Jump to content
Guest nikolastojanoviccuprija

JNA,VJ,VSCG,SV (GDE I KADA STE SLUZILI VOJSKU I DOGODOVSTINE)

Оцени ову тему

Recommended Posts

Војска Југославије (скраћено ВЈ) је била оружана сила Савезне Републике Југославије. Постојала је од 20. маја 1992. до 4. фебруара 2003. године. Настала је од оних делова Југословенске народне армије који су се након распада СФРЈ (и завршетка војних повлачења из бивших југословенских република) затекли на територији Савезне Републике Југославије. Војска Југославије је, непосредно после званичног проглашења Државне Заједнице Србија и Црна Гора, преименована у Војску Србије и Црне Горе. Војска Југославије је учествовала у борбама са албанским терористима на Косову и Метохији, а потом и на југу Србије. Током НАТО агресије на СРЈ, ВЈ се сукобила са јединицама северноатланстког пакта на простору СРЈ.

Организација [уреди]

Војска Југославије била је подељена на видове, видови на родове и службе, а родови и службе на врсте и специјалности.

Видови ВЈ су били:

Копнена војска (КоВ),

Ратно ваздухопловство и противваздушна одбрана (РВ и ПВО),

Ратна морнарица (РМ)

Чинови [уреди]

Као настављач војске СФРЈ (ЈНА) чинови у Војсци Југославије су се рангирали као у ЈНА после 1980 а неки чинови су укинути:

Адмирал Флоте (укинут 1992)

Војску је сачињавао стални и резервни састав. Стални састав сачињавао се од професионалних војника (професионалних подофицира и официра, подофицира и војника по уговору) и војника на одслужењу војног рока. Резервни састав чинили су официри, подофицири и војници у резерви и жене војни обвезници. Југословенска Армија, Војна полиција Југословенско Ваздухопловство и против ваздушна одбрана Југословенска Морнарица

Генерали Генерал Армије1

Генерал-Пуковник Генерал-Пуковник Адмирал

Генерал-Потпуковник Генерал-Потпуковник Вице Адмирал

Генерал-Мајор Генерал-Мајор Контра Адмирал

Виши официрски чинови Пуковник Пуковник Капетан Бојног Брода

Потпуковник Потпуковник Капетан Фрегате

Мајор Мајор Капетан Корвете

Нижи официрски чинови Капетан Прве Класе Капетан Прве Класе Поручник Бојног Брода

Капетан Капетан Поручник Фрегате

Поручник Поручник Поручник Корвете

Потпоручник Потпоручник Потпоручник

Виши подофицирски чинови Заставник Прве Класе Заставник Прве Класе Заставник Прве Класе

Заставник Заставник Заставник

Нижи подофицирски чинови Старији Водник Прве Класе Старији Водник Прве Класе Старији Водник Прве Класе

Старији Водник Старији Водник Старији Водник

Водник Прве Класе Водник Прве Класе Водник Прве Класе

Водник Водник Водник

Војнички чинови Млађи Водник Млађи Водник Млађи Водник

Десетар Десетар Десетар

Разводник Разводник Разводник

1 Генерал Армије - Чин Генерал Армије Војске Југославије је био додељиван само начелницима генералштаба у случају рата и министрима одбране из редова војске. У овај чин су унапређени Петар Грачанин 1999 и Драгољуб Ојданић 2000

Ja sam bio od juna 2001 do juna 2002 u Backoj Topoli i Zrenjaninu ! Imao sam cast da budem na strazi 14/15 marta 2002 . Tu noc sam u 23h otisao na zadatak kao pripadnik vojske jugoslavije a u 01h sam se vratio u redove vojske Srbije i CrneGore ! Promenio sam i vojsku i drzavu a prepesacio sam tek nekih 5 km !

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...