Jump to content

Непризната Македонска православна црква

Оцени ову тему

Препоручена порука

Sve je to prevazigeno i sa grcima  i sa bugarima. Jedno preko Prespanskog Sporazuma, drugo sa dogovorom o Dobrosusedstvom sa Bugarskom. Normalno bice jos "usijanih glava", al ok, Boze moj, ovde se pise Nova Istorija:D

Da pojasnim, Prespanski Dogovor ijako nam daje pravo da se nazivamo i da smo "makedonci" ipak razgranicava nas sa anticko makedonskom naslegem, koje mi prepustamo grcima, a mi smo sloveni koji su dosli na teritoriji Makedoniji. Jezik nam je priznat kao makedonski iz slovenskog narecja. Tacka.

Drugi Dogovor sa Bugarima. Ijako ima sporove oko interpretacije istorije sa obe strane, zasad smo se dogovorili oko zajednicke Istorije Samoila i srednjih vjekova, spore oko VMRO i o licnostima tog perioda, ali vremenom ce se i to dogovoriti.

Znaci mi priznajemo da sa bugarima imamo zajednicku istoriju, kao poseban narod konacno se uoblicavamo posle drugog svetskog rata. I svi narodi nisu odjednom postali.

Znaci nema nikakve precke da mi smo naslednici, kao shto smo,  Samoila i VMRO isto tako i Ohridske Arhiepiskopije. 

Pro rusko krilo u BPC osporava to makedoncima, al nisu oni vecina. Videcemo kako ce sve to da bude. Ako drzava priznaje sve to makedoncima po Dogovoru, onda i BPC to ce da prihvati. Nacionaliste sa obe strane ce da vicu, al ko ih slusa...ovde se pise Istorija)))

Makedonija vec je clanica NATO, jos spanci treba da ratifikuju kod sebe, i to je to. Severna Makedonija kao clanica NATO priznata i od grka i od bugara ime sve uslove da im se prizna i crkvu. Vartolomej mislim da ce da izage u susret.

Bugari prvo vama treba da ospore POA pa posle nama. Da povtorim, ima to malo kod neko iz bugare, al mislim da nije to ozbiljno. Nas niko nece da zaustavi:))

Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Bokisd рече

Znaci Ponti to je ono sto smo pricali na onoj temi o OA, .... da BC moze da prihvati OA ili MC,...ali samo kao deo BC, mozda nesto u rangu mitropolije .... :stadaradim:

Ne, jer smo mi dve drzave. I kao pre sto su bile dve autokefalne crkve u razlicitim drzavima, OA i Trnovska Patriarsija, tako i sad ce da budu OA i BPC. 

Mislim da je i onda bilo po Bozjoj promisli da smo bili razdeljeni, da bi i danas lakse sve to preprodili i dogovorili.

Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, MKD bez 13 рече

Vi prenebregavate "politicki kontekst i pozadina", a to je bas ne mala stvar oko autokefalije.

Zna se pod kojim uslovima. Prvo da se odreknete dijaspore, a posle ce vas tretirati kao nedonosce, a ne cerku. Isto kao ukrajinsku organizaciju, ako se desi...

Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Вукашин рече

Zna se pod kojim uslovima. Prvo da se odreknete dijaspore, a posle ce vas tretirati kao nedonosce, a ne cerku. Isto kao ukrajinsku organizaciju, ako se desi...

Sve je to jasno, al Vartolomej cak i ako se mi sami dogovorimo SPC i MPC, u krajni rezultat ne ce dopustiti neko priznanje koje njemu ne odgovara.

On dijasporu smatra svojom, ne samo ukraincima i nama, vec i vasu. Sve ce to da dobije Carigrad ili ne, videcemo...nije samo nasa dijaspora pod "opasnosti". On bar ce da nam prizna nashu nezavisnu crkvu u matici i to je najbitnije, a rasejanje ce da dobije zasad samo na papiru...i sve ce da zavisi kako ce da se resi pitanje Dijaspore na svepravoslavnom nivom. I vi nemate po Tomosu prava na dijasporu, to je kanonsko nereseno pitanje

Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Pontifex Emeritus рече

Па та политичка “аутокефалија” вам се већ обила о главу. А ви и даље гурате у том смеру. Само напред, ми нигде не журимо. 

Vi nekad ste dobili a sad izgubili...i morate se smiriti. Nase teritorije vi ste dobili samo zato shto se stvorila Kraljevina.... Sve izgleda kao partija shah, kad je stvar resena i vide se ishod. A onaj koji je izgubijo odugovlaci, nadajuci da ce protivnik napraviti katastrofalnu gresku i nece dovesti partiju do pobede. Ili moze po koju slucajnost da dobije infarkt. Al to je taktika ocajnika i nista vise. Bolje je dostojanstveno primiti poraz i pruziti ruku

Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, MKD bez 13 рече

Ne, jer smo mi dve drzave. I kao pre sto su bile dve autokefalne crkve u razlicitim drzavima, OA i Trnovska Patriarsija, tako i sad ce da budu OA i BPC. 

Mislim da je i onda bilo po Bozjoj promisli da smo bili razdeljeni, da bi i danas lakse sve to preprodili i dogovorili.

Da, naravno da jeste dve drzave,....ali, hipoteticki da ste opet jedna ista teritorija onda bi bili deo BC i verovatno jedna od njihovih mitropolija.... pricali smo sve o tome na onoj temi o OA i BC i SPC i sv.Savi i arh.Homatijanu.

Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bokisd рече

Da, naravno da jeste dve drzave,....ali, hipoteticki da ste opet jedna ista teritorija onda bi bili deo BC i verovatno jedna od njihovih mitropolija.... pricali smo sve o tome na onoj temi o OA i BC i SPC i sv.Savi i arh.Homatijanu.

Pa kad i ako postanemo jedna drzava onda cemo o tome, sad nema potrebe od toga. Mada kao sht smo pricali OA ima uporiste u Cara a BPC u Patrijarha tj. u Trnovsku Patriarsiju. Tako nekako i teritorijalno smo podeljeni, kod nas je Ohrid a oni imaju Trnovo.

Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Pontifex Emeritus рече

Бугари неће да прихвате идеју да је њихова Црква наследница само некадашње Трновске патријаршије из доба Другог бугарског царства, а не и оне прве и најстарије Бугарске архиепископије из времена Првог бугарског царства (Михаила Бориса, Симеона и Самуила). То је за њих потпуно неприхватљиво, да једна суседна држава, са израженим антибугарским идентитетом, краде бугарске историјске традиције, политичко и црквено наслеђе. И ја их разумем. 

Opet, sad ne uzimas u obzir "Dobrosusedski Dogovor", obe strane priznajemo da za vreme Samoila imamo jednu zajednicku istoriju.

Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, MKD bez 13 рече

Pa kad i ako postanemo jedna drzava onda cemo o tome, sad nema potrebe od toga. Mada kao sht smo pricali OA ima uporiste u Cara a BPC u Patrijarha tj. u Trnovsku Patriarsiju. Tako nekako i teritorijalno smo podeljeni, kod nas je Ohrid a oni imaju Trnovo.

Ne bih ponovo da pricamo o tome, vec smo tamo na onoj temi skoro sve razjasnili kako je tekla istorija BC kroz OA.

Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Pontifex Emeritus рече

Бугари неће да прихвате идеју да је њихова Црква наследница само некадашње Трновске патријаршије из доба Другог бугарског царства, а не и оне прве и најстарије Бугарске архиепископије из времена Првог бугарског царства (Михаила Бориса, Симеона и Самуила). То је за њих потпуно неприхватљиво, да једна суседна држава, са израженим антибугарским идентитетом, краде бугарске историјске традиције, политичко и црквено наслеђе. И ја их разумем. 

Pa, da, vec smo pricali o tome na onoj temi, ne znam sta vise da dodamo.

Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Pontifex Emeritus рече

Бугари им поручују- ви сте Северна Македонија, ви сте Северни Македонци, и ви немате право да се позивате на нешто што је туђе, и китите нечим што није ваше. Ви сте нова нација, и зато ваша Црква може да буде само нова. И кад размислимо, није да то нема смисла. 

Pa, da,.... da nije nesto novo i nova crkva i nova autokefalija, onda bi im priznali tu staru OA kao neku autokefaliju, ....ali posto je ta stara OA bila naslednica stare BC,... onda za danasnju BC i ne postoji OA kao neka autokefalna crkva,.... nego mora nov Tomos o novoj crkvi,.... sve je to sasvim logicno.....i,hipoteticki, Just_Cuz_19 - ne daj boze recimo da Bugari ponovo zadobiju Makedoniju, nikada braca Makedonci ne bi dobili autokefaliju, bili bi samo deo BC....tako da, mislim da su Makedonci u vrlo teskoj crkvenoj situaciji i trebali bi dobro da razmisle kako i kome ce se obratiti da im resava crkvene stvari,.... stvarno ne vidim da bi im neko dao vise i postupao sa njima dobrosusedski od Srbije i SPC... ali, videcemo,...

Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Pontifex Emeritus рече

Јесте братко, али Бугарска архиепископија је старија од Самуила. И ту вам је проблем. И зато Бугари неће да вам препусте нешто што је од почетка и суштински њихово. И у праву су.  

Pa isto to je zajednicko. Niko njima ne uzima. Makedonci su najmanje krivi shto preko njihovih ljega su presla sva balkanska bratoubistva i nakraju stvorila se jedna nova nacija. Svi su krivi ne samo makedonci. Al ti nemozes zbog toga da kazes da OA, Samoil I VMRO nisu i nasa Istorija i da sve to pripada iskljucivo danasnjim bugarima. 

Подели на овим сајтовима

@MKD bez 13

Onako hipotetičko pitanje, mada za tebe je Makedonija, Makedonija, svoja na svom....ali kada ne bi bilo toga i imaš samo 4 izbora šta bi izabrao: 

a) Južna Srbija

b) Istočna Bugarska

C) Zapadna Albanija

D) Sjeverna Grčka

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

• Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
  • Креирај ново...