Jump to content

ipolit

Члан
 • Број садржаја

  96
 • На ЖРУ од

 • Последња посета

Репутација активности

 1. Волим
  ipolit got a reaction from Рилски in Владика Јустин прославио имендан   
  Па о ,,атмосфери,, је и било једино речи. Људи су о томе и писали.
   
  О атмосфери радости на прослави имендана надлежног Епископа жичког. Радости која никако није могла да прође незабележено
 2. Волим
  ipolit got a reaction from Walter in Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  http://poa-info.org/vesti/2013/07/20130718.html
   
  Лондонски „Економист“: Епископ зад решетки, теологија во лисици!  Светската јавност сѐ почесто реагира на државниот прогон врз Архиепископот охридски г.г. Јован и Православната Охридска Архиепископија. На 16-ти Јули 2013 г., во лондонскиот „Економист“, објавен е текст, во којшто е нагласено дека затворските казни за Архиепископот охридски Јован, судскиот прогон на Епископи, монаштво и верници на Архиепископијата, како и одбивањето на регистрација на Црквата, претставува озлогласен начин на гушење на слободата на совеста. Според „Економист“, ќе дојде миг кога Р. Македонија ќе треба да го објасни своите постапки!
  Во продолжение го пренесуваме преводот на текстот, како и линкот кон изворникот:
   
  Во еден скорешен напис, забележав дека Европската Унија постави мошне детални идеи за тоа како треба да се негува верската слобода надвор од нејзините граници; исто така и дека таа сепак им дава на своите 28 членки доста слободен простор за да ги уредуваат односите помеѓу црквата и државата. Тоа не е само хипотетичка точка. Земјите коишто тежнеат да се приклучат во Европската Унија се соочуваат со детално испитување на нивните власти, правни системи и нивното поведение во однос на човековите права (вклучително и на верската слобода); откако ќе се провлечат низ портите, притисокот ослабува.
  Постои една земја, којашто би сакала да биде член на ЕУ, а чиешто досие во однос на верските слободи би можело да не ги достигне стандардите коишто Унијата, иако со ронка хипокризија, ги очекува од своите соседни земји-кандидати. Кога земјата веќе би била внатре, би можела да се извади полесно. Но, тоа воопшто не ги менува нештата на подобро. Таа земја е Р. Македонија, каде еден меѓународно признаен христијански Епископ е затворен под обвиненија за коишто многумина од борците за човекови права сметаат дека се исфабрикувани. Светскиот Совет на Црквите вели дека тој е жртва на прогон, Конференцијата на Европски Цркви побара тој да биде ослободен, Amnesty International еднаш го прогласи за затвореник на совеста.
  Кој е тој? На 2-ри Јули, Архиепископот охридски г.г. Јован Вранишковски (да ја употребиме титулата којашто тој ја користи, и која ја признава најголемиот дел од Христијанскиот свет) беше осуден на три години затвор за „проневера“. За да ја објасниме оваа бизарна приказна, од помош е да се навратиме назад во 60-тите години, кога односите меѓу републиките на комунистичка Југославија беа кревки, и во главно водени од страна на партиски апаратчици зад затворени врати. Тие апаратчици контролираа практично сè што се случуваше во земјата, вклучително и ограничениот верски живот, којшто комунистичкиот систем го толерираше. Како начин да се сосече Србија до саканите димензии, партиските шефови во 1967 год., се согласија дека е добра идеја Р. Македонија да има своја Православна Црква, наместо да биде дел од Српската.
  Според православните правила, новите црковни тела нормално добиваат независност не преку комунистички укази, туку преку согласност на мајката Црква, и на другите Православни Цркви во светот. Па така, кога Македонската Православна Црква беше своевремено прогласена, никогаш не доби целосно признавање ниту од српскиот родител, ниту од светското Православие. Во 2002 год., кога Марксизмот беше далечно сеќавање, една средба на српските и македонските Владици се обиде да го исцели расцепот; беше договорено македонската Црква да се престрои со српската, и веднаш да добие широка автономија.
  Но, повеќето од македонските Архијереи наскоро го отфрлија договорот. За една земја којашто се бореше да ја консолидира својата независност во очи на горкиот спор со Грција заради името, се чинеше дека ништо помалку од независна национална црква не е прифатливо. Но, еден Претстоител, Архиепископот Јован, се одржа до согласноста од 2002 год., и затоа од светското Православие е признаен за поглавар на легитимната Православна Јерархија во Р. Македонија. Водачите на Македонската Православна Црква го гледаат Јован како расколник – а токму така на нив гледа и тој, и целиот Православен свет.
  Нема ништо необично во сето ова. Православните Епископи имаат долга историја на расправии за теми коишто на надворешните им се чинат нејасни. Но, односот на властите во Скопје кон Архиепископот Јован изгледа суров. Неговото прво затворање беше заради такви „одвратни злодела“ како што се служењето Литургија на приватен имот, или извршување на крштение. Последното судење, коешто исто така заврши со осудителна пресуда и за неговата мајка и за неговата сестра и за дваесетина видни членови на неговата црковна организација, во последниот ден доживеа бизарен пресврт.
  За судењето разговарав со Воислав Стојановски, македонски адвокат, којшто ги набљудуваше рочиштата за Хелсиншкиот Комитет, кој е дел од мрежа на групации за човекови права. Тој ми кажа дека токму кога луѓето ја чекаа пресудата, главниот судија во последен момент повика сведок, којшто тврдеше дека со обвинетиот клирик преговарал за евентуална продажба на земја. Сведокот кажа дека преговарал во свое име, и во име на неколку соседи коишто писмено го ополномоштиле за тоа да ја нуди нивната земја. Архиепископот одрече дека воопшто се сретнал со сведокот. Адвокатот на одбраната побара да ги види писмените полномоштва. Претседателот на судот и другите двајца судии тогаш ја напуштија судницата за да го разгледаат овој предлог, а по 20 минути се вратија и го одбија. Г-динот Стојановски рече дека е необично прекршување на процедурата судиите да ја напуштат судницата во таков чувствителен момент.
  Ништо од ова не докажува дека пресудата е злоупотреба на правниот систем. Но, изгледа исклучително сомнително! Според нивното толкување, секако, македонските власти едноставно на разни начини ја сузбиваат нерегистрираната организација. Но, во тој случај, барањето верските тела да бидат подложни на регистрација од страна на државата, којашто може да ги одбие од каприц, е озлгогласен начин на гушење на слободата на совеста. Ќе дојде миг кога ќе треба да ги објаснат своите постапки пред Европската Унија и пред Европскиот Суд за Човекови Права, којшто ја разгледува правната издржаност на одбивањето на македонските власти да ја регистрира црквата на Архиепископот Јован.
  Извор: http://www.economist.com/blogs/erasmus/2013/07/bishop-behind-bars
 3. Волим
  ipolit је реаговао/ла на Срђан Ранђеловић у Tрогодишњи МУЧЕНИК .. ту међу нама   
  Управо сам се чуо са господином Јанијем.
   
  За све који желе, могу уплатити на рачун у Ерсте банци: 340-3212707539
   
  Рачун је остао, јер је пре неколико година радио у Русији и на тај рачун је требало да му уплате што је зарадио, али нису (имам друга који је исто тако прошао, па верујем).
   
  Иначе, добили су два пакета хране и мали Јанош је почео да плаче од среће. Зову их људи, примили су и позив од неке девојке из Аустралије.
   
  После објављивања вести у новинама, први комшија им је дао продужни кабел да имају струју, али се напио синоћ, па им искључио и предпоставља да ће им опет укључити када се отрезни, тј. када се пробуди.
   
  Добили су позив од неке грађевинске фирме која се понудила да помогне у вези са изградњом нове куће, за коју је Јани већ поставио темеље.
   
  Мали је здрав и са њим сам мало причао и поздравио вас је све.
 4. Волим
  ipolit је реаговао/ла у Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  30.07.2012
  Бивши Премијер Р. Македоније, Љубчо Георгиевски: Архиепископ Јован је политички затвореник  Бивши Премијер Р. Македоније Љубчо Георгиевски, у чије време је 2002. год., и почео прогон Његовог Блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског г.г. Јована, у свом најновијем интервјуу скопском недељнику "Фокус" (бр. 891/892, 27.07.2012), осврће се и на дешавања, која се тичу савремених црквених догађаја у Р. Македонији.
  У поменутом разговору са уредником недељника "Фокус", Бивши Премијер Р. Македоније истиче да је за њега лично непобитан факт да је - Архиепископ Јован политички затвореник!
  Љубчо Георгиевски је и раније изјављивао да случај Архиепископа Јована и Православне Охридске Архиепископије није ништа друго до политички монтиран процес и да црквена питања у Р. Македонији коначно морају почети да се решавају дијалогом, а не затварањима Архиепископа Јована, Епископа, монаштва и верника Православне Охридске Архиепископије (А1on, 30.05.2012)!
  У Р. Македонији се већ десет година систематски уназађују демократски процеси гажењем верских слобода тиме што се спроводи политички мотивисан државни прогон Архиепископа Јована, против кога држава у континуитету, чим заврши један, почиње нови судски процес, а последњим судским процесом почео је прогон и против осталих Епископа, монаштва и верника свеправославно признате Православне Охридске Архиепископије, са циљем – њеног уништења!
 5. Волим
  ipolit је реаговао/ла на Рилски у Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  Од политичке улоге Љубча Георгијевског као и његове делатности крајем осамдесетих у БЈРМ, је ово што сада имамо на делу у Истој, и почело... па је и за Богу захвалити што је баш он и први, у овој назови -држави, смогао снаге да гласно каже да је.. ''Цар ГО(л)'' ..
  И похвале за ''Политику'', као и афирмативну - примедбу Ромејчеву, да.. Тако је ...
  .. велики је корак напред београдског новинарства, да се ствари полако почињу именовати онаквим какве оне у својој суштини и јесу...
  макар и са 50 година закажњења...
 6. Волим
  ipolit got a reaction from мирођија in Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  http://poa-info.org/vesti/2012/07/20120719-srb.html
  19.07.2012
  Бивши Председник Владе Р. Македоније, г. Љубчо Георгиевски: МПЦ подржава паганизам и има улизујући однос према властима
  Бивши Председник Владе Р. Македоније, г. Љубчо Георгиевски послао је писмо медијима и јавности, као реакцију на саопштење расколничке МПЦ, у коме он препознаје напад на своје заложбе и активности.
  У своме обраћању јавности, г. Љубчо Георгиевски наглашава: „Задњих три-четири година, власти, путем државног инжењеринга, врше активну промену македонске историје и комплетно преиначавање словенских корена у античко-македонске. Могу ли разумети владике из МПЦ да је та антиквизација уједно и дехристијанизација Македоније? Антиквизација представља одвајање од Слова Христовог и повратак многобоштву и паганству. Паганизам најмизернијег типа је и то што је МПЦ, због свога улизујућег понашања према властима, прећутала подизање споменика Александру Македонском на месту, на којем би могао да стоји једино патрон Македоније – свети Климент Охридски. Паганизам је и то што се у свакој новоизграђеној македонској цркви црта сунце – симбол Амона Ра. Паганизам је и кип Олимпије, која у наручју држи малог Александра, као пародију на Пресвету Матер Богородицу са нашим Спаситељем Исусом Христом у рукама.“ – пише Љубчо Георгиевски у отвореном писму упућеном јавности, и додаје: „Жао ми је што су се у мојој реченици – да ће македонски народ проклети мајчино млеко због тога што се одрекао светог Климента и светог Наума – први препознали управо владике!“
  У свом обраћању јавности, бивши Председник Владе Р. Македоније осврће се и на расколнички синод МПЦ, наглашавајући: „Хоћу да позовем владике из светог архијерејског синода да јавно изађу и јавно затраже опроштај од светог Климента због њиховог трогодишњег живљења као апостати, као одступници од његових завета!“
 7. Волим
  ipolit got a reaction from jermel in Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  http://poa-info.org/vesti/2012/07/20120719-srb.html
  19.07.2012
  Бивши Председник Владе Р. Македоније, г. Љубчо Георгиевски: МПЦ подржава паганизам и има улизујући однос према властима
  Бивши Председник Владе Р. Македоније, г. Љубчо Георгиевски послао је писмо медијима и јавности, као реакцију на саопштење расколничке МПЦ, у коме он препознаје напад на своје заложбе и активности.
  У своме обраћању јавности, г. Љубчо Георгиевски наглашава: „Задњих три-четири година, власти, путем државног инжењеринга, врше активну промену македонске историје и комплетно преиначавање словенских корена у античко-македонске. Могу ли разумети владике из МПЦ да је та антиквизација уједно и дехристијанизација Македоније? Антиквизација представља одвајање од Слова Христовог и повратак многобоштву и паганству. Паганизам најмизернијег типа је и то што је МПЦ, због свога улизујућег понашања према властима, прећутала подизање споменика Александру Македонском на месту, на којем би могао да стоји једино патрон Македоније – свети Климент Охридски. Паганизам је и то што се у свакој новоизграђеној македонској цркви црта сунце – симбол Амона Ра. Паганизам је и кип Олимпије, која у наручју држи малог Александра, као пародију на Пресвету Матер Богородицу са нашим Спаситељем Исусом Христом у рукама.“ – пише Љубчо Георгиевски у отвореном писму упућеном јавности, и додаје: „Жао ми је што су се у мојој реченици – да ће македонски народ проклети мајчино млеко због тога што се одрекао светог Климента и светог Наума – први препознали управо владике!“
  У свом обраћању јавности, бивши Председник Владе Р. Македоније осврће се и на расколнички синод МПЦ, наглашавајући: „Хоћу да позовем владике из светог архијерејског синода да јавно изађу и јавно затраже опроштај од светог Климента због њиховог трогодишњег живљења као апостати, као одступници од његових завета!“
 8. Волим
  ipolit got a reaction from sleki in Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  http://poa-info.org/vesti/2012/07/20120719-srb.html
  19.07.2012
  Бивши Председник Владе Р. Македоније, г. Љубчо Георгиевски: МПЦ подржава паганизам и има улизујући однос према властима
  Бивши Председник Владе Р. Македоније, г. Љубчо Георгиевски послао је писмо медијима и јавности, као реакцију на саопштење расколничке МПЦ, у коме он препознаје напад на своје заложбе и активности.
  У своме обраћању јавности, г. Љубчо Георгиевски наглашава: „Задњих три-четири година, власти, путем државног инжењеринга, врше активну промену македонске историје и комплетно преиначавање словенских корена у античко-македонске. Могу ли разумети владике из МПЦ да је та антиквизација уједно и дехристијанизација Македоније? Антиквизација представља одвајање од Слова Христовог и повратак многобоштву и паганству. Паганизам најмизернијег типа је и то што је МПЦ, због свога улизујућег понашања према властима, прећутала подизање споменика Александру Македонском на месту, на којем би могао да стоји једино патрон Македоније – свети Климент Охридски. Паганизам је и то што се у свакој новоизграђеној македонској цркви црта сунце – симбол Амона Ра. Паганизам је и кип Олимпије, која у наручју држи малог Александра, као пародију на Пресвету Матер Богородицу са нашим Спаситељем Исусом Христом у рукама.“ – пише Љубчо Георгиевски у отвореном писму упућеном јавности, и додаје: „Жао ми је што су се у мојој реченици – да ће македонски народ проклети мајчино млеко због тога што се одрекао светог Климента и светог Наума – први препознали управо владике!“
  У свом обраћању јавности, бивши Председник Владе Р. Македоније осврће се и на расколнички синод МПЦ, наглашавајући: „Хоћу да позовем владике из светог архијерејског синода да јавно изађу и јавно затраже опроштај од светог Климента због њиховог трогодишњег живљења као апостати, као одступници од његових завета!“
 9. Волим
  ipolit got a reaction from pink panter in Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  И прелепа деца П.О.Архиепископије ...
  Приликом недавне посете Митрополита Амфилохија 10. Волим
  Guest
  ipolit got a reaction from Guest in Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  И прелепа деца П.О.Архиепископије ...
  Приликом недавне посете Митрополита Амфилохија 11. Волим
  ipolit got a reaction from Ромејац in Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  И прелепа деца П.О.Архиепископије ...
  Приликом недавне посете Митрополита Амфилохија 12. Волим
  ipolit got a reaction from Walter in Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  И прелепа деца П.О.Архиепископије ...
  Приликом недавне посете Митрополита Амфилохија 13. Волим
  ipolit је реаговао/ла у Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  Епископ стобијски Давид о утамничењу Архиепископа Јована
  17. Фебруар 2012 - 12:35

  Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован ухапшен је 16. јануара ове године и пребачен у затвор Идризово. Ово је шесто по реду утамничење Архиепископа Јована. О околностима под којим се води судски процес, које оптужбе се стављају на терет Архиепископа Јована, до када он може да буде у затвору, да ли могу да га посете јерархија Српске Православне Цркве и породица, за Радио Слово љубве говорио је Његово Преосвештенство Епископ стобијски и Мјестобљуститељ струмички Г. Давид.
  Архиепископ Јован болује од шећерне болести, уз то је и прехлађен, а у затвору се налази без лекова и лекарске неге, што значи да му је живот у опасности. Стражари су му одузели мантију и панагију, забрањено му је држање молитвеника и књига у келији, а онемогућено му је и Свето Причешће, јер су стражари вратили Владику Давида са путиром. Овај монтирани судски процес Архипескопу Јовану проистиче из црквеног раскола у Републици Македонији. Према свим међународним извештајима, македонско корумпирано судство као део посткомунистичке, идеолошке матрице македонске политике, принуђено је да обнови судски процес против Архиепископа Јована. Њему је до сада суђено у одсуству. Међутим, сада се очекује обнова судског процеса у његовом присуству, а можда му буде и одобрено да се брани са слободе. Чека се одлука суда, који у недоглед одуговлачи процес, држећи Архиепископа већ три месеца у затвору.
  Са друге стране, то исто судство упорно одбија захтев за регистрацију Православне Охридске Архиепископије. Расколнички клирици у Републици Македонији узурпирали су цркве и манастире Српске Православне Цркве, врше притисак да се Архиепископ Јован држи утамничен испод сваког основног људског достојанства, ометају и забрањују чак и сахране верника који припадају јурисдикцији Српске Цркве и чине све како би изгубили православни хришћански идентитет. Хапшење је изазвало међународне реакције. Предстојатељи из свих православних јирисдикција су писали македонским политичарима, а и у свим међународним извештајима о непоштовању верских слобода у Републици Македонији, увек се указује на прогон Архиепископа Јована и Православне Охридске Архиепископије.
  Извор: Радио Слово љубве
 14. Волим
  ipolit got a reaction from Walter in Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  http://poa-info.org/organizacija/strumickaep/20120216.html
  Интервју на Епископот г. Давид за „Православље“
  Во најновото издание на весникот на српската Патријаршија, „Православље“ (бр. 1078 од 15ти Февруари 2012 год.) објавено е интервју на Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид.
  Разговорот го водеше Славица Лазиќ, а Епископот г. Давид во тој разговор се осврна на актуелната тема на затворањето на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, на строгиот режим на којшто е подложен во затворот, на државниот прогон којшто Архиепископот Јован и Православната Охридска Архиепископија ги трпат по наговор на расколничкиот синод во Р. Македонија како и на пораката што Црквата ја упатува во условите на прогон.
  Во продолжение споменатиот разговор го пренесуваме во целост.
  Разговор са Његовим Преосвештенством Владиком стобијским и Мјестобљуститељем струмичким Г. Давидом
  Архиепископ Јован шести пут у затвору
  Разговарала Славица Лазић
  Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован ухапшен је и утамничен 12. 12. 2011 г., приликом уласка из Грчке у Р. Македонији. О читавом догађају у српској јавности се мало зна. Можете ли нас упознати са околностима?
  Македонска полиција је, тог дана на граници, прво одузела пасош Архиепископу охридском г. Јовану, а затим су га одмах и спровели у затвору Идризово. Сматрамо да треба да се осврнемо управо на следеће суштинске околности. У разговорима, дакле, са људима који се активно баве поштовањем верских слобода, истиче се да је са правног аспекта симптоматично када неко бива утамничен више од два пута, због оптужбе као што су оне против Архиепископа. А, у случају Архиепископа Јована битно је да се зна да ово није ни први, ни други, већ шести пут како је он утамничен! Сасвим је јасно да је, у суштини, реч о државном прогону на верској основи.
  Р. Македонија чека, и ако Бог да дочекаће, неког свог новог Константина, који ће се едиктом побринути о поштовању верских слобода свих грађана, без разлике на њихову националну или верску припадност. То би, свакако, говорило о цивилизациским достигнућима неке будуће политике, али Црква постоји неовисно од позитивних или негативних норми једне државе.
  Које оптужбе се стављају на терет Архиепископа Јована, какав судски процес је у току?
  Прва и једина ”оптужба” јесте то што је Архиепископ охридски г. Јован решио проблем раскола у Р. Македонији. Из те ”оптужбе” проистићу сви политички монтирани судски процеси против њега. То решење раскола се, на жалост, не уклапа у посткомунистичку идеолошку матрицу македонске политике, која уместо да изналази конструктивна решења за добробит свих, ствара горуће проблеме. Неће бити сувишно да се нагласи да према свим међународним извештајима, македонско корумпирано судство апсолутно јесте највећи проблем нашег друштва и, уједно, услов за интегрисање државе у савремене цивилизацијске токове. Сада, управо од тог пословичног судства зависи какав ће бити и како ће се одвијати процес против Архиепископа Јована. Треба поменути и да исто то судство упорно одбија захтев за регистрацију Православне Охридске Архиепископије.
  За мото једне своје књиге, писац Светислав Басара, написао је следеће: ”опчињеност великом празном причом, изазива колективни губитак идентитета”. Опчињеност празном причом раскола, на жалост многих, довела је расколничке клирике у Р. Македонији до губитка православног хришћанског идентитета. У Цркви се идентитет добија од Христа, у расколу од пагубног етнофилетизма и политичких граница и ограничења.
  До када ће Архиепископ бити у затвору, дали сте ви или породица успели да га посетите и имате ли примедбе на услове у којима се Архиепископ налази?
  Када је прошли пут Архиепископ Јован био у затвору, написао је књигу ”Слобода у затвору”. На промоцији те књиге, на београдском сајму, ми смо сведочили да је Архиепископ своју слободу поклонио Христу Господу, и да је тако постао, никоме другоме, него једино заробљеник Љубави. Сасвим је јасно да човек може да буде слободан и у затвору, а да буде утамничен, управо као што је утамничена македонска, државно-расколничка политика у односу на Цркву, када слободу схвата једино као ослобођење од другога, што претставља најгрубљи облик самољубља, а не схвата је као слободу у саборности.
  Архиепископ охридски г. Јован је дакле слободна и саборна личност у затвору у коме су према признањима и саме државе, услови испод сваког основног људског достојанства. Имајући у виду све гореречено, разуме се да нико од нас не може да га посети јер је за то потребна дозвола од стране Управе за санкције, а то је процес по ходницима на коме би могао да позавиди и сам Франц Кафка.
  Дали је хапшење изазвало међународне реакције, и има ли политичких притисака на вођење процеса?
  Хапшење, и то не само ово, и не само сада, свакако да је изазвало реакције. У задњих десет година, Претстојатељи из свих православних јурисдикција, писали су македонским политичарима, а и у свим међународним извештајима о непоштовању верских слободи у Р. Македонији, увек се указује на прогон Архиепископа Јована и Православне Охридске Архиепископије.
  Поред Светог Синода Српске Православне Цркве, реаговао је Сабор свих канонских Епископа Америке, затим Митрополити из Грчке… Реакције ће тек уследити! Чека се одлука суда, који у недоглед одуговлачи процес, држећи Архиепископа, ево, већ три месеци у затвору. Суд је пресудио Архиепископу Јовану у његовом одсуству, и замислите, управо та процедура је сада у току, суд треба да одлучи дали ће му дати оно што, у грађанском друштву, следује сваком човеку, дакле дали ће Архиепископу дати основно право да се он брани у присуству и са слободе!
  Дали је српски државни врх упутио протест поводом хапшења?
  У више наврата наглашавамо да као људи који нису политичари, ми никада и не тражимо политичку подршку. За нас је најважније од свега то што знамо да нас Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј и саборски Архијереји увек имају у њиховим светим молитвама.
  Дневне политике се мењају, а васељенском Православљу кроз дугу историју Цркве позната је небеска политика древне Пећке патријаршије и њених Претстојатеља и Епископа који, према савременом изразу професора Георгија Марцелоса, остварујући се тајанствено као Црква у оквирима помесне јурисдикције, никада нису одвајали бригу за своју помесну Цркву, од бриге за Цркву свуда по васељени. Свјатејши Патријарх српски и Сабор Архијереја не штедећи себе, са саможртвеном љубављу увек брину о јединству и саборност Цркве. Управо ту љубав, ту саборност, верни народ Охридске Архиепископије живи литургијски и онда све постаје лако, сви прогони јесу благослов Божји за напредак Цркве, постојање се не дели више на свето и профано, него само на Цркву и на потенцијалну Цркву.
  Свакако поменути начин постојања не искључује жељу, уколико је имају, претставницима држава да реагују када се некоме наноси неправда.
  Како на цео догађај реагује јавно мњење у Македонији?
  У Р. Македонији постоје добри људи, заиста добар народ, и та доброта веома често не кореспондира са званичном државном политиком према Цркви. Према свим извештајима Фридом Хаус-а о слободи изражавања, годинама уназад Р. Македонија не спада у целосно слободне земље. У истим тим извештајима новинари се називају ”политички назначеници”. То је разлог због чега у нашој земљи једноставно не постоји размена мишљења, тотално је отсутна јавна дебата, не само по питању Цркве, него и по, не мало, осталих питања.
  Архиепископ Јован је пребачен из пријемног у најстрожи режим затвора Идризово. Шта то практично значи, по чијем захтеву и када је то урађено и дали је Архиепископ Јован у прилици да комуницира са јерархијом СПЦ?
  Архиепископ Јован, несразмерно са висином пресуде, налази се у најстрожем затворском третману. То значи да нема никакву могућност да комуницара са било ким. То још значи да нема никакву могућност да изађе на викенд као што излазе остали осуђеници. Као што је било и раније када је био утамничен, најстрожи третман значи да не постоји могућност да му се однесе Свето Причешће, једноставно, то значи целосна изолација.
  Нама није познато ко је донео ту одлуку, само нам је познато да је уследила од кад су неки расколнички Епископи јавно, у медијима, иступили са веома оштрим изјавама, тражећи да суд донесе одлуку да Архиепископ Јован по сваку цену остане у затвору. Не треба да заборавимо да држава суди Архиепископу на захтев расколничког синода. Рецимо, кад би расколнички синод повукао оптужбу, држава не би могла да настави суђење.
  Шта ви поручујете прогоњеним верницима и свештенству током ваших обраћања?
  Искуство свакодневног живота јесте да човек не може да обожи своје постојање, своју личност, уколико око њега не постоје људи који га стално раздражују својим увредама, клеветањем. Ако немамо такве људе, једноставно не можемо да постанемо зрели људи, не можемо достићи благобиће у животу. Ко нема такве људе око себе, тај не може да живи живот у пуноћи, те таквом човеку сметају и најмање ситнице. Зато свако одабире којим ће људима припадати. У Цркви негујемо љубав и захвалност према онима који нам помажу да страдамо за Христа. Томе нас је научио свети Николај охридски и жички, који у својој прелепој поезији каже: ”Благослови непријатеље моје, Господе. И ја их благосиљам и не кунем. Непријатељи су ме више гурнули Теби у наручје, него пријатељи…” Како су лепи и пунозначни ови стихови! Савремени човек, због окрутне свакодневице, понекад заборавља зашто живи и одрођује се од песничког језика усађеног у њему. Поезија бива прогоњена. Али ипак, свака икона живота говори дубоким језиком поезије. Први Песник, Поет, Саздатељ Христос враћа нам поезију, т.ј. стваралачки начин живота из изгнанства и омогућује нам да сазнамо да нас достојни Хришћанства не чине виђења, већ спремност страдања за Њега, за Христа. То нам и помаже да стекнемо не нешто што немамо већ да откријемо оно што носимо у себи, дакле да отворимо очи и да видимо да нам се личносни Христос даје Себе самог буквално у сваком тренутку нашег живота и да живот у Цркви постаје неговање бесмртности.
 15. Волим
  ipolit је реаговао/ла на Ромејац у Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  По питању аутокефалије:

  МЕЂУПРАВОСЛАВНА ПРИПРЕМНА КОМИСИЈА  Шамбези, 21-26. фебруара 2011.  ПОТПИСИВАЊЕ ТОМОСА АУТОКЕФАЛИЈЕ  Комисија је првобитно наставила расправу на тему о начину потписивања Томоса аутокефалије, које је остало недовршено од њеног прошлог састајања. По овом питању уследили су следећи нови предлози:
  а) да Томос потписује Васељенски Патријарх уз додатак речи «проглашава» (ἀποφαίνεται), од његa својеручно, и у продужетку (потписују-п.п.) Предстојатељи Православних Цркава уз додавање речи «заједно проглашава» (συναποφαίνεται);
  б) да се Томос потписује као што је горе наведено с додатком синонима истоветног изразу «заједно проглашава» (συναποφαίνεσθαι), или без било каквог додатка;
  в) да се Томос потписује као што је горе наведено уз обухватање, у његовом тексту, изјаве о равночасности (ἰσοτιμία) свих Предстојатеља;
  г) да Томос потписује Васељенски Патријарх са својеручним додавањем речи «проглашава заједно са свим Предстојатељима најсветијих Православних Цркава» (ἀποφαίνεται μετά πάντων τῶν Προκαθημένων τῶνἁγιωτάτων Ὀρθοδόξων Ἐκκλησιῶν).
  На сваки од горњих предлога, Председавајући је питао чланове Комисије, да ли је неко против? На ово питање, Руска Црква је изразила неслагање истрајавајући у свом предлогу да Томос аутокефалије потписују сви Предстојатељи, по редоследу у диптисима, без икаквог дoдатка њиховим потписима. Будући да се, по важећем Правилнику, одлуке Комисије морају доносити једногласно, (а) ниједан од горе изнетих предлога није био једногласно усвојен и, према томе, по питању начина потписивања Томоса аутокефалије није постигнута сагласност, Комисија, стога, није ушла у испитивање садржаја Томоса аутокефалије.
  Пергамски Јован, председник
  Добре наде Сергије
  Западне и централне Европе Јован
  Капитолиаде Исихије
  Волокаламски Иларион
  Црногорско-приморски Амфилохије
  Георгије Григорица
  Варне Кирило
  Зукдидски и Цаишки Герасим
  Пафоски Георгије
  Димитријаде Игнатије
  Вроцлава и Стешина Јеремија
  Аргирокастра Димитрије
  Михаловца Георгије
  Швајцарски Јеремија, секретар


  Као што се из наведеног може видети аутокефалија се одобрава сагласношћу свих помесних цркава (које потписом представљају њихови предстојатељи), и око тога (заједничке сагласности о аутокефалији) нема никаквог неслагања.
 16. Волим
  ipolit је реаговао/ла на Walter у Албанци запалили цркву на југу Македоније   
  Следећих 26 секунди са Македонске државне Телевизије показују да ово дакле није ''проблем'' од кад постоји П.О.А. И није никакав статус кво који је настао у наше или време после рата....напротив..Појавом Православне Охридске Архиепископије је решенпроблем, али очито је да браћи македонцима изгледа више одговара ''друго'' нешто.. и то не само данас ..него јако одавно...

 17. Волим
  ipolit got a reaction from Walter in Албанци запалили цркву на југу Македоније   
  Срамота је овако да говориш, ако не због друге а оно услед чињенице да је Архиепископ Канонске Цркве у Затвору највише иницијативом македонске расколничке цркве -"мпц". Они им везују руке и држава македонија и "мпц" , гоне их затварају, а ти видиш ИСТУ одговорност "мпц" СПЦ, и ПОА, то је бездушно са твоје стране.. и показује потпуно слепило...
  Одговорићу ти на ову алузију.. питањем а ти сам изведи закључак ако ти је до истог уопште стало.. ја се надам да јесте, па те зато и питам.. Шта мислиш, зашто се нису "распали" Адвентисти, Јеховини сведоци, ..ајде рецимо и сама католичка Црква коју си, колико се сећам, више пута прозивао за јерес, као и многи други "кривоверни"...
  Ако ти је уопште искрено стало до Истине брате мој, размисли и о следећем...
  .. ако си Правоверан и Правољубив, надајмо се да ћеш кад
  тад схватити да није поента да је неко безгрешан у канонској Цркви,
  већ да се ту скрива јединствени познати начин постојања и опстајања Цркве, само
  преко јединства са другима... Ово што моралишеш око неких људи, ... како
  су и шта урадили, је крајњи провинцијализам, малограђанштина(!) и рекао бих..
  крајња и потпуно женска логика(!) уз ДУЖНО извињење свим особама женског пола...
  Овде нисмо позвани да будемо "жене" и да трачаримо ко је шта урадио.
  Као што, надам се, да добро видиш, ми не реагујемо жестином ни на тебе, ни на твоје писање, као што ти реагујеш на многе постове неких од нас..
  Односно као рањена и раздражена шумска зверка, која напада (и то најниже) само "да би се
  одбранила",.. и то и овога пута радиш (као и много пута до сада) најпростијим и најмалограђанскијим нападима.
  Ево, ја ти за пример, не враћам "истом мером" и не пишем о греховима расколничког клира, ..нити ми пада на памет.. јер је то лична ствар за коју ће свако лично одговарати, без разлике дали је канонски, расколнички или јеретички клирик... или ВЕРНИК ...
  Зато у будуће молио бих те да обратиш пажњу и покажеш минимум зрелости а самим тим и ОДГОВОРНОСТИ, и да се не понашаш као нека баба која је у Цркви само зато да има више тема за трачарење, из простог разлога да се не би цела ова прича свела на ниво "кафице разговора и трач партије", ...
  већ да се држимо теме
  Вечне Истине..
 18. Волим
  ipolit got a reaction from Перезвон in Албанци запалили цркву на југу Македоније   
  Срамота је овако да говориш, ако не због друге а оно услед чињенице да је Архиепископ Канонске Цркве у Затвору највише иницијативом македонске расколничке цркве -"мпц". Они им везују руке и држава македонија и "мпц" , гоне их затварају, а ти видиш ИСТУ одговорност "мпц" СПЦ, и ПОА, то је бездушно са твоје стране.. и показује потпуно слепило...
  Одговорићу ти на ову алузију.. питањем а ти сам изведи закључак ако ти је до истог уопште стало.. ја се надам да јесте, па те зато и питам.. Шта мислиш, зашто се нису "распали" Адвентисти, Јеховини сведоци, ..ајде рецимо и сама католичка Црква коју си, колико се сећам, више пута прозивао за јерес, као и многи други "кривоверни"...
  Ако ти је уопште искрено стало до Истине брате мој, размисли и о следећем...
  .. ако си Правоверан и Правољубив, надајмо се да ћеш кад
  тад схватити да није поента да је неко безгрешан у канонској Цркви,
  већ да се ту скрива јединствени познати начин постојања и опстајања Цркве, само
  преко јединства са другима... Ово што моралишеш око неких људи, ... како
  су и шта урадили, је крајњи провинцијализам, малограђанштина(!) и рекао бих..
  крајња и потпуно женска логика(!) уз ДУЖНО извињење свим особама женског пола...
  Овде нисмо позвани да будемо "жене" и да трачаримо ко је шта урадио.
  Као што, надам се, да добро видиш, ми не реагујемо жестином ни на тебе, ни на твоје писање, као што ти реагујеш на многе постове неких од нас..
  Односно као рањена и раздражена шумска зверка, која напада (и то најниже) само "да би се
  одбранила",.. и то и овога пута радиш (као и много пута до сада) најпростијим и најмалограђанскијим нападима.
  Ево, ја ти за пример, не враћам "истом мером" и не пишем о греховима расколничког клира, ..нити ми пада на памет.. јер је то лична ствар за коју ће свако лично одговарати, без разлике дали је канонски, расколнички или јеретички клирик... или ВЕРНИК ...
  Зато у будуће молио бих те да обратиш пажњу и покажеш минимум зрелости а самим тим и ОДГОВОРНОСТИ, и да се не понашаш као нека баба која је у Цркви само зато да има више тема за трачарење, из простог разлога да се не би цела ова прича свела на ниво "кафице разговора и трач партије", ...
  већ да се држимо теме
  Вечне Истине..
 19. Волим
  ipolit је реаговао/ла на Небојша Јовановић у Албанци запалили цркву на југу Македоније   
  ово није тачно јер је се http://www.mpc.org.mk/ сама издвојила из помесне Цркве 1967.г тако и једина посмесна Црква у Македонији је http://www.poa-info.org/ овако стоје ствари са канонске стране помесног Православља а што се тиче националног презнага преговори око имена сде воде али ово име не одговара Грчкој Православној Цркви а ми са њима имамо сестринске односе.
 20. Волим
  ipolit је реаговао/ла на Ромејац у Албанци запалили цркву на југу Македоније   
  "На тај начин исплатио је све дугове које су епархије имале према Патријаршији"
  Извртањем чињеница ("купиле епархије од Константинополској Патријаршији") не може се доћи до истине. Само ћеш себи представити оправдање за своја дела!
 21. Волим
  ipolit је реаговао/ла у Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  20.01.2012
  Белградскиот весник „Политика“: Строг затвор за Архиепископот Јован

  Во вчерашното издание, белградскиот дневен весник „Политика“, објави текст за судскиот процес и затворањето на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован во затворот во Идризово. Во нејзиниот текст, новинарката Јелена Чалија прави пресек на случувањата од моментот на апсењето на Архиепископот Јован на 12.12.2011 год., преку одолговлекувањето на судската процедура од страна на пословичното македонско судство, па до префрлувањето на Архиепископот Јован во затворениот дел на затворот „Идризово“!
  Споменатиот текст во продолжение го пренесуваме во целост.  Строги затвор за Архиепископа охридског Јована
  Такву одлуку донела је затворска управа скопског затвора Идризово иако судски процес против митрополита скопског није завршен.
  Архиепископ охридски и митрополит скопски Јован (Вранишковски) пребачен је из пријемног дела скопског затвора Идризово у затворени део где се издржавају казне по најстрожем третману, а забрањена му je и свака комуникација изван затвора.
  Охридска архиепископија објавила је да је овакву одлуку донела затворска управа иако је судски процес против архиепископа Јована још у току, односно Основни суд у Велесу тек треба да донесе одлуку да ли ће он издржавати казну од две и по године затвора или ће му бити поновљено суђење. Према наводима из Охридске архиепископије, која је у канонском јединству са Српском православном црквом, оваква одлука је производ притисака непризнате Македонске православне цркве „која je инсистирала да архиепископ Јован буде стављен под најстроже затворске услове". Епископ стобијски Давид каже за наш лист да у делу затвора у којем се сада налази архиепископ Јован казне издржавају они који су осуђени на више од 10 година затвора и да охридски архиепископ, који je у судском процесу који се водио у његовом одсуству, осуђен на две и по године затвора због проневере 240.000 евра црквеног новца, ни по ком основу не би требало да буде ту смештен.
  - To је нешто што се вероватно први пут догађа да неко ко чека да се заврши судски процес буде пребачен у затворено одељење, док они који су осуђени на десет година затвора, на пример, издржавају казну у полуотвореном одељењу. Основни суд у Велесу је укинуо архиепископову казну, јер је био осуђен у одсуству и дао му право да му буде поновљен процес и да се брани са слободе. Онда се јавни тужилац на то жалио, па је Апелациони суд поништио решење и опет вратио да Основни суд у Велесу одлучује ο томе – каже владика Давид.
  С архиепископом Јованом епископ стобијски видео се последњи пут када је ухапшен на граници с Грчком, 12. децембра прошле године. Од тада га нико није посетио у затвору.
  - Није могао да га посети ни адвокат нити било ко други, посете су му забрањене од првог дана. Да бисмо могли да га обиђемо у затвору, потребна нам је дозвола Управе за санкције, коју нам никад нису дали. И прошли пут када је био затворен нисмо могли да га посетимо, чак једном када смо му однели причест, вратили су нас. Док је био у пријемном одељењу затвора, архиепископ Јован је имао могућност да се понекад, додуше ретко, јави са телефонске говорнице која постоји у кругу затвора, али сада у затвореном одељењу нeмa ни ту могућност - објашњава владика Давид.
  У неколико саопштења, поводом поновног хапшења архиепископа Јована, Охридска архиепископија истицала је да су многе одлуке у вези с његовим суђењем и затварањем државни и судски органи донели под снажним притиском неканонске Македонске православне цркве, чија су двојица епископа недавно и јавно позвала да за архиепископа Јована буде одређен строги затворски третман, јер је крив за дела која му се стављају на терет.
  - У свим међународним извештајима, америчког Стејт дипартмента, Европске уније, ОЕБС-а, стоји да је Македонија земља у којој су угрожена људска и верска права. Последњих шест година у извештајима Стејт дипартмента увек се помиње проблем регистровања Охридске архиепископије као аутономног дела СПЦ и проблем затварања архиепископа Јована. Чак га је Амнести интернешенел прогласио за затвореника савести – истиче владика Давид.
  Свети архијерејски Синод СПЦ у саопштењу за јавност поводом одлуке да архиепископ Јован буде пребачен из пријемног одељења затвора наводи да „ово флагрантно кршење закона од стране судских органа и органа гоњења у БЈР Македонији, као и најаве да исти намеравају, и даље кршећи сопствене законе, или да му потпуно ускрате поновно суђење или да га до суђења држе у тамници, показују да њега третирају неупоредиво строже него и најтеже криминалце".
  Ј. Чалија
 22. Волим
  ipolit је реаговао/ла на Walter у Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  A ti, kako bi moglo po postu da se shvati, javlja$ se direktno iz srca raskolnichkog gnezda.. dal "mpc"-ovskog dal "nekog drugog" sam Bog zna .. ali ti definitivno i ne mari$ za to...
 23. Волим
  ipolit got a reaction from e2rdavid in Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  Kњига може да се купи у патријаршиским продавницама, на факултету и слично за нешто око 300 динара отприлике...

 24. Волим
  ipolit got a reaction from e2rdavid in Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  Не мислим да брат Ромејац има лоше намере, види се да воли ПОА, и да добро брани СПЦ... Међутим постоји велика разлика у перцепцији ствари и проблема... Наравно, већ позната ствар... ''моли се Богу брате'', или ''уздајмо се у Бога'', ..Па то се подразумева УВЕК и НАСВАКОМ МЕСТУ! Али ''само то'', то би значило да са наше стране не предузимамо аутоматски ништа, пошто смо ''ствар'' пренели на ''Вишњи-ниво''... Међутим, то није баш тако, мислим није уопште тако, (бар је мој утисак такав), јер читајући књигу ''Слобода у затвору'' која је писана од самог Архиепископа ЈОВАНА, стиче се утисак да је тамо ниво цивилизације на најмањем могућем замисливом нивоу, значи не бих се сложио, да је њему супер тамо, .. Он се моли Богу, седи без прозора и стакала, зато што га фини господа расколници са којима ми делимо и трпезу и ручкамо фину храну(све се то води под агапа..куртоазне дакако..да с ерасколничићи не наљуте ), .. па дегустирамо вина..фина македонска..., само да да их не увредимо,..Иначе није нама ни до ручкова ни до вина.. ..
  Они (расколници) су потпуно решени Тог човека по сваке цене задрже у затвору... А, и не видим зашто је спорно да им се каже да су расколници, и да гоне невиног човека, и да за све то треба покајање...преумљење! А, ако као у овом случуја, нема покајања ни на видику, онда брате, нормално да следи суд, ... да би се смањила саблазан према Цркви, да је равнодушна према свакаким нечовечким, да не кажем не-Црквеним (пошто они нису Црквени, када прогоне и затварају људе, руше храмове)... поступцима. То мене рецимо саблажњава, мекан (памучни -потпуно размажен) аршин за расколнике, а моли се Богу, што би се рекло ништа земаљски не радити за Архиепископа и Архиепископију... па није ли мало-много превише...
 25. Волим
  ipolit got a reaction from Walter in Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији   
  Не мислим да брат Ромејац има лоше намере, види се да воли ПОА, и да добро брани СПЦ... Међутим постоји велика разлика у перцепцији ствари и проблема... Наравно, већ позната ствар... ''моли се Богу брате'', или ''уздајмо се у Бога'', ..Па то се подразумева УВЕК и НАСВАКОМ МЕСТУ! Али ''само то'', то би значило да са наше стране не предузимамо аутоматски ништа, пошто смо ''ствар'' пренели на ''Вишњи-ниво''... Међутим, то није баш тако, мислим није уопште тако, (бар је мој утисак такав), јер читајући књигу ''Слобода у затвору'' која је писана од самог Архиепископа ЈОВАНА, стиче се утисак да је тамо ниво цивилизације на најмањем могућем замисливом нивоу, значи не бих се сложио, да је њему супер тамо, .. Он се моли Богу, седи без прозора и стакала, зато што га фини господа расколници са којима ми делимо и трпезу и ручкамо фину храну(све се то води под агапа..куртоазне дакако..да с ерасколничићи не наљуте ), .. па дегустирамо вина..фина македонска..., само да да их не увредимо,..Иначе није нама ни до ручкова ни до вина.. ..
  Они (расколници) су потпуно решени Тог човека по сваке цене задрже у затвору... А, и не видим зашто је спорно да им се каже да су расколници, и да гоне невиног човека, и да за све то треба покајање...преумљење! А, ако као у овом случуја, нема покајања ни на видику, онда брате, нормално да следи суд, ... да би се смањила саблазан према Цркви, да је равнодушна према свакаким нечовечким, да не кажем не-Црквеним (пошто они нису Црквени, када прогоне и затварају људе, руше храмове)... поступцима. То мене рецимо саблажњава, мекан (памучни -потпуно размажен) аршин за расколнике, а моли се Богу, што би се рекло ништа земаљски не радити за Архиепископа и Архиепископију... па није ли мало-много превише...
×
×
 • Креирај ново...