Jump to content

Ведран

Члан
 • Број садржаја

  836
 • На ЖРУ од

 • Последња посета

Најновије објаве posted by Ведран

 1. Другиот е веќе влезен, дури и кога не е поканет - Жак Дерида

  1. Show previous comments  17 more
  2. Ведран

   Ведран

   не, нису то речи Дериде....

   то је рекао св. јован Кронштатски :)

  3. Лазар Нешић

   Лазар Нешић

   Свети Јован и Дерида :)

  4. Ведран

   Ведран

   „Живот је дечја игра али није безазлена“- свети Јован Кронштантски и Жак Дерида :)

 2. во соопштението на СПЦ, БЈРМ стана Р.Македонија, Браво!

  1. Show previous comments  11 more
  2. Orthophill

   Orthophill

   За волја на вистината вл. Јован не е Македонец, туку Влав-Цинцар (не ко вашите Власи), мене тоа не ми е битно. Битно е што ние си имаме свои епископи (со апостолско преемство од Пеќката Патријаршија), кои не` крстија, не` миросаа, ни ја проповедаат верата, не` причестуваат, не` венчаваат, не` погребуваат... А знаеме кога може да се отколониме од својот Епископ, само кога ќе не` воведе во ерес осудена на Вселенски Собор. До тогаш сме им верни на своите епископи, па макар и ангел небесен ни про...

  3. Дејан-Марковић

   Дејан-Марковић

   Није народ крив, од Причешћа су га одлучиле одлуке комунистичке партије.

  4. nana

   nana

   То је истина Дејане, наравно да није народ крив.

   @Orth...Знаш ли ону песму.....немој срећо, немој данас....

   :-)))

 3. Дерида: молитвата не подразбира надеж.......

  1. Show previous comments  10 more
  2. Vaske

   Vaske

   Хвала на комплименту ;-)

   И ово из предходног коментара (понекад), е то ти је судбина, па ти види :-)

  3. Ведран

   Ведран

   ми знамо да је то тако, али ево сад и други виде ;-)

   поздрав пријатељу, мапиран у северозападним координатима у односу на мојег крајолика.

   а знаш како је овде: што јужније, то тужније!

  4. Vaske

   Vaske

   А оно јест, и ја кад се дочепам кафане постанем јужњак

 4. 1930. На 15 јули во Ел Биар, близу до Алжир, се роди Жак Дерида.

  1. Show previous comments  9 more
  2. Ведран

   Ведран

   теби хвала....само буди обазрива сњим, може да ти опере косу ;-)

  3. arahne

   arahne

   ovo, onako, dok sushim kosu da neshto spodelim :):

  4. Ведран
 5. покажи ми ги иконите пред кои се молиш и ќе ти кажам каков верник си

  1. Show previous comments  7 more
  2. Ведран

   Ведран

   исто и ти, да си жив и здрав...

  3. Лазар Нешић

   Лазар Нешић

   То каже Леонид Успенски, чувени теолог иконе.

  4. Ведран

   Ведран

   а, да тоа беше од Успенски! ти благодарам Лазар.

   цел ден ми се врти низ глава неговата мисла заради светлоносниот лик на свети Исак Сирин со тој чудесен колорит на бои од о. Стаматис, кои буквално трансцедираат

  1. Show previous comments  7 more
  2. Oglo

   Oglo

   Жена кад рађа трпи муку, јер дође час њезин; а када роди дијете, више се не опомиње жалости, због радости што се роди човјек на свијет.

   živ bio Vedrane :)

  3. Ведран
  4. Vaske

   Vaske

   Sjajni ste obojica! Živjeli!

 6. Όποιος θέλει να γίνει χριστιανός, πρέπει πρώτα να γίνει ποιητής. “Γέροντος Πορφυρίου Καυσοκαλυβίτου Βίος και Λόγοι”

  1. Show previous comments  7 more
  2. Vaske

   Vaske

   Значи хришћани живе скроз нехришћански :-)

   или:

   да ли ће слобода умети да пева

   као што су сужњи певали о њој

   Или

   ти старци су тешки чудаци и романтици :-)

  3. Лазар Нешић
  4. Vaske

   Vaske

   ахахахах

   на западу ништа ново :-)

  1. Show previous comments  5 more
  2. Ведран

   Ведран

   Успехот на младите уметници почна кога двајцата поранешни „ривали“ ги здружија креативните сили. Нивната изведба на композицијата „Smooth criminal“ на Мајкл Џексон на музичкиот интернет портал „Ју-тјуб“ за неколку дена стана светска сензација, постигнувајќи милионска гледаност, што резултираше со потпишување договор со „Sony masterworks“ за снимање це-де и покана да бидат дел од светската турнеја на Елтон Џон.

  3. Ведран

   Ведран

   Хаузер и Сулиќ свират виолончело од рано детство. Сулиќ музичко образование стекнува на Ројал колеџот во Лондон, додека Хаузер на Ројал нортерн музичкиот колеџ во Манчестер. Имаат настапувано во познатите Вигмор и Ројал Алберт Хол во Лондон, потоа на сцените во Амстердам, Виена.

   Сулиќ е добитник на повеќе меѓународни награди, вклучително и на Прва и Специјална награда на Меѓународниот натпревар Лугославски во Варшава. Хаузер, инаку последниот ученик на големиот Мстислав Ростропович...

  4. Ведран

   Ведран

   бил првак на дури 21 меѓународен натпревар. Двапати има настапувано пред англиското Кралско семејство во Бакингемската палата во Лондон.

  1. Show previous comments  4 more
  2. Oglo

   Oglo

   N'oubliez jamais

   I heard my father say

   Every generation has it's way

   A need to disobey

   N'oubliez jamais

   It's in your destiny

   A need to disagree

   When rules get in the way

   N'oubliez jamais

  3. Ведран
  4. Oglo
 7. само за Vaske:

  1. Show previous comments  2 more
  2. Ведран

   Ведран

   ако Огло, баш ми је драго :)

   а ето Васкета још нема.....

   еј Сарајлијо, ајде док се не олади

  3. Vaske

   Vaske

   Хвала братац, управо слушам

   :-)

  4. Ведран
  1. Show previous comments  2 more
  2. Калеидоскоп

   Калеидоскоп

   Има нешто што исклучително ми се допаѓа кога слушам хор...

   Не дека полнотата ја нема и кога пее еден единствен псалт, ама ова има Убавина, која раѓа восхит... од кој се раѓа философија, кој, пак, е претеча на поезијата, а поезијата е музика :)

  3. Ведран

   Ведран

   а визуелизацијата? за тоа ништо не спомна

  4. Калеидоскоп

   Калеидоскоп

   па, прво очекував дека ќе биде видео од Метеори, а морам да признаам дека дури сега го погледнав целото видео... Што знам, и музиката ми беше доволна :)

 8. Огло! заразио си ме, почео сам да одговарам на питања, са музиком....

  1. Show previous comments  1 more
  2. Oglo

   Oglo

   a meni je ovo posle Nantesa

   valjda nije spam :-/

  3. Ведран

   Ведран

   Огло, сада још баклава и боза нам недостаје....

   еј идем да једем слаткише :-)

  4. Ведран

   Ведран

   ма какав спам!?

   Кутиман је освежење....

   хвала ти

 9. мислио сам да је ово простор дебате и симпосиума....

  1. Show previous comments  1 more
  2. drvce

   drvce

   Onakav je kakvim ga pravimo, nije sve do admina, ima nesto i u trolovima... Prvo pravilo: nemoj da hranis trola! Sa uvodjenjem grupa trolovi mogu da pregladne...

  3. Драгана Милошевић
  4. Јелина

   Јелина

   Ја и даље мислим да је ово простор правог радовања - у сазнавању, размени и заједничарењу. А радовање не искључује и страдање.

  1. Show previous comments  1 more
  2. Oglo

   Oglo

   dolazi muž iz lova i pita: a što u ovu boju ženo??

  3. Ведран

   Ведран

   Огло. традиција налаже тамо, да жена ради молерај и то успешно...питам се само дали тако добро кувају као што молеришу?

  4. Ведран

   Ведран

   Јелина, слажем се стобом а највише ми се допада што тамо нема copy paste!

 10. Некои мандарин се вљубил во една куртизана. „Ќе бидам Ваша“, му рекла таа, „кога ќе поминете сто ноќи чекајќи ме седејќи на стол, во мојата градина, под мојот прозорец“. Но, деведесет и деветтата ноќ, мандаринот станува, го зема својот стол под пазуви и заминува. Ролан Барт: Фрагменти од љубовниот говор

  1. Show previous comments  1 more
  2. Ведран

   Ведран

   јас мислам дека мандаринот се плаши да биде љубен.....

  3. ribarot Klime

   ribarot Klime

   a neli ljubovta go izgonuva stravot?

  4. Калеидоскоп

   Калеидоскоп

   ... или, пак, состојбата на исчекување му станала сурогат на вистинската цел, така што се плаши дека кога тоа ќе заврши, и самата цел ќе ја снема смислата...?! Или се плаши да гледа подалеку и после тоа да тежнее кон нови цели?!

   Или, пак, едноставно, дошла зима и станало премногу студено, па решил да се врати напролет :)

 11. “ја будан крадем оно што други сањају“ бранко миљковиќ...

  1. Дуња
  2. Vaske

   Vaske

   Будни имају само један свијет, а спавачи сваки свој.

   Господин Мрачни

  3. Ведран

   Ведран

   почетак сагледавања свог сопственог мрака је почетак сазрцања нетварне свјетлости...

 12. да се љуби Христос во другиот.....

 13. Još kao klinac sam propao u najdublje ponore samosvijesti i vjeruj mi tu nema samoizbavljanja.Tu samo Drugi spašava.

  1. Ведран

   Ведран

   хвала ти Vaske!

  2. Vaske

   Vaske

   nema na čemu ;-)

   Možda je neophodno svakome da prođe kroz takvo iskustvo iako ono samo po sebi još uvijek ništa ne znači.

  3. Анастасија

   Анастасија

   A šta znači : " Propasti u najdublje stanje samosvesti"?

 14. „Играта е пореметување, прекин на присуството“ забележува Дерида.

  1. Ведран

   Ведран

   „Играта е секогаш игра на присутност и на отсутност“, пишува Дерида.

  2. Лазар Нешић

   Лазар Нешић

   Опасен тај Деррида!

  3. Ведран

   Ведран

   едноставно во својата 32 година, сознал дека сака да пишува и дека има што да пишува но дека нема што да каже а да не наликува на веќе нешто претходно кажано. „пронаоѓав во огледалото дека сум некој друг. си реков можам за се' да пишувам што значи, не можам ништо да пишувам“. Ж.Д. септември, 2004

  1. Oglo
  2. Ведран

   Ведран

   еј Огло,оставио сам те мало на миру и ти ни више ни мање, а већ си научио да протестираш на македонски ;-)

  3. Andre Williams
×
×
 • Креирај ново...