Jump to content
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Шкриљац Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер Мрак Ubuntu VKontakte WhatsApp Viber
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Шкриљац Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер Мрак Ubuntu VKontakte WhatsApp Viber

ПРИДРУЖИТЕ СЕ НАШОЈ VIBER ГРУПИ, КЛИКНИТЕ НА ЛИНК

• Добро дошли на Живе Речи Утехе

Желимо Вам пријатне тренутке на највећем црквеном сајту. Да бисте добили све функције сајта и учествовали у разговорима,
    молимо Вас пријавите се или направите налог ако га још немате.  

• Guest
    Guest

(ВИДЕО) Дебата на ПБФ - Хришћанство и атеизам, судар питања

ateisti srbije.JPG

Дебата на Православном Богословском Факултету у Београду између асистента на ПБФ јереја Вукашина Милићеивића и г. Бојана Драгићевића из Удружења "Атеисти Србије" 

Измењено од R2D2

Sign in to follow this  
    Sign in to follow this  

Повратне информације корисника

Добра су Бокијева питања. Ипак је он освежење за АС, ако издвојимо овај наступ као такав (и зажмуримо на све оно што је ранио говорио, млад је, промениће се). Оно што му је о Вукашин рекао, рекао бих му отприлике и ја. Само бих још неке важне ствари додао о Библији и о њеном месту у Цркви. Вера (хришћанска) не почива на ишчитавању било каквих списа, па ни саме Библије. Вера почива на прирпадању заједници која сведочи ту веру. На њеном искуству Бога. Хришћанство није религија књиги, какав је на пример испам. У исламу Куран, као света књига, утемељује заједницу, ствара оно што се зове ислам. У Цркви није тако. Библија не ствара Цркву. Библија је последица постојања Цркве (списи настају деценијама након почетка Цркве). То важи и за Стари завет. Старозаветна заједница, Израиљ као народ Божији, ствара предање, па на крају и списе. Као такви, они представљају говор њиховог искуства Бога. У Новом завету, Бог (како ми хришћани верујемо) више не говори "преко посредника", преко нечијег поимања Бога, као у Старом завету. Он говори лично, као оваплоћени Логос. Тако да не може Библија, тј. Стари завет, да има неки терет детерминизма хришћанског појма Бога. Али, разумем Бојаново питање и оно је свакако на месту. Одговор лежи у ономе шта Библија јесте за саме хришћане.

Share this comment

Вера има снагу спознаје једино на личном, егзистенцијалном плану. Нема ту никакве логичке грешке. Јер нико и не тврди да моје егзистенцијално искуство треба да буде "објективна" истина за све људе. Од тог, како су га назвали деистичког бога, до личносног Бога (=хришћанског Бога) - скок се прави вером (у откривење). И тај акт је ЛИЧНИ акт слободе (не нужности логичног закључивања, јер је тако нешто немогуће). То сам и ја покушао да им објасним када сам био гост на њиховој трибини (али узалуд, изгледа). Наравно, са друге стране може да буде и став - али ја не желим да верујем, не желим такав скок. И наравно да је такав став лигитиман. Али и он је, као и први, дубоко ЛИЧАН. Не постоји начин, ваљани, објективно да се било који од ова два става учини нужним, те да тако искучи онај други као лажан. Како сам им то на трибини рекао - осуђени смо да будемо слободни.

Share this comment

пре 1 сат, Александар Милојков рече

Теологија (православна) није бављење Богом као Богом. Она је пре бављење заједницом (човеком и Црквом) и њеним искуством Бога. И зато јесте наука.

Поздравља Те Хајдегер:)

Share this comment

пре 1 сат, Александар Милојков рече

Теологија (православна) није бављење Богом као Богом. Она је пре бављење заједницом (човеком и Црквом) и њеним искуством Бога. И зато јесте наука.

Pravoslavna teologija mu dođe onda kao neka vrsta sociologije?

Share this comment

Креирај налог или се пријави да даш коментар

Потребно је да будеш члан ЖРУ-а да би оставио коментар

Креирај налог

Пријавите се за нови налог на ЖРУ заједници. Једноставно је!

Региструј нови налог

Пријави се

Већ имаш налог? Пријави се овде

Пријави се одмах