Jump to content
Sign in to follow this  
Leopold

Katolički sveci i blaženici kao uzori čitavom čovječanstvu

Оцени ову тему

Recommended Posts

Ima ih preko 10 000.

S obzirom da do 1054. godine dijelimo više manje iste svetce, predstavljam vam najštovanije Katoličke svetce od te godine do našeg doba:

Sv. Toma Akvinski

Sv. Ivan Bosco

Sv. Rita

Sv. Ante Padovanski

Sv. Brigita Švedska

Sv. Ignacije Lojolski

Sv. Toma More

Sv. Ivan Vianney

Sv. Dominik

Sv. Edith Stein

Sv. Ivana Orleanska

Sv. Klara

Sv. Maksimilijan Kolbe

Sv. Pio iz Pietrelcine

Sv. Terezija iz Lisieuxa

Sv. Franjo Asiški

Sv. Terezija Avilska

Sv. Ivan od Križa

Sv. Toma Becket

Na svako ime sam stavio web link najveće on-line enciklopedije ako koga kojim slučajem pobliže zanima pojedini svetac ili svetica.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Лепо замишљен рекламни материјал. Што се мене тиче, нисам заинтересован...

Не знам за остало човечанство, али православнима нису и не могу бити узор римокатолички него православни свеци.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Nedavno je vladika Atanasije Jevtić održao niz predavanja o svetim ocima.Verovatno si čuo za vladiku Atanasija umirovljenog zahumsko hercegovačkog.On se smatra jednim od najvećih pravoslavnih teologa u čitavom pravoslavlu.Dakle vladika Atanasije je patrolog što mnogo govori o tome koliko poznaje svetootački život,duhovnost itd... On je na ovim predavanjima rekao da to što je pisao Ignjacio Lojola je najobičnija glupost.

I to je bio baš komentar o samom načinu duhovnog delanja koje je širio Lojola.

Šta ti Leopolde misliš o tome?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Nedavno je vladika Atanasije Jevtić održao niz predavanja o svetim ocima.Verovatno si čuo za vladiku Atanasija umirovljenog zahumsko hercegovačkog.On se smatra jednim od najvećih pravoslavnih teologa u čitavom pravoslavlu.Dakle vladika Atanasije je patrolog što mnogo govori o tome koliko poznaje svetootački život,duhovnost itd... On je na ovim predavanjima rekao da to što je pisao Ignjacio Lojola je najobičnija glupost.

Uz dužno poštovanje, nigde u patrističkoj literaturi se ne pominje ime vladike Atanasija. Naravno, to ne znači da nije dobar patrolog, ali isto tako znači da baš ne bi moglo da se kaže da je jedan od "najvećih". Sad, to što je rekao za Lojolu, ako je rekao, bi samo značilo da ne razume mnogo da duhovnost nije nešto uniformisano, i da svaka kultura i vreme imaju svoj izražaj hrišćanstva. Sa druge strane, mnogo čuveniji i važniji duhovnici i teolozi Lojoli priznaju njegovu duhovnu veličinu, tako da...

Meni lično Lojolina duhovnost i metod nisu bliski, ali  znam takođe i mnoge kojima je promenila život.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Vidim da mi je obrisana poruka ovde, a i na jednoj drugoj temi. Pitam se zašto? Treba li da snishodim i šaljem smajliće na sve ove propovedi, a koje se mogu tretirati i kao uvredljive? Sve i da sam pogrešila, svrsishodnije bi bilo reći mi u čemu pa da mogu da se ispravljam.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Samo bih dopunio ... Kod rimokatolika ima nemali broj kanonizovanih ljudi koji su pretrpeli stradanja, nesreće, robovanja nekim porocima (pijanstvo i sl.) itd. sačuvali veru i  još zasijali kao najsvetlije svetiljke u sobi.

I to bi se, dakle, moglo promatrati kao primer kojim treba Pravoslavna Crkva sliediti. Kod nas -kao da bez krune ili mantije nema ni kanonizacije.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Vidim da mi je obrisana poruka ovde, a i na jednoj drugoj temi. Pitam se zašto? Treba li da snishodim i šaljem smajliće na sve ove propovedi, a koje se mogu tretirati i kao uvredljive? Sve i da sam pogrešila, svrsishodnije bi bilo reći mi u čemu pa da mogu da se ispravljam.

.mislise. A gde si ti videla ovde propovedi... i još uvredljive?

Uzgred budi rečeno, recimo, kad se slavi sv. Antun Padovanski ovde kod nas crkve budu krcate ljudima ceo dan. Jedne godine smo procenili da je kroz Zemunski samostan franjevaca za sv. Antuna bilo tokom dana preko 4000 ljudi - od toga je ubedljivo največi broj pravoslavaca koji ga poštuju kao svetitelja, i to nije slučaj samo ovde.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

pogledaj privatne poruke

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

greengrin A gde si ti videla ovde propovedi... i još uvredljive?

Uzgred budi rečeno, recimo, kad se slavi sv. Antun Padovanski ovde kod nas crkve budu krcate ljudima ceo dan. Jedne godine smo procenili da je kroz Zemunski samostan franjevaca za sv. Antuna bilo tokom dana preko 4000 ljudi - od toga je ubedljivo največi broj pravoslavaca koji ga poštuju kao svetitelja, i to nije slučaj samo ovde.

Propovedi sam trebala staviti pod navodne znake, a ovo uvredljive se odnosi na drugu temu na kojoj mi je takođe obrisana poruka. Ti admine, ako ne reaguješ na poruke u kojima se zbijaju šale o Jasenovcu, nemoj reagovati ni na moje.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Je li imaš kakav članak, transkript, video klip ili sl. da čujem što je točno rekao i što mu smeta u djelima Ignacija Lojolskog? Iskreno ne vjerujem da je jedan vladika, pogotovo tako cijenjen, mogao tako nešto reći za jednog čovjeka, pa bio on svetac po njemu ili ne bio.

Ako može člank ili tekst, pa ti dam mišljenje o tome...

A što se tiče mog pogleda na Lojolu: Ignacio de Loyola je bio genijalac i njegovi tekstovi su mi u top 10 vjerske literature.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Da li i ti verujes da je prvo cudo Jovana Pavla II smrt Bin Ladena?

Ako su takva cuda izvodili i ovi sveci koje si nabrojao onda zaista nemam reci...

Meni je najvece ''cudo'' kanonizovati Stepinca. Pa kako da vam ne budu veliki i sveti takvi koji kanonizuju koljace... Tuzno je da medju tih 10.000 sedi jedan Stepinac, zaista tuzno...

Ovo je istina. Vidim da trazis argumentaciju, ali za Stepinca zna ceo svet i nemoj mi reci da ti je nepoznato.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ne, iz dva razloga:

Prvo on (još) nije svetac. On je blaženik (korak do svetosti). Ovo je tema o svetcima Katoličke crkve, a ne blaženicima jer da sam htio staviti i blaženike, stavio bih Ivana Pavla II, Ozanu Kotorsku, Mariju Propetog Isusa Petković te mnoge druge. I Stepinca svakako.

Drugo: neobičan ti je nastup i bojim se da ne pitaš o Stepincu jer te doista zanima Istina o njemu, nego da me provociraš.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Креирај ново...