Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
Душко Дугоушко

Зашто жене не могу вршити јерејску службу?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Ja nisam rekao "nameštao" već "sredio" a to je samo malo zabavniji sinonim za "hteo"!

U svakom slučaju da je Gospod htio da žene tamo budu to bi se na kraju svejedno kako, tako i desilo. One bi tamo bile i morale biti jer bi to tako Hrist htio! Sasvim svejedno kako bi se tamo dostavile i našle i na koji način, taman kad bi morale biti i teleportovane u tu sobu tamo i kad druga mogućnost osim takve ne bi ni postojala!

Na Boga se ne mogu primenjivati ti crno beli binarni vernosni sudovi ili je hteo da budu tamo ili je hteo da ne

budu tamo. Bog nema binarni vrednosni sistem po bilo kom pitanju pa ne smemo ni mi sebi dozvoliti

zadrzavanje na istom.

Mislio si na ove "binarne vredonosne sudove"?

Vaša riječ neka bude: 'Da, da – ne, ne!' Što je više od toga, od Zloga je."

Kad onda "Bog nema binarni vrednosni sistem" što bi nam ga onda ovdje predlagao za

nasljedovanja vrijedan a to čak još tako ULTIMATIVNO: "Što je više od toga, od Zloga je"?

6. nedjelja kroz godinu A

Vaša riječ neka bude:

'Da, da – ne, ne!' (Mt 5,37)

Prvo čitanje

Sirah 15,15-20

Ako hoćeš, možeš držati zapovijedi, u tvojoj je moći da budeš vjeran. On je

preda te stavio vatru i vodu: za čim hoćeš, pruži ruku svoju. Pred čovjekom je

i život i smrt: što on više voli, to će mu se dati. Jer velika je mudrost u

Gospoda, on je svemoćan i vidi sve. Oči Gospodnje počivaju na onima koji ga

se boje. Gospod zna svako djelo čovječje. Nije nikad zapovjedio nikomu da

bude bezbožnik niti dao dopuštenje za grijeh.

Drugo čitanje

1. Korinćanima 2,6-10

Braćo i sestre! Mudrost doduše navješćujemo među zrelima, ali ne mudrost

ovoga svijeta, ni knezova ovoga svijeta koji propadaju, nego navješćujemo

Mudrost Božju, u Otajstvu, sakrivenu; onu koju predodredi Bog prije vjekova

za slavu našu, a koje nijedan od knezova ovoga svijeta nije upoznao. Jer da

su je upoznali, ne bi Gospodina slave razapeli. Nego, kako je pisano: Što oko

ne vidje, i uho ne ču, i u srce čovječje ne uđe, to pripravi Bog onima koji ga

ljube. A nama to Bog objavi po Duhu jer Duh sve proniče, i dubine Božje.

Evanđelje

Matej 5,20-22a.27-28.33-34a.37

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima:

"Uistinu kažem vam: ne bude li pravednost vaša veća od pravednosti

pismoznanaca i farizeja, ne, nećete ući u kraljevstvo nebesko. Čuli ste da je

rečeno starima: 'Ne ubij! Tko ubije, bit će podvrgnut sudu.' A ja vam kažem:

Svaki koji se srdi na brata svoga bit će podvrgnut sudu.

Čuli ste da je rečeno: Ne čini preljuba! A ja vam kažem: Tko god s požudom

pogleda ženu, već je s njome učinio preljub u srcu.

Čuli ste još da je rečeno starima: Ne zaklinji se krivo, nego izvrši Gospodinu

svoje zakletve. A ja vam kažem: Ne kunite se nikako!

Vaša riječ neka bude: 'Da, da – ne, ne!' Što je više od toga, od Zloga je."

To je ontolosko da-da i ontolosko ne-ne jer izbor izmedju zajednice sa Bogom i ne zajednice sa Bogom

jeste bianran ali izbor unutar ljudskog ponasnja je sve samo ne binaran. A ovde nemamo pitanje dileme

pro ili contra zajednice nego dilemu o ljudskom ponasanju odlasku negde ili odlaksu od nekuda. I se trebamo

voditi sa onom apostola Pavla "Sve mi je dozvoljeno ali mi nije sve na korist" sto jasno govori da Bog veoma

cesto potpuno prepusta coveku da uradjuje stvari kakve ce biti bez mesanja. Zato se nemoze primeniti

binarna logika na odsustvo i prisutvo zena jer izmedju Bog uredio da budu tam i Bog uredio da ne budu tamo

postoji ono Bog prepustio njima na slobodu da odluce.

ali izbor unutar ljudskog ponasnja je sve samo ne binaran.

Ovdje mi raspravljamo ne o "izboru unutar ljudskog ponašanja" već o "izboru unutar ljudske zajednice" Muški/Ženski

Kad od 50 ljudi na posao dođe samo 30 a 20 ne dođe jer im se nije htjelo ili iz nekog drugog razloga onda tu nije nikakva riječ o "izboru unutar ljudskog ponašanja". I šta me za to na kraju briga, meni kao poslodavcu je bitan efekt! Od 50 ljudi mi se u šest ujutro "na plac" ukaže i pojavi samo 30. Šta se mene tiče jesu li bolesni, zaspali, pukla im guma na autu pa kasne ili nešto drugo. I šta me se tiče kakva će si sve opravdanja naštancat, izmislit i donijet za par dana! Ja vidim da sada, danas u 6:00 ih je tu samo 30 umjesto 50. Ovdje ne govorimo o pojedincima već o zajednici. A zanimljivo da čak i skup "neprisutnih žena" već predstavlja zajednicu pa makar tu takvu "neprisutnu" "zero - nulovu" zajednicu ili "prazan skup"!

A šta ako tih 20 nisu ni bolesni ni zaspali ni zakasnili, već sam im ja još jučer rekao i poručio da danas ni ne dolaze jer neće biti posla za njih?

I kakve sad to veze ima sa cinjenicom da ponasanje jedne ljudske jedinke ili grupe jedinki nije binarno?

Pa grupe je baš binarno, sad sam to gore "nacrtao"!

Kad je neko na poslu pišemo 1, kad nije 0!

Šta je tu molim te "nebinarnog" toliko?

Naravno da njihovo ponašanje nije binarna,

ali prisutnost ili neprisutnost pri nečem jest!

Svejedno da li je to posao, liturgija ili diskoteka!

Tamo mogu svi biti prisutni, neki tamo biti neki falit ili

niko tamo ne mora biti. Svaki čovjek onda u udnosu

na to je tamo prisutan znaći 1 ili nije pa je onda to 0.

A kad tamo nije onda je sasvim svejedno gdje sve dugdje jest!

A ja hoću dokazati isto tako da je i sasvim svejedno i to zbog čega tamo nije!

Jedina bitna stvar je da tamo nije - da tamo nisu - te žene bile a to nikako ne "slučajno"!

I kakve sad to veze ima sa cinjenicom da ponasanje jedne ljudske jedinke ili grupe jedinki nije binarno?

Evo je cist straw man ili ti masna zamena teza. Nismo pricali o tome da li je binarno pojaviti se ili ne pojaviti

se nego da li je Bozija akcija prema covekovom delovanju bianrna ili ne. Ti si napravio sugestio da Bog je ili

uredio da budu tamo ili bi uredio da ne budu tamo a to je kalupljenje Boga u binarnoi ponasanje a time i coveka.

Ali takav Bog je nespojiv sa recim apostola Pavla da nam je sve na slobodu da nije sve na korist. Jer to implicira

da postoje mnoge situacije kad Bog treba potpuno da se povuce i prepusti coveku na slobodu i odgvornost

sta ce uraditi.

Zato ne mozes reci ili Bog bi uredio da budu tamo ili bi uredio  da ne budu tamo jer mora biti mesta i za trecu

opciju a to je da Bog nije uopste nista uredjivao po tom pitanju nego je prepustio ljudima da odluce. Kapish?

Naravno da njihovo ponašanje nije binarna,

ali prisutnost ili neprisutnost pri nečem jest!

Svejedno da li je to posao, liturgija ili diskoteka!

tamo mogu svi biti prisutni, neki tamo biti neki falit ili

niko tamo ne mora biti. Svaki čovjek onda u udnosu

na to je tamo prisutan znaći 1 ili nije pa je onda to 0.

A kad tamo nije onda je sasvim svejedno gdje sve dugdje jest!

A ja hoću dokazati isto tako da je i sasvim svejedno i to zbog čega tamo nije!

Jedina bitna stvar je da tamo nije ustvari da tamo nisu - te žene bile a to ne slučajno!

Ovo treba da dokazes a to ti nikako ne polazi za rukom. Da i da naglasim da iscudjavanje nad

necim nije dokaz za jednu bezbroj mogucih opcija.

Da i da naglasim da iscudjavanje nad

To si u pravu, ali barem je to nekakav dobar početak.

Ni Newton da se nije počeo iščuđavati tome što padaju sve stvari dole a ne lete gore

nebu pod oblake kad ih baciš nikada ne bi otkrio gravitačnu silu. No, ko bi se toga sjetio, pih!

Tomu se baš čudit, to bi morala bit teža buadala i dan danas da se tome čudi! A eto, pomoglo to!

Da i da naglasim da iscudjavanje nad

To si u pravu, ali barem je to nekakav dobar početak.

Ni Newton da se nije počeo iščuđavati tome što padaju sve stvari dole a ne lete gore

nebu pod oblake kad ih baciš nikada ne bi otkrio gravitačnu silu. No, ko bi se toga sjetio, pih!

Slazem se. Cim odmaknes/uznapredujes od iscudjavanja obavezno javi.

Sa pravoslavne tacke gledista, Crkva nema taj problem iako to jos ne znaci 100% odsustvo diskriminacije.

Pa dokažite onda da s tim problem nemate, uvedite žensko sveštenstvo!

Šta fantazirate, ratujete na sve strane sa raznoraznim pseudosinagogama samo zato što se najavilo da se tamo neki starac iz Rima te neke 2013. u Nišu možda, možda možda zastavi na kafu, ako tada bude živ, a ne daj Bože šta bi tek bilo da pođete redit i rukopolagat studentkinje s PBF za sveštenice, to ne smijem ni zamislit, OMG! Baš ste me zabavili s ovom izjavom, vi najednom po tom pitanju liberalcima velikim, morao sam odmah ići oprat naočale da vidim jesam li to dobro i tačno pročitao šta tu pišete! Pravite problem što se drže Carske Dveri tokom cijele liturgije otvorene i što se đakon okreće umjesto na istok na zapad a šta bi tek s tim, to bi ih bilo zaglavilo i na traumatologiji ako ne i šta gore! Za ne povjerovat!

:cmizdrenje:

Brkas babe i zabe!

Rimokatolicka degustacija odredjenih Jevandjeljskih sadrzaja moze biti hiper-subjektivna usled utemeljenosti na celibatu, sto moze dovesti do nekih pseudo-zakljucaka u samom konceptu tematike koja se obradjuje kao da muskarci imaju veci primat nad zenama i to u samim ocima Bozijim, ustima Onoga Koji je sam rekao da nema vise muskog ni zenskog.

Sa pravoslavne tacke gledista, Crkva nema taj problem iako to jos ne znaci 100% odsustvo diskriminacije.

Naveo sam Smemana na pocetku, i nisam zavrsio, jer je isti autor rekao da Crkva nije obratila vise paznje na ovo pitanje da li zene mogu biti svestenici, i da to nije nemoguca misija.

Aquilio prstgore

No dobro, poslušajmo sada lekciju o tom kako smo mi romano-latini hiper-subjektivni u tumačenju određenih Jevanđeljskih sadržaja, imamo deformovane predstave pretjeranim celibatarstvom i svi patimo od muško-šovinističke ideologije a zato nam je sve tako puno muških i suvišno maskulinizirano u crkvenoj praksi. A to nas poučavate vi koji imate tu svoju Svetu Goru Athos gdje ne smije nogom kročit nikakva ni životinja ženskog roda a kamo li ikakva žena, ni živa a ni mrtva u lijesu. Tamo nemaju ni krave, ni koze, ni ovce za mlijeko, ni kokoši da im nesu jaja a ni mačke da im love "mišove" već samo muški, mužjaci od svih njih tamo mogu biti dakle jarci, ovnovi, pjetlići, mačci itd.

dada   verboten!   banned!

Rimokatolicka degustacija odredjenih Jevandjeljskih sadrzaja moze biti hiper-subjektivna usled utemeljenosti na celibatu, sto moze dovesti do nekih pseudo-zakljucaka u samom konceptu tematike koja se obradjuje kao da muskarci imaju veci primat nad zenama i to u samim ocima Bozijim, ustima Onoga Koji je sam rekao da nema vise muskog ni zenskog.

Naveo sam Smemana na pocetku, i nisam zavrsio, jer je isti autor rekao da Crkva nije obratila vise paznje na ovo pitanje da li zene mogu biti svestenici, i da to nije nemoguca misija.

Aquilio prstgore

No dobro, poslušajmo sada lekciju o tom kako smo mi romano-latini hiper-subjektivni u tumačenju određenih Jevanđeljskih sadržaja, imamo deformovane predstave pretjeranim celibatarstvom i svi patimo od muško-šovinističke ideologije a zato nam je sve tako puno muških i suvišno maskulinizirano u crkvenoj praksi. A to nas poučavate vi koji imate tu svoju Svetu Goru Athos gdje ne smije nogom kročit nikakva ni životinja ženskog roda a kamo li ikakva žena, ni živa a ni mrtva u lijesu. Tamo nemaju ni krave, ni koze, ni ovce za mlijeko, ni kokoši da im nesu jaja a ni mačke da im love "mišove" već samo muški, mužjaci od svih njih tamo mogu biti dakle jarci, ovnovi, pjetlići, mačci itd.

4869  verboten!  banned!

Sujeta je divna stvar! 4chsmu1

Nemam nista protiv rimokatolika, ali tvoje povezivanje stvari da odbranis neki stav mi je sirov dada  za razliku od drugih katolika.

Elem, nisam izneo svoj stav vec Oca Smemana koji medju pravoslavnima vazi za bogodolican autoritet. Medjutim, ti si ocito pametniji od njega ekstra  ali i ne ocekujem da ga dozivis tako.

Drugo, moj stav je blizak tvom poimanju svestenstva sa tom razlikom sto mi mnogo potenciras muski rod na ustrb zenskog kao da zena ima automatski nizi polozaj. U pitanju je razlika u sluzbama i to je to.

Sada, tumaciti svaki segment Jevandjelja u tom prostorno-vremenskom smislu odsustvu zena kao da one nemaju svoj bogosluzbeni polozaj bode mi oci. To je cisto nagadjanje i spekulisanje.

Da ima diskriminacije na obe strane ima, ali veci teret osecaju oni koji su u celibatu. Drugo je to sto to nema dodira sa Bogom Koji je Sam nadpolan.

A ono sa Svetom Gorom, itd. jadno je i nedostojno jednog teoloskog pogleda na sustinu.

A ono sa Svetom Gorom, itd. jadno je i nedostojno jednog teoloskog pogleda na sustinu.

Dostojno ili nedostojno, sa suštinom nema veze zaista ali zato itekako ima s absurdnošću (da ne upotrebim i težu riječ - hypokrizijom ili cinizmom!) vaših pouka i poučavanja o ravnopravnosti spolova u Crkvi a s obzirom na tu vašu sadašnju "crkvenu gender-politiku i praksu na terenu" aktualno i danas sprovođenu u SPC i svim ostalim pravoslavnim crkvama u svijetu i u odnosu na nas katolike koji ženske ministrante (saslužitelje svećenika pri Misi, pomoćnike) i lektore (služba čitanja na Misi, dakle predčitatelje poslanica i psalama) imamo široko i uveliko, masovno uvedene u Crkvu i zastupljene u liturgiji već 30-40 godina unazad. Teoretski i crkveno-kanonski je to bilo omogućeno liturgijskim odredbama II Vatikanskog koncila još od 1965.g. pa nadalje. A upravo ta  stvar nam je najviše spočitavana i predbacivana sve donedavno za naše najveće "skoro protestantsko" liturgijsko novotarstvo, kao ogromna "aberacija", otklon od uvriježenih hrišćanskih tradicija u "protestantskom stilu" i pripisivana za najteži "grijeh" kojeg smo se mi dopustili pri liturgijskim reformama. I izdali vjekovne "hrišćanske tradicije i svetootački nauk"! A to baš od strane vas pravoslavaca smo ztbog tog najviše bili kritikovani, bilo nam "pridikovano" i predbacivano to cijelih prošlih 30 godina od 1970 do 2000 i s obaveznim dodatkom u obliku podsmješnog i sarkastičnog, pobavljenog pitanja:

"A jel, to se vi pripremate na uvođenje ženskih popova?"

Na sreću vidim prestali ste s tim tako valjda od te tamo 2000 godine jer ste sad tako zabavljeni i preokupirani samima sobom i svojim vlastitim liturgijskim i crkvenim problemima i reformama pa na sve ostalo to "prepucavanje" s nama u tom smislu više nemate ni vremena ni volje ni energije!

Ево кратког и јасног питања за вас православце:

Којим канононом СПЦ или неког од васељенских Сабора су код вас:

"Сва три реда свештенства ограничена на мушкарце."

А с којим образложењем тј. ЗАШТО?

Тако ћемо бар знати каква је ситуација с тим у канонском праву а ја у међувремену пронађем нешто о томе из католичког канонског права па да можемо успоредити те каноне и образложења код вас и код нас! То је бар нешто јер с овом егзегезом то иде врло тешко. Хајдемо онда од лакшег тежем а не да започињемо баш од најтежег. Па увидимо гдје ћемо и како далеко тако да стигнемо! Тако ћемо бар у нечем бит боље информовани и знати нешто више, овако нисмо написали још НИШТА! Само смо се стигли "софистички измасирати" - "brain massage" ја и Aquilio на три стране поста, иначе ништа, хахахаха!

1000000001010

СВЕШТЕНСТВО И ЂАКОНСТВО

-Православље: Свештенство је установио сам Христос. У апостолско време, свештенство је подељено у три реда: епископ, свештеник и ђакон. Свештеници имају благодат од Бога да врше Свете тајне.  По традицији древне Цркве, свештеницима и ђаконима није обавезно безбрачје (али венчање се никад не обавља након рукополагања). Епископи  се бирају из монаштва и не смеју се женити. Сва три реда свештенства ограничена су на мушкарце.

-Римокатолицизам: Свештеници обавезно живе у целибату (безбрачју). Свештенство је до садашњег тренутка било ограничено на мушкарце, међутим, постоје покрети унутар Римокатоличке цркве који се залажу за женско свештенство.

Извор:

http://pravoslavlje.spc.rs/broj/958/tekst/kako-veruje-pravoslavna-crkva/print

Učenik sa kojim sam dijelio sobu bio je senior. Naš dio

zgrade dobio je ime po tom Osen-burgeru koji je nekada išao u Pensi. Namlatio je silne

pare kao pogrebnik, kad je izašao iz Pensija. Šta je uradio - osnovao je lanac pogrebnih

zavoda po čitavoj zemlji, preko kojih čovek može da sahrani članove svoje porodice za

jedno pet dolara po komadu. Trebalo je vidjeti starog Osenburgera. Vjerovatno ih je samo

trpao u džakove i bacao u prvu rijeku. Sve u svemu, poklonio je Pensiju gomilu para, pa

su našem dijelu zgrade dali njegovo ime. Kada je igran prvi ragbi-meč u sezoni, on je

stigao u svom monstruoznom 'kadilaku' pa smo svi morali da ustanemo na tribinama i

imitiramo lokomotivu - to je kao neki pozdrav. Sljedećeg jutra je u kapeli održao govor

koji je trajao jedno deset sati. Počeo je s pedesetak bajatih viceva, tek da nam pokaže

kako je on neki normalan tip. Jaka stvar. Onda nam je rekao kako se nikad nije stidio, kad

se nađe u nekoj nevolji ili negdje, da klekne na koljena i pomoli se Bogu. Rekao nam je

kako bi uvijek trebalo da se molimo Bogu - da razgovaramo s njim i sve - gde god se

nalazili. Rekao je kako bi trebalo da mislimo o Isusu kao da nam je drugar. Izjavio je da

on neprestano razgovara sa Isusom. Čak i kad vozi auto. To me dotuklo. Lepo sam mogao

da vidim tog debelog dvoličnog skota kako ubacuje u prvu i moli Isusa da mu pošalje što

više leševa. Jedino što je vrijedilo u čitavom govoru bilo je baš na sredini. Hvalio nam se

kakav je on sjajan momak bio, kakva lafčina i sve, kada je lik koji je sjedio u redu ispred

mene, Edgar Maršala, iznenada odvalio taj gromoglasni prdež. Prilično sirova fora, usred

kapele i svega, ali komično je ispalo. Dobri stari Maršala. Malo je falilo da razvali krov.

Teško da se iko glasno smijao, a stari Osenburger pravio se da ništa nije čuo, ali je stari

Tarmer, naš direktor, sjedio odmah do njega na podijumu i lijepo se vidjelo da je on čuo.

Ljudi moji, kako je pobijesnio.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Uzmimo, na primer, apostole. Užasno me nerviraju, ako baš hoćete da znate. Mogli su da

prođu posle Isusove smrti i svega, ali dok je On bio živ, bili su mu od koristi koliko i rupa

u glavi. Ostavljali su ga svaki čas na cedilu. Skoro svakog u Bibliji više volim od

apostola. U suštini, pored Isusa, najviše volim onog luđaka što je živeo po grobovima i

stalno se sekao kamenjem. Volim ga stoput više od apostola, tog sirotog skota.

Raspravljao sam više puta o tome kad sam bio u Hutonu, s jednim učenikom čija je soba

bila u istom hodniku. Artur Čajlds, tako se zvao. On je bio kveker i sve. Nije se odvajao

od Biblije. Bio je dobar dečko, voleo sam ga, ali nikad nisam mogao da se složim s njim

oko mase toga u Bibliji, pogotovo oko apostola. Stalno mi je govorio da ako ne volim

apostole, ne volim ni Isusa. Govorio je da apostole treba voleti zato što ih je Isus odabrao.

Govorio sam mu da znam da ih je On odabrao, ali da ih je birao nasumce. Govorio sam

mu da On nije imao vremena da ide naokolo i analizira sve živo, i da uopšte ne osuđujem

Isusa zbog toga. Nije On kriv što nije imao vremena. Sećam se da sam pitao starog

Čajldsa misli li on da je Juda, onaj što je izdao Isusa i sve, dospeo u pakao kad je izvršio

samoubistvo. Čajlds je rekao da se to podrazumeva. E baš u tome se nisam složio s njim.

Rekao sam kako bih se kladio u hiljadu dolara da Isus nikada nije poslao starog Judu u

pakao. I sad bih se kladio, da imam hiljadu dolara. Mislim da bi ga bilo koji apostol

poslao u pakao - i to pod hitno - ali kladio bih se u sve na svetu da Isus to nije učinio.

Stari Čajlds je rekao da je glavni moj problem što ne idem u crkvu ili nešto. U neku ruku,

bio je u pravu. I ne idem.

Selindžer-odlomak iz knjige-Lovac u žitu-

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Create New...