Jump to content

Да ли је Свето Писмо у целости Свето?

Оцени ову тему

Препоручена порука

Уводно питање звучи глупо а можда мало и јесте. Дакле прочитао сам Нови Завет, Псалме, и законске књиге Старог Завета (Мудрости Соломунове, Књига о Јову, Песма над песмама итд). Оно што никад нисам могао да се натерам да завршим, и мислим да нећу никада, је историјски део Старог Завета негде од треће књиге Мојсијеве па надаље кроз књиге које сачињавају највећи део Старог Завета и баве се успонима и падовима Израелског царства (3-5 књига Мосјијева, књига Исуса Навина, књига о Рути итд). Сад ја нисам то читао добрим делом па не могу да причам, али колико сам прелистао, оне дакле препричавају судбину јеврејског народа у том периоду. Међутим, како је Свето Писмо директна реч Божија и од Бога послато, занима ме какву духовну вредност имају те књиге, како су ти списи од Бога, шта ја ту пропуштам тј. не схватам? Када сам рецимо читао 3. и 4. Мојсијеву (Левити и Бројеви), није ми било јасно јер нити сам прочитао нешто паметно (духовно вредно), поучно, и није ми било јасно шта је ту тачно ,,Свето" у тим списима. Која је вредност тих књига и зашто су се оне нашле у Светом писму?

Нека ми Бог опрости ако хулим, није ми то намера.

Подели на овим сајтовима

A čuj, negdje piše da sve kaj se negdar njima zbivalo, napisano je radi nas danas. Na primjer, Jošua (Isus Navin ) je osvajao neke teritorije, obećanu zemlju. On je osvajao fizički, mačem, ali i vjerom. Tak i mi isto osvajamo vjerom neke teritorije, npr pobjedu nad nekim grijesima. Rušimo neke utvrde u nama. Evo, bude još netko dao neki bolji odgovor.

• Свиђа ми се 1
Подели на овим сајтовима

@SerbCro @Шимке

Професор Милин је држао катедру за Стари завет на Православном богословском факултету у Београду. Иначе, недавно је завршио превод Старог завета са оригинала на савремени српски језик.

И мало овде:

Подели на овим сајтовима

И мало овде:

А о том Симеону, и о тој Деви, и о том малом Детету (Божићу = малом Богу, малом у деминутиву, тепању, од мила)  пише Св. Апостол Лука (2, 25-32)

И када се наврши осам дана да обрежу дијете, надјенуше му име Исус, дато од анђела прије него што он би зачет у утроби. А када се навршише дани за очишћење њихово по закону Мојсејеву, Донијеше га у Јерусалим да га ставе пред Господа - Као што је написано у Закону Господњем, да се свако дијете мушко које најприје отвори материцу посвети Господу - И да принесу жртву као што је речено у Закону Господњем: двије грлице или два голубића. И гле, бијаше у Јерусалиму човјек по имену Симеон, и тај човјек бјеше праведан и побожан, који чекаше утјеху Израиљеву, и Дух Свети бијаше на њему. И њему бјеше Дух Свети открио да неће видјети смрти док не види Христа Господњега. И Духом вођен дође у храм; и кад унесоше родитељи дијете Исуса да изврше на њему оно што је уобичајено по Закону, Он га узе у наручје своје и благослови Бога и рече: Сад отпушташ у миру слугу својега, Господе, по ријечи својој; Јер видјеше очи моје Спасење твоје,  Које си уготовио пред лицем свију народа. Свјетлост, да просвјећује незнабошце, и славу народа твојега Израиља.

(Христос се роди!)

Подели на овим сајтовима

@Ćiriličar Poslušao sam video koji si postavio. Profesor misli da ne trebamo čitati, nego pitati svećenike. E, ti nađi svećenika koji ti bude došao doma i prepričavao cijeli Stari Zavjet. :) Pa tu vidimo kak je taj naš Bog postupao prema svom narodu, kak ih je blagoslivljao, i kažnjavao, kak ih je vodio, kak je postupao prema pojedincima, i sl. E sad, rekao je i da ne vjeruje da je istina sve što piše. Tko vjeruje sve, on je američki sektaš. :) Iskreno se nadam da je prijevod dobar, i da ima na latinici. :D

Možda da čujemo još neko mišljenje.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Креирај ново...