Jump to content
  • Добро дошли на Живе Речи Утехе!

Ако желиш да учествујеш у разговорима са осталим члановима и да добијеш додатне опције и могућности, да имаш приступ затвореним форумима

молимо да се региструјеш или пријавиш
  • Guest
    Guest

Акатист Христу Младенцу

Sign in to follow this  

Захваљујемо се вредном о. Животију из Параћина на преводу специјално за Поуке.орг које Вама дају на молитвену радост и ојачање.

Акатист Христу Младенцу

Кондак 1

Ти који си се родио од Дјеве и примаш небеске песме из духовних ризница, прими и од мене песме које Ти приносим:

Исусе, Богомладенцу, спаси нас!

Икос 1

Од Анђела примивши благу вест, духовно отишавши у град Витлејем и видевши Младенца у јаслама, радоссно Му певамо:

Исусе, радости Анђела!

Исусе, весеље срца мога!

Исусе, очекивање целога света!

Исусе, небеска светлости!

Кондак 2

Онима који вером живе пастири показују пустињу, стога и ми са њима радујући се, певамо Рођеноме: Алилуја!

Икос 2

Деца Божија радосно Младенцу који лежи у јаслама певају:

Исусе, ради нас си се родио!

Исусе, на земљи си се јавио!

Исусе, ниси се одвојио од Оца!

Исусе, Ти си се пеленама повио!

Кондак 3

Када видимо велику радост, удаљимо се од пролазнога света и умом својим обиђимо пећину и јасле непрестано кличући: Алилуја!

Икос 3

Слава на висини Богу, певају анђели на небесима, и ми са њима певамоТи:

Исусе, славо Анђела!

Исусе, похвало пастира!

Исусе, ризнице моја!

Кондак 4

Са побожним страхом сва твар сада се радује, небеса се веселе, заједно са њима и ја спашени певам: Алилуја!

Икос 4

Мудраци видеши звезду одоше у Витлејем и нађоше нетрулежну ризницу и завапише са вером:

Исусе, вечна мудрости!

Исусе, савршена истино!

Исусе, Богооткривење!

Исусе, јављање радости!

Кондак 5

Лаки облак нам дарује росу благодатнога јављања, видимо безбрачну невесту како храни Сина Младенца, Коме сви певају: Алилуја!

Икос 5

Дом, прибежиште, неразумних животиња, јави се палатом Цара свих, да се и ми не уплашимо нити смутимо сиромаштва душе своје,но смело пришавши запевајмо:

Исусе, уђи у дом убоге душе моје!

Исусе, стави у јасле срце моје!

Исусе, учини да будем достојан храм Твој!

Исусе, покри ме милосрђем Твојим!

Исусе, Богомладенцу,спаси нас!

Кондак 6

Ти који си разагнао таму незнања, озари ум мој светлошћу истинскогБогопознања, да веселећи се запевам: Алилуја!

Икос 6

И на замљи мир, - разгласише анђели; познавши ово, радосно певамо Помиритељу:

Исусе, умирење савести!

Исусе, разрешење од греховних веза!

Исусе, помирење са Богом!

Исусе, Богомладенцу,спаси ме!

Кондак 7

Сузе божанског умиљења изливајући, објавимо витлејемску пећину двоструком песмом: Алилуја!

Икос 7

Бог је тако заволео свет, - радосно похвалимо ову љубав певајући:

Исусе, љубави превечна!

Исусе, сладости срдачна!

Исусе, милости бесконачна!

Исусе, радости небеска!

Кондак 8

Одступивши од дрвета живота, пале у дубину зала, сада створење Божије Спаситељем враћа се у првобитно стање. Њему пак, кличемо: Аллилуја!

Икос 8

Велика тајна побожности: Бог се јави у телу. Њему сада кличемо:

Исусе, откровење Свете Тројице!

Исусе, пројављење љубави!

Исусе, нераздељиво сједињење са човеком!

Исусе, вечно пројављивање за нас!

Исусе, Богомлденцу, спаси нас!

Кондак 9

Обремњењени смо животним бригама, са чамцем греха потопљаван и тихом пристаништу у Витлејем долазим у ове дане и радосно Ти певам: Алилуја!

Икос 9

Сви приносе даре рођеноме Исусу, и ја обузет незнањем и радошћу, у оскудици ума мога приносим ову песму:

Исусе, обнови моје срце!

Исусе, спаси душу моју!

Исусе, сачувај ме за вечност!

Исусе, заштити ме пред Оцем Небеским!

Исусе, Богомладенцу,спаси нас!

Кондак 10

Ум мој упути и срце очисти да са анђелима чисто певам:Алилуја!

Икос 10

Христос је мој Спаситељ. Због тога певам ради рођења Твога:

Исусе, спасење моје!

Исусе, крепости моја!

Исусе, радости моја!

Кондак 11

Због Тебе се радује душа моја, због Тебе се весели језик мој. И живот мој је у светој нади када певам Теби песму: Алилууја!

Икос 11

Показао си мноштво милосрђа Твога и љубави према роду људском. Стога Ти кличем:

Исусе, вечно милосрђе!

Исусе, благодатно озарење!

Исусе, посетитељу земље!

Исусе, савршитељу тајне спасења!

Кондак 12

Приносимо Ти песме, Беспочетноме Оцу са небескима и земаљскима: Алилуја!

Икос 12

Ти који се облачиш светлошћу као одећом, пеленама се сада повијаш и нас који певамо украси светлим одеждама:

Исусе, припремио си нам светлу дворану!

Исусе, украси нас брачним оделима!

Исусе, овенчаваш нас нетрулежношћу!

Исусе, облачиш нас духовним красотама!

Кондак 13

Подмлађује се и обнавља се свака душа хришћанска у светлом празнику Твога рођења. Светим Духом оживљује се Тројичним јединством просвећује се и непрестано певамо песму: Алилуја!

Овај кондак чита се три пута, а потом икос 1 и кондак 1

Акафист Христу Младенцу

http://akafist.narod.ru./H/Hristu_Ml.htm

са црквено-словенског језика превео

протојереј Животије Милојевић

https://www.pouke.org/forum/topic/18182-%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B8-%D0%B8-%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%B4-%D0%BE%D0%B1%D1%98%D0%B0%D0%B2%D1%99%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BC-%D1%98/page-6#entry774996

Sign in to follow this  

Повратне информације корисника

Recommended Comments

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
    Додај коментар...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Вести са званичног сајта Српске Православне Цркве

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Креирај ново...