Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

• Добро дошли на Живе Речи Утехе

Желимо Вам пријатне тренутке на сајту Поуке.орг и форуму Живе Речи Утехе. Да бисте добили све функције сајта и учествовали у разговорима,
    молимо Вас пријавите се или направите налог ако га још немате.  

• александар живаљев
    александар живаљев

Наум конфабулацијама до истине: МПЦ неће бити аутокефална пошто је Бугарска црква усвоји као "мајка"

Sign in to follow this  
        Пише: др Александар Живковић

Митрополит струмички у расколу г. Наум, главни креатор заплета око статуса Македонске цркве, данас је низом конфабулација, које је ранијих месеци започео причама о томе како је статус "аутономне цркве неспојив са канонима" и како је "мајка црква било која црква" која призна неку отуђену од православславног система Помесних цркава организацију, ипак изашао, само дан пре него што Синод Бугарске Патријаршије одлучује о захтеву из Скопља, са једном истином: прихватањем од стране МПЦ-ОА да јој је Бугарска "мајка-црква", македонска црква неће постати аутокефална. Она чак и не очекује да јој Бугарска црква да статус аутокефалије, већ да је као истовремено и "сестринска" и "мајка-црква" (Наумов допринос еклесиологији!) само представља пред Васељенском патријаршијом и осталим помесним црквама.

На то смо указивали одмах пошто нам је из редова истинских македонских аутокефалиста указано на писмо Стефановог синода (питање да ли је једногласно усвојено још није добило одговор, али се део македонских владика оградио од њега), а господин Наум је то потврдио у "анализи" коју је направио за бугарску агенцију БГНЕСhttp://www.kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=138894

и пренео на свом порталу религија.мк: http://religija.mk/vladikata-naum-odgovori-zoshto-bpc-moze-i-treba-da-ja-priznea-mpc/

Редак је случај, ван патолошке праксе, да једна тако кратка анализа садржи толико контрадикторности, да би требало направити троструко већу анализу да би се показало у какав понор г. Наум гура македонски православни народ, а изгледа да је решио и да преуреди и целокупно Православље. Тако он доказује да "сестра" која је "мајка" Бугарска црква не прави прихватањем МПЦ-ОА две цркве "једног народа" (разуме се: бугарског), да се не меша у канонску јурисдикцију сестринске српске цркве, и нарочито да неће, Наум зна, да сноси никакве последице од Васељенске патријаршије и других помесних цркава, јер је то искључено у "време глобализације" итд...

Но сво толико знање прошлих, садашњих и будућих догађаја, служи само једном циљу, да се каже како МПЦ-ОА не тражи признање аутокефалности од Бугарске патријаршије, већ јој се подчињава док једног дана Васељенски патријарх не изда томос о аутокефалности.

Наум струмички, очигледно у цајтноту, покушава да извуче било какву корист из своје антицрквене авантуре, те тако отворено поништава и само "барање" МПЦ-ОА од БПЦ наводно усвојено 4. новембра. Архиепископ у расколу Стефан, очигледно ништа се не пита, јер је Наум тај који са политичарима води сплетке. И о чему ће сутра да расправљају бугарски архијереји? Македонски верници аутокефалисти вечерас већ пишу по друштвеним мрежама како су двоструко преверени од властитих вођа. Синод Бугарске патријаршије несумњиво ће прибавити њихове симпатије, као и симпатије читавог православног народа, ако заузме једино могући став да се македонско црквено питање решава канонским, а не квазиеклесиолошким или, тачније, политикантским путем.

Sign in to follow this  

Повратне информације корисника

Recommended Comments

Само да се потсетиме на неколку неуспешни проекти на г. Наум Струмички:
    1) Автономната Православна Охридска Архиепископија под јуриздикција на СПЦ, ако вам браќа и сестри од овој форум тоа ви е неверојатно во мојата библиотека се` уште стои книгата „Слово од Водоча“ во кое се спрема терен за автономна црква. Автономна црква (без верници) добивме, ама најбитно од се` Наум си се повлече под влијание на своето тогашно духовно чедо тогашниот премиер Љубчо Георгиевски.
    2) Единство со Украинците и Црногорците. За среќа во тоа време во Синодот мнозинство беа разумни луѓе и го пресекоа в корен.
    3) Унија со Ватикан. Оваа луда идеја само се шушкаше, ама за среќа остана на шушкање. 
    4) Не верувам ни дека оваа замисла ќе му помине, иако сега ја има поддршката и од власта и македонска и бугарска и од интелегенцијата (посебно бугарска) и од мнозинството на владици во Синодот на МПЦ.

Share this comment

По реакцијама обичних грађана Македонаца, верника МПЦ, расколнички владика Наум Струмички је после ове антиканонске, великобугарске и про НАТО иницијативе, написане у тајним службама моћних држава, прошао ка бос по трњу. А шта је друго и очекивао са тако антимакедонским и пробугарским ставом. Драго ми је да су га браћа Македонци, и они у канонској Цркви ПОА али и они у МПЦ прозрели и увидели са каквим слугом неканонских и великобугарских политичких идеја они имају посла. 

Само би на крају брату "Ортофилу" додао - ПОА није "Црква без верника", већ Једина Православна Црква у Републици Македонији која је свеправославно призната, и чији број верника јесте мали, али константно расте. Али је Христос баш и за њих рекао ... Радуј се мало стадо, јер би воља Оца, да вам даде Царство (Небеско). ...

Share this comment

пре 16 минута, Kifa рече

Само би на крају брату "Ортофилу" додао - ПОА није "Црква без верника", већ Једина Православна Црква у Републици Македонији која је свеправославно призната, и чији број верника јесте мали, али константно расте. Али је Христос баш и за њих рекао ... Радуј се мало стадо, јер би воља Оца, да вам даде Царство (Небеско). ...

Константно расте и константно се смалува... Па така никогаш не го премина (а веројатно ни достигна) бројот на верници (и/или домаќинства) кои според Уставот на СПЦ (а со тоа и на МПЦ :) ) можат да оформат една парохија.
    Се надевам дека за да ни даде Бог Царство нема да биде потребно да бидеме фанариоти... А на фанариотот и фарисејот првиот слог од зборот им е ист.

Share this comment

пре 17 минута, СлаваУкрајини рече

Можеш ли да ми кажеш ако није проблем која је то црква 

Грко-православната Охридска Архиепископија на Пеќката Патријаршија.

Share this comment

1 hour ago, СлаваУкрајини рече

Има 70 000 македонаца и 4 црквена синода ...и још ни један није канонски исрпаван

:-) Класично забавно лупетање.  А и оно ... Грко-православна Охридска Архиепископија Пећког Патријархата, говори колико сте обојица пуни јада етнофилетизма, оторене зависти и класичне немоћи, да шкркућући зубима по форуму, укинете ПОА, која је једина свеправославно призната Црква у Републици Македонији. :-)

Пишући о ПОА на тако нецрквен начин, само јавно показујете своје духовне недостатке, фарисејтво етнофилетизма и нецрквену свест.

Share this comment

пре 5 минута, Kifa рече

:-) Класично забавно лупетање.  А и оно ... Грко-православна Охридска Архиепископија Пећког Патријархата, говори колико сте обојица пуни јада етнофилетизма, оторене зависти и класичне немоћи, да шкркућући зубима по форуму, укинете ПОА, која је Једина Свеправославно Призната Црква у Републици Македонији. :-)

Пишући о ПОА на тако нецрквен начин, само јавно показујете своје духовне недостатке, фарисејтво етнофилетизма и нецрквену свест.

Барам да ми се извиниш! 
    Грко-православна Охридска Архиепископија на Пеќката Патријаршија е името со кое ПОА (по)бара да биде регистрирана во Р. Македонија! Ако баба лаже, трап не лаже! Еве ти и доказ!
    http://www.poa-info.org/mk/istorija/sovremena/Resenie_za_odbivanje_na_registracija_na_POA.pdf

Share this comment

пре 12 минута, Orthophill рече

Барам да ми се извиниш! 
    Грко-православна Охридска Архиепископија на Пеќката Патријаршија е името со кое ПОА (по)бара да биде регистрирана во Р. Македонија! Ако баба лаже, трап не лаже! Еве ти и доказ!
    http://www.poa-info.org/mk/istorija/sovremena/Resenie_za_odbivanje_na_registracija_na_POA.pdf

Барај барај ... :-) ... Но, нећу да ти се извиним, јер опет лоше толкујеш тај предлог од ПОА. Искривљено огледало твоје наопаке етнофилетистичке црквености и не може другачије, него кроз призму етнофилетизма да тумачи такав предлог ПОА. Чистима је све листо, а етнофилетистима је све етнофилетизам. :-)

Share this comment

пре 15 минута, Kifa рече

Барај барај ... :-) ... Но, нећу да ти се извиним, јер опет лоше толкујеш тај предлог од ПОА. Искривљено огледало твоје наопаке етнофилетистичке црквености и не може другачије, него кроз призму етнофилетизма да тумачи такав предлог ПОА. Чистима је све листо, а етнофилетистима је све етнофилетизам. :-)

Така и фанариотите, кога немаа како да ги обвинат егзархистите ги нарекоа етнофилетисти... Јас сум Македонец и знам колку е жално и тажно да не те нарекуваат со името кое си го даваш сам себеси. Затоа и јас ПОА ја претставив онака како што сака да биде претставувана и регистрирана. 
    Патем, бидејќи ние Македонците сме етнофилетисти, те молам укажи ми на едно место каде ние замислуваме некаква си „Небеска Македонија“... А на некои, малку им е нацијата на овој век и свет па и небесни држави си измислија. :)

Share this comment

"Ортофил": "Така и фанариотите, кога немаа како да ги обвинат егзархистите ги нарекоа етнофилетисти... Јас сум Македонец и знам колку е жално и тажно да не те нарекуваат со името кое си го даваш сам себеси. Затоа и јас ПОА ја претставив онака како што сака да биде претставувана и регистрирана. Патем, бидејќи ние Македонците сме етнофилетисти, те молам укажи ми на едно место каде ние замислуваме некаква си „Небеска Македонија“... А на некои, малку им е нацијата на овој век и свет па и небесни држави си измислија. :)"

Ево, ја те називам Македонцем. И не намећем ти ни једну националност. Прихватам те онакав какав си. Но, ако због националног имена Цркве, између раскола са осталим православним светом и јединства и саборности, бираш раскол, онда је то етнофилетизам, јер си нешто што је секундарно у хришћанству ставио испред онога што је примарно. А Црква је пре свега Јединство и Саборност. А по питању имена, предлог СПЦ је одувек био јасан ... Свако име које је прихватљиво за све православне Цркве у свету, прихватљиво је и за СПЦ. Дакле, не гурамо свој већ општеправославни став по том питању. 

Share this comment

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
    Додај коментар...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Вести са званичних сајтова Српске Православне Цркве

• Create New...