Jump to content

ribarot Klime

Члан
 • Број садржаја

  43
 • На ЖРУ од

 • Последња посета

Profile Information

 • Пол :
  Мушко
 • Локација :
  Охрид, Македонија
 • Интересовање :
  риболов

ribarot Klime's Achievements

Напише по коју

Напише по коју (3/9)

151

Форумска репутација

 1. Зоран Бојаровски: Кој би одбил молба на запалениот манастир Трескавец да му се подарат книги? Одговор: „За жал, со неканонски постапки манастирот е узурпиран од расколниците во Р. Македонија. Тоа прави и во овие многу тешки моменти за Вашето братство да немате соодветна поткрепа и сострадание од другите Православни Цркви.“ ....така беше со Бигорски или сега тоа не важи за Трескавец?
 2. Оваа анализа го пренасочува вниманието на небитни и протоколарни работи и се изведуваат заклучоци кои дел од јавноста во земјава ги посакува, а не се реални. На пример: Кој би одбил молба на запалениот манастир Трескавец да му се подарат книги? Зоран Бојаровски АРХИЕПИСКОПИЈА ОХРИДСКА И МИТРОПОЛИЈА СКОПСКА Протокол бр. 268 од 01 Октомври 2009 До Неговото Високопреподобие Игуманот во раскол на манастирот Св. Јован Бигорски г. Партениј Манастир Св. Јован Бигорски Ваше Високопреподобие, Ако сега е момент да се изјасниме кога во животот сме биле повозбудени, тогаш кога власта на Црвенковски ни ја рушеше манастирската црква, или сега кога го видовме пепелот од изгорените конаци на Бигорскиот манастир, со голема тага би рекле: сега. Неизмерна е болката пред очи да го гледаш рушењето од страна на една безбожна власт на црквата што си почнал од темел да ја градиш. Но, уште поголема е таа болка кога знаеш дека дури ниту таа безбожна власт не би била толку безбожна, и не би се осмелила да руши цркви со осветен камен темелник од дури четворица канонски Епископи, ако на тоа не ја навела една „побожна” схизматичка црква. И сè до денес во прагот на нашата издржливост беше врежана таа горна граница. Ниту затворот во кој нè ставија „многупобожните” епископи на МПЦ, ниту прогонството каде нè испрати нивната злоба и завист, а кадешто и сега се наоѓаме и од каде ви пишуваме, не врежаа поголема болка во нашето срце од онаа кога ни беше рушена црквата. Но, кога видовме дека после пожарот што го зафати Бигорскиот манастир од манастирските конаци останаа само ѕидовите, сфативме дека прагот на издржливост на болката можел уште да ни се растегнува, дека во срцето можело да ни собере уште чемер, дека трпението можело да ни издржи и поголем крст. Тешко ги раѓаме зборовите во оваа болка, не зашто не го разбравме зборот на пламенот, не зашто не ја сфативме пораката на настанот, не зашто не ја слушнавме приказната на каменот што ни огнот не можеше да го проголта. Тешко ги раѓаме зборовите зашто сега со нив треба да Ве погалиме, а тие да не престанат да бидат двосекол меч на вистината, да ви ја зацелиме раната со лек, а сепак тој да не се покаже дека е љут и горчлив како правдата, да ви ја разблажиме болката на срцето, а сепак тоа да не е лицемерство со лажна надеж. Жалиме за конаците што изгореа, но повеќе жалиме за тоа што Вие останавте без кров над главата. Не е далечно минато денот кога и ние заради злоба човечка останавме без кров над главата, без столче под нозете, без денар во раката. Затоа се радуваме што државата која нас нè гонеше, и сеуште нè гони, Вас барем нема да Ве остави под отворено небо, со празен стомак и без најнеопходната заштита. Се радуваме што Вие барем нема да почувствувате како е откако ќе останеш без кров да останеш и без сострадалност од ближните, откако ќе бидеш истеран од дома, да ти ја запалат уште и колибата во која си се скрил од невремето. Затоа, во овој момент, без разлика на расколот кој нè прави далечни во верата, ви нудиме братска помош во сè она што сметате дека можеме да ви помогнеме. Не би требало да се возбудувате на гласовите на ненависникот што кружат наоколу дека црквата што Господ сам си ја чувал не изгорела, а изгореле само конаците што ги чувале монасите. Тоа се злобни досетки во незгодно време, Господ не е осветник туку Отец, Тој не е рушител туку створител, не е садист туку милосрден сострадалник. Не може Господ да се радува што на некои им ја рушат црквата или ги затвораат заради верата, па дури и да се најголеми грешници, како што не може заради освета да им го пали конакот на оние што се одлучиле нему да му служат. Но, тоа што Бог не ни се осветува не ја намалува одговорноста за нашиот грев. Зашто не веруваме дека ќе најдете некој искусен во духовноста што ќе ви рече дека не е вистинито она што го пишува во Евангелието за човекот што градел куќа на песок (Мт. 7,24-27). Оној што гради куќа на песок треба да знае дека ризикот оти нема да дојде подземна вода, и дека нема да ги сруши темелите на куќата е премногу голем во однос на загубата што може да се случи ако куќата се сруши. Вистина може куќата изградена на песок да изгледа многу поубаво од онаа на камен, да биде со воодушевувачки димензии и висок надворешен сјај, да оддава стабилност и да предизвикува стравопочит, а да се сруши како да е од картон во моментот кога ќе надојдат подземните води. Куќата пак, што е на камен може да изгледа скромно, со скромни пропорции и сосем просечен изглед, да има навален оџак и накривен кров, но да издржи потрес каков што само малку градби можат да издржат. Високопреподобни отче, Вие добро знаете дека манастирот со кој управувате бил изграден од канонска Црква, на темели на постара црква која припаѓала на Охридската Архиепископија. За жал, со неканонски постапки манастирот е узурпиран од расколниците во Р. Македонија. Тоа прави и во овие многу тешки моменти за Вашето братство да немате соодветна поткрепа и сострадание од другите Православни Цркви. Но, ние, како територијално најблизу до Вас не можеме и не сакаме да останеме слепи во оваа трагедија, и глуви за Вашите потреби. Затоа уште еднаш го повторуваме она што сметаме дека не бара повторувања и самото по себе се подразбира, Ви нудиме помош од оној вид во кој Ви е потребна, но без да примиме одговор од Вас за Вашите потреби за наша помош, нема да дејствуваме, за да не нè сметаат за дрски и наметливи. Молејќи се Бог, кој го умудрил Соломона и ги просветлува Христијаните, да Ве умудри и просветли во овој критичен момент за Вас и Вашето братство, Ве поздравуваме во Христа Исуса. АРХИЕПИСКОП И МИТРОПОЛИТ +Охридски и Скопски Јован
 3. eve uste edna vest na ovaa tema http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=30583 http://www.dw.de/%D0%BC%D0%BF%D1%86-%D0%B6%D1%80%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%80%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D1%88%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE/a-17423214?maca=maz-TB_maz_dnevnik_KOPIE-4629-xml-mrss
  1. verum est in beer

   verum est in beer

   Не би било лоше да се стави у неку тему и преведе.

  2. nana

   nana

   мислим да је већ поставио Валтер у ону тему о страдању ПОА.

 4. Святейший Патриарх Кирилл встретился с Президентом Македонии Георге Ивановым 9.02.2014 · Дальнее зарубежье, Патриаршее служение 9 февраля 2014 года в Патриарших покоях в Грановитой палате Московского Кремля состоялась встреча Святейшего Патриарха Московского и всея Руси Кирилла с Президентом Республики Македония Георге Ивановым. В числе сопровождавших главу государства лиц были участие генеральный секретарь кабинета Президента Македонии Борис Йосифовски, государственный советник по внешней политике Дарко Костадиновски, Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Македония в Российской Федерации Илия Исайловский. Со стороны Отдела внешних церковных связей Московского Патриарха во встрече участвовали заместитель председателя ОВЦС архимандрит Филарет (Булеков) и сотрудник Секретариата ОВЦС по межправославным отношениям А. Ю. Хошев. Приветствуя высокого гостя, Предстоятель Русской Православной Церкви напомнил об общей истории двух народов, у истоков которой стоят святые равноапостольные Кирилл и Мефодий. Он отметил, что город Охрид, откуда русские люди получали первые книги на славянском языке, был «интеллектуальным Иерусалимом для всех славян». «В сознании Русской Православной Церкви македонская земля тесно связана с трудами равноапостольного Кирилла и с нашим общим духовным и культурным наследием», − подчеркнул Святейший Владыка. Перечисляя в своей речи общие события истории, Его Святейшество отметил: «Российская империя всегда старалась защищать македонский народ, защищать важные для всего Православия места, которые сегодня находятся на территории вашей страны. Поддержка православных братских народов была самым высоким государственным приоритетом в области внешней политики. Позиция российских властей в начале XX века также заключалась в том, чтобы предотвратить раздел Македонии в связи с теми переменами, которые происходили на Балканах». Святейший Патриарх Кирилл напомнил, что в наступившем году исполняется двадцать лет дипломатическим отношениям между Российской Федерацией и Республикой Македония. Высоко оценив уровень имеющихся культурных связей, Предстоятель Русской Православной Церкви подчеркнул, что их важным элементом являются паломничества, которые осуществляют как русские в Македонию, так и македонцы в Россию. В беседе также была затронута тема соотечественников. Как известно, после трагических событий, связанных с Октябрьской революцией, многие русские люди покинули Россию, и часть из них осталась жить на территории нынешней Македонии. По разным подсчетам, число русских людей в этой стране достигает ныне 48 тысяч человек. Святейший Патриарх Московский и всея Руси Кирилл с благодарностью отметил доброе отношение со стороны государственного руководства и народа Македонии к проживающим на территории страны русскоязычным соотечественникам. В числе обсуждавшихся тем был вопрос положения Православия в Македонии. Его Святейшество высказал мнение, что восстановление канонического статуса Македонской Православной Церкви будет фактором, который в большей мере, чем любой другой, будет обеспечивать сохранение македонской национальной, культурной, религиозной идентичности. А значит, урегулирование этой проблемы является делом особой важности, которое нужно осуществлять путем братского диалога с Сербской Православной Церковью. Святейший Патриарх также говорил о том, какую большую роль в решении сложных вопросов, связанных с межрелигиозными проблемами в стране, может играть Македонская Православная Церковь. И для этого также важно урегулирование ее канонического положения. Говоря об имеющихся контактах по линии культуры, образования, Святейший Владыка отметил: «Если какая-то скорбь посещает вашу Церковь, мы стараемся откликаться, помогать. Когда произошел пожар в монастыре Трескавец, его настоятель обратился к нам с просьбой помочь восстановить богослужебный книжный фонд, и я дал указание, чтобы была бесплатно сделана подборка этих книг и направлена в монастырь. В прошлом году было подписано соглашение между Московской духовной академией и университетом святого Климента Охридского о взаимном признании дипломов. Сейчас несколько ваших студентов обучаются в Москве и Санкт-Петербурге». Особо остановился Святейший Патриарх Московский и всея Руси Кирилл на очень тревожных изменениях в жизни современных европейских государств, отказывающихся от традиционного понимания семьи как союза мужчины и женщины, вопросов личной и семейной нравственности. «Стремительно разрушается институт брака, от существования которого зависит будущее самого человеческого рода, − подчеркнул Предстоятель Русской Православной Церкви. − Как бы оптимистически ни звучали различные пропагандистские штампы, с которыми мы сегодня сталкиваемся, сколько бы ни говорили нам, что ничего плохого не происходит, абсолютное большинство европейцев видят в этом огромную опасность». При этом Святейший Владыка указал на то, что зачатую голоса этого большинства не слышны. И это, по его мнению, ставит вопрос о том, насколько люди, в том числе и на европейском континенте, могут сегодня свободно выражать свою точку зрения в том случае, если она расходится с точкой зрения политических и финансовых элит. «Многие европейцы осознают, что дело может закончиться цивилизационной катастрофой», − констатировал Патриарх Кирилл. «Я как верующий человек глубоко убежден в том, что единственный закон, который является законом жизни и без которого жизнь не может существовать, − это тот нравственный закон, который Бог вложил в человеческую природу, − продолжил Предстоятель Русской Православной Церкви. − Если он разрушается, разрушается сама жизнь. Яркими свидетельствами этому являются библейские рассказы о Содоме и Гоморре, а также рассказ о вселенском потопе. Эти свидетельства говорят о нежизнеспособности такого образа жизни − он идет против воли Божией, а значит, и против жизни. Конечно, человечество это поймет. Только вопрос − когда, после каких жертв и каких страданий». Как отметил Его Святейшество, Церковь должна говорить современному обществу о том, что можно делать, а что делать нельзя, чтобы не нарушать закон жизни, данный Богом. Противоречит этому закону и эвтаназия, которая ныне законодательно закрепляется в ряде стран Западной Европы. «Совершенно ужасной является новость о том, что парламент Бельгии приступил к рассмотрению законопроекта об эвтаназии детей, − подчеркнул Святейший Патриарх Кирилл. − Сейчас на Западе появляются мобильные службы эвтаназии. Раньше была скорая помощь, что помочь людям выжить, а теперь − мобильная эвтаназия, которая помогает людям быстро умереть». Святейший Владыка говорил о давлении, которое оказывается на балканские страны с тем, чтобы ими была принята модель, которая уже господствует в западных странах. Патриарх Кирилл упомянул, в частности, о том, что в Словении и Хорватии вопреки воле народа были проведены гей-парады, что Европейский суд по правам человека заявил, будто Европейской конвенции по правам человека не соответствует законодательство Греции, не предусматривающее гомосексуальных браков. «Мы рассматриваем это как очень жесткое вмешательство государства в духовную жизнь, − констатировал Его Святейшество. − Мы в Советском Союзе пережили эпоху, когда государство жестко внедрялось в духовную жизнь, когда принимались законы, ограничивающие деятельность Церкви, когда людей репрессировали только потому, что они верующие. Сегодня, как Вы знаете, мы вспоминаем всех мучеников, которые погибли в XX веке, оставшись верными Христу и своим убеждениям. Наш пример свидетельствует, что никакое политическое давление неспособно победить человека, его религиозные взгляды, если он сам этого не желает». Со своей стороны Георге Иванов сказал, что очень рад возможности встретиться со Святейшим Патриархом Московским и всея Руси Кириллом в год двадцатилетия установления дипломатических отношений между Россией и Македонией. Он подчеркнул, что связи между народами двух стран насчитывают многие столетия, рассказал о большом вкладе русских эмигрантов в духовную и культурную жизнь македонского народа. Глава государства выразил соболезнования в связи со случившейся в этот день в Южно-Сахалинске трагедией – от рук открывшего стрельбу в кафедральном соборе преступника погибли два человека, шесть были ранены. Служба коммуникации ОВЦС https://mospat.ru/ru/2014/02/09/news98176/
×
×
 • Креирај ново...