Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

• Добро дошли на Живе Речи Утехе

Желимо Вам пријатне тренутке на сајту Поуке.орг и форуму Живе Речи Утехе. Да бисте добили све функције сајта и учествовали у разговорима,
    молимо Вас пријавите се или направите налог ако га још немате.  

• Zoran Đurović
    Zoran Đurović

Зоран Ђуровић: Contra mendacium Maximi episcopi - continuatio

Sign in to follow this  

Зоран Ђуровић: Contra mendacium Maximi episcopi - continuatio

Епископ у Западној Америци, Максим, зна да је грех лагати. Свети Августин је то осећао као посебан проблем, па је написао чак 2 дела око лагања, а која је Максим, као један од највећих светских патролога, сигурно читао: De mendacio и Contra mendacium. Проблем је актуелан, тако да се нађе у релацији Basilio Petrà, Il tema della menzogna in s. Agostino alla luce della riflessione etica contemporanea (Тема лажи у св. Августина у светлости савременог етичког промишљања).[1] Ово помињем стога што је Максим модеран мислилац, и било би депласирано да га подсетим на 9. Божију заповест о нелагању, јер је она застарела и на сметлишту историје.

Без да правим увод на претходне осврте,[2] наводим из: Епископ Максим, „Сјединити раздељено“ - одговор Епископу бачком Иринеју на текст „О савесним пастирима и неодговорним портпаролима“, од 27. марта 2019. године,[3]: „И поред тога што је имао доста времена за састављање одговора на наш брзо срочени одговор, Преосвећени Епископ бачки је ипак саставио један текст који је, с једне стране богат темама али, са друге, не мање и грешкама. Тако на пример, супротно његовој тврдњи, у саборским документима на Криту ми нигде нисмо означавани као „епископ у Лос Анђелесу и Калифорнији“. Ако већ претендује да зна, обавештавам га да смо ми приликом потписивања докумената крај свог имена по правилу дописали правилно име наше епархије. Дакле, у изворним актима Критског сабора наша титула западноамеричког Епископа остала је непромењена и тачна“.

По правилу, овде не може значити по неком правилу, јер не знамо да постоји неко такво правило, него значи стално, редовно, уредно. Реч није стављена ни под Максимове омиљене знаке навода, а тада би могла значити: не баш редовно или кобајаги, или никад. Наравно да Максим лаже, а тај грех је (ја сам старомодан, па верујем да је лагати грех) обојен и страственом заједљивошћу где исмејава Иринеја: Ако већ претендује да зна. Глагол дописати је у перфекту (дописали) а тај глаголски облик означава радњу, стање или збивање које се потпуно десило у прошлости, или је започело у прошлости. Овде означава радњу која се потпуно десила у прошлости. Дакле, Максим је увек дописао правилно име епархије (коју својата, као да му је прћија).

Поменуо сам у De constanti et perpetua virtute Maximi episcopi да куцам на троје врата не бих ли добио све копије потписаних аката на Криту, што Максим каже: у изворним актима Критског сабора, и владике су ми изашли у сусрет. На срећу, један пријатељ ми даде и жарко жељени линк на коме се акти налазе у пдф., тако да немам потребе да вам прилажем инсајдерске копије, а такође је Максим онемогућен да сада накнадно делује и фалсификује документа, како је урадио у случају наводника, где смо га разобличили. Линк за акта: http://theolcom.ru/events/114-opublikovany-dokumenty-kritskogo-sobora-18-26-iyunya-2016-goda. Ово је Путинова школа, па је све дато како јесте, све искенирано. Фанариоти то нису учинили на свом званичном сајту овог сабора. Зато сам имао проблеме да ово пронађем.

Поређао сам хронолошки документа, не како је на руском сајту, али ће свако моћи да провери. Документа су издата у 4 језичке верзије. Најбитнија је грчка. Имамо: грчки, енглески, француски и руски. Епископи су се потписивали на свим овим листовима. Имамо, дакле, 6 докумената по 4 потписа. То је 24 потписа укупно. Да погледамо где је Максим, по правилу, мењао назив своје епархије, а то би значило увек.     

1. Мисија Православне Цркве у савременом свету

гр не

ен не

фр не

рус да

2. Православна дијаспора

гр не

ен да

фр не

рус да

3. Аутономија и начин њеног проглашења

гр не

ен не

фр не

рус не

4. Тајна брака и препреке за исти

гр не

ен не

фр не

рус не

5. Значај поста и његово држање данас

гр не

ен не

фр не

рус не

6. Однос Православне Цркве са осталим хришћанским светом

гр не

ен да

фр не

рус да

Дакле, види се једна схема у свему овоме, тако да, поред тога што је слагао да је по правилу мењао, имамо и вероватну мотивацију која се да наслутити у деловању Максима епископа.

3 теме њему драге су остале нетакнуте. Од 24 потписа, имамо 5 интервенција, и то само, у руском, са прецртаним у, без да се дода у чему је проблем, како су многи епископи дописивали, док у енглеском има of. Интервенције су само у руском и енглеском, никад у грчком и француском. Максим зна све ове језике. У руском интервенише не би ли оставио отворена врата да сутра глуми неког зилота или русофила, ако ствари крену наопако, а у енглеском ради домаће употребе, да му у Америци не би нешто приговарали. Грчки није смео да дирне, јер је у ропском и некритичком односу спрам Фанара, бесрамно им се увлачи, а француски не пипа јер има намере да тамо пређе, а ту су фанариоти јаки и помогли би му. Ја бих пак у Паризу радо видео архимандрита Исаију Лукића, јер је он дуго година службовао тамо, а врлински је човек (не у смислу како Максим сматра врлину). Домаћински би водио ту епархију, јер је свугде био домаћин. Не причам напамет. И за разлику од Максима уме теолошки да мисли. Јако је суптилан. Нема пак дар вучења владика за рукав.

Имам једну ноту на ове „исправке“ Максима У. У ен., кад је ставио, је неупитно оф, и ту се потписује са бишоп.

JFY6SgL.jpg

Док. 2

g2p2QnQ.jpg

Док. 6

У руском имамо 2 сигурна крижања, али и једно (док. 2) које није његово по свој прилици. Наиме, ту га прекрижава као да је левак. Свугде (у овим изузецима) крижи са десна на лево, а тамо са лева на десно. То нико не би урадио. Једноставно је неприродно. Док. 1 и 6 су идентично прецртани.  – Максиму се, једноставно, ни у овим стварима не може веровати. Прилажем и фалсификовани Максимов потпис који стоји на реферату у коме сам одбијен на БФ. Не треба бити графолог па да се види разлика. Да ли је у Србији преступ фалсификовање потписа? – Ово додах да би се још једном потврдила непрекраща́ющаяся „врлина“ епископа Максима!

SCiwxU5.jpg

Док. 1

PDWv9Mc.jpg

Док. 6  

j9HjD6G.jpg

Док. 2

TGclsa7.jpg

Теткица која се потписала уместо Максима.

Нема шта да се ово више развлачи. Јасно је да Максим лаже. Не треба никоме, ко је иоле украшен даром расуђивања, да то види. Овде му никакви знаци наводника не помажу, јер смо видели да ни у оригиналу он ништа није урадио. Није по правилу, како је покушао да слаже Буловића а и све нас, којима су ипак сви ти оригинали били далеки, недоступни, мењао титулу. Ишао је наоколо и варао наивне. Иначе зна шта је лаж. Тако је на Критском сабору узео да вређа седу главу, Митрополита Амфилохија, и да говори јавно како овај не говори истину! Јавно га је понижавао, а дугује му бесконачно много. Показао је сву своју захвалност...

[1] Sant'Agostino nella tradizione cristiana occidentale e orientale, Curatore: L. Bianchi, Editore: Edizioni San Leopoldo, 2011, 275-290.

[3] https://pouke.org/forum/index.php?/topic/57661-%D0%B5%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BC-%E2%80%9E%D1%81%D1%98%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B4%D0%B5%D1%99%D0%B5%D0%BD%D0%BE%E2%80%9C-%D0%BE%D0%B4%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80-%D0%B5%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%83-%D0%B1%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%BE%D0%BC-%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%98%D1%83-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82-%E2%80%9E%D0%BE-%D1%81%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BC-%D0%BF%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%B8-%D0%BD%D0%B5%D0%BE%D0%B4%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BC-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%E2%80%9C-%D0%BE%D0%B4-27-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0-2019-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B5/&

Sign in to follow this  

Повратне информације корисника

Recommended Comments

Веома ми је тешко да повежем ово силно Максимово лагање и петљање са некаквим великим планом. Све је тако неспретно урађено, да просто баца сумњу да ли Максим ради за Русе. Ако је радио за Фанар, онда није нормалан. Грчка позиција у СПЦ је написана црним словима, барем 60% због Максима, јер нико није толико оголио Вартоломеја колико Максим својим писањем.

Ипак, не мислим да је било чији посланик, него мислим да је у питању гордост, убјеђеност да контролише ситуацију и да може све да изманипулише. Сви су глупи, само он доминира. Ваљда га је дугогодишње окруживање улизицама и истомишљеницима избацило из реалности, и није свјестан колико је непријатеља направио успињући се у каријери.

Већ након првог гафа у интервјуу "Ако ово буде крај.." био је растављен на просте факторе, и било би боље да се покрио по глави и ћутао, сви би заборавили. Остало би упамћено као епизода Сократ из Крагујевца и то је то.

Није се усудио упустити у полемику са Ђогом, који га је урнисао, него је као змија ћутао и смијуљио се, и наставио даље. "Нико није достојан..."  Ουδείς άξιος.. да му ја одговорим, да га третирам као личност, да  приступи мојој аури и малом микрокосмосу. Управо то га је закопало.  Не знам колико је сада свјестан да је побједа над Ђуровићем прије 10 година била Пирова побједа, да му је тад било боље да себи није направио непријатеља, наизглед малог и безначајног, немоћног и "блесавог" у односу на Голијатску величину омиљеног Атанасијевог ученика, највећег научника, најмлађег доктора, итд. у суперлативима. Није он једини, све те мале Пирове побједе дођу на наплату, кад тад. Имам их и ја, нисам ни ја свет, али нисам сигуран да је Максим сад свјестан и да се каје говорећи: Ех да нисам хистерисао да докторирам кад ми вријеме било није, само да бих био најмлађи доктор наука у СПЦ, сад ме не би развлачили по форумима о броју страница и квалитету доктората. Ех да нисам правио Ђуровића лудим, или ех да сам се барем "ћерао" са Ђогом, а не са Буловићем итд, сад ми не би било ово. Мислим да и даље све то не сматра грешком, него би све опет направио и у томе је пропаст.

Окомио се на Буловића и почео да га удара на пољу, на коме зна да Буловић не може да му парира. Ситне интернет подвале, мијењање старог текста на интернету, додавање наводника, лагање о потпису. Буловић би ископао исто ове потписе, али за једно 5 година, кад би већ одавно ујео вук магарца. Али, чини се да је Максим током своје узлазне каријере направио довољно непријатеља да му не дају да дише.

Међутим, оно што је највеће изненађење јесте како је Максим себи дозволио такве грешке. Он који је био перјаница научности, прецизности и охолости карабурмске групе. Нико им није био довољно научан, ругали су се туђим докторатима, тражили длаку у јајету, нико довољно паметан, нико довољно раван њиховом академском нивоу. А онда са таквих небеских висина пад у блато - преписивање, лагање, подметање, спиновање, етикетирање других итд. И све то плитким лукавством које се открије у два клика на гуглу. Чуди ме да сад Андреј Јефтић који је написао чланак против Пениног плагијата, сада нема потребу да пише мало о Максимовом академском нивоу. Гдје је ту сад карактер или интегритет личности? Гдје је сад ту принцип? Хоће ли се Наставно вијеће са Карабурме одрећи Максима сада кад смо видјели какав му је докторат био, чиме се све служи да оправда циљ и идеје? Гдје је сад Суд части тог факултета?

Share this comment

пре 15 минута, Дејан Мачковић рече

Међутим, оно што је највеће изненађење јесте како је Максим себи дозволио такве грешке. Он који је био перјаница научности, прецизности и охолости карабурмске групе. Нико им није био довољно научан, ругали су се туђим докторатима, тражили длаку у јајету, нико довољно паметан, нико довољно раван њиховом академском нивоу. А онда са таквих небеских висина пад у блато - преписивање, лагање, подметање, спиновање, етикетирање других итд. И све то плитким лукавством које се открије у два клика на гуглу. Чуди ме да сад Андреј Јефтић који је написао чланак против Пениног плагијата, сада нема потребу да пише мало о Максимовом академском нивоу. Гдје је ту сад карактер или интегритет личности? Гдје је сад ту принцип? Хоће ли се Наставно вијеће са Карабурме одрећи Максима сада кад смо видјели какав му је докторат био, чиме се све служи да оправда циљ и идеје? Гдје је сад Суд части тог факултета?

Ова симпатична удружба, која, како си добро приметио, се свима ругала око научног нивоа, се начисто разголитила. И то није монолитна група, јер имамо часног Дарка Ђога, па вредног и паметног Ацу Ђаковца, који су сада, како изгледа, изопштени. Чујем за тебе да си неки руски плаћеник и слично. Добродошао у клуб, јер сам ја давно означен као ватикански плаћеник. 

Да не причам какве сам саблазни доживео од ове екипе, која уредно осуђује "клерикализам", исмева монаштво, али ми је врх био када сам чуо да је Петар Јевремовић пропали интелектуалац, јалови писац! А код њега су долазили да плачу и да се жале на Иринеја. Кад је он - сигурно најбољи психотерапеут у нас - видео о чему се ради, да су без икаквог моралног кредита, упитао их је: А чему се ви надате? - Чекамо да умре Иринеј! И то ми је са резигнацијом испричао, јер је видео која је то екипа. Мене нису саблазнили са пљувачинама на Иринеја и мантије, јер сам знао шта нам мисле, али су успели и мене да саблазне са Пером! Хвалим те, Боже, да не узеше да опљуну и Жуњу. Он је био у Америци и ваљда се зато спасио. 

Теологијанет знају за плагиране докторате неких врлих грчких доктора, али неће да се тиме баве. Ваљда воле добро Цркви!:)) Кога би сада чудило што фалсификују текстове на Максимов захтев? То су интелектуалци? Где им је научничка скрупулозност? 

Пијучу како им се брани слобода речи, а где Максим, пошто је пустио низ воду заведене, објави текст о слободи речи? 

Могуће је да они, дуго живећи у Србији, су изгубили сваки морални компас. И сада, разобличени, ћуте и смрде.   

Share this comment

пре 21 минута, Zoran Đurović рече

... јер имамо часног Дарка Ђога, па вредног и паметног Ацу Ђаковца, ...

Javite ovom potonjem da nije vica verse, nego vice versa i nisu homo sacer-i, nego homines sacri. Pa neka nastavi da bude vredan i pametan.

Измењено од farisejski.bukvojed
    homines

Share this comment

Posto vidim da je otac Zoran u cudu, evo o ovome govorim:

a taj clanak je izlistan u njegovoj akademskoj biografiji i u najmanje jos jednom svom akademskom radu umesto "vice versa" koristi "vica verse".

I to vam je slika i prilika PBF. No dobro, moguce da to sada nije interesantno.

Share this comment

пре 9 минута, farisejski.bukvojed рече

Posto vidim da je otac Zoran u cudu, evo o ovome govorim:

a taj clanak je izlistan u njegovoj akademskoj biografiji i u najmanje jos jednom svom akademskom radu umesto "vice versa" koristi "vica verse".

I to vam je slika i prilika PBF. No dobro, moguce da to sada nije interesantno.

Можда је случајно погрешио. Деси се.

Share this comment

пре 4 минута, Жика рече

Можда је случајно погрешио. Деси се.

Аца могуће не зна латински, али је овде вероватно нека србизација посреди... Нисам гледао. А он је један од бољих у Србистану... 

Кад поменем нашијенцима мој случај, они ладно одмахну руком. Ја видим све ове рупе, али није лепо то верификовати. Не треба се правити паметан и бити пицајзла...:)) Кукала нам мајка... И ово су баналности, а композиције пролазе. Верујем да је свима јасно зашто сам био некомпатибилан са том кликом. А демонстрирам пак само ситнице. Неко их је слагао да ће им горети до зоре, а показа им се срамота још за живота. Где несташе ти доктори? Уз Кишову Гробницу ово остаде највећи споменик српске академске срамоте! Нека наспу тврдошко вино. Да олакшају души мало. Да напише Андреј Јефтић нешто на рачун Пена. Бестидни јужњак, Теологијанет, ми рече да развлачим мртве особе. Тек сам после укапирао шта је овај бесрамник учитао код мене! Јер није лако одмах укапирати шта ови перверзњаци мисле. Чекам да Коцијанчића крену да блате, јер ни он није довољно висок ниво за овај новојављени ноблес! Кад им је већ Пера Јевремовић нико и ништа, Коцијанчић је први следећи на листи за изругивање. Не могу да верујем... 

Би ми задовољство кад је Перишић почео да се тресе пошто се превари да ме поздрави. Не знам да ли је имао непријатнији догађај у животу. Тресао се горе него Максим на беседи у Франкфурту (или Дизелдорфу, да не контролишем). Максиму угасих профиле и Петар Божовић и Милош50, односно присилих га да зачепи уста. Симптоматично је да после прашења по туру оба пута зачепи. Нестаде. Жалио се и желео да се извуче из пакла Поука, али сам му обећао да тај луксуз неће имати. Него да ћу га пећи у паклу. Не из личних разлога, него што нећу да допустим непокајаном грешнику да ради против Цркве. Јер тај човек, како сам образложио, ради и против СПЦ као и против Васељенске Патријаршије. Они се тренутно тале, али је то јасно поткопавање Цркве. Како његови Укри данас пале цркве по Украјини, тако сам ја њега натакао на ражањ. Јер, Максим се нигде не обазре на пребијања, прогоне и отимања светиња по Украјини, а које је чак ОУН осудила у свом извештају. Неће моћи да се смеши као Мона Лиза по Србији.         

Share this comment

Tri su nivoa u "slucaju" gg. Maksima.

Prvi, on je kao vladika na putu koji cepa Pravoslavlje i SPC. O tome je bilo dosta reci, pa nema potrebe da dalje elaboriram, posto to svi radimo na temi "Raskol se zahuktava".

Drugi, otac Djurovic i Vedran su ga na svojim temama raskrinkali u pogledu navodnika i autokefalije i dokumentovali da gg. Maksim la...ovaj, kako da kazem... iznosi neistinu. To je vrlo losa i ruzna osobina, jer se laz... ovaj, kako da kazem...kreativni predstavljaci istine, ne kaju zbog svojih gresaka, nego u njima istrajavaju, pa se ne moze ocekivati da oni svoje greske isprave. To je zalosno pre svega zbog njih samih.

Treci nivo je akademski nivo i najmanje se tice samo gg. Maksima, tice se PBF, institucije koja bi trebala da bude elitna i koja bi trebala da Srbima skoluje duhovne i intelektualne strazare. Ocigledno da na PBG nesto pod hitno treba menjati. Ako mi kao narod zelimo da opstanemo, potrebni su nam britki umovi i akademski posten dijalog, sta vise i akademska polemika, a ne zaparlozeni buljuk takojevica i klimoglavaca.

Neka nam je Bog u pomoci, a vladike i Sabor bi o  sva tri nivoa "slucaja" morali da vode racuna.

Share this comment

пре 4 часа, Дејан Мачковић рече

Ако је радио за Фанар, онда није нормалан.

Да ли он "ради" за Фанар или не је ирелевантно. Он заступа исте идеје које заступају фанариотски паписти, и то је само по себи проблем. Није потребно залазити дубље у ту причу јер, реално, мало је вероватно да бисмо открили неке конкретне везе чак и да оне постоје.

Share this comment

пре 37 минута, farisejski.bukvojed рече

...Ako mi kao narod zelimo da opstanemo, potrebni su nam britki umovi i akademski posten dijalog, sta vise i akademska polemika, a ne zaparlozeni buljuk takojevica i klimoglavaca.

...

Moram da razjasnim citirani deo. Ja nema nikakav kontakt sa PBF i moj negativni utisak o proizvodima PBF (njegovim svrsenim studentima) zasniva se iskljucivo na internet raspravama i clancima objavljenim na internetu.

"Ziva" komunikacija sa svestenicima sa kojima sam bio u kontaktu mi je uvek bila pozitivna. "Moji" popovi su bili za desetku.

"Buljuk takojevica i klimoglavaca" ne odnosi se nuzno na PBF, ni na Crkvu, vec je generalan.

Share this comment

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

али ми је врх био када сам чуо да је Петар Јевремовић пропали интелектуалац, јалови писац! А код њега су долазили да плачу и да се жале на Иринеја. Кад је он - сигурно најбољи психотерапеут у нас - видео о чему се ради, да су без икаквог моралног кредита, упитао их је: А чему се ви надате? - Чекамо да умре Иринеј!

Ово треба појаснити. Зашто су чекали да умре? Да би сели "с десне и с леве" стране "престола славе"?

Share this comment

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
    Додај коментар...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Вести са званичних сајтова Српске Православне Цркве

• Create New...