Jump to content

Калеидоскоп

Члан
 • Број садржаја

  377
 • На ЖРУ од

 • Последња посета

О Калеидоскоп

 • Ранг
  Интересује се

Profile Information

 • Пол :
  Мушко

Скорашњи посетиоци профила

5624 посетилаца
 1. „Сигуран сам, или само мислим да сам сигуран....“

 2. „Твојот живот си го минал преподобно, премудри, со одеждата на свештенството си се украсил светло; понижуван, со крвта маченичка, Еразмо, се удостои за небесните пречисти почести и, стоејќи пред Света Троица, се молиш за нас, кои те воспеваме“

 3. Добар пост, добра борба, добра победа!

  1. Oglo

   Oglo

   ИС ХС НИ КА

  2. Калеидоскоп

   Калеидоскоп

   другим речима, то је то! :)

 4. „Не е тешко да се живее, тешко е да се преживува“...

 5. „..., а Ти, при мене ли доаѓаш?“ (Матеј 3,14)

 6. Родениот од Дева, Началникот на Пастирите, го следеше, оче наш Никодиме. Со пост, бдеење и молитви, стана жител на небото, исцелувајќи ги душите на оние што со вера ти пристапуваат. Затоа велиме: Слава Му на Оној што те прослави и сила ти даде; и преку тебе дава исцелувања.

  1. Ведран

   Ведран

   на помош свети Никодим Тисмански и Прилепски денешен!

  2. Калеидоскоп

   Калеидоскоп

   Амин!

   Претпоставувам, ја знаеш книгата/студија за свети Никодим Тисмански и Прилепски од еромонах Никодим?

  3. Ведран

   Ведран

   добро претпоставуваш....

 7. „А ангелот им рече: 'Не бојте се! Еве, ви соопштувам голема радост која ќе биде за сите луѓе; зашто денеска ви се роди во градот Давидов Спасител, Кој е Христос Господ; и еве ви знак: ќе најдете повиен Младенец, како лежи во јасли.'“ (Лука 2, 10-12)

 8. Соединувајќи се со Христа си го оставил светот, живеејќи со дух, телото си го распнал, преблажен Науме. Си се стремел како апостолите да се подвизуваш и безбројното мизијско множество во верата си го вовел. Така и нас, со Твоите молитви, избави нè од искушенија.

 9. Свети оче Клименте Охридски, моли го Бога за нас грешните...

×
×
 • Креирај ново...