Jump to content

Ведран

Члан
 • Број садржаја

  836
 • На ЖРУ од

 • Последња посета

Најновије објаве posted by Ведран

 1. во соопштението на СПЦ, БЈРМ стана Р.Македонија, Браво!

  1. Show previous comments  11 more
  2. Orthophill

   Orthophill

   За волја на вистината вл. Јован не е Македонец, туку Влав-Цинцар (не ко вашите Власи), мене тоа не ми е битно. Битно е што ние си имаме свои епископи (со апостолско преемство од Пеќката Патријаршија), кои не` крстија, не` миросаа, ни ја проповедаат верата, не` причестуваат, не` венчаваат, не` погребуваат... А знаеме кога може да се отколониме од својот Епископ, само кога ќе не` воведе во ерес осудена на Вселенски Собор. До тогаш сме им верни на своите епископи, па макар и ангел небесен ни про...

  3. Дејан-Марковић

   Дејан-Марковић

   Није народ крив, од Причешћа су га одлучиле одлуке комунистичке партије.

  4. nana

   nana

   То је истина Дејане, наравно да није народ крив.

   @Orth...Знаш ли ону песму.....немој срећо, немој данас....

   :-)))

  1. Лазар Нешић

   Лазар Нешић

   Тек сада видим шта је ... вечерас нема спавања :)

  2. Vaske

   Vaske

   ево и ја се бацам на гледање.

   Пази зикаму на старту :-)

 2. Митко Маџунков: ВЕЧЕР Го собирам спрострениот веш во дворот, доцна навечер. Наеднаш, од ненадејната снежна олуја, од мракот излегува мојот татко, со бели снегулки во косата. Се враќа од далечен пат. Го гушкам. Нешто ме стегнува во срцето: знам дека животот помина, а не се сеќавам ни кога, ни зошто, ни како.

  1. Ведран

   Ведран

   целиот текст чини еден краток расказ :)

  2. ribarot Klime

   ribarot Klime

   lele ama e jak raskazov!

   ama i Mitko rastura so izrazot, bravo!

  3. Ведран
 3. Некои мандарин се вљубил во една куртизана. „Ќе бидам Ваша“, му рекла таа, „кога ќе поминете сто ноќи чекајќи ме седејќи на стол, во мојата градина, под мојот прозорец“. Но, деведесет и деветтата ноќ, мандаринот станува, го зема својот стол под пазуви и заминува. Ролан Барт: Фрагменти од љубовниот говор

  1. Show previous comments  1 more
  2. Ведран

   Ведран

   јас мислам дека мандаринот се плаши да биде љубен.....

  3. ribarot Klime

   ribarot Klime

   a neli ljubovta go izgonuva stravot?

  4. Калеидоскоп

   Калеидоскоп

   ... или, пак, состојбата на исчекување му станала сурогат на вистинската цел, така што се плаши дека кога тоа ќе заврши, и самата цел ќе ја снема смислата...?! Или се плаши да гледа подалеку и после тоа да тежнее кон нови цели?!

   Или, пак, едноставно, дошла зима и станало премногу студено, па решил да се врати напролет :)

  1. Show previous comments  1 more
  2. Oglo

   Oglo

   dolazi muž iz lova i pita: a što u ovu boju ženo??

  3. Ведран

   Ведран

   Огло. традиција налаже тамо, да жена ради молерај и то успешно...питам се само дали тако добро кувају као што молеришу?

  4. Ведран

   Ведран

   Јелина, слажем се стобом а највише ми се допада што тамо нема copy paste!

  1. Show previous comments  2 more
  2. Калеидоскоп

   Калеидоскоп

   Има нешто што исклучително ми се допаѓа кога слушам хор...

   Не дека полнотата ја нема и кога пее еден единствен псалт, ама ова има Убавина, која раѓа восхит... од кој се раѓа философија, кој, пак, е претеча на поезијата, а поезијата е музика :)

  3. Ведран

   Ведран

   а визуелизацијата? за тоа ништо не спомна

  4. Калеидоскоп

   Калеидоскоп

   па, прво очекував дека ќе биде видео од Метеори, а морам да признаам дека дури сега го погледнав целото видео... Што знам, и музиката ми беше доволна :)

  1. ribarot Klime
  2. Калеидоскоп

   Калеидоскоп

   Да не звучам претенциозно, или хејтерски, мислам дека никој не може да ги препее песните испеани од него, барем исто како него. А јас не сум му ни фан :)

  1. Ведран

   Ведран

   историјата се повторува, па зар да чекаме повторно ова да се случи, што го напиша старец Исаија?

 4. мислио сам да је ово простор дебате и симпосиума....

  1. Show previous comments  1 more
  2. drvce

   drvce

   Onakav je kakvim ga pravimo, nije sve do admina, ima nesto i u trolovima... Prvo pravilo: nemoj da hranis trola! Sa uvodjenjem grupa trolovi mogu da pregladne...

  3. Драгана Милошевић
  4. Јелина

   Јелина

   Ја и даље мислим да је ово простор правог радовања - у сазнавању, размени и заједничарењу. А радовање не искључује и страдање.

  1. Oglo
  2. Ведран

   Ведран

   :-) цитат македонског изворног мелоса „Јано мори“...

  1. Oglo
  2. drvce

   drvce

   ako cujes da neko ne moze zbog obaveza da odleti u orbitu i da poklanja kartu, molim te javi!

  1. Oglo
  2. Ведран

   Ведран

   еј Огло,оставио сам те мало на миру и ти ни више ни мање, а већ си научио да протестираш на македонски ;-)

  3. Andre Williams
 5. Όποιος θέλει να γίνει χριστιανός, πρέπει πρώτα να γίνει ποιητής. “Γέροντος Πορφυρίου Καυσοκαλυβίτου Βίος και Λόγοι”

  1. Show previous comments  7 more
  2. Vaske

   Vaske

   Значи хришћани живе скроз нехришћански :-)

   или:

   да ли ће слобода умети да пева

   као што су сужњи певали о њој

   Или

   ти старци су тешки чудаци и романтици :-)

  3. Лазар Нешић
  4. Vaske

   Vaske

   ахахахах

   на западу ништа ново :-)

×
×
 • Креирај ново...