Jump to content

Biseri književnosti - citati koji su ostavili utisak

Оцени ову тему

marija

Препоручена порука

Цитат

Познато је како су у једном периоду, из забринутости због слепила, тог исконског и оправданог страха генерација илуминатора, арапски минијатуристи, док би свитало, дуго дуго гледали ка западном хоризонту и како је, епоху касније, већина минијатуриста у Ширазу ујутру, на празан стомак, јела издробљене ружине латице изгњечене са орасима.

Орхан Памук, Зовем се Црвено

Подели на овим сајтовима

• 2 weeks later...
Цитат

- Она гледа у мене, схвати Брен. Морао је некако да одговори. "Мој брат Роб бори се на југу", рече он, "али речи можете тећи мени, ако желите."
- "Зимоврелу дајемо веру Сивотока", рекоше они углас. "Срце и огњиште и жетву дајемо теби, мој господару. Наши мачеви и копља и стреле твоји су, да њима заповедаш. Пружи милост нашим слабима, помоћ нашим беспомоћнима, а правду свима, и никада те нећемо изневерити."
- "Кунем се земљом и водом", рече дечак у зеленом.
- "Кунем се бронзом и гвожђем", рече његова сестра.
- "Кунемо се ледом и ватром", завршише заједно.

Џорџ Мартин, Судар краљева

Подели на овим сајтовима

• 3 months later...

Није ли жена целог свог живота у потрази за само једним човеком? Питам се није ли ово ограничавање својствено искључиво жени. Да ли је то само уврежено вековно предање којег би се она требало ослободити или је напротив реч о суштинском елементу женске природе који би она требало да поништи како би заволела васцело човечанство, а не само једног конкретног човека? (Синтеза ове две љубави ми још увек није доступна). Можда је ово разлог што је толико мало усепшних жена на пољу науке и уметности, јер жена увек тражи тог једног човека којем ће подарити своје знање, своју топлину, своју љубав, своју стваралачку енергију. Она тражи човека, не човечанство. 

Ети Хилесум ,Разбијени живот

Подели на овим сајтовима

»Toda totalitarizem ne obljublja toliko dobe vere kot dobo shizofrenije. Družba postane totalitarna, ko postane njena struktura v nebo vpijoče umetna: to je, ko vladajoči razred izgubi svojo funkcijo, vendar mu uspeva, da se s silo ali prevaro oklepa oblasti. Takšna družba, vseeno kako dolgo vztraja, si ne bo mogla nikoli privoščiti, da bi postala bodisi strpna ali intelektualno stabilna. Nikoli ne more dovoliti resnicoljubnega beleženja dejstev ne čustvene odkritosti, ki jo terja literarno ustvarjanje. Toda človeku ni treba živeti v totalitarni deželi, da bi ga totalitarizem pokvaril. Tisto vrsto strupa, zaradi katere postanejo teme druga za drugo nemogoče za literarne namene, lahko razširi že samo prevlada določenih idej.«

George Orwell - esej Preprečevanje literature

Подели на овим сајтовима

• 7 months later...

1992. 
"Већ другу ноћ оперишем уз три петролејске лампе
и танке жуте свеће добијене од цркве. Вечерас сам
почео операцију у седам сати и надао сам се да ћу
завршити до пола девет, док не падне мрак. Користим
светло које улази кроз прозор. Журим. Ипак, не иде.
Мрак пада. Операцију завршавам уз петролејску
лампу, а и оне су лоше, јер уместо петролеја
користимо нафту која брзо гори и дими. Ипак,
пронашли смо рецепт, литар нафте три кашике соли.
Не дими и спорије гори. Операциона сала је у мраку.
Цела болница је у мраку. Град у мраку. Већ девет ноћи
непрекидно ни минута струје. Физички умор не
осећам, али сам психички исцрпљен, у срцу Српства, а
тако далеко од Отаџине - мајке Србије. Српска војска
гради величанствену победу, продор према Србији.
Сазнајемо да је остало још десет километара до
пробоја „пута живота“ - коридора. Београдска
телевизија ни речи. У величанственој бици српске
војске, равне Церу, Колубари и Кајмакчалану, српска
војска гради пут своме народу ка Отаџбини, ка
Београду, ка Србији. Двадесет и два часа. Поред
болнице песма, девојачка и дечачка. „Саша“- назив
песме. Матуранти, неуништиви. Живот, ипак, тече
даље. Младићи и девојке славе зрелост, а за шест дана
биће тачно година како су под оружјем и у борби.
Дивна српска омладина. А тамо, у Београду, њихови
вршњаци штрајкују. Не интересују ме њихови мотиви
ни разлози. Само једно знам: ни један мотив нити
разлог за тај штрајк у Београду не може бити
вреднији од очајничке борбе овог народа за голи
живот. Тужно! Залихе свега у Крајини су на измаку.
Битка за коридор, за „пут живота“, највећа битка у
историји српског народа, улази у пресудну фазу.
Имамо доста погинулих и рањених. Страховито
тешко сви овде доживљавамо студентске протесте. 
На десетине српских младића гине свакодневно, да би осигурало голи живот за милион Срба у српским крајинама. А у Београду, граду у који су њихове очи увек упрте, лепо обучени младићи и девојке пуше скупе цигарете и организују концерте, протестујући против српске власти. А не схватају да тако одмажу свом народу у српским крајинама!"

Миодраг Лазић, Дневник ратног хирурга

Подели на овим сајтовима

"Long Is The Way And Hard, That Out Of Hell Leads Up To Light"  

John Milton, Paradise Lost

Подели на овим сајтовима

• 3 weeks later...
  • 1 month later...

Гутати књиге, као што сам то чинила још од најранијег детињства, својеврстан је облик лењости. Другима остављам да се изразе у моје име. Свуда тражим потврду онога што у мени куља и дела, но требало би да властитим речима покушам да изразим све то. Толико лењости коју морам одбацити, као и повучености и несигурности, не бих ли се сусрела сама са собом и не бих ли се других собом дотакла. Потребно је да видим јасније и потребно је да саму себе прихватим. Све је у мени толико тешко, а тако бих волела да будем лагана. Већ годинама накупљам, таложим све у великом резервоару, но то би све морало једном да се испољи, у противном ћу имати осећај да сам живела узалуд, да сам покрала човечанство, а да му ништа нисам дала заузврат. Понекад имам утисак да сам паразит, што у мени изазива толике налете депресије и сумње у смисао властитог постојања. Можда се моја мисија и састоји управо у томе да се самој себи објасним, заиста објасним, са свим оним што ме мучи, онеспокојава и очајнички призива решење и израз. Ти проблеми нису само моји, већ су својствени и другима. 

Ети Хилесум

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...