По православном учењу, овај живот је само припрема за будући вечни живот и Царство Небеско, које је као икона присутно у животу Цркве.

Нека Господ благослови ово наше дело на корист и духовну радост свих малих и великих боготражитеља.

ЕПИСКОП ДАЛМАТИНСКИ

Свечани завршетак школске године за православне катихете у Митрополији Београдско-карловачкој

http://www.spc.rs/sr/svecani_zavrsetak_skolske_godine_za_parvoslavne_katihete_u_arhiepiskopiji_beogradskokarlovackoj

Veronauka nam treba u skolama to je sigurno. Za sada je izborna nastava sto znaci da niko nije prisiljen da je pohadja ako nece. Slazem se sa postom da su deca suvise mala da bi odlucivali sami da li zele uciti veronauku ili ne. To im se moze prepustiti kad su u srednjoj skoli ili fakultetu. I ja sam kao Rayela isla u skolu u vreme titoizma pa nisam imala tu srecu da imam izbor da li da idem na veronauku. Mogla bi sada sa prvacima verovatno da idem na te casove kad bi bilo moguce. SPC i drzava treba da rade na tome i da se uskladi nastavni plan i program kao i za sve ostale predmete ali da u ovom slucaju SPC ima glavnu rec. Da li postoje neka predavanja ili casovi veronauke za odrasle u Srbiji?

Da li ima neka web stranica koja je posvecena samo ovoj temi? Pomoglo bi neukim ko sto sam ja.

Да, дефинитивно прилику да се Реч Божија чује у нашим школама треба доживети као Божији благослов и шансу да се крене са духовном обновом нашег народа, обновом која нам је свима неопходна.

Што се веронауке за одрасле тиче, колико је мени познато, таква предавања се углавном одржавају при црквеним општинама. Тако да, отиђите до свога свештеника и распитајте се.

Свако добро од Господа желим!

Da li postoje neka predavanja ili casovi veronauke za odrasle u Srbiji?

??? ?????? ??????????? ????????? ?? ??????? ????????? ? ?? ??????? ? ?? ????, ??? ?????? ??? ??????? ????????? ? ???????.???, ??????? ?? ?? ?? ???? ????? ?????? ??????? ???? ????? ????????? ??? ????? ??????? ????????? ?????????? ? ???????...

Hvala vam Oci,

Veoma mi je drago da se odrzava veronauka u Srbiji. Mozda s pozijom pomoci jednog dana kad dodjem tamo pa da prisustvujem nekom casu.

Ovde gde ja zivim nemamo tu srecu da imamo casove veronauke, bilo je mozda 4-5 puta ali nije bilo zainteresovanih pa nas svestenik vise ne odrzava taj cas.

Guest Izida

Dodjoh da pisem u Zenski kutak,ali mi dadoste slagvort.

Kao prvo veronauka nije obavezan predmet,nazalost.Moje je licno misljenje da i veronauka i gradjansko vaspitanje treba da egzistiraju u srpskim skolama kao obavezni predmeti,ali da se opisno ocenjuju,da bi se deca motivisala.Gradjansko je potrebno da bi deca naucila da poznaju Ustav i Zakone,kao i da nauce da pristojno komuniciraju.Sto se veronauke tice podelicu svoje iskustvo,tako je najbolje.

Naime,poticem iz formalno-tradicionalno pravoslavne porodice.Otac mi je bio sekretar Partije,kad se ja rodih i kapetan prve klase u rezervnom sastavu,koji to posta Ukazom druga Tita.Pa meni je sestra narodnog heroja,cije je ime godinama ponosno nosio moj pionirski odred,stavila plavu titovku i crvenu maramu.Moja sestra je kao najbolji djak u nasoj gimnaziji nosila stafetu,i kao takva uclanjena u SKOJ.Ja sam najmladja.Krstena sam sa 10 godina jer to sama trazih i roditelji mi bez pogovora ispunise zelju.

Veronauka je neophodna.Zato sto svi mi kad udjemo u pubertet,citamo Hesea,razmisljamo o transcendentalnom zlu svojih roditelja,prvi put se

istinski zaljubljujemo,trazimo nesto "spiritualno".Ja sam prerano usla u "magarece godine",menarha mi je bila pre dvanaeste godinice.Ja sam bila

gladna smisla i duhovnosti.Pocela sam da citam "Trece oko",otac mi ga kupova,jer nije ni on  ucio veronauku.Citah horoskop.Odlazih,krijuci

kod neke babe u komsiluku da mi "gleda u solju",ne znajuci tada,da su to Rorsahove mrlje,i da ona u stvari prica o sebi.Takodje su mi roditelji

kupili spil tarot karata sa prirucnikom.Kupovali su mi knjige iz parapsihologije i reinkarnacije.Podrzavali moju ideju da na Sorboni studiram parapsihologiju.Sve su mi cinili sto trazih zato sto nisu ucili veronauku.Bogu hvala na promislu i beskrajnoj mudrosti!Pogleda cedo svoje zabludelo.Da me tad Hristos sebi ne pozva,sa svojom krhkom mentalnom strukturom duhovno zedna bih kao adolescent postala lak plen nekoj

sekti.Deca u pubertetu traze smisao postojanja,traze ljubav,traze da budu deo grupe,traze da budu deo necega,traze da se osecaju potreb-

nim.Elem,26.januara '93,sa 12,5 godina ja uvece rekoh roditeljima da bih volela ujutru u Crkvu.Nemajuci pojma da uopste postoji,a kamo li

sta je Liturgija.I oni me pustise bez reci i probudise.Braco i sestre,svi svestenici u stiharu,djakon ctec,hor za pevnicom,deca posle dekla-

movase,a ja im zavideh,pitajuci se kako su do te casti stigli...Glas je najlepsi instrument.Ja sam se,Boze oprosti,odusevila kao kuce u liftu.

Na izlasku na vratima Sabornog hrama Svetog Djordja,koji dodje tog dana i ubi azdaju,koja me davila do tad,procitah oglas za veronauku.

Bas na skolsku slavu,pogleda me prvi srpski arhiepiskop.Ja odem do mame na posao da je pitam kako se zove svestenik,koji nam sveti vodicu,

da znam koga da trazim.Kad se vratih u crkvi nikog,osim jednog crkvenjaka.Boga ima!Stidljivo ga upitah gde je otac Blagoje,da ga trazim

zbog veronauke,euforicna sto konacno postoji,gladna i zedna i zeljna reci Bozije.A on mi rece da su u ocevi moji pravi u svestenickoj kan-

celariji i rece mi put do nje.Jer kod nas Parohijski dom nije u porti.Mili moji,taj crkvenjak,koji mi pokaza put Hristu je rodjeni krvni brat vladike

Jovana sumadijskog.Korak po korak,sa velikim posrnucem,i uspravljanjem ja veceras stigoh dotle da me vladika

Jovan blagoslovi,pozele mi toliko lepih stvari,i pozdravi me monaski(znate ono kako se oni ljube tri puta mimo obraza).Beskrajna je ljubav

Hristova,kad mi tu blagodat dade!Jer ja nisam dostojna da udjem u portu Sabornog hrama u kome vladika Jovan obitava ovozemaljske dane.

Jer prvi put Hristosa povredih na njegovu krsnu slavu.A on moj zemljak i brat me prigrli veceras i pokloni dve ikonice i ponosno se slika sa

mnom.Zahvaljujuci njegovom blagoslovu ispunise mi se reci iz molitve da porastem "crkvi i otadzbini svojoj na korist".Ako se jedan covek

spase vreme ulozeno u ova pisanija,meni je otplaceno.

Braco i sestre,podrzite versku nastavu.Ona je nasoj deci potrebnija nego ikad.Potrebnija nego sto je nama bila.Zato sto kad smo se mi na

odmorima tukli,tukli smo se muski,pesnicama.Danas potezu hladno i vatreno oruzje,sadisticki uzivaju u brutalnom zlu,snimaju nasilje i kace

klipove na YouTube.Mene je samo verska nastava sacuvala glavu na ramenima.

Elem,dodjoh tad u Parohijski dom.Klir doruckuje,molim Boga da otvori Zemlju da me proguta bez ostatka,sto ih ometoh.Nazvah im Boga,

pozeleh prijatan obrok,oni me oci moje carne ponudise djakonijama,ja odbih.Pridjoh celu sofre i otresito upitah za veronauku.A tu sedese

otac Milan Filipovic,koji me rodi u Hristu,rece mi da on drzi i da dodjem u nedelju,da mu se javim posle Liturgije.Ja sam zeljno nestrpljivo tri

dana cekala.Poslusah ga.Kad mu pridjoh on pozva svoju kci,upozna me sa njom i rece joj da me vodi...Jos uvek pamtim svaki njegov cas.

Cesto ga citiram.Zato sto se spustio na nivo deteta,koje jedino u kuci posti...

Sledece godine je dosao na njegovo mesto nas tadasnji djakon,sada parohijski svestenik u Kraljevu,otac Vladan Milosavljevic.On nam

poce uvoditi i pojanje.Formira deciji crkveni hor.I on oko moje rodnoravnopravno izabra mene za cteca.Zato sto je zeleo da devojcica

cita Apostol.Mozete misliti moje srece tad.A iskreno govoreci i ponosa,sto bejah prvo zensko celjade,koje kod nas posle onoga rata

cita Apostol.

Braco i sestre,Hristos je umro za nas na Golgoti!U teskim mukama,preko petsto rana.Ko bi drugi to uradio?Ja za vas ne bih,posteno da

vam kazem.Zato sto nas voli!Najmanje sto mozemo da mu ucinimo jeste da sirimo Njegovo ucenje!Nama ovde prisutnim On je dao dar

recitosti,i duzni smo da Mu uzvratimo.

Deca su mali andjeli.Ja sam na veronauci ucila da je najveci greh roditelja da pusti nekrsteno dete da umre,da su ta vesela deca pod pla-

stom One,koja je rodila Boga.I ucila sam da ako u porodilistu ili bilo gde gde nema muske ruke vidim da je nekrsteno Bozije stvorenje na

samrti da ga ja i kako krstim.Ako Bog da da prezivi,da Svetu tajnu ponovi svestenik.Pa,gde bih to drugo cula nego na veronauci?A i

otad imam adut pred babom da petka pred crveno slovo nije crveno slovo i da smem da peglam dok se ne istopim.Posto je petak turski

svetak.U Arapskim zemljama petkom ne idu,a nedeljom idu u skolu.Sem toga mene je neki dan devojcica od dve godine dovela do novih

spoznaja.Zahvaljujuci njoj shvatih da me Hristos voli uprkos tome sto sam Ga toliko povredila!Kad muz uradi zeni ono sto sam ja NJemu,

postaje bivsi.A On meni rece da me i dalje beskrajno voli i brine o meni.I ja Njega sad vise volim!Sada znam da su Ga moje greske i rane,

koje Mu zadavah stravicno bolele,a moje suze pekle!Sada,zahvaljujuci toj devojcici,shvatih da je On plakao nad mojom gresnom dusom.

Braco i sestre,On mene zamoli da Mu se vratim,ne ja NJega!Zamislite kakva je i kolika NJegova ljubav prema nama!Vise o tome u

http://www.svetijakov.org/forum/index.php/topic,595.0.html

Slazem se da treba i vec i postoji kod nas verska nastava za one,koji Hrista ispovedaju u Katolickoj crkvi,za one,koji cekaju NJegov prvi dolazak u Sinagogi,kao i za one,koji ispovedaju Islam.Ali,ljudi moji,protestantska crkva nema apostolsko prejemstvo.Ta,oni rukopolazu

zene u svestenicke cinove.Dvanaest velikih i sedamdeset malih apostola bejahu muskarci.Hristos je imao razloga za to!I Njegovu volju

treba da postujemo.Ne zato sto moramo,vec zato sto zelimo.Zato sto Ga volimo!

zar vi mislite da za 45 min nedeljno, grupi dece, koja bi uglavnom radije bila napolju da se igra zabavno da slusa dosadnu teoriju, uglavnom u sledecem poretku stvari- dok ucitelj dodje u ucionicu,prodje izvesno vreme.skoro niko ne dlolazi pre zvona,vec tek kad zvono zvoni,dakle izgubljeno je minut dva,dok se svi smeste, dok se izgovori oce nas, dok veroucitelj upise odsutne,dok obrise tablu,dok primiri decu....

i koliko djaka posle inspirativne nastave svojih profesora (ne samo veroucitelja) ode u neku instituciju kulture,mizej galeriju biblioteku crkvu,odnosno za koliko dece je cas inicijalna varnica?

veronauka u skolama,bez znacajne finasijske podrske crkve i logisticke i bilo kakve druge,ce biti promasaj.ako to dete posle ne ode u crkvu,ili ode zato sto mu je receno da tako treba,nema vajde...

ja kad sam upisivao srednju skolu,rekao sam boze pomozi,nek bude tvoja volja...ne da je uradio dobru stvar,nego najbolju. zato sam izabrao veronauku,rekavsi,eto,nekako treba da zahvalim bogu,a sta je bolje od toga da nesto o njemu i napokon naucim...a onda sam se pokajao...kontrolni testovi iz veronauke,koliko ima andjeoskih cinova (nisam ni znao da tako nesto postoji!!!!! a onda generalsimus nebeske vojske, i ostali..strasno), sve do 3. godine,dok nisam veroucitelja upoznao i kao coveka,pa smo i van casova pricali i tek tad je postalo nesto interesantno i korisno,a casovi su bili samo nuzno zlo, 45 min vise sedenja u dvobojno okrecenoj praznoj ucionici sa groznim pogledom na ruzni beograd, i mrtve zgrade, posle vec 6 casova sedenja u istim uslovima..a kad odem u crkvu,nigde nikoga da nesto vise pitas...a knjige i ostalo skupo u crkvi...a i nema sta da se procita,odnosno dete nema sta da procite...jedno oni dosadni i glupavo uradjeni crtaci koji smaraju i deluju tako nezivo...

lepse je gledati freske u crkvi koje su staticne nego te crtace,evo bas sam gledao jedna pre pola sata...

a da, da ne spominjem i to sto mi je veroucitelj pretio da ce me oboriti na popravni jer nisam dobro uradio kontrolni,odnosno,nisam nista uradio.... a posle pitanja koliko ima andjeoskih cinova ostao sam sokiran i nesposoban da razmisljam do kraja casa... ko da je bitno koliko ima andjela...

a da, da ne spominjem i to sto mi je veroucitelj pretio da ce me oboriti na popravni jer nisam dobro uradio kontrolni,odnosno,nisam nista uradio.... a posle pitanja koliko ima andjeoskih cinova ostao sam sokiran i nesposoban da razmisljam do kraja casa... ko da je bitno koliko ima andjela...

ako budeš išao na popravni ;)

?????? ???????? ????? ????? ?????? ????????, ? ? ????????? ???????? ????????? ??????????? ????? ?????? (?????):

1. ???????? (????????) - (?? 6,2)

2. ???????? (?????????) - (1 ??? 3,24)

3. ???????? (??????) - (??? 1,16; ??. ?? 1,21)

4. ?????????? (??????????) - (??? 1,16; ??. ?? 1,21)

5. ???? (????????) - (?? 1, 21)

6. ?????? (???????) - (??? 1,16; ??. ?? 1,21)

7. ?????? (?????) - (??? 1,16; ??. ?? 1,21)

8. ????????? (??????????) - (??? 9)

9. ?????? (???????) - (?? 8,38)

ja sam ih u?ila u 40-oj moj sin u 7-oj pa vidi ko je u prednosti sokiran

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...