Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black

Orthophill

Члан
 • Број садржаја

  963
 • На ЖРУ од

 • Последња посета

4 Пратилаца

О Orthophill

 • Ранг
  Наш човек

Profile Information

 • Пол :
  Мушко
 • Локација :
  Скопје

Скорашњи посетиоци профила

9916 посетилаца
 1. Прво, ти ниси епископ Бачки да дајеш предлоге, а ми, ја и мкд13 нисмо митрополите Петар и Тимотеј да их прихватамо.
 2. У те епархије се не црквују овце и козе, него људи са своје доблесте и своје мане. Тако да и да нам узме (ми му дамо те епархије) неќе имати никакве користи, ако његов приступ буде деспотски, а не отачки.
 3. Може, али када опет освоји Македонију. У меѓувремену ми смо суверена земља и имамо демократски изабране: претседник државе, премијер и претседник скупштине.
 4. Видеќе хаир и бериќет од наше епархије у дијаспори, колико сте ви (СПЦ) видели хаир и бериќет од наше епархије у отаџбини.
 5. Цар Јустинијан је створио архиепископију Јустинијану Приму, да би поништио сукоб измеѓу Константиновграда и Рима око Илиричке епархије. По уништење Јустинијане Приме, центар те архиепископије прелази у Тесалоники (Солун), који првично је био потчињен Риму, али у 733 прелази под Константинополу, заједно са читав Илирик. Ово је карта Бугарске у време цара Бориса.
 6. У време светог Методија, данашња Србија била у састав Бугарског Кнежевства, а цар Борис је крштење примио из Константиновград, исто тако је имао и епископ из Ромејског Царства. Свети Климент је добио хиротонију од Константиноградске епископе. Римска Црква је гонила Словенске клирике. Још више, свети Методија је двапута ишао код Патријарха у Констаниновграду да да отчет.
 7. Контрадикторан си. Који је проблем да имамо аутокефалију? И веќа корист би имала СПЦ да има викар за Србе у Македонији, у аутокефалну МПЦ-у, него ли садашња ситуација.
 8. Па и нам вака ни е добро. Што ни фали? Си имаме слобода, си имаме своја Црква, храмови, свештеници, владици. И да појдеме во странство можеме да се црквуваме без проблеми и во Вселенската Патријаршија, во Антиохиската, во Бугарската, во Руската и во Романската Црква, па дури и Српската Црква.
 9. Како не сте капитулирани? Дури ни Србите во Македонија не се црквуваат во ПОА. Биди реален.
 10. Каде го најде бројов од 100.000 верници? Во најдобар случај има 1000, а реалниот е околу 200-300.
 11. Се мотаа и патријархот Кирил, кога беше митрополит, и митрополитот Иларион Алфеев, и епископот Тихон. Дури беше на власт ВМРО-ДПМНЕ, РПЦ (и Русија) ја поддржуваа МПЦ. Имаме и наши ученици во академиите на РПЦ.
 12. Ова е знамето на Митрополијата? Јас разбирам да се вее и знамето со грбот на СПЦ, ама да се вее знамето на Р. Србија - не.
 13. Ако е така, зошто на пример митрополитот Амфилохиј, кого искрено го ценам и почитувам, како добар и разумен човек, не наредил да го тргнат знамето од црквата во Котор?
 14. Значи повторно етнофилетизам. Црковните имоти им припаѓаат на сите православни подеднакво, без разлика дали се по етничка припадност Срби, Црногорци, Хрвати, Македонци, Албанци, Бугари, Грци итн. Би требало СПЦ =/= Р. Србија, ама ете во Црна гора тоа се поистоветува. Ако се поистоветува, зошто очекувате поинакви реакции? Нека си биде СПЦ, лојална на државата во која живее, нека го исфрли српството и неговиот опстанок, како примарна цел во своето дејствување, па и односот кон неа ќе се промени. Ама не, Неговата Светост, се дрзнува да не` нарекува “неиспилени Северномакедонци“ и очекува, дека со тоа ќе ги придобие нашите симпатии или ќе не` убеде дека сме јужносрбијанци. Тој ваш понос(гордост)... Само непријатели ви создава. СПЦ да и` дадеше автокефалија на МПЦ, сега ќе си имаше сателит Црква. А вака имате автономна Црква, која само троши пари и прави глупости. Последен проект на автономната Црква е кавга меѓу Србите во Македонија и нормално, патријархот кој ги храни го нарекува стар лицемер.
×
×
 • Креирај ново...