Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

sasluzitelj

Šta je hula na Duha Svetoga?

Recommended Posts

Samoubistvo je hula na Duha Svetoga,osoba nema kad da se pokaje,i samim tim svesno se odrice od Spasitelja..jer tako?

Dugo sam ,ne razmisljajuci mislila da je to tako,ali sta,recimo u situaciji kada osoba pogine u saobracajnoj nesreci,ne svojom greskom,npr. u direktnom sudaru,krivicom onog iz suprotnog smera,ta osoba koja strada na licu mesta isto tako nema kad da se pokaje,zar ne?Smrt u postelji i slicne situacije isto ne daju coveku vremena da se pokaje.

Sto se samoubica tice,sve vise mislim da i oni imaju kad da se pokaju,npr. kad neko skace sa mosta,zgrade i slicno,kada im leti ceo zivot pred ocima u vremenu suprotnom nasem shvatanju vremena,mozda u tih par sekundi ipak imaju vremena za pokajanje,a oni koji su preziveli samoubice svedoce da su se kajali i da su srecni sto su preziveli(u velikom procentu,naravno).

Tako,samoubice ipak ne smatram huliteljima na Duha svetoga,ne vise,pre jesam,sada ne.

По мом мишљењу то би било противљење добро познатој истини, не узимање доброг савјета, истрајност у гријеху и непокајању. Отприлике тако нешто.  Hristos vaskrse

У једном од предавања отац Милић је рекао како је хула на Духа Светога уствари порицање очигледне истине....

Мислила сам на самоубиство као чин свестан и намеран, настројење душе човека у саобраћајној несрећи није исто као и настројење човека који је зажелео да не живи...  klapklap

Хула је кад човек верује да му Бог неће опростити,без обзира што се каје.

pa to je pre maloverije nego li hula

Hula na Duha Svetoga je kada i mi po ovim forumima hulimo na klir nase crkve jer su oni nasi posrednici pred samim Gospodom. Huleci na njih hulimo i na Duha Svetoga. Stoga prestanimo da hulimo na bilo kojeg svestenika, djakona, monaha, vladiku itd...da ne bi hulili na samog Duha Svetog.

hellooooooooo

Хула на Духа Светога је и када се некоме каже да је нечастиви ушао у њега, то поготово наш старији народ говори и нразмишљајући шта су рекли...  Дакле, да је нечастиви ушао у Храм Духа Светога, у нечије тијело...

А можда и гријешим...

Verovatno je i očajavanje vid huljenja

da nije istrajnost u grehu....?

По мом мишљењу то би било противљење добро познатој истини, не узимање доброг савјета, истрајност у гријеху и непокајању. Отприлике тако нешто.  ;)

У једном од предавања отац Милић је рекао како је хула на Духа Светога уствари порицање очигледне истине....

Мислила сам на самоубиство као чин свестан и намеран, настројење душе човека у саобраћајној несрећи није исто као и настројење човека који је зажелео да не живи...  bighugbighug

hellooooooooo

Иииии... Шта је хула на Духа Светога???  29dz8zk

Ја контам из свега овога да је хула на Духа Светога порицање њега, проглашавање дела Духа Светога Ђавољим делом???  89898989898989  4chsmu1

stadaradim

Иииии... Шта је хула на Духа Светога???  :cmizdrenje:

Ја контам из свега овога да је хула на Духа Светога порицање њега, проглашавање дела Духа Светога Ђавољим делом???  89898989898989  :drugarstvo:

"Хула на Духа Светога се неће опростити ни на овом свету, ни на оном“ (Матеј 12:32)

Хула на Духа јесте неверје, и нема друге могућности за добијање опроштаја као учинити се верним. Грех безбожја и неверја се не опрашта ни овде, ни у будућем веку. А, што се тиче хулитеља на Духа Светога, они показују јавну злобу и незахвалност, јер се противе очигледним делима Божијим. Тако су Јудеји, иако су јасно видели да је Исус Христос Божанском силом исцељивао болесне и изгонио демоне, тим нису мање говорили да је Он то чинио силом Веелзевула, кнеза ђаволског. А хула која се тиче Божанства не може бити опроштена.

Хула на "децу Божију" коју води благослов Светог Духа, такође је велики грех. Убеђен сам да је хула и ово што данас по разноразним форумима читамо и са чуђењем гледамо - пљување на Свету СПЦ, на патријарха, на владике... Треба знати да је чак и псовање Луцифера забрањено јер је био један од највећих анђела, Светлоношац.

Мислим да је хула на Духа Светога чак и то када крштену особу (крштену Духом Светим) назовете будалом. У Матеју 5:22 стоји: "Ко рече будало брату своме, биће крив паклу огњеном".

А због чега нико овде није навео речи из Јеванђеља, макар ради подсећања на новозаветни контекст - пре него што се било шта друго разматрало:

22. Тада му доведоше бјесомучног који бјеше слијеп и нијем; и исцијели га тако да слијепи и нијеми прогледа и проговори.

23. И дивљаше се сав народ говорећи: Није ли ово Син Давидов?

24. А фарисеји чувши то рекоше: Овај другачије не изгони демоне до помоћу Веелзевула, кнеза демонског.

25. А Исус, знајући мисли њихове, рече им: Свако царство које се раздијели само у себи, опустјеће; и сваки град или дом који се раздијели сам у себи, неће се одржати.

26. И ако сатана сатану изгони, сам се у себи раздијелио; како ће, дакле, опстати царство његово?

27. А ако ја помоћу Веелзевула изгоним демоне, синови ваши чијом помоћу изгоне? Зато ће вам они бити судије.

28. А ако ли ја Духом Божијим изгоним демоне, онда је дошло к вама Царство Божије.

29. Или како може ко ући у кућу јакога и покућанство његово отети, ако најприје не свеже јакога? - и онда ће кућу његову оплијенити.

30. Који није са мном, против мене је; и који не сабира са мном, расипа.

31. Зато вам кажем: Сваки гријех и хула опростиће се људима, а хула на Духа Светога неће се опростити људима.

32. И ако рече ко ријеч против Сина Човјечијега, опростиће му се; а који рече против Духа Светога, неће му се опростити ни у овоме вијеку ни у будућем.

33. Или усадите добро дрво, и род његов биће добар, или усадите рђаво дрво, и род његов биће рђав; јер се по роду дрво познаје.

34. Породи аспидини, како можете добро говорити, када сте зли? Јер од сувишка срца уста говоре.

35. Добар човјек из добре ризнице износи добро; а зао човјек из зле ризнице износи зло.

36. А ја вам кажем, да ће за сваку празну ријеч коју рекну људи дати одговор у дан Суда.

37. Јер ћеш због својих ријечи бити оправдан и због својих ријечи бити осуђен.

Мт. 12, 22-37

Зар није сада из контекста мало јаснија суштина овог "греха који се неће опростити?" Дакле, чак и противљење оваплоћеном Логосу, јесте грех који ће се опростити. Али, "ни у овом ни у будућем веку" неће се опростити тврдња да је Христос лажни Месија. Конкретно, тврдња којом се  :cmizdrenje: (као нпр. у филму Zeitgeist) своди на неко од демонских-сотиролошких божанстава антике и порицања да су његова дела учињена силом Духа Светог, требало би да буде неопростиви грех. Али, хула на Духа Светог је и оспоравање Богородичине Приснодевствености - дакле, на пример, она хула која се пронела да је Дева Марија наводно затруднела с неким римским легионаром - уместо благодатном свељубављу пречистог Господа, Духа Светог.

Дакле, за све изговорене речи одговарамо на суду - чак и они који су порицали да је Христос био потпуни Бог или потпуни човек, или који тврде да евхаристијски дарови нису реална Крв и стварно Тело Христово, могу се за такве речи можда и оправдати - али, неће бити оправдања за оне коли су порекли Благодат дарова Бога Духа Светога - конкретно, они који толико огрезну у сатанолатрију, да све дарове од Бога прогласе за плодове ђавола и саблазне многе који би се иначе спасили.

Али зашто за ово нема спаса и опроштаја - зато што се ови, када се суоче с горким плодовима својих дела, нађу потпуно изгубљени у најдубљем понору онтолошког очаја, неспособни да препознају или приме било какав благодатни дар. Није Бог тај који им ускраћује милост, али они своју природу трансформишу у творевину којој свака љубав постаје далека и страна, непријатна и туђа. Самоубиство, које је последица рационалног чина и свесне одлуке, такође представља исказ о немогућности Светога Духа да пружи утеху (а знамо да је он Дух Утешитељ). Овај чин је ултимативни акт анти-слободе где човек потврђује своје онтолошко определење да се формира као анти-логосни човекобог, који свесно жели да заборави на постојање Бога Живог и Истинитог тако што ће онај таланат из приче о неверном слуги не само закопати - него чак и потрошити, презревши Божији кенотички поклон љубави и слободе.

Све у свему, ово је врло редак грех и НИКОГА не треба за то оптуживати (чак се ни на многе самоубице не односи). Није овде реч само о речима и изјавама, већ о суштинском и онтолошком определењу ка забораву Бога. Када кажемо некоме да "хули на Духа Светог" ми га, често одвећ олако, оптужујемо да је самоубица - а заборављљамо да ће се и нама судити онаквим судом каквим ми судимо другима.

Andrej mislim da je ovo sto si napisao malo van zljeba.

Hula na Duha Svetoga bi trebalo da bude odbacivanje Hrista kao covekovog licnog puta ka obozenju nakon

sto covek shvati da je Hristos ovaploceni Bog. Dakle tada ga ta konkretna licnost odbacuje svojim bicem.

Ona ne zeli opstenje sa Bozanskim energijama i naravno da ce ih doziveti kao pakao

kad se Blagodat izlije na celu tvorevinu.

Ne moze inelektualizam i mudrovanje na istorijskom nivou da ima ontolosku tezinu. Niti bilo kakvu tezinu greha.

Sta sad neko ko kaze nema istorijski dokaza da je Hristos postoja taj huli na Duha Svetoga??? Ne ide to tako.

Tko god se ogriješe o Duha Svetoga , ogrijesio se io Oca i Sina !

Veliku muku prolazit ce ,jer iskoristava svjesno Ljubav Bozju i Dobrotu !

Ima u Bibliji  ovako pise :

Grijeh protiv istine

" Zato kažem vam : svaki će se grijeh i bogohulstvo oprostiti ljudima , ali rekne li tko bogohulstvo protiv Duha , neće se oprostiti . I rekne li tko riječ protiv Sina Čovječjega , oprostit će mu se . Ali tko rekne protiv Duha Svetoga , neće mu se oprostiti ni na ovom svijetu ni u budućem . "

ŠEST GRIJEHA PROTIV DUHA SVETOGA

1.-Ne ufati se u spasenje.

2.-Zlo se ufati u spasenje bez dobrih djela.

3.-Suprotiviti se istini poznatoj.

4.-Zavidjeti duhovnim dobrima svoga bližnjega.

5.-Otvrdnuti u grijehu.

6.-Ne pokajati se ni na smrti.

А ја вам кажем, да ће за сваку празну ријеч коју рекну људи дати одговор у дан Суда.

samo izgleda da svako ima neki zamisao o sudu cak opisano cesto  kao zemaljski sud  sa posadom mnogo advokata lici ponekada ,ne ovdje sada od nikoga licno vec  ukupno  od mnogih 

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...