Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Никола Ђоловић

Колико прихватамо другачије људе око себе?

Recommended Posts

Guest O.Ugrin

Нисам толерантан , православан сам.

Mozete li jos kojom recju da potkrepite tu izjavu a u vezi nedoumice koju sam istakao - da li je tolerantnost jednostavno uvek primenljiva a ako nije, kada nije - ne bi li svi skupa promislili o tome a u zajednickoj borbi protiv ''zdravo za gotovo'' pristupa pojmovima, modelima zivljenja, stavovima, idejama...

Otvorenog uma-otvorenog srca, mir vam - Ugrin

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Vrlo interesantana tema.Unapred se izvinjavam,nov sam na forumu ali hteo bih da unekoliko dopunim vasa razmisljanja.

Pre sve ga milslim da pitanje tolerancije kao oblika odnosa u pravoslavnom predanju uopste nije moguce,bar sa stanovista sadasnjeg leksickog,a i socioloskog poimanja tolerancije kao odnosa u kome "JA" kao individua,ustvari,tolerisem postupak druge individue,bez obzira,da li je,cak i po moralnim kategorijama(izuzecemo ontoloske),taj postupak,rad ili sveukupan zivot los i stetan po zajednicu.

Tolerisati nekoga, u savremenosti znaci prihvatati nacin njegovog odnosa prema moralnim i ontoloskim vrednostima,bez obzira da li se to slaze sa hriscanskim ili uopste sa civilizacijskim dostignucima naseg sveta.

Hriscanstvo, u svojoj biti nasuprot TOLERANCIJI postavlja LJUBAV,koja nikada ne prihvata propast drugoga bica,vec ga uvek usmerava ka dobru,ponekad upotrebljavajuci metode koje nisu uvek "tolerantne".O tome nam svedoce razni epitimijski kanoni Crkve,koji su svedocanstva ljubavi prema gresnicima, iako za nas sada izgledaju veoma "netolerantno".

Uvazeni svestenik,koji je zapoceo ovu temu na pocetku rekao je da je tolerantan covek ostar prema sebi a blag prema drugima.Donekle to je tacno,ali navescu primer,mozda suvise ostar,ali veoma blizak nasem vremenu,a to je blazene uspomene patrijarh Pavle.

Svi znamo koliko je on u zivotu bio strog prema sebi,ali mnogi vrlo dobro znaju da je bio veoma strog i prema drugima.Po svim danasnjim merilima bio je veoma "NETOLERANTAN" , recimo, prema ljudima koji puse, koji piju,prema skrticama,srebroljubcima,i takve pojave je sasecao u korenu,nekad na blag,a nekad na veoma ostar nacin,svojstven samo njemu.Ovo govorim iz licnog iskustva sa Njegovom Svetosti.Sve te metode su bile veoma teske i "NETOLERANTNE" ali ispunjene velikom ljubavlju i brigom za spasenje svakog coveka koji ga je okruzivao i sa kojima se susretao.

Sta,ustvari,zelim da kazem?

Hriscanska "TOLERANCIJA" nije prosto prihvatanje stanja takvog kakvo jeste,kao sto nam namece savremenost,vec je prihvatanje coveka kao eshatoloske ikone Bozije,kojoj stanje gresnosti u kojoj se u trenutku nalazi nije svojstveno,vec mi ljubavlju pokusavamo da tog "DRUGOG" naseg brata po Bogu pokusavamo da izbavimo od greha koji ga je porobio.

Vidim ovde,takodje,zaplela se neka rasprava o budizmu.Nisam propratio sve ali samo da skrenem paznju na neke stvari zbog auditorijuma.

Japanska sekta koja je u nekoliko navrata izvrsila teroristicke napade u Japanu zove se AUM Sinrikjo,a ne OM sinrikjo,kako neko rece,i uopste nije povezana sa tibetanskim budizmom.prosto ne treba verovati svim klipovima na You tube.

Tibet kao pokrajina nije aneksiran 1920,vec u toku 2.svetskog rata,kada je Dalaj-lama prebegao u Indiju.A za informaciju onima koji ne znaju kineski komunisti su po naredbi Mao Ce Tunga na Tibetu su ubili oko milion budistickih monaha i unistili oko deset hiljada manastira sa neprocenjivim istorijskim i kulturnim vrednostima.

E to je gospodo "NETOLERANCIJA".A nesto slicno mi dozivljavamo u Hrvatskoj,Bosni i na Kosovu...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest O.Ugrin

Vrlo interesantana tema.Unapred se izvinjavam,nov sam na forumu ali hteo bih da unekoliko dopunim vasa razmisljanja.

Pre sve ga milslim da pitanje tolerancije kao oblika odnosa u pravoslavnom predanju uopste nije moguce,bar sa stanovista sadasnjeg leksickog,a i socioloskog poimanja tolerancije kao odnosa u kome "JA" kao individua,ustvari,tolerisem postupak druge individue,bez obzira,da li je,cak i po moralnim kategorijama(izuzecemo ontoloske),taj postupak,rad ili sveukupan zivot los i stetan po zajednicu.

Tolerisati nekoga, u savremenosti znaci prihvatati nacin njegovog odnosa prema moralnim i ontoloskim vrednostima,bez obzira da li se to slaze sa hriscanskim ili uopste sa civilizacijskim dostignucima naseg sveta.

Hriscanstvo, u svojoj biti nasuprot TOLERANCIJI postavlja LJUBAV,koja nikada ne prihvata propast drugoga bica,vec ga uvek usmerava ka dobru,ponekad upotrebljavajuci metode koje nisu uvek "tolerantne".O tome nam svedoce razni epitimijski kanoni Crkve,koji su svedocanstva ljubavi prema gresnicima, iako za nas sada izgledaju veoma "netolerantno".

Uvazeni svestenik,koji je zapoceo ovu temu na pocetku rekao je da je tolerantan covek ostar prema sebi a blag prema drugima.Donekle to je tacno,ali navescu primer,mozda suvise ostar,ali veoma blizak nasem vremenu,a to je blazene uspomene patrijarh Pavle.

Svi znamo koliko je on u zivotu bio strog prema sebi,ali mnogi vrlo dobro znaju da je bio veoma strog i prema drugima.Po svim danasnjim merilima bio je veoma "NETOLERANTAN" , recimo, prema ljudima koji puse, koji piju,prema skrticama,srebroljubcima,i takve pojave je sasecao u korenu,nekad na blag,a nekad na veoma ostar nacin,svojstven samo njemu.Ovo govorim iz licnog iskustva sa Njegovom Svetosti.Sve te metode su bile veoma teske i "NETOLERANTNE" ali ispunjene velikom ljubavlju i brigom za spasenje svakog coveka koji ga je okruzivao i sa kojima se susretao.

Sta,ustvari,zelim da kazem?

Hriscanska "TOLERANCIJA" nije prosto prihvatanje stanja takvog kakvo jeste,kao sto nam namece savremenost,vec je prihvatanje coveka kao eshatoloske ikone Bozije,kojoj stanje gresnosti u kojoj se u trenutku nalazi nije svojstveno,vec mi ljubavlju pokusavamo da tog "DRUGOG" naseg brata po Bogu pokusavamo da izbavimo od greha koji ga je porobio.

Vidim ovde,takodje,zaplela se neka rasprava o budizmu.Nisam propratio sve ali samo da skrenem paznju na neke stvari zbog auditorijuma.

Japanska sekta koja je u nekoliko navrata izvrsila teroristicke napade u Japanu zove se AUM Sinrikjo,a ne OM sinrikjo,kako neko rece,i uopste nije povezana sa tibetanskim budizmom.prosto ne treba verovati svim klipovima na You tube.

Tibet kao pokrajina nije aneksiran 1920,vec u toku 2.svetskog rata,kada je Dalaj-lama prebegao u Indiju.A za informaciju onima koji ne znaju kineski komunisti su po naredbi Mao Ce Tunga na Tibetu su ubili oko milion budistickih monaha i unistili oko deset hiljada manastira sa neprocenjivim istorijskim i kulturnim vrednostima.

E to je gospodo "NETOLERANCIJA".A nesto slicno mi dozivljavamo u Hrvatskoj,Bosni i na Kosovu...

Koja je onda alternativa ''tolerantnom'' nacinu zivota? Sa druge strane, malo ste izmestili temu... nije rec o detektovanju manjkavosti danasnjeg nacina ophodjenja vec iznosenje konkretnih argumenata te njima kreiranje alternative pomenutom modelu ponasanja, jeste trud na koji sam pozvao diskutante. Dakle, afirmativno...

Mir Vam - Ugrin

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Hmmm, pojasni, sta podrazumevas pod prihvatanjem? greengrin

Pa recimo bilo kakvu razlicitost od sebe...

Versku, nacionalnu, psiholosku, polnu na kraju krajeva, ideolosku, trend...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Dakle, koliko god neko bio razlicit od nas a slican na nekom nivou - npr. versko opredeljenje ali se izvan Crkve ne nalazimo slicnim u drugim stvarima, ili npr. ako je neko ateist a slican nam je na drugom nivou, koliko smo kruti da ga totalno odbacimo zbog drugih uverenja, ili smeta nam sto je neko ljubitelj drugacijeg ukusa za film, muziku, ....

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Dakle, koliko god neko bio razlicit od nas a slican na nekom nivou - npr. versko opredeljenje ali se izvan Crkve ne nalazimo slicnim u drugim stvarima, ili npr. ako je neko ateist a slican nam je na drugom nivou, koliko smo kruti da ga totalno odbacimo zbog drugih uverenja, ili smeta nam sto je neko ljubitelj drugacijeg ukusa za film, muziku, ....

Najteze mi ide prihvatanje onog ko se razlikuje od mene na vjerskom nivou...

Sve ostale razlike lako prevazilazim...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Nemam predrasuda te vrste,

veći mi problem pravi,kako `neko` reče,moć navike

a možda je to jedno te isto

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

помало, колико могу да сажваћем и прогутам.

па сутра ново јело  0442_feel

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Hmmm, pojasni, sta podrazumevas pod prihvatanjem? 0409_feel

Pa recimo bilo kakvu razlicitost od sebe...

Versku, nacionalnu, psiholosku, polnu na kraju krajeva, ideolosku, trend...

To mora da bude default za svakog (pravog) hriscanina - da prihvati sve razlicite od njega, ali ono sto sam ja npr. mislio je da ne mora i da se sa svima obavezno slozi po nekom pitanju...

Dakle, prihvatanje postojanja i miroljubive koegzistencije sa svima - da, tu nema dileme, ali prakticno stvari stoje dosta komplikovanije, ovo je jedno krajnje simplifikovano (teoretsko) stanoviste...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Немам ама баш никаквих проблема са тиме . Јако сам толерантан , хм погордићу се  0409_feel али стварно са свима имам добар однос па ма какав он или ти тај неко био .

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ово је проблем са којим се не сусрећемо само ми хришћани, већ читаво друштво у целини...

Са становишта појединаца тај се проблем ту и тамо и превазилази, али са становишта идеологија - никако...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...