Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Драган Јашић

Утисци из Хиландара ЖРУ форумаша

Оцени ову тему

Recommended Posts

После исповести и вечерње службе отишао сам у књижару да накупујем мало поклона за моје најмилије .Отац Митрофан је био тако добар да је због нас који идемо већ нажалост ујутру остао је дуже . Кроз причу са оцем потајно смо се надали да ће сутра бити немирно море и великих таласа да да неможе да исплови брод и останемо бар још 24 сата дуже , кажу да се то дешава понеки пут. Дај боже сада ! По повратку из књижаре добили смо обавезу сви који су се исповедили и спремили се за причешће морамо да прочитамо молитву пре спавања . Добили смо и Молитвеник , пре него ли прочитамо молитву на брзину пакујемо ствари и усхићено причамо о свему што смо доживели ова три дана и какву имамо благодат за неверовати. За ова три дана ниси могао да осетиш ни мало умор него се осећаш чини се као новорођенче. 21 сат време да прочитамо молитву , али авај неможемо да се снађемо , у молитвенику пише прочитај псалм 50-ти па онда други глас и заборавио сам шта све још не , коће ово успети ? Сетисмо се момка из Македоније који се спрема да упише Богословски факултет по имену Ристо , можда он може да помогне . Брзо смо га пронашли и довели али ни он неможе да се снађе у нашем Молитвенику гледа свој на Македонском непомаже неиде му. Шта сад да радимо када се сети брат Ристо једног момка из његове собе да зна сигурно . Дечко је из Београда и зна малте не комплетан молитвеник напамет,некако смо одслушали молитву која је трајала добрих сат времена . Брат из Београда нам је после тога испричао своју животну причу како је дошао до спознаје Бога и какве је глупости правио и проблеме раније , но да недавим више о томе.Полегасмо некако али убрзо и позив за јутарњу службу стиже , значи ока нисмо склопили . Возач који ће нас вратити комбијем је остао да спава бар до Литургије која почиње око 5 ујутру. После службе причешће и као да лебдимо невероватан и другачији осећај него кад се причестиш у својој парохијској цркви . После доручка ,упс ручка очекујемо вести да брод неће стићи али нисмо имали такву срећу.Једино тада нешто није било како треба , мислим како смо ми желели . Мини бус из Хиландара креће према Јовањици у 9 и 50 . У 10 и 30 се укрцавамо на брод који иде на још пет пристаништа на Светој Гори идемо да обиђемо и Руски манастир Свети Пантелејмон и погледамо мало како је у њему . Путовање бродом до Руског манастира је неких 40 до 50 минута и враћа се после сат времена , таман да разгледамо манастир . Каква сушта супротност од Хиландара ! Све шљашти од сребра и злата , док обилазимо причамо да овде они , чини се нетреба ништа да раде већ само да се моле Господу . Мени се лично није свидео , ипак је Хиландар , Хиландар ! Већина имају исту мисао .

Укрцавамо се на брод за повратак у Уранополис и полазак за Србију. Поглед немогу да одвојим од Свете Горе жал у срцу што одлазим али и чврстим обећањем себи да ћу ако Бог да доћи опет и то можда већ до краја године . Догодине сигурно .Ко је био ту на Светој Гори неможе да недође опет јел је остао део срца и душе горе негде у зидинама НАШЕ СВЕТИЊЕ !!!!! slava3 0442_feel :group111: crossrc 0442_feel 0442_feel slava3 slava3 kolo2 kolo2 :drugarstvo: 0442_feel :drugarstvo: vaistinu :group111: vaistinu

Предивно!

Народе, наш Јаша, ако Бог да, у септембру иде поново на Свету Гору. Тако да очекујемо ажурирање теме. facenew22222222

Па наравно даће Бог и биће још много о Хиландару а и о Кареји  0212_rolleyes

Предивно!

Народе, наш Јаша, ако Бог да, у септембру иде поново на Свету Гору. Тако да очекујемо ажурирање теме. 4chsmu1

Па наравно даће Бог и биће још много о Хиландару а и о Кареји  slava3

Jašo Bogu hvala na divnom svjedočanstvu koje ste nam prenijeli! Prelijepo je bilo čitati Vaše utiske! Ja sam obišao mnogih svetih mjesta, ali nisam još imao tu milost da obiđem i Svetu goru. ali, daće Bog! Neka Vas Gospod ukrjepi i blagoslovi!

Предивно!

Народе, наш Јаша, ако Бог да, у септембру иде поново на Свету Гору. Тако да очекујемо ажурирање теме. 4chsmu1

Па наравно даће Бог и биће још много о Хиландару а и о Кареји  319.gif

Jašo Bogu hvala na divnom svjedočanstvu koje ste nam prenijeli! Prelijepo je bilo čitati Vaše utiske! Ja sam obišao mnogih svetih mjesta, ali nisam još imao tu milost da obiđem i Svetu goru. ali, daće Bog! Neka Vas Gospod ukrjepi i blagoslovi!

319.gif slava3 319.gif

Поново Хиландару и Светој Гори

у походе

26 до 30 марта 2012

Морао сам поново да кренем у нашу светињу на Светој Гори ! Поново исти осећај као и први полазак КАДА ЋЕ доћи тај дан и поново трема да ли сам достојан за посету таквој светињи ? Овај пут је био у програму и посета задња два дана Кареји монашкој престоници и то је био још један утисак већи са посебном тремом . Пошли смо 25 марта у јутарњим сатима поново исти комби који великом брзином граби према Македонији , Грчкој и наравно Светој Гори . Кроз Македонију пролазимо без икаквих проблема , путарина пролази само са разним сувенирима са Хиландара и Свете Горе које су биле спремљене од организатора за текве намене . На граници у Гевгелији пре преласка у Грчку навратисмо у ресторан где се увек свраћа да би ставили нешто у празан и испоштен желудац . Са пуно прелепим салатама и лигњама смо се солидно изгостили и наставили на прелаз . Ту смо брзо прошли без икаквих проблема и веома кратком задржавању неких 20-ак минута . Идемо до Уранополиса уз свраћање у метох Хиландара у Какосу са предивним амбијентом и заиста изузетном љубазношћу монаха и свештенства у метоху . Стигосмо за 20-ак минута у Уранополис и сместисмо се у исти хотел . После тога смо кренули по градићу да мало разгледамо чега све има по њему и нађосмо продавницу са иконама и свим црквеним артиклима које држи наш Србин који је ту се населио још почетком 90-их година . Са њим смо се лепо испричали о Светој гори и уопште о целој ситуацији у нашој напаћеној Србији . Да неулазим пуно у детаљисање око свега устасмо ујутру и укрцасмо се у брод који вози до Јовањице . Поново укрцавање на минибус и крећемо НАПОКОН ка Хиландару , узбуђење на врхунцу када се у подножију брда појављује светлећи манастир Хиландар , шкљоцају фотоапарати и крици одушевљења . Поново срдачан дочек од оца Симеона где му предајемо дарове које смо понели за Хиландар и затим одлазимо у гостопримницу уз кафицу и ратлук а Бога ми и изванредну ракију . После смо се сместили у конаке

xdxhf5.jpg

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...