Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Recommended Posts

Тримирије је монашко правило, а може свако да га испуњава ако хоће, али није обавезно за миријане.

Свако може да испуњава ако хоће и петомирије или двадесетомирије, до његове је воље, духовне снаге, инспирције, жеље и могућности да издржи, и на крају духовне користи или бескористи која може произићи из тога.

За мирјане постоји посни календар као опште правило, а за свако појединачно зависи и до његових личних могућности, околности у којима се налази, благослова свештеника итд...

Тримирје могу да држе и мирјани ако имају благослов за то.Свакако,највише га држе монаси јер они могу да се посвете томе,ипак,светован човек ради,иде на посао...не може то свако.

Христа ради,простите на свему и сретан вам свима почетак Великог Часног Поста.

Од срца вам свима желим у миру и радости да дочекате Пасху Господњу!!

Koliko znam, trimirje pripada monaskom pravilu, i to jednom od strozijih... odakle ti to da se ljudi svetovni toga drze?

Па чуо ја негде, нема везе...нисам рекао да ћу ја да 'мирујем'. Само питам дакле да ли се ишта једе, с обзиром да је без воде тешко, сумњам да је то укључено у пост.

У току тримирја ништа се не узима од хране, само вода до Литургије пређеосвећених дарова, после тога се пости на води (само кувано жито) до Теодорове суботе... Строжији облик тримирја је да се од Прашталног вечерња до среде (Литургија) не узима ни вода... Монашка правила, не важи за мирјане (произашло из Нитријске путиње и анахоретског монаштва - погледати у Патерицима/Старечници)...

Koliko znam, trimirje pripada monaskom pravilu, i to jednom od strozijih... odakle ti to da se ljudi svetovni toga drze?

Па чуо ја негде, нема везе...нисам рекао да ћу ја да 'мирујем'. Само питам дакле да ли се ишта једе, с обзиром да је без воде тешко, сумњам да је то укључено у пост.

Oni koji to mogu, dakle, naviknuti i izvezbani telom i duhom, na trimirje - u principu - ne jedu i ne piju nista...

Тримир, долази од три дана (на грчки). Код нас у Македонији га држе и мирјане (особено жене) уздржавајуќи се од свако јело и питије до краја свете Преждеосвештене литургије (у среду). Затим се “причешќују“ (“причешќује“ свештеник из путир у коме је богојавленска водица, са кашиком) агијазмом и једу ошав (кувано воќе са шеќер) и хлеб и пију боза. Они који су ревносни не једу ништа ни у четвртак и петак и затим причешќују се у Теодорову суботу. 

Они који су ревносни не једу ништа ни у четвртак и петак и затим причешќују се у Теодорову суботу.

Mislis, oni koji imaju snage? Revnost je volja, mnogi imaju volju, ali vecina nema snage za tako nesto.

Svi pravi hriscani prema svojoj meri revnuju za Boga i poboznost, ali to nema veze sa strogim drzanjem telesnog posta.

Mislis, oni koji imaju snage? Revnost je volja, mnogi imaju volju, ali vecina nema snage za tako nesto.

Svi pravi hriscani prema svojoj meri revnuju za Boga i poboznost, ali to nema veze sa strogim drzanjem telesnog posta.

И ревност и снагу. :) Неки имају ревност, снагу немају, неки обрнуто. :) Неки ко мене немају ни једно, ни друго... Али ипак ревност је битнија. Познајем много младе баке(60-70 година) који редовно држе тримир. :)

Тримирје? Ма то је за бабе, децу, жене и сека персе ... ја не једем ништа цео пост. Има ли у цркви још правих мушкарчина?!?!!? (о темпора, о морес ...)

И ревност и снагу. :) Неки имају ревност, снагу немају, неки обрнуто. :) Неки ко мене немају ни једно, ни друго... Али ипак ревност је битнија. Познајем много младе баке(60-70 година) који редовно држе тримир. :)

Pozdravljam od srca sve one koji to mogu, ali se nikako ne slazem da su oni koji ne mogu da drze trimirje i druge slicne stroge (telesne) discipline - manje revnosni...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...